Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Składane smartfony i ich wytrzymałość

Samsung Galaxy Fold i Motorola Razr

Pojawienie się na rynku składanych smartfonów wydaje się naturalnym krokiem rozwoju branży. Telefony komórkowe, doczekały się swego czasu podobnej ewolucji, choć nie budziła pewnie tylu emocji co dziś. Co jest całkiem zrozumiałe. To nie klawiatura i ekran znajduje się w części oddzielonej zawiasem, co wydaje się dość prostym zabiegiem. Składa się cały ekran, co wydaje się dość oczywiste jak na to patrzymy. Ale technologicznie na zupełnie innym poziomie w stosunku do tego co znamy.

Nic nie ryzykuję stwierdzeniem, że w przeciągu dwóch następnych lat składane smartfony staną się powszechnie używane. Przez ten czas wady nowatorskich konstrukcji powinny zostać usunięte. Z drugiej strony nowa grupa urządzeń obecnie nie ma łatwo i nie chodzi tu o wysoką cenę urządzeń. Radakcja CNET przeprowadziła testy Samsunga Galaxy Fold i Motoroli Razr. Test polegał na zamykaniu i otwieraniu urządzenia. Co z wynika?

Samsung Galaxy Fold wytrzymał 120000 cykli po czym uszkodził się wyświetlacz. Na prawej część wyświetlacza mniej więcej w 1/3 wysokości pojawiła się kreska, a po chwili lewa strona wyświetlacza przestała działać. W przybliżeniu jest to ok. 4 lata użytkowania.

Galaxy Fold

Zawias Motoroli Razr wytrzymał jedynie 28000 cykli otwarcia i zamknięcia klapki i zaczął wydawać niepokojący dźwięk. W przełożeniu na realny czas użytkowania daje ok. roku „życia”.

Motorola Razr

Do wyników testu można podejść z dystansem. Sama metoda może budzić wątpliwości, maszyna nie otwierała i zamykała klapki w „naturalny” sposób. Nikt nie robi tego z tak dużą częstotliwością i powtarzalnością. Maszyna na pewno sprawdziła by się w produkcji kotletów schabowych. Mechaniczna powtarzalność ruchów „raz za razem” doprowadziła do ponadprzeciętnego zmęczenia materiału, poddając urządzenia ekstremalnej próbie. Z drugiej strony można traktować ten test jako pewien punkt odniesienia i ciekawostkę. Samsung vs Motorola = 1:0.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button