Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Virgin Mobile #Wszystko

Najbardziej znana ″dziewica″ świata (poza Madonną), która weszła na polski rynek jako wirtualny operator w 2012 roku. Od tamtego czasu, pomimo niezłej oferty, nie zdobyła znaczącej popularności (ok. 100 tys. użytkowników w drugim kwartale 2014 roku). Jednak według deklaracji prezesa polskiego oddziału, ma się to zmienić, a Virgin Mobile chce zdobyć 2 miliony użytkowników w ciągu kilku najbliższych lat. Czy to możliwe? Po analizie oferty tego brytyjskiego operatora można stwierdzić, że tak.

Charakterystyka Virgin Mobile Wszystko

Na początku swojej obecności na polskim rynku Virgin Mobile przypominało klasyczne oferty na kartę z bonusami za doładowania. To się jednak zmieniło po wprowadzeniu oferty #Wszystko z trzema dodatkowymi pakietami, czyli #PełenLuz, #BezLimitu i #DlaMnieSuper. Wszystkie działają cyklicznie, czyli automatycznie reaktywują się co miesiąc i zapewniają użytkownikowi szereg korzyści w zamian za uiszczaną opłatę (19, 29 lub 59 zł).

atl-virgin-prepaid-virgin-0

Działają one więc na podobnej zasadzie, jak np. JUMP! na kartę w T-Mobile, Plush w sieci Plus lub Play Formuła Play na kartę, a sama oferta bardziej przypomina abonament niż klasyczne taryfy na kartę. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności kontrolowania stanu i ważności pakietów. Niestety, negatywnie odbija się to na elastyczności oferty, gdyż korzyści z poszczególnych taryf nie można łączyć, a do tego zmusza do uiszczania wyższej opłaty co miesiąc, zamiast kilku mniejszych. Jeśli jednak komuś to nie przeszkadza, to ma do wyboru:

Taryfa Virgin Mobile #PełenLuz

Taryfa, która zastąpiła starszą wersję #DlaMnieSuper. W zamian za 19 zł miesięcznie klient otrzymuje sporej wielkości pakiet internetowy (2 GB), nielimitowane darmowe SMS-y oraz 100 darmowych minut do wszystkich sieci (rozmowy i SMS-y wewnątrz sieci są darmowe). Można więc uznać, że propozycja ta ma konkurować z Plush z Internetem i SMS-ami, w którym za 15 zł miesięcznie klient ma bezpłatne SMS-y do wszystkich sieci oraz pakiet 2 GB. Pozornie, oferty wydają się bardzo podobne. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wykorzystanie całego pakietu minut w Virgin umożliwia zaoszczędzenie aż 29 zł, co po odjęciu różnicy między miesięcznymi opłatami w Plush i tej taryfie #Wszystko daje 25 zł oszczędności na korzyść #PełenLuz. Co więcej, oferta ta przewyższa też Mobile Vikings, w którym doładowanie za 19 zł zapewnia pakiet 2 GB Internetu oraz nielimitowane SMS-y do wszystkich, ale nie daje żadnych darmowych minut. Dla porównania, wykorzystanie wspomnianych 19 zł na połączenia umożliwia rozmawianie przez ok. 65 i pół minuty, czyli o prawie 35 minut krócej, niż w przypadku #PełenLuz. Żeby uruchomić taryfę (pakiet) #PełenLuz trzeba wykonać połączenie na *222*19#.

Taryfa Virgin Mobile #BezLimitu

Ta oferta zastąpiła poprzednią, mniej atrakcyjną opcję #MiWystarcza. Po aktywacji taryfy użytkownik płaci 29 zł miesięcznie, czyli tyle samo ile w starszej taryfie. W zamian otrzymuje jednak nielimitowane bezpłatne rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci (komórkowe i stacjonarne) oraz pakiet 2 GB Internetu. Jest to więc znacznie lepsza taryfa niż większość ofert na rynku, nawet Plush z Internetem, SMS-ami i 0.09 zł za minutę, w której za 20 zł miesięcznie użytkownik otrzymuje darmowe SMS-y i paczkę Internetu (2 GB), ale żadnych darmowych minut.

atl-virgin-prepaid-virgin-5

Pomimo że niektórzy będą uważać miesięcznie 29 zł za dużo jak na ofertę na kartę, Virgin #BezLimitu może okazać się bardziej opłacalna niż nawet większość abonamentów np. Formuła 4.0 Unlimited tylko SIM, gdzie klient za 51.97 zł otrzymuje nielimitowane rozmowy (bez stacjonarnych) i SMS-y do wszystkich oraz 1 GB Internetu. Kwota 29 zł za wspomniane usługi wydaję się być zatem wyjątkowo atrakcyjna i ciężko jest tu znaleźć konkurencyjną ofertę. Żeby uruchomić taryfę (pakiet) #BezLimitu trzeba wykonać połączenie na *222*29#.

