Analizy

Analiza Super Smart Plan

Archiwalna oferta abonamentowa, która nie jest już oferowana przez Orange nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentów Orange.

Operator sieci Orange postanowił zastąpić taryfy Smart Plan Halo II oraz Smart Plan Multi II bez telefonu jedną skonsolidowaną ofertę, która zgodnie z nazwą ma być super. Reklamowany przez Rodzinkę.pl Super Smart Plan ma być idealnym rozwiązaniem dla osób, które wykonują dużo połączeń nie tylko wewnątrz sieci. Czy rzeczywiście będzie to konkurencyjne rozwiązanie dla klientów marzących o abonamencie bez limitów?

orange-promuje-taryfe-super-smart-plan

Charakterystyka Orange Super Smart Plan

Słowo „Super” w nazwie do czegoś zobowiązuje i rzeczywiście na pierwszy rzut oka nowa oferta Orange wygląda okazale. Pomarańczowy operator udostępnił swoim klientom trzy nowe taryfy w abonamencie bez telefonu (9.99, 29.99 oraz 59.99 zł). Podstawą każdej z nich są nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci. Również ciekawie przedstawiają się połączenia i wiadomości do innych operatorów. W najniższej ofercie koszt takiej usługi wynosi 0.99 zł dziennie, a w dwóch wyższych SMS-y i rozmowy są nielimitowane.

Niestety, gdy jednak przyjrzeć się ofercie bliżej, to okazuje się, że Smart Plan „super ” jest tylko z nazwy. Każda reklamowana przez operatora cena zawiera w sobie minimum 3 rabaty, bez których jest nawet kilkakrotnie wyższa. Podane w nawiasach kwoty, to prawdziwy koszt zobowiązania, jaki znaleźć można w regulaminie i cenniku oferty (o wszystkich ukrytych kosztach piszemy w dalszej części tekstu).

Orange Super Smart Plan 9.99

W pierwszej opcji za niecałe 10 zł (40.99 zł) miesięcznie klient otrzyma nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci. Ma on też opcję żeby zapłacić 0.99 zł za dzień darmowych rozmów i SMS-ów do wszystkich operatorów (w tym stacjonarnych). Dzienna kwota naliczana jest wówczas, gdy danego dnia abonent wykona połączenie do innego operatora lub wyśle pierwszego SMS-a. W przypadku jeśli klient nie wykona żadnej rozmowy czy też nie wyśle żadnej wiadomości tekstowej wówczas opłata nie jest naliczana. Takie rozwiązanie sprawia, że oferta Orange wydaje się być bardzo elastyczna, a klient może dopasować opłaty do własnych potrzeb.

Orange-Super-Smart-Plan-dla-przedluzajacych-umowe

Niestety, opłata za SMS-y obowiązuje nawet wewnątrz sieci , co oznacza, że taryfa znajdzie zastosowanie głównie u klientów, którzy dużo rozmawiają w Orange. W przeciwnym razie wykonując nawet jedno połączenie do innego operatora lub wysyłając jednego SMS-a dziennie opłata miesięczna wzrośnie aż do 40 zł (70.99 zł)! Dla takich klientów znacznie korzystniejszy wydaje się być np. abonament Nju z rachunkiem, gdzie za 39 zł (czyli podobnie jak sumaryczny, miesięczny koszt w tej taryfie Super Smart Plan) poza nielimitowanymi rozmowami i SMS-ami do wszystkich, otrzymuje się również 2 GB Internetu . Kolejnym mankamentem jest sam mechanizm działania usługi „0.99 zł dziennie” otóż nie jest on rozliczany jako 24 godziny od wykonania pierwszego połączenia (lub wysłania SMS-a), a do godziny 23:59:59 danego dnia. Oznacza to, że aktywując pakiet np. o 20:00, klient będzie mógł wysyłać darmowe SMS-y i wykonywać nielimitowane połączenia tylko przez 4 godziny.

 

Orange Super Smart Plan 29.99

Kolejna opcja to koszt rzędu 29.99 zł (60.99 zł). W tej taryfie klient otrzyma: nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci komórkowych na cały okres trwania umowy oraz 1 GB Internetu.  Jako bonus dostaję się też nielimitowane MMS-y i połączenia na numery stacjonarne przez pierwszy miesiąc. Potem za darmowe rozmowy na stacjonarne oraz MMS-y klient płaci po 10 zł miesięcznie za każdą z usług, czyli w sumie aż 59.99 ( 80.99 zł)! W takim przypadku lepiej wypada np.  Formuła 4.0 Unlimited, w Play, w której wszystkie wymienione usługi otrzyma się za 10 zł mniej, a do tego jeszcze 2 GB Internetu. Natomiast, sympatycy Orange chcący mieć w ramach abonamentu darmowe wszelkie połączenia i wiadomości w kraju powinni się raczej zdecydować na trzecią taryfę.

