Artykuly

iOS 9 oficjalnie zapowiedziany – nowa Siri, wielozadaniowość i wsparcie dla starszych urządzeń

Apple zaprezentował na konferencji WWDC 2015 najnowszą wersję systemu iOS. Edycja oznaczona numerkiem „9” przynosi sporo różnych zmian – część z nich kosmetycznych, ale są też takie, wobec których wielu użytkowników z pewnością nie przejdzie obok. Czym tym razem zaskoczył gigant z Cupertino?

Tak jak zostało zapowiedziane, Apple nie poszedł tym razem w ilość, ale jakość. Biorąc do serca uwagi użytkowników iOS 8, producent skupił się na dostarczeniu bardziej stabilnej, lepiej zoptymalizowanej i bezpieczniejszej wersji systemu. Warto zaznaczyć, że zmiany dotyczą również interfejsu, jak i niektórych znanych już aplikacji. Co więcej, firma zagwarantowała wcześniej, że nowej odsłony iOS doczekają się również osoby posiadające starsze urządzenia, np. iPhone 4S czy iPad 2. Teraz stało się to faktem, gdyż Apple po raz kolejny potwierdził te rewelacje. news-apple-ios9Zaczynając od najważniejszych nowości w iOS 9, należy wspomnieć o udoskonalonej wersji asystenta głosowego Siri, który zgodnie ze słowami Apple ma być jeszcze szybszy i dokładniejszy w swoim działaniu, a przy tym ma się uczyć zachowań użytkownika. Oznacza to, że Siri może sprawdzać kalendarz wyszukując ważne wydarzenia (a nawet samodzielnie dodawać wpisy), a w momencie np. ważnego spotkania, poinformuje, jakie są obecne warunki drogowe czy pogodowe. Ponadto, asystent uczy się naszych codziennych aktywności. Dla przykładu, jeśli codziennie rano uruchamiamy aplikację fitnessową, w pewnym momencie zacznie to robić za nas.

 

Zmodyfikowana Siri otrzymała też nowy wygląd interfejsu użytkownika, przypominający ten z Apple Watch. Ponadto, przebudowano wyszukiwarkę Spotlight, która w ramach integracji z asystentem głosowym wyświetla m.in. różne sugestie oparte na liście kontaktów czy wiadomościach e-mail oraz informacje o proponowanych aplikacjach i ciekawych miejscach w pobliżu. W tym miejscu należy wspomnieć, że Apple zapewnia o pełnej dyskretności i nie udostępnianiu żadnych informacji oraz wyszukiwanych treści osobom trzecim.news-ios9-1news-ios9-2W temacie nowości nie sposób pominąć istotnej dla wymienionego Spotlight mechanizmu wyszukiwania. Mowa o nowym API (interfejsie programistycznym aplikacji), który pozwala na wyszukiwanie informacji w aplikacji. Można się tutaj posłużyć dość prostym przykładem – chcąc wynająć mieszkanie, wystarczy użyć Spotlight i automatycznie zostaniemy przeniesieni do aplikacji mobilnej AirBNB, w której możliwe będzie dokonanie stosownej rezerwacji. news-ios9-3iOS 9 przynosi także spore zmiany w oprogramowaniu iPada. Brak wielozadaniowości od zawsze był bolączką tabletów Apple, jednak teraz użytkownicy otrzymają możliwość skorzystania z pełnoprawnego multitaskingu, umożliwiającego korzystanie z kilku aplikacji naraz. Dzięki temu będzie można bezproblemowo przeglądać Internet, prowadząc w tym samym czasie konwersację poprzez Wiadomości czy pracując z pakietem biurowym. Okienka z programami można skalować w proporcjach 50/50 lub 70/30. Niestety, nie będzie możliwa dowolna zmiana ich rozmiaru – może w kolejnych aktualizacjach się to pojawi. Apple zaprezentował też na konferencji przykład okna z transmisją wideo przesuwanego po ekranie urządzenia w trakcie pracy z innymi aplikacjami, tzw. Picture in Picture. Oczywiście nie jest to nowa funkcja – znamy ją chociażby z Androida – ale z pewnością jedna z długo wyczekiwanych przez użytkowników iPadów. Niestety, jak można się było spodziewać, niektóre tablety ominą te funkcje z powodu słabszej mocy obliczeniowej.

W iOS 9 pojawiła się ponadto aplikacja News, wzorowana na popularnym Flipboard, zastępująca jednocześnie dawny Newsstand. Jest to spersonalizowany agregator treści zebranych z całego świata i od wielu znanych wydawców, jak np. The New York Times, Financial Times, BuzzFeed czy Vogue. Sposób wyświetlania publikowanych przez konkretne podmioty informacji może zostać przez nich odpowiednio zmodyfikowany, co zostało pokazane na konferencji (m.in. różne animacje). News śledzi tematy podane przez użytkownika i w każdej chwili można przeszukać aplikację w poszukiwaniu nowych artykułów, które nadadzą się do kategorii ulubionych. news-ios9-apple_newsNowa wersja systemu operacyjnego Apple doczekała się również aplikacji zwanej „Move to iOS” (Przenieś na iOS), która bezprzewodowo transferuje dane z urządzenia z Androidem do iPhone’a i iPada. Program będzie najprawdopodobniej dostępny w Google Play Store i zdaniem producenta umożliwi skopiowanie kontaktów, wiadomości, zdjęć i filmów, zakładek internetowych, kont e-mail, powiadomień z kalendarza i wielu innych treści. news-ios9-transferiOS 9 to także cały szereg mniejszych zmian (ale nie mniej istotnych), które pokazują, że Apple odrobił zadanie domowe. Wprowadzono nowe funkcje energooszczędności, dzięki czemu baterie urządzeń z iOS mają wytrzymać przynajmniej godzinę dłużej niż obecnie, a w trybie Low Power Mode nawet o trzy godziny. Odświeżono znane aplikacje, w tym Notatki i przede wszystkim Apple Maps, które będą podawać informacje o transporcie publicznym i wskazówki dotyczące dojazdu. Oprócz tego, nowa wersja iOS ma wymagać mniej miejsca w pamięci do instalacji aktualizacja oprogramowania. Na koniec, pełna lista urządzeń, które otrzymają „dziewiątkę”: news-ios9-kompatybilnoscWersja beta iOS 9 dla deweloperów jest już dostępne do pobrania. W lipcu wystartować mają publiczne testy systemu, z kolei finalna odsłona ma się pojawić już we wrześniu tego roku. Czekamy z niecierpliwością.

Źródło: Apple

Tagi

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
Back to top button
Close