Starcie: Huawei P8 Lite vs LG K10 vs Samsung Galaxy J5 vs Sony M4 Aqua

Wiele ich dzieli, jeszcze więcej łączy. Wszystkie pochodzą z dalekiej Azji, a jednak konkurują na europejskich rynkach. Oceniamy i przydzielamy punkty za najważniejsze cechy wielkiej czwórki: smartfonów ze średniej półki – chińskiego Huawei P8 Lite, południowokoreańskich LG K10 i Samsung Galaxy J5 oraz japońskiego Sony M4 Aqua. Starcie na zalety i wady czas zacząć!

Jakość wykonania i ergonomia

Huawei P8 Lite

test-huawei-p8-lite-starcie-850x478 Starcie: Huawei P8 Lite vs LG K10 vs Samsung Galaxy J5 vs Sony M4 Aqua

Smartfon jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: złotej i czarnej. Wzornictwo jest zbliżone do iPhone 5s. Tył telefonu wykonano z tworzywa sztucznego, które imituje szczotkowane aluminium. W górnym, prawym rogu panelu widnieje obiektyw aparatu z diodą LED. Tworzywo pokrywające oba panele jest podatne na zarysowania. Mimo nie najlepszej jakości materiałów, elementy obudowy są dobrze do siebie dopasowane.  Na górnej krawędzi znajduje się gniazdo mini jack oraz mikrofon. Po prawej stronie umieszczono przycisk regulacji głośności, który nie został precyzyjnie dopasowany. Poniżej znajduje się niewielki wyłącznik oraz para szufladek na karty nano-SIM oraz microSD. Lewa krawędź smartfona jest jednolita. Na dolnej krawędzi znajduje się gniazdo micro USB oraz wyloty głośników. Na dole przedniego panelu znajduje się logo producenta, u góry umieszczono głośnik do rozmów, kamerę, światłomierz i czujnik zbliżeniowy. Obudowy nie da się otworzyć, nie ma więc możliwości wymiany baterii.

6 / 10

LG K10

test-huawei-p8-lite-starcie-850x478 Starcie: Huawei P8 Lite vs LG K10 vs Samsung Galaxy J5 vs Sony M4 Aqua

Smartfon LG jest podobny do leciwego Samsunga Galaxy S3. Łagodnie zaokrąglone rogi i mocno zwężone krawędzie to cechy charakterystyczne smartfona. Przedni panel wykonano ze szkła, ramka otaczająca ekran jest wąska. Całą obudowę otacza element wykonany z tworzywa sztucznego, które imituje metal. Pokrywę baterii można zdjąć (bateria jest wymienialna), została ona wykonana z plastikowego materiału z plecionym wzorem. Całość została dobrze dopasowana, nic nie trzeszczy przy mocnym dociśnięciu elementów. Przyciski regulacji głośności i włącznik umieszczono z tyłu, co jest cecha charakterystyczną dla smartfonów LG. To właśnie powoduje, że krawędzie urządzenia są wąskie, a smartfon dobrze leży w dłoni, pomimo pokaźnych rozmiarów i dużego wyświetlacza (5,3″).  Jedynie dolna krawędź jest nieco grubsza, mieści łącza micro USB oraz mini jack. Przedni panel został wykonany w całości ze szkła, nad wyświetlaczem znajduje się tylko kamera, czujnik zbliżeniowy i światłomierz. Brakuje dedykowanych przycisków dotykowych.

6 / 10

Samsung Galaxy J5

test-huawei-p8-lite-starcie-850x478 Starcie: Huawei P8 Lite vs LG K10 vs Samsung Galaxy J5 vs Sony M4 Aqua

Stylistyka wszystkich telefonów Samsunga jest zbliżona – Galaxy J5 nie odbiega schematu: na dole przedniego panelu znajduje się pojedynczy, fizyczny przycisk oraz dwa przyciski dotykowe. Z lewej strony znajdują się przyciski głośności, z prawej wyłącznik. Na dolnej krawędzi umieszczono złącze słuchawkowe, micro USB i mikrofon. Na tylnej ściance obudowy widnieje kwadratowy, lekko zaokrąglony obiektyw aparatu oraz dioda LED. Przeciętna jakość tworzywa sztucznego, z którego wykonano obudowę robi słabe wrażenie. Tylny, błyszczący panel upiększono mieniącym się brokatem, co sprawiło że odciski palców są mniej widoczne na obudowie. Samsunga Galaxy J5 otoczono wykonaną z plastiku ramką, która imituje metal, co dodane nieco uroku smartfonowi. Tylna klapka solidnie przylega do urządzenia, użytkownik nie uświadczy żadnych niepożądanych dźwięków wynikających z nieprecyzyjnego dopasowania elementów. Ekran jest otoczony wąskim obramowaniem, co ułatwia obsługę urządzenia jedna ręką. Pokrywa tylnego panelu, podobnie jak w wielu innych modelach smartfonów Samsunga, jest zamykana na zatrzaski. Można błyskawicznie dostać się do wnętrza urządzenia, np. w celu wymiany jednej z dwóch kart micro-SIM, karty pamięci microSD lub baterii (2600 mAh).

