Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Przewaga dystrybucji cyfrowej nad fizyczną

Dystrybucja cyfrowa zyskuje na popularności, wyprzedzając tradycyjną dystrybucję fizyczną. Niezwykła wygoda i komfort sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na zakup systemu operacyjnego, oprogramowania bądź gier w formie cyfrowej. Brak fizycznego nośnika niesie za sobą wiele korzyści – całkowita rezygnacja z fizycznej dystrybucji jest zatem nieunikniona.

Początki dystrybucji cyfrowej

Postęp technologiczny i rozwój w dziedzinie urządzeń elektronicznych sprawiają, że proponowane użytkownikowi produkty znacznie różnią się od tych z nieco starszej generacji. Współczesny klient oczekuje szybkiej obsługi ze strony sprzedawcy, opartej na późniejszej wygodzie z korzystania z dostarczonego mu towaru. Towar może mieć jednak zróżnicowany charakter, niekoniecznie być dostępny w formie fizycznej.

Dystrybucja cyfrowa (ang. Digital Distribution) początkowo budzić mogła pewne obawy. Użytkownik przyzwyczajony był bowiem do otrzymania fizycznego produktu, który nabył za określoną kwotę. Wbrew pozorom cyfrowa dystrybucja swój początek miała w drugiej połowie ubiegłego wieku. Informacja ta może wywołać zdziwienie, gdyż wydawać by się mogło, że styczność z technologią cyfrową mamy od niedawna. Zapaleni gracze znają zapewne Atari 2600, czyli konsolę gier wideo produkowaną od 1977 roku.

Na początku lat 80. XX wieku powstała usługa dystrybucji gier komputerowych GameLine, pozwalająca na pobieranie gier wideo przy udziale połączenia dial-up. Lata 90. przyniosły natomiast możliwość pobierania gier na konsolę z kanału o nazwie Sega Channel, który został stworzony przez japońskiego producenta i wydawcę gier komputerowych Sega. Wystarczyło wykupić abonament o stosunkowo niewielkiej kwocie, aby móc wkroczyć w niezwykły świat gier. Ze względu na utrudnienia techniczne, do usługi tej dostęp był jednak ograniczony.

Rozwiązanie na miarę współczesnych czasów

Współcześnie niemal w każdym domu obecny jest komputer stacjonarny bądź laptop. Urządzenie o niezwykłych możliwościach pozwala nam korzystać z sieci internetowej, która jest największą skarbnicą wiedzy. Komputer stał się zatem obowiązkowym wyposażeniem stanowiska pracowniczego, bowiem przy jego udziale możliwe jest wykonanie wielu czynności.

Dystrybucja fizyczna oznacza produkowanie i wprowadzanie na rynek produktów w formie fizycznego nośnika. Jeszcze kilkanaście lat temu zakup systemu operacyjnego, oprogramowania wirusowego bądź wybranej gry wiązał się z koniecznością nabycia pudełka wraz z płytą CD. Oczywiście nadal istnieje taka możliwość, jednak branża technologiczna zaproponowała nam z czasem znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Główną cechą wyróżniającą dystrybucję cyfrową jest całkowity brak fizycznego nośnika. Transakcja opiera się na zakupie cyfrowej wersji produktu, która dostarczana jest nam zazwyczaj poprzez adres e-mail.

Szybka i wygodna transakcja

Największym atutem cyfrowej dystrybucji jest zatem wygoda. Realizacja zamówienia trwa zazwyczaj kilkanaście minut – łącznie z zakupem wybranego produktu na stronie internetowej sprzedawcy. Klient nie czeka na dostawę towaru, dzięki czemu zaoszczędzone są duże nakłady czasowe. Nie należy pomijać także redukcji śladu węglowego, który wytwarzany byłby w przypadku dostawy fizycznej wersji produktu przez daną firmę kurierską.

W świecie nieustannego biegu i pośpiechu każda minuta wydaje się być na wagę złota. Doceniamy szybką dostawę jedzenia pod drzwi czy ekspresowe zakupy w kasie samoobsługowej. Jeżeli zatem istnieje możliwość maksymalnego skrócenia czasu oczekiwania na produkt – jest to dla użytkownika rozwiązanie idealne. Dokonanie transakcji możliwe jest nie tylko za pomocą komputera, ale także smartfonu.

