Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Taryfy LTE – Minuty wymienne na SMS i MB

Archiwalna oferta abonamentowa, która nie jest już oferowana przez Plusa nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentów Plusa.

Nie wszyscy potrzebują nielimitowanych rozmów, SMS-ów oraz olbrzymich pakietów internetowych. Z drugiej strony, w telefonie prawie każdy korzysta z różnych form komunikacji. Właśnie dla takich klientów Plus przygotował niniejszą ofertę, w której jeden pakiet jednocześnie obejmuje darmowe połączenia, wiadomości tekstowe oraz megabajty danych.

Charakterystyka LTE – Minuty wymienne na SMS i MB

Kilka lat temu oferty z wymiennymi minutami na wiadomości tekstowe były bardzo popularne, ale w dobie tzw. „no-limitów”, straciły one rację bytu. Dziwić więc może kolejna propozycja abonamentowa Plusa, w której minuty, SMS-y oraz megabajty wymieniają się odpowiednio 1:1:5. Co prawda, znacznie podnosi to elastyczność oferty, bo w każdym miesiącu użytkownik ma sporą swobodę w korzystaniu z usług. Jednego można więc więcej rozmawiać, a w innym intensywniej korzystać z Internetu. Niestety, wadami takiego systemu jest trudniejsze kontrolowanie stanu pakietów oraz zużywanie wszystkich paczek niezależnie od korzystania z usług.

plus_nowa_taryfa_reklama_2

Klienci zdecydowani na ten abonament mają do wyboru cztery taryfy, z których każda jest zobowiązaniem na 24 miesiące z telefonem. Miesięczny koszt waha się od 49.99 zł do 79.99 zł (kwota uwzględnia papierową fakturę, której otrzymywanie kosztuje aż 10 zł). W zależności od stawki, użytkownik otrzymuje od 100 do 600 minut, które wymieniają się na tyle samo SMS-ów lub od 500 do 3000 MB. W każdej taryfie przelicznik pakietów jest taki sam, aczkolwiek w dwóch najwyższych, w ramach opłaty abonamentowej, pojawiają się darmowe nielimitowane rozmowy w sieci Plusa.

Porównując tę ofertę do konkurencji, trudno uznać ją za atrakcyjną, chyba że komuś zależy głównie na dużych pakietach internetowych. W tej kwestii niniejszy abonament przewyższa propozycje innych operatorów, o ile rozpatruje się jedynie zobowiązania z urządzeniami. Jeśli jednak wziąć pod uwagę rozmowy oraz SMS-y, to znacznie ciekawiej prezentują się np. Nowa Formuła 4.0 Unlimited w Play. Klient za ok. 70 zł miesięcznie otrzymuje w niej nielimitowane darmowe rozmowy i SMS-y do wszystkich (z wyjątkiem numerów stacjonarnych), a do tego pakiet 1 GB.

Znacznie bardziej konkurencyjna jest za to najtańsza taryfa, w której 100 minut wymienić można na 100 SMS lub 500 MB. Tak duży pakiet internetowy w tak niskim zobowiązaniu to rzadkość. Dla porównania, Taryfa Basic w T-Mobile za 44.99 zł zapewnia 250 minut do wszystkich sieci, ale bez paczki danych. Natomiast w Nowej Formule Play Unlimited klient otrzymuje 250 MB, ale do tego jedynie nielimitowane darmowe rozmowy w Play (bez pakietu minut do wszystkich sieci).

plus_taryfy_lte_prez_1

Cennik LTE – Minuty wymienne na SMS i MB

Po wykorzystaniu pakietów użytkownik niezależnie od taryfy rozliczany jest według tych samych stawek. Za minutę połączenia trzeba zapłacić niezbyt atrakcyjne 0.29 zł, co w przypadku stosunkowo niedużych paczek minut może narażać użytkownika na spore dodatkowe koszty. Wysłanie SMS-a wiąże się natomiast z koniecznością uiszczenia 0.20 zł, czyli więcej niż np. w większości ofert na kartę Play (np. Play na kartę). Dobrze chociaż, że Plus przygotował dla tej oferty kilka interesujących usług do obniżania kosztów (o których w dalszej części tekstu).

