Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Taryfy LTE – Rozmowy i SMS-y bez limitu

Archiwalna oferta abonamentowa, która nie jest już oferowana przez Plusa nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentów Plusa.

Taryfy, taryfy i jeszcze więcej taryf – to cecha wyróżniająca tę propozycję „zielonego” operatora, która może przypaść do gustu wszystkim lubiącym dużo rozmawiać, wysyłać SMS-y, ale też korzystać z Internetu i to przez najszybszą infrastrukturę w Polsce – LTE. W tej ofercie można też nabyć telefon w korzystnej cenie.

Charakterystyka LTE – Rozmowy i SMS-y bez limitu

Oferta dotyczy umów abonamentowych zawieranych na okres 24 miesięcy i dostępnych jest w niej siedem taryf z telefonem, tabletem lub konsolą do gier – od 89.99 do 199.99 zł miesięcznie. Do nich dochodzi pięć planów taryfowych w cenach od 49.99 do 89.99 zł, które w większości przypadków poza brakiem urządzenia w promocyjnej cenie i niższą kwotą zobowiązania niczym nie różnią się od swoich odpowiedników ze sprzętem wraz z umową. Należy też wspomnieć, że podane kwoty uwzględniają brak aktywnej e-faktury, bez której zobowiązania są wyższe o 10 zł.

plus_nowa_taryfa_reklama_1m

Wspólną cechą niemal wszystkich wymienionych ofert są nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci komórkowych. Wyjątek stanowi najniższa taryfa w wersji tylko SIM, w której nielimitowane są jedynie połączenia do wszystkich sieci (bez wiadomości tekstowych).

Cennik LTE – Rozmowy i SMS-y bez limitu

W planie taryfowym z urządzeniem za 89.99 zł lub bez takowego za 69.99 zł dzwonienie na numery stacjonarne jest darmowe tylko przez miesiąc, w taryfie 104.99 zł (lub 79.99 bez urządzenia) przez trzy miesiące, a w pozostałych taryfach przez pół roku. Po tym czasie za połączenia z numerami stacjonarnymi trzeba zapłacić miesięcznie dodatkowo 6.99 zł. Wypada przy okazji wspomnieć, że usługa „Połączenia bez limitu na numery stacjonarne” jest uruchamiana automatycznie w momencie aktywacji karty SIM, a operator nie informuje o końcu okresu promocyjnego. Jeżeli więc rzadko korzysta się z połączeń na telefony stacjonarne, należy pamiętać o upływającym czasie promocji i wyłączyć usługę za pomocą specjalnego kodu wysyłanego do operatora lub skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta (próg opłacalności to 25 minut miesięcznie). W przeciwnym przypadku użytkownik będzie zmuszony od uiszczania comiesięcznej opłaty w wysokości 6.99 zł.

Internet w LTE – Rozmowy i SMS-y bez limitu

Dosyć interesująco w omawianej promocji wygląda kwestia mobilnego Internetu w technologii LTE. W najtańszym abonamencie z urządzeniem lub bez takowego w taryfie za 69.99 zł użytkownik otrzymuje pakiet 500 MB miesięcznie. To wystarczy większości użytkowników smartfonów do swobodnego sprawdzania wiadomości w komunikatorach oraz e-maili. Trudności zaczynają się w przypadku słuchania muzyki lub oglądania filmików w sieci. Niestety, w dwóch najtańszych taryfach bez urządzeń użytkownik nie otrzymuje żadnego pakietu danych w ramach zobowiązania. W pozostałych planach taryfowych limit wynosi 2 i 3 GB. Takie paczki pozwalają już na swobodne poruszanie się w Internecie i korzystanie z większości jego możliwości (np. słuchania muzyki czy oglądania filmów na Youtube – z zachowaniem zdrowego rozsądku), bez konieczności ciągłej obawy o wyczerpanie limitu.

