Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Taryfy sLTE

Archiwalna oferta abonamentowa, która nie jest już oferowana przez Plusa nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentów Plusa.

Pierwsze miesiące roku obfitują zwykle w nowe oferty operatorów sieci komórkowych. I tak też z początkiem 2015 r. Orange wprowadził Super Smart Plan, Play Nową Formułę Mix z Internetem, a T-Mobile Nowy Jump oraz Nowy Jump Mix. Plus postanowił nie zostawać w tyle i 31 marca wprowadził nowe warianty abonamentowe. Tym samym lekko odświeżone Taryfy LTE Minuty wymienne na SMS-y oraz Rozmowy i SMS-y bez limitu dostępne są już tylko dla osób przedłużających umowę, zaś dla nowych klientów przygotowano nową ofertą sLTE.

Charakterystyka oferty sLTE

Oferta sLTE, to tak na prawdę cztery abonamenty, z których każdy występuje w wariancie z i bez telefonu. Niezależnie od wybranej opcji umowa zawsze trwa 24 miesiące. Takie rozwiązanie dziwi w szczególności w ofertach bez telefonu, gdzie standardem jest zwykle 15 lub 18 miesięcy zobowiązania. W takim przypadku znacznie korzystniej wypadają niektóre oferty na kartę (np. Plush ), gdzie nie ma zobowiązania lub np. abonament Red Bull Mobile Energy, w którym umowa podpisywana jest na czas nieokreślony. Każda z taryf zawiera darmowe rozmowy wewnątrz sieci, a pomijając najniższą, to w trzech pozostałych zawarte zostały nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci oraz atrakcyjny pakiet internetowy.

plus_slte_1_20150327m

Należy także podkreślić, że ceny reklamowane przez operatora mają wliczone dwa rabaty: 10 zł za e-fakturę oraz 10 zł za przeniesienie numeru (o bonusach i ukrytych kosztach piszemy w dalszej części tekstu). Dla wygody naszych czytelników w analizie posługujemy się cenami z materiałów reklamowych, natomiast obok, w nawiasie podane są kwoty nie uwzględniające żadnych zniżek.

Taryfa sLTE 9.99/29.99

Jest to najniższy abonament w całej omawianej ofercie. W wersji tylko SIM kosztuje 9.99 zł (29.99 zł), a z urządzeniem kwota zobowiązania wzrasta do 29.99 zł (49.99 zł). W ramach umowy klient otrzymuje jedynie nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci, a za wszystkie inne usługi ponosi koszt według cennika. Oznacza to, że abonent nie może przewidzieć comiesięcznej opłaty i ta zależy od tego z jakich usług korzysta. W tym wariancie nie ma również pakietu internetowego. Zamiast niego dostępny jest tzw. Bezpieczny Internet, który ma 3 progi cenowe:

– przy użyciu od 0,01 kB do 5 MB – 5 zł,

– przy użyciu od 5,01 MB do 300 MB – 10 zł,

– przy użyciu transmisji ponad 300 MB – 20 zł

Wykorzystanie 300 MB gwarantuje dalszą darmową transmisję danych. Wydawać by się zatem mogło, że klient zapłaci 20 zł, a potem za darmo może wykorzystać i 5 GB. Niestety, w swoim regulaminie Plus zastrzega sobie prawo do możliwość zmiany parametrów technicznych Internetu w ramach usługi, po przekroczeniu w jednym okresie rozliczeniowym 1 GB przetransferowanych (wysłanych i odebranych) danych. Może to oznaczać, że podobnie jak ma to miejsce np. w Nowych Formułach Unlimited w Play, po wykorzystaniu danej liczby danych (w przypadku tej taryfy 1 GB) Internet zwolni np. do 8 kb/s. Niestety, Plus nie podaje jaką zmianę ma na myśli w regulaminie i do jakiej prędkości mogłaby zostać spowolniona transmisja.

W przypadku wersji tylko SIM biorąc pod uwagę długość umowy i Internet znacznie korzystniej wypada Red Bull Mobile Energy za 9.99 zł, w którym zobowiązanie jest na czas nieokreślony, a poza darmowymi rozmowami wewnątrz sieci i do Play, klient otrzymuje również 100 MB Internetu, a po przekroczeniu pakietu transmisja zwalnia do 8 kb/s, ale jest w pełni darmowa. Biorąc zaś pod uwagę ofertę z telefonem, to ciekawą alternatywą jest T-Mobile Nowy JUMP! Start (29.99 zł), który oferuje nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci, 200 minut do innych operatorów oraz 100 MB Internetu.

lteplus1

Taryfa sLTE 29.99/49.99

W tym wariancie klient za zobowiązanie bez urządzenia zapłaci 29.99 zł (49.99 zł), a z telefonem 49.99 zł (69.99 zł). W ramach umowy otrzymuje się nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych oraz aż 1 GB Bezpiecznego Internetu. Niestety, podobnie jak w wypadku innych taryf Plus nie podaje do jakiej prędkości zwolni transmisja po wykorzystaniu dostępnego pakietu. Sporym brakiem okazuje się być za to brak darmowych SMS-ów i pod tym względem sporą konkurencją dla taryfy tylko SIM jest np. starter Virgin Mobile #BezLimitu, w którym za 29 zł miesięcznie otrzymuje się nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz aż 2 GB Internetu. Natomiast przy ofercie z telefonem ciekawą alternatywą jest np. T-Mobile Nowy JUMP! Start +, w którym w takiej samej cenie dostępne są nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci, darmowe rozmowy wewnątrz sieci, 300 minut do innych operatorów oraz 250 MB Internetu.