5 / 10

Sony Xperia M4 Aqua

test-huawei-p8-lite-starcie-850x478 Starcie: Huawei P8 Lite vs LG K10 vs Samsung Galaxy J5 vs Sony M4 Aqua

Podobna do Xperii Z bryła, nieco zaokrąglona na krawędziach. Telefon jest sprzedawany w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej i złotej. Przedni panel smartfona został wykonany ze szkła, widoczne są dwa głośniki umieszczone z przodu oraz dodatkowa kratka na dolnej krawędzi. Ekran otacza bardzo wąskie obramowanie, poniżej wyświetlacza pozostało sporo niezagospodarowanej przestrzeni, którą można by wykorzystać np. na dotykowe przyciski. Na górze wyróżnia się jedynie logo Sony otoczone kamerą i czujnikiem zbliżeniowym. Na prawej krawędzi umieszczono gniazdo na kartę nano-SIM (ukryte pod klapką) oraz charakterystyczny, okrągły wyłącznik, sąsiadujący z przyciskami głośności i sprzętowym spustem migawki. Dolną krawędź zajmuje złącze micro USB i gniazdo microSD, górną – mini jack i wtórny mikrofon. Wszystkie krawędzie zostały wykonane z plastiku imitującego metal. Z tyłu, w lewym górnym rogu widnieje aparat, poniżej znajduje się dioda podświetlająca. Plastikowy tył nie jest idealnie wykonany, mocno dociśnięty trzeszczy, krawędź taflu tworzywa sztucznego wystaje ponad obudowę. Pozostałe elementy obudowy wykonano solidnie i dobrze dopasowano do siebie. Urządzenie jest odporne na wodę i kurz, bateria została zamknięta w obudowie, nie da się jej samodzielnie wymienić.

7 / 10

System i aplikacje

Huawei P8 Lite

8-rdzeniowy Kirin 620 i Androida 5.0.1 „Lollipop” (dostępna jest aktualizacja do Androida 6.0) z nakładką „Emotion UI” w wersji 3.1 to podstawowe wyposażenie smartfona Huawei. Elementy interfejsu są mocno inspirowane wyglądem iOS. Brakuje zbiorczego katalogu z zainstalowanymi aplikacjami, wszystkie ikony programów zostały umieszczone na kilku pulpitach. Pomimo łatwego dostępu do aplikacji, rozwiązanie takie wprowadza chaos w przypadku instalacji kilkunastu dodatkowych programów. Nakładka „EMUI” oferuje opcję wyboru jednego z czterech motywów, które w znacznym zakresie można personalizować. Domyślnie nakładka wyłącza każdą z aplikacji bezpośrednio po zamknięciu jej okna w celu oszczędzania baterii i zasobów urządzenia. Spośród preinstalowanych narzędzi warto wymienić aplikacje pobierające informacje o pogodzie, „Kalkulator” i „Rejestrator” (narzędzie do nagrywanie dźwięku), „Radio FM” oraz „Lustro” (aplikacja tworzy lustrzane odbicie, korzystając z przedniej kamery), „Powiększenie” (odpowiednik lupy, rejestrujący obraz przez główną kamerę). Huawei wyposażył także smartfona w program do tworzenia kopii zapasowych. Producent zdecydował się także dodać kilka gier od Gameloftu. Z 16 GB wbudowanej pamięci pozostaje ok. 9 GB dla użytkownika. Pomimo wielordzeniowego procesora, zdarzało się że interfejs nie działał płynnie.

