
Technologia daje nam ogromne możliwości, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były w sferze marzeń. Żeby się o tym przekonać wystarczy sięgnąć np. do filmów z XX wieku. Nie sposób wymienić wszystkich, które się sprawdziły i są dostępne dla każdego. Gadżety technologiczne nie służą wyłącznie rozrywce, pracy, komunikacji. Mogą również wspomagać nas w codziennej aktywności fizycznej i robią to bardzo dobrze.
Będzie to jeden z wielu pomysłów na to, jak się zmotywować do ruchu i większej aktywności. Uważam, że połączenie dwóch urządzeń opaski Xiaomi Mi Band 4 i nowoczesnej wagi Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 to świetne rozwiązanie, które można wykorzystać właśnie do tego. Jest to dodatkowa motywacja do realizacji noworocznych postanowień. Dodatkowo można czegoś się dowiedzieć o sobie.
Xiaomi Mi Band 4
Setki pozytywnych opinii w internecie nie pozostawiają wątpliwości co do sukcesu tej opaski. W skrócie można powiedzieć, że jest to bardzo proste, wygodne, lekkie i funkcjonalne urządzenie. Opaskę należy sparować z aplikacją Mi Fit, dostępną na Androida i iOS. Opaska łączy się ze smertfonem za pomocą Bluetooth 5.0. W ten sposób mamy dostęp do pełnej funkcjonalności i danych, które opaska zbiera. Co potrafi opaska?
- Pokazuje datę i godzinę
- Liczy kroki i przebyty dystans
- Mierzy tętno
- Liczy spalone kalorii
- Monitoruje sen
- Wyświetla pogodę
- Posiada kilka trybów śledzenia aktywności: bieganie, jazda na rowerze, marsz, pływanie, tryb wielodyscyplinowy.
- Posiada, stoper, minutnik, alarm
- Można sterować muzyką z poziomu opaski.
Siedzący tryb życia i praca przed biurkiem to zmora naszych czasów. Nawet prawidłowa postawa ciała, podczas siedzenia na krześle, bardzo obciąża kręgosłup! Dlatego tak ważne jest, żeby wstać i się ruszyć. Pracując minimum 8 godzin przed monitorem można stracić poczucie czasu. Z pomocą przychodzi smartband, który po godzinnej nieaktywności, lekką wibracją i komunikatem na wyświetlaczy przypomni, żeby się ruszyć. I ta banalna funkcja zwyczajnie działa.

Jak zmotywować się do ruchu?
Opaska ma opcję ustawienie celu aktywności. Określamy ilość kroków, które chcemy zrobić w ciągu dnia. Aplikacja pozwala na ustawienie od 2000 do 30000 kroków. Minimum, które zaleca Światowa Organizacja Zdrowia to 10000 kroków. Jest to w przybliżeniu 6-8 km. Określamy ilość kroków, które chcemy zrobić w ciągu dnia. A zapełnienie kolorowego okręgu, który pokazuje stopień wypełnienia celu.
Chodzenie jest naturalną formą ruchu człowieka. Nie obciąża jak bieganie, dlatego ryzyko kontuzji jest niewielkie. W trakcie spaceru dotleniamy (o ile jakość powietrza w naszej okolicy jest dobra) organizm, relaksujemy się. Czy potrzebna jest specjalna opaska? Nie jest potrzebna, ale to świetny gadżet, który przypomni, że siedzimy zbyt długo, a nie wypełniony kolorowy okrąg przypomni, że czegoś ważnego nie zrobiliśmy tego dnia.

Spacer
Opaska nie posiada modułu GPS, chcąc zapisać trasę musimy włączyć GPS w telefonie i w aplikacji wybrać: Spacer i wcisnąć GO! Na bieżąco monitorowane są parametry. Najlepiej pokażą to wyniki, jakie możemy obejrzeć po spacerze:
Czy to wystarczy, żeby się ruszyć i czy u wszystkich będzie to działać? Pewnie nie, ale może być dobry początkiem do wprowadzenia dobrych nawyków, które przełożą się na nasze zdrowie.
Cena opaski Xiaomi Mi Band 4 to: ~119 zł.
Mi Body Composition Scale 2
Drugie urządzenie, z pozoru zwyczajna waga, ale może zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Pozwala ważyć z dokładnością do 50 gramów, oprócz osób można ważyć na niej również przedmioty. Górny limit to 150 kg. Dodatkowo w środku znajduje się układ który pozwoli, odpowiednio stając na metalowych kółkach, zmierzyć:
- BMI
- tkankę mięśniową
- tkankę tłuszczową
- poziom białka
- masę kostną
- poziom wody w organizmie
- zapotrzebowanie na kalorie
4 koła to czujniki do pomiaru dodatkowych parametrów Zasilanie to 4 baterie AAA
Mi Body Composition Scale 2 jest estetycznie wykonana, podest jest ze szkła hartowanego, część spodnia z plastiku, który robi dobre wrażenie. Gumowe nóżki zapobiegają ślizganiu się. Zasilana jest czterema paluszkami AAA, które powinny wystarczyć na minimum rok. Wystarczy stanąć, żeby włączyć wagę. Łączy się z aplikacją Mi Fit za pomocą modułu Bluetooth 5.0 Low Energy. W aplikacji jest podgląd wszystkich wyników. Pokazane są w bardzo przejrzysty sposób, za pomocą kolorowych wykresów, dowiemy się, czy mierzone parametry są w normie czy poza nią.
Oprócz wymienionych wyżej parametrów, aplikacja Mi Fit pokazuje dodatkowe wskaźniki wyliczana na podstawie zebranych danych.
- wiek ciała — i tak może się okazać, że ciało jest młodsze, niż nasz wiek.
- waga idealna — czyli waga jaką powinniśmy mieć
- typ sylwetki — 9 różnych:

Wyniki są dość dokładne. Jednak w razie potrzeby nie zastąpią profesjonalnego badania i wizyty u specjalisty. Uważam, że do celów „domowych” jest to wystarczająca dokładność. Jeśli nie posiadasz wagi, a zamierzasz kupić, Mi Body Composition Scale 2 jest bardzo dobry wyborem. Oprócz podstawowej funkcji, otrzymujemy pełna analizę ciała. Dostępna jest za ~105 zł.
Podsumowanie: Mi + Mi
Technologiczne gadżety niewątpliwie mogą wspomagać nas w aktywności. Dzięki śledzeniu postępów i osiąganiu określonych celów np. liczbie dziennych kroków. Można łatwiej zmotywować się do działania. Gadżety nie są oczywiście niezbędne do podjęcia jakiekolwiek aktywności. Wystarczy trochę chęci, żeby się ruszyć i dobre buty. Ale, dlaczego nie skorzystać? Tym bardziej, że ceny takich urządzeń są na poziomie do zaakceptowania, prawie dla każdego. Może to być dobra motywacja, do tego, żeby coś poprawić i czuć się lepiej. A w połączeniu z opaską i śledzeniem postępów łatwiej się do tego zabrać.