Orange Super Smart Plan 59.99

Najdroższa taryfa, która kosztuje aż 59.99 zł (80.99 zł), charakteryzuje się brakiem limitów na wszystkie połączenia, SMS-y i MMS-y oraz 2 GB Internetu. Co ciekawe, abonent otrzymuje aż 400 minut na rozmowy wychodzące i przychodzące, czyli znacznie więcej niż w konkurencyjnej Nowa Formuła Europa Unlimited w Play, w której dostaje się jedynie 1000 minut na cały okres abonamentu (ok. 41 minut miesięcznie). Cieszą także dodatkowe 100 MB Internetu do wykorzystania w krajach UE, które nie są dostępne w ofercie fioletowego operatora.

orange super smart - Copy

Oferta robi bardzo dobre pierwsze wrażenie i mogłaby śmiało konkurować z innymi sieciami np. z Plus Taryfa LTE Bez Telefonu, gdzie za jedynie nielimitowane połączenia do wszystkich sieci abonent zapłaci, aż 29.99 zł. Mogłaby gdyby nie kruczki i ukryte koszta, które sprawiają, że jest to jedna z najmniej przejrzystych ofert na polskim rynku.

Cennik Orange Super Smart Plan

W najniższej taryfie klient zapłaci 0.99 zł za każde pierwsze połączenie do innego operatora lub pierwszą wiadomość tekstową w ciągu dnia. Do tego płatne są jedynie MMS-y, a koszt jednego wynosi tu 0.40 zł, co nie jest zbyt atrakcyjną ceną zwłaszcza w porównaniu z np. Formuła Play Unlimited, gdzie stawka za MMS-a wynosi zaledwie 0.19 zł. W średniej taryfie, w przypadku gdyby klient zdecydował się na rezygnację z bonusowych przez pierwszy miesiąc pakietów, to za minutę połączenia z numerem stacjonarnym zapłaci 0.29 zł oraz podobnie jak w niższej ofercie zapłaci za jednego MMS-a 0.40 zł.

 

Internet w Orange Super Smart Plan

Najniższa taryfa raczej nie usatysfakcjonuje fanów mobilnego Internetu, pomimo , że użytkownik nie zapłaci więcej niż 12 zł. Transfer od 50 kB (0.05 MB) do 300 MB kosztuje 2 zł, a od 300 MB do 1 GB (1000 MB) 10 zł, czyli w sumie 12 zł. Jest to w miarę atrakcyjna cena, jednak w np. Play na kartę klient otrzymuje dodatkowy 1 GB za jedynie 9 zł. Cieszy za to usługa „Bezpieczny Internet”, dzięki której można uniknąć wysokich opłat. Włącza się ona po przekroczeniu 1 GB i wtedy dalsza transmisja jest darmowa. Niestety, jej prędkość spada do zaledwie 16 kb/s, więc robi się tak naprawdę bezużyteczna. Dla zobrazowania, pobranie jednego 75 MB-owego albumu muzycznego MP3 w najpopularniejszej jakości zajmie ponad 10 godzin!

orange-gb - Copy

Znacznie lepiej sytuacja wygląda w pozostałych dwóch taryfach. W Super Smart Plan za 29.99 zł (60.99 zł) 1 GB jest za darmo, dopiero kolejne 1.5 GB generuje koszt w wysokości 10 zł. W najdroższej zaś ofercie darmowe jest 2 GB transmisji danych, a dodatkowe 3 GB wyniesie tylko 10 zł. W tym przypadku proponowane stawki są niezwykle atrakcyjne i śmiało mogą konkurować z propozycjami innych operatorów. Przykładowo, w Red Bull Mobile Energy dodatkowy pakiet 3 GB Internetu kosztuje dwa razy więcej (20 zł).

Ukryte koszty w Orange Super Smart plan

Należy zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie plany taryfowe reklamowane przez Rodzinkę.pl (9.99, 29.99 i 59.99) zawierają w sobie kilka rabatów. Po pierwsze zakupując najniższą ofertę w salonie otrzymuje się rabat w wysokości 10 zł na pierwsze 3 cykle rozliczeniowe. Oznacza to, że 9:99 to tak naprawdę 19:99 (40.99 zł). Natomiast zakupując dwie najniższe taryfy przez Internet lub telesprzedaż również otrzyma się rabat w wysokości 10 zł, ale na cały okres trwania umowy.