Taryfa Virgin Mobile #DlaMnieSuper

Propozycja dla klientów, którzy nie akceptują kompromisów. Za aż 59 zł miesięcznie (kod włączenia *222*59#) lub 49 zł w przypadku osób przenoszących numer (kod włączenia *222*49#) otrzymają oni w tym przypadku darmowe nielimitowane połączenia i SMS-y do wszystkich sieci (ze stacjonarnymi) oraz imponujący pakiet 10 GB Internetu. Obowiązkowy miesięczny koszt jest jednak najwyższy wśród ofert na kartę, co czyni ją w pewnym sensie bezkonkurencyjną. Nawet dosyć drogi JUMP! na kartę kosztuje 40 zł miesięcznie, ale poza darmowymi SMS-ami i rozmowami do wszystkich sieci (poza stacjonarnymi) zapewnia on komiczne wręcz 200 MB miesięcznie.

atl-virgin-prepaid-virgin-1

Z drugiej strony, jeśli ktoś nie korzysta z Internetu w telefonie i nie dzwoni na stacjonarne, to nielimitowane bezpłatne rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci komórkowych są dostępne za 30 zł miesięcznie w Plush: Rozmowy i SMS-y. Natomiast zwolennicy ofert abonamentowych mogą rozważyć np. Nju z Rachunkiem, w którym za maksymalnie 57 zł miesięcznie użytkownik ma darmowe rozmowy i SMS-y do wszystkich oraz pakiet 3 GB. Ponadto, unikając korzystania z niektórych usług (np. rozmów z numerami stacjonarnymi) rachunek będzie niższy. Niemniej, zaletami #DlaMnieSuper są brak zobowiązań, umów, opłat aktywacyjnych oraz znacznie większy pakiet danych, który jednak w pełni wykorzystają jedynie najbardziej wymagający użytkownicy. Warto także podkreślić, że jedyną ofertą na polskim rynku jaka proponuje jeszcze tak ogromny pakiet internetowy jest Formuła Rodzina 4.0 w Play w kwocie 86.97 zł. Nie ma tu jednak nielimitowanych SMS-ów i połączeń na numery stacjonarne, a sam Internet podzielny jest na wszystkie numery w abonamencie.

Ważną cechą oferty Virgin Mobile jest rok ważności konta po każdym doładowaniu bez konieczności aktywowania czegokolwiek. Co więcej, nawet bez aktywnych taryf #BezLimitu lub #DlaMnieSuper, klient może korzystać z kilku pakietów dodatkowych, które zostały opisane w kolejnych akapitach.

Cennik Virgin Mobile Wszystko

Jeśli użytkowana taryfa zostanie dezaktywowana lub skończą się przysługujące w niej pakiety, użytkownik jest rozliczany na podstawie stawek taryfy #Wszystko. W takiej sytuacji za minutę połączenia klient płaci 0.29 zł, czyli podobnie do wielu ofert na kartę. Natomiast wysłanie SMS-a to koszt zaledwie 0.09 zł. Trzeba jednak pamiętać, że w wyższych taryfach wiadomości tekstowe jak i rozmowy są bezpłatne w ramach comiesięcznej opłaty. Niestety, nie dotyczy to MMS-ów, za które płacić trzeba 0.25 zł. Istotny może być też fakt, że powyższe ceny obowiązują również, gdy kończy się poprzedni cykl rozliczeniowy, a zaczyna kolejny (ma to miejsce w godzinach nocnych między ostatnim i pierwszym dniem).

Co istotne, wszystkie startery aktywowane po 18.08.2014 automatycznie działają w tej ofercie, a nie w starszej Virgin Mobile 2012.

Internet w Virgin Mobile Wszystko

Zasady rozliczania transmisji danych są bardzo przejrzyste, gdyż jest ona darmowa. Niestety, jeśli użytkownik wykorzystał pakiet internetowy, to przepustowość łącza jest ograniczona do zaledwie 32 kb/s. Przy takiej prędkości można jedynie korzystać komfortowo z tekstowych komunikatorów internetowych. Natomiast strony, muzyka i filmy wczytują się na tyle wolno, że trudno znaleźć praktyczne zastosowania dla tych funkcji.

atl-virgin-prepaid-virgin-4

W takiej sytuacji klientowi pozostaje aktywowanie nowej taryfy lub jednego z dodatkowych pakietów internetowych. Ich rozmiary wahają się od bardzo małych do stosunkowo dużych:
– 300 MB za 5 zł (kod włączenia *222*300#)
– 500 MB za 7 zł (kod włączenia *222*500#)
– 1 GB za 10 zł (kod włączenia *222*1024#)
– 3 GB za 20 zł (kod włączenia *222*3072#)

Jest to więc też bardzo atrakcyjna oferta dla miłośników internautów, która dorównuje pakietom z np. Taryf Frii w T-Mobile lub Play na kartę. Ponadto są one ważne 30 dni od momentu aktywacji i można je uruchomić też przed wyczerpaniem paczki danych zintegrowanej z taryfą. W takiej sytuacji zapas megabajtów jest sumowany, ale o jego ważności decyduje pakiet podstawowy.