Internet w LTE – Minuty wymienne na SMS i MB

O ile atrakcyjność pakietów minut lub SMS-ów jest w tej ofercie dyskusyjna, tak transmisja danych wydaje się bardzo korzystna. W porównaniu do konkurencji, niezależnie od taryfy klient otrzymuje całkiem spory pakiet transmisji (przy założeniu, że nie rozmawia i SMS-uje). Po jego wyczerpaniu jest natomiast rozliczany według bardzo korzystnej stawki 0.02 zł za 1 MB. Z drugiej strony, brakuje tzw. bezpiecznego Internetu, który po wykorzystaniu paczki danych czyniłby dalszą transmisję darmową, ale też znacznie wolniejszą.

plus_taryfy_lte_prez_2

W razie potrzeby klient może aktywować dodatkowy pakiet Internetu od 300 MB do 3 GB w cenach od 7 do 25 zł. Paczka 3 GB za 25 zł to w miarę atrakcyjna oferta, aczkolwiek w kilku konkurencyjnych ofertach Play taka sama ilość danych kosztuje 20 zł.

Ukryte koszty w LTE – Minuty wymienne na SMS i MB

Niestety, po aktywacji numeru operator włącza kilka usług, które mogą narażać użytkownika na niechciane koszty. Najdroższy jest pakiet darmowych SMS-ów do wszystkich sieci, który po pierwszym miesiącu kosztuje aż 9.99. Do tego należy dodać usługę Czasoumilacz, czyli zmianę sygnału podczas oczekiwania na połączenie. Szkoda jednak, że po pierwszym miesiącu kosztuje ona 2.02 zł miesięcznie. Jakby tego było mało, Plus aktywuje również Pakiet rozrywka, który kosztuje od 5 do 20 zł, w zależności od wybranych tematów. Dzięki nim klient dostaje codziennie np. SMS-a z wróżbą. Podsumowując – za liczbę domyślnie włączonych dodatkowych usług operatorowi należy się spory minus. Co gorsza, brak e-faktury wiąże się z wyższym aż o 10 zł zobowiązaniem (uwzględnione w tekście oraz tabeli), a podpisując umowę trzeba też być gotowym na uiszczenie opłaty w wysokości 49 zł za aktywację numeru. Co ciekawe opłatę aktywacyjną można zredukować do 0 zł zamawiając abonament przez Internet.

Pakiety w LTE – Minuty wymienne na SMS i MB

Pozytywnie zaskakują za to dodatkowe usługi dostępne dla najmniejszego abonamentu. Za 9.99 zł można otrzymać darmowe nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci. Natomiast za 29.99 zł można zapewnić sobie nie tylko bezpłatne wiadomości tekstowe ze wszystkimi użytkownikam sieci komórkowych, ale również połączenia głosowe. Obie usługi wypadają bardzo korzystnie. Dla porównania – podobny pakiet w Elastycznej Formule Mix w Play kosztuje aż 80 zł!

plus-bonus-1

Podsumowanie

Taryfy LTE z minutami wymiennymi na SMS-y i megabajty wzbudzają mieszane uczucia. Pozytywnie zaskakują spore pakiety danych w stosunku do wysokości abonamentu, kilka atrakcyjnych paczek do wyboru oraz możliwość nabycia urządzenia w promocyjnej cenie. Niestety, z drugiej strony irytuje spora liczba dodatkowych (i niekoniecznie praktycznych) usług, małe pakiety rozmów lub SMS-ów oraz przeciętne stawki cennikowe. Jeśli więc dla kogoś nie jest priorytetem elastyczność oferty lub wielkość pakietu internetowego, to lepsze okazać się mogą np. Nowe Formuły 4.0 Unlimited lub abonament JUMP! z Internetem LTE, w których klient otrzymuje darmowe nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci.

Natomiast w przypadku Internetu (pomijając oferty stricte internetowe) niniejszy abonament w swoich kategoriach cenowych (w dniu swojej premiery) nie miał konkurencji. Duże pakiety danych oraz bardzo niska cena za każdy megabajt, to jej niezaprzeczalne zalety. Cieszy też dostęp do rozbudowanej sieci 4G LTE, która znacznie przyspiesza transmisję danych, o ile klient posiada odpowiednie urządzenie. Brakuje jedynie tzw. bezpiecznego Internetu, z którym można by było bez obaw korzystać z Sieci nawet, jeśli użytkownikowi kończyłby się pakiet danych.

Spodobała Ci się ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz przenieść Twój obecny numer i zacząć z niej korzystać, dzięki poradnikowi przenoszenia numeru!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button