plus_taryfy_lte_prez_2

Niestety w swojej internetowej ofercie Plus nie przewidział możliwości spowolnienia połączenia internetowego (na przykład do symbolicznej prędkości 32 kb/s), którą oferują niektórzy konkurencyjni operatorzy po osiągnięciu wspomnianych limitów danych. W sytuacji, gdy użytkownik wykorzysta przysługujący mu miesięczny limit lub ma najtańsze taryfy bez urządzenia, może jedynie wykupić jeden z pakietów Plus Internet Extra. 300 MB kosztuje 7 zł, a 500 MB, 1 GB i 3 GB odpowiednio 9, 14.99 i 24.99 zł. Z punktu widzenia użytkownika bardzo ważne jest to, że niewykorzystany w konkretnym miesiącu limit danych niestety nie jest przenoszony na kolejne okresy rozliczeniowe.

Ukryte koszty w LTE – Rozmowy i SMS-y bez limitu

W czterech najdroższych planach taryfowych z urządzeniem (od 139.99 zł) użytkownik otrzymuje pakiet MMS-ów. W zależności od abonamentu ich liczba waha się od 100 do 400, ale w ofercie operatora tkwi pewien haczyk. Wspomniane wcześniej nielimitowane darmowe SMS-y nie obejmują MMS-ów, co w przypadku konkurencji jest standardem.

W omawianej promocji Rozmowy i SMS-y bez limitu użytkownik znajdzie w planach taryfowych szereg dodatkowych, domyślnie włączonych, usług. Pakiet IPLA PLUS pozwalający na oglądanie telewizji w Internecie jest dostępny bezpłatnie w każdej z taryf do końca grudnia 2014 roku. Po tym okresie w każdym miesiącu za dostęp do pakietu użytkownik zapłaci 6.15 zł miesięcznie.

Kolejną automatycznie aktywowaną usługą przez operatora jest darmowy przez pierwszy miesiąc Czasoumilacz. Po 30-dniowym okresie promocyjnym za każdy miesiąc korzystania z usługi trzeba zapłacić 2.02 zł.

plus_taryfy_lte_prez_15

Wspólną wadą obu wspomnianych usług (oraz opisanych wcześniej darmowych nielimitowanych rozmów z numerami stacjonarnymi) jest fakt, że po okresie promocyjnym pozostają one włączone, a opłata za nie jest automatycznie doliczana do rachunku. Jeżeli więc użytkownik nie chce korzystać z IPLA PLUS i Czasoumilacza musi sam pamiętać o wysłaniu odpowiedniego kodu dezaktywującego usługę lub skontaktowaniu się z Biurem Obsługi Klienta.

Trzeci pakiet usług związany z omawianymi taryfami nosi nazwę Rozrywka. Składa się z kilku elementów: Gdzie jest Dziecko – Gdzie jest Bliski, GeoRandka oraz Wróżby+. Tutaj także obowiązuje 30-dniowy okres bezpłatnego korzystania z pakietu. Po jego zakończeniu trzeba już sporo zapłacić – aż 20 zł miesięcznie. Na szczęście w wypadku Pakietu Rozrywka, Plus informuje klientów SMS-em o zbliżającym się końcu promocji, można więc odpowiednio wcześnie zrezygnować z usługi. Skoro tak, to tajemnicą pozostaje fakt, dlaczego operator nie postępuje podobnie w przypadku IPLA PLUS i Czasoumilacza.

Podsumowanie

Na tle innych promocyjnych ofert dostępnych obecnie na rynku telekomunikacyjnym abonament w Plusie to propozycja, która mieści się na środkowej półce rynkowej. Jej mocną stroną są na pewno mobilny Internet w technologii LTE o szerokim i stale rosnącym zasięgu, a także dosyć atrakcyjne dodatkowe pakiety internetowe. Również plany taryfowe w opcji bez telefonu można uznać za godne uwagi. Natomiast nieco mniej korzystne wydają się oferty związane z zakupem wraz z abonamentem telefonów bądź innych urządzeń. W takiej sytuacji znacznie bardziej opłacalne mogą okazać się abonament T-Mobile – JUMP! lub Play – Nowe Formuły Unlimited.

Spodobała Ci się jednak ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz przenieść Twój obecny numer i zacząć z niej korzystać, dzięki poradnikowi przenoszenia numeru!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button