Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Smart Plan Multi II

Archiwalna oferta abonamentowa, która nie jest już oferowana przez Orange nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentów Orange.

Nazwa oferty ma się kojarzyć z multimediami oraz uniwersalnością, co dobrze określa jej zastosowania. Smart Plan Multi II to najbardziej kompleksowa propozycja wśród abonamentów Orange. Zdecydowani na nią abonenci otrzymują pakiety minut, SMS-ów oraz Internetu w ramach zobowiązania, a do tego mają możliwość nabycia telefonów w promocyjnych cenach.

Charakterystyka

Słowo Multi (skrót od multimedia) w nazwie oferty zobowiązuje. Abonenci otrzymują więc kompleksowy pakiet usług. Do wyboru są tutaj trzy taryfy (w cenach od 54.99 zł do 94.99 zł), z czego dwie umożliwiają nabycie telefonu w promocyjnej cenie, a jedna jest ofertą bez urządzenia (taryfa za 74.98 zł). W zamian jednak użytkownik otrzymuje 20 zł zniżki na abonament przez okres zobowiązania, przy jednoczesnym zachowaniu korzyści dostępnych w najdroższej taryfie. Podane wysokości stawek abonamentu nie uwzględniają zniżek za elektroniczną fakturę.

2_prezentacja_wiosna_cudow_orange - Copy

Korzystający z najwyższej taryfy klienci otrzymują bezpłatne nielimitowane rozmowy do wszystkich. Natomiast użytkownicy niższej wersji abonamentu mają do wykorzystania 200 minut na rozmowy, co w porównaniu do np. nielimitowanych darmowych rozmów w Heyah non stop wypada niezbyt atrakcyjnie.

W przypadku niższej taryfy, podobnie jak to ma miejsce w innych tego ofertach Orange, np. Smart Plan Halo II, pakiet bezpłatnych minut do wykorzystania w ramach abonamentu jest wymienny na SMS-y lub MMS-y w stosunku 1:1. Jednak dla fanów SMS-owania operator przygotował pakiet nielimitowanych darmowych wiadomości do wszystkich sieci. Niestety, usługa automatycznie włącza się po aktywacji numeru i po pierwszym miesiącu kosztuje 10 zł miesięcznie.

Cennik

W ramach droższych abonamentów użytkownicy otrzymują nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich, dlatego niniejszy cennik dotyczy jedynie najtańszej taryfy. Po wykorzystaniu 200 minut lub wysłaniu 200 SMS-ów / MMS-ów cena za minutę połączenia wynosi 0.29 zł, co jest standardową stawką na rynku. Nieatrakcyjna jest za to stawka za SMS-y. Jeśli klient dezaktywował pakiet bezpłatnych SMS-ów w cenie 10 zł/miesiąc, to wysłanie jednej wiadomości kosztuje 0.20 zł. Przykładowo w Heyah non stop koszt ten to raptem 0.09 zł, czyli przeszło dwukrotnie mniej. Podobne stawki są też w kilku ofertach na kartę Play (np. Lubię to!).

dBUzzUJkA1jhBjxxoblLePyWHqAqRl1gsQwTZBSxm03kOXfiCK2n4AEk76xiqmaL9_WL=w300

Sytuację nieznacznie poprawiają jednak darmowe nielimitowane rozmowy w Orange w ramach zobowiązania. Natomiast klienci wyższych taryf otrzymują bonus w postaci 400 darmowych minut do wykorzystania w Unii Europejskiej na wykonywanie i odbieranie połączeń. Może to być wyjątkowo korzystne w przypadku osób, które często podróżują do krajów Unii i w ten sposób mogą utrzymywać kontakt telefoniczny z rodziną lub znajomymi. Podobne pakiety oferuje też T-Mobile, aczkolwiek w porównywalnych cenowo abonamentach są one mniej atrakcyjne.

Internet

W ramach zobowiązania użytkownicy otrzymują pakiet podstawowy, który w zależności od wysokości abonamentu różni się wielkością. W przypadku niższej taryfy jest 500 MB, dla wyższych 2 GB. Po ich wykorzystaniu aktywowany jest drugi pakiet w cenie 10 zł, dający dodatkową paczkę transmisji. Jej wielkość zależy od taryfy – w niższej do limitu 2 GB, w wyższych do 5 GB. Nie wszystkim może się spodobać, że aktywacja dodatkowych pakietów jest automatyczna, co może narażać użytkownika na niepożądane koszty. We wszystkich planach, po przekroczeniu maksymalnych limitów dla danej taryfy, dalsza transmisja jest bezpłatna, jednak włącza się bezpieczny Internet, co oznacza spadek szybkości transmisji do 16 kb/s. To dotkliwe ograniczenie, bowiem w praktyce umożliwia w miarę swobodne korzystanie praktycznie tylko z komunikatorów tekstowych, gdyż strony, muzyka, filmy itp. wczytują się bardzo powoli. Dla zobrazowania, pobranie 75 MB albumu MP3 w najpopularniejszej jakości zajęłoby ok. 85 godzin.