Taryfa sLTE 49.99/69.99

Pod względem stosunku ceny do uzyskanych usług jest to najciekawsza taryfa w ofercie Plus. Za nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (w tym na numery stacjonarne), darmowe SMS-y i MMS-y do wszystkich oraz 2 GB Internetu klient zapłaci 49.99 zł (69.99 zł) w wariancie bez urządzenia i 69.99 zł (89.99 zł) w opcji z telefonem. Warto zauważyć, że bliźniaczą ofertę proponuje Play w Nowej Formule Unlimited 4.0 zarówno w ofercie z jak i bez telefonu. Natomiast dodatkowo proponuje 6 miesięcy darmowego, nielimitowanego Internetu w technologii LTE oraz przy wariancie bez urządzenia umowę na jedynie 15 miesięcy.

Taryfa sLTE 69.99/99.99

To najdroższa z taryf w nowym menu Plusa, jest to także jedyny abonament, w którym różnica pomiędzy wariantem bez urządzenia – 69.99 zł (89.99 zł), a opcją z telefonem – 99.99 zł (119.99 zł) wynosi aż 30 zł. W zamian za powyższe opłaty otrzymuje się nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (w tym na stacjonarne), nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich operatorów oraz 5 GB Internetu. Dodatkowo dopłacając 10 zł do zobowiązania można otrzymać 6 GB transmisji danych. Warto tu zauważyć, że jedynie Nowa Formuła Europa Unlimited umożliwia taki pakiet danych i to w kwocie 99.99 zł (wliczając rabaty). Sporym atutem jest tutaj odnawialny co miesiąc pakiet 120 minut wymiennych na SMS-y w roamingu UE oraz 150 MB Internetu w UE. O ile minuty można uznać za standard w najwyższych zobowiązaniach, tak Plus jest obecnie jedynym z nielicznych operatorów, który oferuje dodatkowo paczkę internetową w roamingu.

image_gallery - Copy

Cennik oferty sLTE

W przypadku najniższej oferty klient zapłaci 0.29 zł za minutę połączenia do innych sieci (w tym na stacjonarne) oraz 0.20 zł za wysłanie jednej wiadomości tekstowej. Taki cennik uznać należy za ogólnie przyjęty standard, jedynie koszt MMS-a mógłby być niższy i wynosi 0.40 zł. Dla porównania, w Nowych Formułach Unlimited w Play, cena takiej usługi wynosi jedynie 0.19 zł. Za SMS-y i MMS-y oraz połączenia na stacjonarne trzeba także płacić w ofercie za 29.99/49.99 zł.

Internet i pakiety w ofercie sLTE

W każdej z taryf dostępny jest bezpieczny Internet. W najniższej po przekroczeniu 300 MB i opłacie 20 zł transmisja jest darmowa, natomiast w pozostałych staje się darmowa, bo przekroczeniu dostępnej paczki danych (1, 2 lub 5 GB). Operator nie podaje jednak jak zmieniają się parametry po wykorzystaniu pakietu, niewiadomo zatem do jakiej prędkości zwolni transmisja danych. Niezależnie jednak jaka by to nie była prędkość (np. 8 kb/s), odzyskać standardową szybkość można wykupując jedną z czterech dostępnych paczek internetowych:

– 300 MB za 7 zł na 30 dni

– 500 MB za 9 zł na 30 dni

– 1 GB za 15 zł na 30 dni

– 3 GB za 25 zł na 30 dni

Cennik jest standardowy dla większości operatorów. Niestety, pakiety się nie sumują, więc niewykorzystana liczba danych po prostu przepadnie po 30 dniach.

Poza paczkami danych dostępnych jest kilka usług, które pozwalają znacząco obniżyć comiesięczne koszty w dwóch najniższych zobowiązaniach. Można tu wykupić pakiet nielimitowanych SMS-ów do wszystkich sieci za 9.99 zł lub 300 SMS-ów za 4.99 zł. Ciekawie prezentuje się kompleksowy pakiet nielimitowanych rozmów, SMS-ów i MMS-ów do wszystkich sieci komórkowych za 29.99 zł miesięcznie. Brakuje jedynie osobnego pakietu darmowych rozmów. Ciekawą usługą rozrywkową jest natomiast „Żartofon”, który umożliwia zmianę głosu i otoczenia podczas rozmowy i kosztuje 1.23 zł za minutę połączenia niezależnie od operatora.

