Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Taryfa Basic

Archiwalna oferta abonamentowa, która nie jest już oferowana przez T-Mobile nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentów T-Mobile.

Jeden z niewielu abonamentów T-Mobile, w którym nie ma nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci. Co ciekawe, nie należy on też do popularnej serii JUMP! reklamowanej przez państwa Lewandowskich, a jego korzenie sięgają starszych ofert „różowego” operatora.

taryfa basic

Charakterystyka

Oferta obejmuje dwie taryfy, z których tylko jedna umożliwia nabycie telefonu w promocyjnej cenie. W obu przypadkach klient otrzymuje te same profity, aczkolwiek w pierwszym przypadku kwota zobowiązania jest wyższa o 10 zł. Opłata miesięczna przy wyłączonej eko-fakturze, to 44.99 zł (wariant z telefonem) lub 34.99 zł (opcja bez urządzenia). Jak widać, są to dosyć tanie zobowiązania. Niestety, klient ma w nich zapewnione tylko podstawowe korzyści. W ramach abonamentu otrzymuje raptem 250 darmowych minut do wszystkich sieci i nic ponadto. W czasach, gdy za niecałe 30 zł miesięcznie można mieć nielimitowane bezpłatne rozmowy do wszystkich sieci, a do tego pakiet 2 GB (Virgin Mobile #BezLimitu), propozycja T-Mobile wygląda mało atrakcyjnie.

Cennik

Niestety, niezbyt atrakcyjnych korzyści wynikających ze zobowiązania nie rekompensują niskie ceny usług. Co gorsza, są one wręcz wyższe niż w przypadku wielu ofert na kartę! Za minutę połączenia trzeba zapłacić 0.30 zł, czyli więcej niż przeciętnie. Jeszcze gorzej jest w przypadku SMS-ów, który kosztują 0.20 zł. To ponad dwukrotnie więcej niż w np. ofercie Play na kartę Lubię to! Natomiast trudno taryfę Basic w ogóle porównywać do innych abonamentów, gdyż najczęściej zapewniają one darmowe nielimitowane SMS-y do wszystkich (np. Heyah non stop za 38 zł). Teoretycznie użytkownik może włączyć dodatkowe usługi obniżające koszty (o których później), ale znacznie podnoszą one kwotę zobowiązania.

tmobile_swinki

 

Internet

Taryfa Basic niezbyt dobrze nadaje się do tego typu zastosowań. W ramach abonamentu klient nie otrzymuje pakietu danych. Transmisja nie jest jednak rozliczania na podstawie ceny za 1 MB, a przekroczonych progów transferu. Wykorzystanie:

– od 0.05 MB do 25 MB kosztuje 5 zł
– od 25 MB do 250 MB to kolejne 10 zł (w sumie 15 zł)
– od 250 do 1 GB dodatkowe 15 zł (w sumie 30 zł)

Po porównaniu do konkurencyjnych ofert, powyższe stawki okazują się bardzo nieatrakcyjne, gdyż np. w Play dodatkowy pakiet 2 GB dla abonamentów kosztuje 20 zł. Natomiast w Heyah non stop zastosowano podobny mechanizm, ale tam każde 500 MB kosztuje 9 zł. Istotna jest też stosunkowa wysoka cena za pierwszy próg, który aktywuje się od razu po włączeniu transmisji danych w telefonie (nawet przez przypadek). W takiej sytuacji klient zmuszony jest do zapłacenia aż 5 zł.

Cieszy za to mechanizm „Bezpiecznego Internetu”,który chroni użytkownika przed jeszcze wyższymi opłatami. Powoduje on, że po przekroczeniu ostatniego progu, czyli 1 GB, dalsza transmisja jest bezpłatna, ale zwalnia do zaledwie 16 kb/s. Taka prędkość umożliwia komfortowe korzystanie z komunikatorów internetowych, ale strony, zdjęcia, filmy itp. wczytują się bardzo powoli. Dla zobrazowania – pobranie albumu muzycznego w najczęściej spotykanej jakości (ważącego 75 MB) zajmuje ok. 10.5 godziny!

internet-w-tmobile

W celu przywrócenie standardowej prędkości można aktywować dodatkowe pakiety danych (od 100 MB do 5 GB), jednak ich ceny są bardzo nieatrakcyjne, np. 49.40 zł za 2 GB, to ponad dwukrotnie więcej niż np. w abonamentach Play.

Usługi dodatkowe

T-Mobile w tej ofercie automatycznie aktywuje pakiet nielimitowanych darmowych SMS-ów do wszystkich sieci. Szkoda jednak, że po pierwszym miesiącu usługa kosztuje 5 zł miesięcznie (o ile się jej nie wyłączy), czyli stanowi sporą część kwoty zobowiązania. Do tego aktywować można darmowe nielimitowane rozmowy we własnej sieci, ale kosztuje to 10 zł miesięcznie. Do tego dochodzi możliwość aktywacji bezpłatnych rozmów z numerami stacjonarnymi za 5 zł miesięcznie.

Należy jednak pamiętać, że po aktywowaniu wszystkich wymienionych usług i wykorzystaniu 1 GB Internetu (co nie jest wygórowaną wartością), miesięczna opłata wyniesie aż 85 zł (w wariancie bez telefonu)! Za taką kwotę można wybrać niemal każdy abonament bez urządzenia dostępny na polskim rynku, który zapewni darmowe nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci, a do tego pokaźny pakiet Internetu (np. Formuła Europa Unlimited, Taryfy LTE bez limitu, JUMP!).

Podsumowanie

Niestety, trudno uznać taryfę Basic za dobrą ofertą. „Podstawowa” propozycja T-Mobile wyraźnie się zestarzała i nawet na tle innych abonamentów tego operatora (Nowy JUMP!) wypada słabo. Zaledwie 250 minut do wszystkich sieci w ramach zobowiązania to niewiele, a brak pakietu internetowego jest w dzisiejszych czasach dużym niedopatrzeniem. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeśli weźmie się pod uwagę, że stworzona również przez T-Mobile Heyah non stop zapewnia za podobne pieniądze znacznie lepsze warunki. Natomiast po aktywacji wszystkich dostępnych usług Taryfa Basic okazuje się kosztownym zobowiązaniem i w takiej sytuacji znacznie bardziej opłacalne są droższe abonamenty (np. Nowy JUMP!).

03_tmobile_prezentacja - Copy
Trudno polecić niniejszy abonament klientom korzystającym z mobilnego Internetu. Bezpieczny Internet chroni użytkownika przez niechcianymi opłatami, ale w tym przypadku jest bardzo niekorzystny. Aż 30 zł za 1 GB to niedzisiejsza stawka, którą trudno czymkolwiek uargumentować. Równie słabo prezentują się dodatkowe pakiety danych, które są ponadprzeciętnie drogie. Dlatego do korzystania z Internetu lepszy może okazać np. Virgin Mobile #BezLimitu,, w którym za 29 zł miesięcznie użytkownik otrzymuje 2 GB transferu oraz nielimitowane rozmowy (w tym na stacjonarne) i SMS-y do wszystkich sieci.

Spodobała Ci się ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz przenieść Twój obecny numer i zacząć z niej korzystać, dzięki
poradnikowi przenoszenia numeru!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button