Użytkownicy, którzy chcą nadal korzystać z Internetu bez ograniczeń szybkości, mogą wykupić dodatkowe pakiety internetowe. Są one jednak drogie, bowiem przykładowo za najmniejszy pakiet 100 MB trzeba zapłacić aż 5 zł, a najdroższy pakiet 5 GB kosztuje ponadprzeciętnie dużo – 60 zł.

img-orange-world-1

Ciekawą zaletą oferty jest ochrona przed dodatkowymi kosztami przy korzystaniu z Internetu w Unii Europejskiej, o ile abonenci wykupią odpowiednie pakiety. Za 5,99 zł mogą oni aktywować transmisję do 10 MB, natomiast skorzystanie z transmisji do limitu 100 MB danych wiąże się z kosztem 49,99zł. Dalsze koszty nie będą naliczane. Są to stosunkowo małe pakiety, więc nie pozwalają na swobodne korzystanie z Internetu, ale mogą się przydać w awaryjnych sytuacjach np. sprawdzenie maili lub korzystanie GPS-a.

Ukryte koszty

W zestawie z abonamentem użytkownik otrzymuje dodatkowe usługi, takie jak Ochrona wyświetlacza (bezpłatna przez pierwszy okres rozliczeniowy, następnie płatna 2.99 zł miesięczne dla wszystkich planów taryfowych). W ramach tej usługi dwukrotnie w ciągu roku operator zobowiązuje się do naprawy uszkodzonego wyświetlacza. Jednak naprawa musi się zamknąć w kwocie 600 zł (maksymalnie dwie rocznie). Dlatego może się ona okazać nieopłacalna dla właścicieli droższych telefonów z wyświetlaczem AMOLED, np. smartfonów z serii Galaxy S, gdzie koszt naprawy może przewyższać ustaloną przez operatora kwotę i w takiej sytuacji reperacja nie jest refundowana.

Drugim potencjalnym źródłem niepożądanych opłat jest dobrze znana klientom Orange usługa Halo Granie, płatna 2 zł miesięcznie od drugiego miesiąca abonamentu. Można jednak bezpłatnie wyłączyć ją np. przez kontakt z biurem obsługi klienta.

smart plan lte - Copy (2)

Kolejnym kosztem podnoszącym miesięcznie abonament o 5.01 zł jest zgoda na otrzymywanie faktury w wersji papierowej. W okresie dwuletnim oznacza to dodatkowe płatności o łącznej wartości ponad 120 zł, czyli całkiem sporo.

Podsumowanie

Odświeżona wersja Smart Plan Multi jest w założeniu przeznaczona dla osób, które dużo dzwonią i SMS-ują. Dodatkową zachętą jest 400 minut na rozmowy przychodzące i wychodzące do krajów Unii Europejskiej, dostępne w wyższych taryfach. Jak jednak ta oferta przedstawia się na tle konkurencji? Okazuje się, że w porównaniu z innymi abonamentami, w których można skorzystać z nielimitowanych rozmów i SMS-ów, Orange każe sobie drogo płacić za taką możliwość. Znacznie taniej takie warunki można uzyskać np. w Jump! w T-Mobile, gdzie nielimitowane rozmowy i SMS-y są dostępne w abonamencie od 49,99 zł, a więc blisko dwukrotnie mniej niż w najdroższej taryfie Smart Plan Multi II. Jeszcze taniej jest np. w Red Bull no limits II (abonament za 39 zł) nawet po doliczeniu opłaty za dodatkowy pakiet nielimitowanych SMS-ów do wszystkich w cenie 9 zł miesięcznie.

Wyjątkowo słabo przedstawia się najniższa taryfa. Nie dość, że przyznane limity na minuty i SMS-y są nieduże, to jeszcze wymieniają się w stosunku 1:1, co obniża ich atrakcyjność. Po tym okresie trzeba nielimitowane SMS-y do wszystkich kosztują 10 zł miesięcznie. Atrakcyjnie prezentuje się za to pakiet nielimitowanych darmowych rozmów we własnej sieci w ramach zobowiąznia. Niemniej zdecydowanie korzystniejsze są oferty konkurencji na abonament, dające lepsze warunki w podobnej cenie. Przykładowo w ofercie Jump! abonament w wysokości 54.99 zł daje nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci. Inna oferta abonamentowa – Red Bullu no limits II (abonament za 39 zł) także przebija ofertę Orange. Jej abonenci otrzymują nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci i tańszy o złotówkę pakiet bezpłatnych SMS-ów do wszystkich.

orange-polska

O wiele bardziej zachęcające są za to pakiety internetowe, bowiem 3 GB (w sumie 5 GB) za 10 zł to wyjątkowo atrakcyjna propozycja, która w telefonie powinna wystarczyć do nawet bardzo częstego oglądania filmów z Internetu, słuchania muzyki, pobierania aplikacji, itp. Po przekroczeniu tych limitów, dalsze korzystanie z Internetu jest niestety drogie, ze względu na wysokie koszty dodatkowych pakietów internetowych (np. 2 GB kosztuje 30 zł).

W przypadku wyższych abonamentów oferta może być także atrakcyjna dla osób, które okazyjnie podróżują do krajów Unii Europejskiej.

Spodobała Ci się jednak ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz przenieść Twój obecny numer i zacząć z niej korzystać, dzięki
poradnikowi przenoszenia numeru!

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close