Pakiety w Virgin Mobile Wszystko

W przeciwieństwie do konkurencyjnych ofert (np. Plush Plusa, JUMP! na kartę T-Mobile, Formuła Play na kartę Playa), klient Virgin Mobile ma do wyboru spory wachlarz dodatkowych pakietów. Oczywiście, w przypadku dwóch wyższych taryf większość z nich jest zbędna, gdyż oferują one wszystkie usługi (poza MMS-ami) za darmo i bez limitów. Niemniej, użytkownik ma do wyboru pakiety 30, 60 lub 100 minut w cenach 5, 10, 15 zł. Nie jest to zbyt atrakcyjna oferta, ale dzięki tym paczkom można zaoszczędzić odpowiednio 3.70, 7.40 lub 14 zł.

atl-virgin-prepaid-virgin-3

Pakiet #NaSzbyko

Do wyboru jest też całkiem interesujący pakiet #NaSzybko, który za 7 zł zapewnia 20 darmowych minut do wszystkich sieci oraz 100 SMS-ów, a do tego 250 MB szybkiego Internetu. Niestety, jest on ważny zaledwie tydzień. Wykorzystując wszystkie przysługujące wiadomości oraz minuty, klient zaoszczędzi na tej paczce 7.80 zł (oraz wspomniany pakiet szybkiego Internetu). Jego kod włączenia jest *222*7#.

Klub Virgin

Klub Virgin działa podobnie jak Play24. Klient rejestruje się na stronie Virgin Mobile, gdzie zyskuje pełny dostęp do swojego konta. Nie musi przy tym imiennie przypisywać numeru, a jeśli już to zrobi, to nawet ewentualna cesja nic nie kosztuje i wymaga jedynie wpisania nowego właściciela. Co więcej, do jednego konta można przypisać aż 8 różnych numerów. Klub Virgin umożliwia sprawne zarządzanie wszystkimi numerami. Można tu bez problemu doładować konto oraz włączyć poszczególne usługi, co jest o tyle wygodne, że nie trzeba pamiętać o różnych kodach aktywacyjnych. Ponadto, można także zajrzeć w historię połączeń. Dodatkowym atutem są przeróżne rabaty jakie klient otrzymuje za posiadanie konta w Klubie Virgin. Są one przyznawane bezterminowo lub do zakończenia promocji, a co jakiś czas zmieniają się, więc każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie np. zniżki w pizzaportal.pl, clickbus.pl czy w sklepach odzieżowych. Po rejestracji w Klubie Virgin i korzystając z jednej z taryf (#PełenLuz, #BezLimitu, #DlaMnieSuper) można skorzystać także z programu STARS. Jest to promocja, dzięki której użytkownik otrzymuje maksymalnie 5 darmowych starterów dla swoich bliskich, a na każdym z nich jest 5 zł do wykorzystania.

 

Podsumowanie

Wygląda na to, że Virgin Mobile budzi się z letargu. Przez pierwsze dwa lata został największym wirtualnym operatorem, jedynie nieznacznie modyfikując swoją ofertę. To jednak zmieniło się wraz z zaprezentowaniem oferty #Wszystko. Jej mechanika działania jest nowoczesna, a oferowane korzyści trzeba uznać za wyjątkowo konkurencyjne (szczególnie w przypadku #BezLimitu i #PełenLuz). Pewne zastrzeżenia można mieć do kosztownego #DlaMnieSuper, który w zamian za wysoką opłatę miesięczną zapewnia bardzo atrakcyjne korzyści, o ile ktoś potrzebuje aż 10 GB Internetu.

atl-virgin-prepaid-virgin-2

Jeśli nie, to atrakcyjniejsze mogą okazać się tańsze taryfy tej oferty. Dla osób, które nie lubią Virgin z jakiegoś powodu (np. przeszkadza im fakt, że konto można doładować tylko przez Internet) lub szukają abonamentu można polecić Red Bull Mobile Energy lub Nju z rachunkiem). Nie każdemu przypadnie też do gustu prepaid, który doładować można jedynie w Internecie, a mechaniką działania bardziej przypomina zobowiązania abonamentowe bez telefonu niż klasyczne oferty na kartę. Pod tym względem bardziej ciekawy może okazać się elastyczny Orange Yes, jednak i w tym przypadku żaden z dostępnych pakietów nie zapewni takich korzyści jak Virgin Mobile.

Czy warto więc zainteresować się #Wszystko? Jak najbardziej! Jeśli komuś zależy na wyjątkowo korzystnych warunkach, braku umowy i roku ważności konta, to oferta Virgin Mobile jest prawdopodobnie najlepsza z wszystkich opcji na polskim rynku.

Spodobała Ci się ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz dostać darmowy starter lub przenieść Twój obecny numer i przy okazji
obniżyć miesięczny koszt o 10 zł!!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button