Bonusy w ofercie sLTE

Pod tym względem najbardziej ucieszone będą osoby, które przenoszą numer od innego operatora. W przypadku migracji z abonamentu otrzyma się aż 10 zł zniżki na cały okres trwania umowy oraz aż 6 miesięcy gratis, co w przypadku najwyższej oferty z telefonem zapewni aż 839.94 zł oszczędności (wliczając rabat za e- fakturę). Natomiast przenosząc numer z oferty na kartę lub Mixa również otrzyma się aż 10 zł zniżki, ale już bez pół roku za darmo. Oznacza to, że znacznie korzystniej dla klienta będzie gdy zakupi on dowolny starter w kiosku (np. Orange Yes lub JUMP! Na kartę), następnie zarejestruje numer w danym salonie operatora i dopiero później uda się do Plusa i przeniesie numer. Taka procedura choć wydaje się być skomplikowana i trwa nieco dłużej, to jednak może przynieść aż 240 zł oszczędności.

plus-bonus-1

Bardzo atrakcyjnym bonusem jest również dostępny w każdej taryfie Pakiet Ipla Plus, czyli telewizja internetowa, która jest dostępna za darmo do końca 2015 roku. Natomiast do 31.05. 2015r. pakiet jest nielimitowany, a po tym okresie klient otrzymuje aż 5 GB do wykorzystania na oglądanie ulubionych filmów i seriali, których Ipla oferuje ogromną ilość.

W dwóch wyższych abonamentach otrzymuje się także rabat na kolejną usługę: 50% na Telewizję lub Internet, albo drugi telefon z abonamentem tańszym o 10 zł. Dodatkowo zamawiając ofertę przez Internet klient nie zapłaci nic za opłatę aktywacyjną.

Ukryte koszty w ofercie sLTE

Tutaj największym zaskoczeniem jest wysoki koszt tradycyjnej faktury, który wynosi aż 10 zł. Warto zwrócić uwagę, że standardem jest opłata w wysokości ok. 6 zł (T-Mobile, Play, Orange). W każdej taryfie od razu włączona jest usługa „Czasoumilacz”, która po pierwszym darmowym miesiącu kosztuje 2.02 zł miesięcznie. Ponadto, w dwóch niższych taryfach aktywowany jest od razu pakiet nielimitowanych rozmów z numerami stacjonarnymi, który po pierwszym miesiącu kosztuje 10 zł. Natomiast w dwóch wyższych taryfach włączona jest od razu usługa „Muzodajnia”, która po pierwszym darmowym cyklu rozliczeniowym generuje koszt w wysokości 8 zł doliczonych do zobowiązania.

Biorąc pod uwagę wszystkie te opłaty, to po pierwszym miesiącu realny koszt taryf (bez rabatów) bez telefonu wyniesie: 42.01 zł, 62.01 zł, 80.01 zł oraz 100.01 zł. Natomiast w wariancie z telefonem: 62.01 zł, 80.01 zł, 100.01 zł oraz 130.01 zł. Jak widać faktyczna cena abonamentu jest momentami nawet czterokrotnie wyższa niż ta reklamowana przez operatora.

Podsumowanie

Abonamentowe oferty największych operatorów są do siebie coraz bardziej podobne. W podobnej lub takiej samej kwocie zobowiązania coraz częściej otrzymuje się zbliżone do siebie usługi. Nie inaczej jest w przypadku nowej oferty Plus, która nie wyróżnia się zbytnio na tle konkurencji. Mimo to, atrakcyjne pakiety internetowe, nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci w każdej taryfie oraz atrakcyjne bonusy za przeniesienie numeru mogą się podobać i zapewne skuszą niejedną osobę. Również nie bez znaczenia jest fakt, że Plus jest obecnie liderem technologii LTE i swoim zasięgiem objął już 90 % kraju.

SZYLD 300X60_SamLogo
SZYLD 300X60_SamLogo

Niestety, o ile jeszcze taryfy z telefonem uznać należy za korzystne, tak fakt, że w przypadku oferty tylko SIM umowa trwa aż 24 miesiące może odstraszyć niektórych klientów. Pod tym względem znacznie korzystniej wypada Red Bull Mobile Energy, w którym umowę podpisuje się na czas nieokreślony oraz karta Virgin Mobile #BezLimitu, w której za jedyne 29 zł miesięcznie otrzymuje się nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz aż 2 GB Internetu. Natomiast, pod względem przejrzystości oferty znacznie lepiej wypada T-Mobile Nowy JUMP. Mimo wszystko, taryfy sLTE mogą się podobać, a w szczególności najwyższy wariant może trafić do osób, które dużo podróżują po krajach UE. Chociaż Orange w Abonamencie Smart Plan Multi Max zapewnia znacznie więcej minut, bo aż 400, to jednak żaden inny operator nie proponuje aż 150 MB Internetu w roamingu UE.

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close