Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

5 złotych zasad kreowania marki osobistej w mediach społecznościowych

Marka osobista (ang. personal brand) to, najprościej mówiąc, Twój całościowy wizerunek w oczach innych. Niezależnie od tego, czy myślisz o influencerskiej karierze, czy po prostu chcesz rozwijać się zawodowo i pozytywnie kojarzyć się np. współpracownikom lub kontrahentom, musisz kontrolować proces kreacji marki osobistej, przede wszystkim w mediach społecznościowych, gdzie nawet jeden błąd może przynieść fatalne skutki.

1. Umiejętny dobór mediów społecznościowych

Nie musisz funkcjonować na wszystkich popularnych portalach społecznościowych, aby zbudować silną markę osobistą, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby publikować treści w różnych miejscach. Rzecz w tym, aby świadomie dobierać narzędzia do założonych celów. Komunikacja na Facebooku, Instagramie, LinkedInie, TikToku czy Twitterze różni się pod wieloma względami, dlatego trzeba dobrze poznać specyfikę poszczególnych portali.

2. Wartościowe i jakościowe treści

Jeżeli chcesz zaistnieć w przestrzeni publicznej (w pozytywny sposób), możesz na wiele sposobów wykorzystać możliwości mediów społecznościowych. Zrobisz to przede wszystkim poprzez publikowanie na nich wartościowych treści. Wartościowych, czyli… to już kwestia wartości, którymi zamierzasz się dzielić. Ktoś zbuduje markę na treściach zabawnych, inny edukacyjnych czy wprost eksperckich. Dlatego trzeba stawiać na jakość treści – ich oryginalny, przydatny charakter.

3. Spójna i autentyczna komunikacja

Starannie budowany wizerunek wcale nie wyklucza bycia szczerym i autentycznym. Ważne, żeby wiedzieć, jak od razu wzbudzać zaufanie u odbiorców – możesz to zrobić między innymi poprzez spójną komunikację. Jeżeli wygłaszasz publicznie określone poglądy i opinie, nie zmieniaj ich jak rękawiczek, pisząc każdego dnia i w każdym miejscu diametralnie sprzecznych komentarzy. Nie kopiuj stylu innych – skup się na wyrażaniu siebie, a odbiorcy zauważą to i docenią.

4. Pomyśl dla razy, zanim…

…wciśniesz przycisk „opublikuj”. Gdy emocje biorą górę, czasami traci się kontrolę nad komunikacją, a konsekwencje bywają poważne. Niemal codziennie możemy dowiedzieć się o kolejnych kryzysach wizerunkowych osób publicznych na Twitterze czy Instagramie. Czasami jedno słowo, brak wyczucia, zwyczajna nieuwaga mogą zadecydować o pojawieniu się wokół nas prawdziwej burzy. W dzisiejszych czasach, kiedy Internet mobilny bez limitu pozwala być online przez całą dobę, lepiej wiedzieć, kiedy odłożyć telefon nieco dalej i po prostu nie publikować w emocjach i o niewłaściwym czasie.

5. Budowanie społeczności i udzielanie się w branży

Jednym z warunków zaistnienia w mediach społecznościowych jest zbudowanie wokół siebie społeczności. Może to być stosunkowo niszowa grupa, ale jeżeli dzielisz się w jej obrębie wartościową treścią i tworzysz rzeczywiste relacje, to już to można uznać za spory sukces.

Jeśli chcesz kreować markę osobistą, nie skupiaj się wyłącznie na sobie. Użytkownicy mediów społecznościowych – jak sama nazwa wskazuje – dołączają do społeczności. Ty też jesteś jej częścią. Otwarcie na opinie innych, obecność w różnych zakątkach „socialmediowej” przestrzeni i umiejętność zjednywania sobie nowych fanów stanowią klucz do skutecznej kreacji wizerunku.

Ważne jednak, żeby nie zamieniać się w słup reklamowy ani nie publikować treści wbrew sobie i swoim założeniom. Potwórzmy: autentyczność jest podstawą, żeby myśleć o długofalowym sukcesie. A jeżeli szukasz telefonu, który idealnie sprawdzi się do bieżącej komunikacji w mediach społecznościowych, sprawdź oferty na komorkomat.pl.

Back to top button