Poza wspomnianymi zniżkami za rodzaj zakupu dostępne są jeszcze trzy rabaty. To powinno cieszyć, niestety wszystkie wliczone są w prezentowaną cenę, co może wprowadzić w błąd niejednego klienta. Pierwszym rabatem, bez którego abonament jest wyższy aż o 10 zł, jest zniżka przyznawana za podpisanie umowy na czas oznaczony. To akurat nie jest zbyt uciążliwe, ponieważ zwykle u największych operatorów (Orange, Plus, T-Mobile , Play) zobowiązanie podpisuje się na minimum 12 miesięcy (w tym przypadku 18 lub 24 miesiące). Drugą bonifikatą jest upust w wysokości 5.01 zł za aktywną e- fakturę oraz terminowe płatności. Takie rozwiązanie powoli staje się standardem w większości sieci więc nie powinno nikogo dziwić. Ostatnim rabatem jaki można uzyskać jest obniżenie wysokości abonamentu o 5.99 zł za wyrażenie zgody marketingowej na kontakt telefoniczny. Niby nic, a jednak w dalszym rozrachunku taka zgoda może okazać się dość kłopotliwa. W momencie, gdy numer abonenta trafi do bazy telefonicznego kanału sprzedaży może on dostawać nawet i po kilka telefonów tygodniowo z przeróżnymi ofertami.

lupa

Reasumując, koszt taryf bez uwzględnienia wszystkich rabatów wynosi kolejno: 40.99 zamiast 9.99, 60.99 zamiast 29.99 oraz aż 80.99 w miejsce 59.99 zł. Dodając do tego jeszcze opłatę za Internet otrzyma się kolejno: 52.99 zł (82.99 zł wysyłając minimum jedną wiadomość lub wykonując jedno połączenie dziennie), 90.99 zł oraz 110.99 zł. Takie sumy wydają się być mocno wygórowane, a brak przejrzystości oferty sprawia, że niejeden klient, który podpisując umowę nie zapozna się z regulaminem, może się nieprzyjemnie zdziwić otrzymując pierwszą fakturę za abonament. Przeczytanie regulaminu jest tutaj nie tyle co wskazane, ale wręcz konieczne. Przykładowo, z cennika abonent dowie się, że koszt opłaty aktywacyjnej wynosi aż 300 zł! Dopiero w regulaminie napisane jest, że do tej kwoty przysługuje rabat w wysokości 250 zł za podpisanie umowy na czas określony. W porównaniu do Red Bull Mobile Energy, gdzie bezterminowa umowa jest standardem, a koszt aktywacji wynosi 49 zł, cena proponowana przez Orange wydaję się wręcz absurdalna. Co gorsza osoba, która zdecyduje się na bezterminową umowę będzie jeszcze miała dodatkowo 10 zł doliczone do wysokości abonamentu. Jest to prawdopodobnie spowodowane próbą zniechęcenia klientów do umowy na czas nieokreślony, która dla Orange oznaczałoby stratę pieniężną.

Podsumowanie

Nowa oferta Orange budzi spore zainteresowanie. Zamienienie taryf Smart Plan Halo II oraz Smart Plan Multi II bez telefonu na jedną skonsolidowaną ofertę tylko SIM pozornie wydawało się być bardzo dobrym posunięciem. Niestety cały ten zabieg może odbić się czkawką dla pomarańczowego operatora. Mało przejrzysta umowa, w której aż roi się od przeróżnych mniejszych i większych kruczków może skutecznie nie tylko odstraszyć klientów do tej konkretnej taryfy, ale również zrazić ich do całej marki.

Jeżeli komuś jednak nie przeszkadzają ukryte w reklamowanej cenie rabaty, to Super Smart Plan może okazać się być bardzo dobrym rozwiązaniem. Szczególnie dla osób mających sporo znajomych w Orange. Natomiast klienci, których razi zagmatwana umowa powinni zwrócić uwagę np. na prepaidowy Orange Yes, gdzie za 7 zł na 7 dni wykupić można pakiet nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci. Osoby nie przywiązane do jednego operatora powinny spojrzeć na Play na kartę, gdzie w standardzie są darmowe rozmowy i SMS-y do Play lub Virgin Mobile #BezLimitu, w której za 29 zł klient otrzymuje nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci i 2 GB Internetu. Jeżeli jednak dla kogoś ważny jest abonament powinien wybrać podobny cenowo Nju z rachunkiem (39 zł za 2 GB Internetu i nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich) lub T-Mobile Nowy Jump bez telefonu za 44.99, w której jest 250 MB Internetu i darmowe rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich.

Tagi

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close