Dystrybucja cyfrowa korzystna dla środowiska naturalnego

Niewątpliwą zaletą dystrybucji cyfrowej jest brak generowania zbędnych pudełek i nośników fizycznych – np. w formie płyty CD. Ograniczone jest zatem wytwarzanie tego typu przedmiotów, co oczywiście wiąże się z brakiem konieczności wykorzystywania do produkcji tworzyw sztucznych. Kwestia ta ma ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego, które narażone jest na zagrożenia napływające ze strony firm produkcyjnych. Budowa nośników fizycznych oparta jest na sztucznych materiałach, których rozkład trwa aż kilkaset lat.

Dystrybucja cyfrowa okazje się zatem niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla naszej planety. Zaoszczędzone są także nakłady finansowe oraz czas, wymagany do wyprodukowania fizycznej wersji produktu. Użytkownik, decydując na zakup cyfrowego wariantu towaru nie gromadzi niepotrzebnych przedmiotów. Otaczająca nas przestrzeń bezpośrednio wpływa na samopoczucie, warto zatem maksymalnie zredukować zbędne wyposażenie czy nabywane towary.

System operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i pakiet biurowy w wersji cyfrowej

Poniżej prezentujemy kilka przykładów dystrybucji produktów cyfrowych z naszego zaprzyjaźnionego sklepu z oprogramowaniem Teamnet-Software

System operacyjny Windows

Doskonałym przykładem dystrybucji jest wersja cyfrowa systemu operacyjnynego Windows na komputer stacjonarny bądź laptop. U cyfrowego dystrybutora, w przeciwieństwie do półki sklepowej, zawsze będzie dostępna szeroka gama wariantów i wersji Windows. Dostępne warianty różnią się między sobą funkcjonalnościami lub przeznaczeniem. Wersja cyfrowa produktu umożliwia łatwą identyfikację odpowiedniego wariantu i jego ekspresowe zamówienie.

Oprogramowanie Antywirusowe

Innym przykładem dystrybucji cyfrowej produktu jest możliwość zakupu oprogramowania antywirusowego. Wiadomo, zadaniem programu jest ochrona gromadzonych na urządzeniu danych – zabezpieczenie prywatności użytkownika, jego haseł oraz dysku twardego. Antywirus chroni przed wirusami oraz złośliwym i szpiegującym oprogramowaniem. Wielu użytkowników zapomina, że program tego typu zainstalowany powinien być także na smartfonie czy innym urządzeniu mobilnym.

Dzięki możliwości zakupu online’owej wersji antywirusa możemy szybko zabezpieczyć czy przeskanować urządzenie, nawet już po fakcie wykrycia zagrożenia (chociaż lepiej zrobić to przed).

Pakiet Microsoft Office

Poprzez cyfrową dystrybucję nabyć możemy również najpopularniejszy pakiet biurowy – Microsoft Office. W ramach pakietu dostęp mamy do narzędzi, które pozwalają nam tworzyć pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne bądź prezentacje multimedialne. Oprogramowanie tego typu wykorzystywane jest w celach edukacyjnych bądź w warunkach pracowniczych.

Microsoft Office to również sporo wersji i wariantów, na szczęście łatwo je porównać spoglądając na online’owy katalog w sklepie.

Netflix i Spotify – platformy z nieograniczonym dostępem do interesujących treści

Skupiając się na temacie dystrybucji cyfrowej, nie sposób wspomnieć o platformach Netflix oraz Spotify. Pierwszy serwis to skarbnica wielu doskonałych tytułów, do których mamy nieograniczony dostęp po wykupieniu odpowiedniego pakietu. Wystarczy ściągnąć aplikację Netflix na komputer, laptop, tablet lub smartfon. Niewiarygodna popularność serwisu sprawiła, że w aplikację tę zaczęto wzbogacać telewizory.

Funkcja Smart TV pozwala oglądać na urządzeniu ulubione filmy, seriale czy dokumenty w niezwykłej jakości. Spotify natomiast jest serwisem strumieniowym, dysponującym dostępem do muzyki oraz podcastów. Możliwość wykupienia wybranego pakietu Premium za sprawą dystrybucji cyfrowej daje nam dostęp do wybranych treści bez konieczności wysłuchiwania reklam. Opcja Smart TV w telewizorach obejmuje także aplikację Spotify, dzięki czemu mamy możliwość słuchania ulubionych wykonawców w doskonałej jakości dźwiękowej.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button