5 / 10

LG K10

Smartfon jest oferowany z Androidem 5.1 „Lollipop” na pokładzie. System operacyjny można zaktualizować do wersji 6.0 „Marshmallow”. Urządzenie działa na bazie czterordzeniowego układu Snapdragon 410. Interfejs „LG UX” to autorska nakładka na Androida, której wyróżnikiem jest intuicyjna obsługa. LG zadbało o usprawnienia w obsłudze, obejmujące m.in. zarządzanie gestami (podwójne stuknięcie w ekran wybudza telefon) i skróty przypisane do fizycznych przycisków (podwójne naciśnięcie przycisków głośności aktywuje notatnik oraz aparat). Oprócz notatnika „QuickMemo+” LG K10 został wyposażony w narzędzia do backupu danych oraz „LG SmartWorld” – sklep producenta, w którym można znaleźć m.in. tapety i motywy. Brak niepotrzebnych aplikacji sprawia, że interfejs działa sprawnie, nie sposób dostrzec spowolnień podczas codziennego korzystania ze smartfona.

8 / 10

Samsung Galaxy J5

Czterordzeniowy Snapdragon 410 dobrze współpracuje z zainstalowanym w pamięci telefonu Androidem 5.1 „Lollipop” (producent udostępnia aktualizację do Androida 6.0) oraz nakładką „TouchWiz”. Na głównym ekranie umieszczane są skróty do aplikacji i widżety, które można usuwać lub modyfikować. Samsung dodaje kilka aplikacji Microsoftu, m.in. pakiet biurowy „Office”, komunikator „Skype” oraz notatnik „OneNote”. Ciekawym dodatkiem jest możliwość uruchomienia aparatu poprzez dwukrotne naciśnięcie fizycznego przycisku umieszczonego pod ekranem. Południowokoreański producent dodał ładne animacje i zadbał o ujednolicony wygląd ikon, menu oraz przycisków.

7 / 10

Sony Xperia M4 Aqua

Czterordzeniowy Snapdragon 615 i Android 5.0 „Lollipop” (z opcją aktualizacji do Androida 6.0 „Marshmallow”) to baza dla autorskiej nakładki Sony, która nie odbiega mocno od standardów znanych z innych smartfonów: na kilku pulpitach użytkownik może decydować o układzie ikon oraz widżetów. Dodatkowe, rozwijane menu umożliwia błyskawiczny wybór najważniejszych opcji smartfona, a gotowe motywy przydadzą się do zmiany wyglądu interfejsu (w pamięci zapisano kilkanaście szablonów). W Xperii M4 można korzystać z kilku niewielkich aplikacji działających równolegle. Ich okna przypominających widżety, jednak da się je swobodnie przemieszczać po ekranie. Smartfon został wyposażony w zestaw aplikacji, obejmujących m.in. wygodny odtwarzacz muzyki, radio FM, narzędzie do rozpoznawania muzyki „TrackID”, pakiet biurowy „OfficeSuite” oraz prosty edytor filmów i program do rysowania. Znaczna liczba zainstalowanych aplikacji oraz niewielka pojemność wbudowanej pamięci (8 GB) wymuszają na użytkowniku zakup dodatkowej karty microSD.

7 / 10

Wyświetlacz

Huawei P8 Lite

Chiński smartfon został wyposażony w wyświetlacz IPS o przekątnej 5” i rozdzielczości 720 x 1280 pikseli (gęstość: 294 ppi). Obraz jest ostry, a czcionki – wyraźne. Kąty widzenia nie są najlepsze, wyraźnie widać zmianę kolorów po lekkim przechyleniu ekranu.

Ekran jest dobrze podświetlony, można z niego bez problemów korzystać w pełnym słońcu. Kolory są wyblakłe, jakość ich odwzorowania nie jest najlepsza. Nie pomaga nawet opcja programowego wyboru ciepła barw.

6 / 10

LG K10

K10 LTE z ekranem o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli i przekątnej 5,3 cala (gęstość: 277 pikseli na cal) w swojej klasie cenowej wypada dobrze. Matryca IPS jest dobrej jakości: czerń jedynie zmienia odcień na szary przy maksymalnej jasności.

Kolory odwzorowane zostały przyzwoicie, ale są mało nasycone, daleko im do żywych barw ekranów typu AMOLED. Dobrze wypadają kąty widzenia – telefon trzeba naprawdę mocno przechylić, aby kolor uległ zmianie. Jasność ekranu jest satysfakcjonująca, jedynie w słoneczne dni może okazać się za niska.

7 / 10

Samsung Galaxy J5

Ekran HD 5″ o rozdzielczość HD (720 x 1280 pikseli) to atut Galaxy J5. 294 ppi zapewnia wystarczającą gęstość ułożenia pikseli, by obraz był ostry. Zastosowana matryca Super AMOLED, stanowi jedno z najlepszych rozwiązań technologicznych w obecnej generacji telefonów.

Kolory są doskonale nasycone, świetnie widać je niezależnie od kąta patrzenia, a obraz jest kontrastowy. W słoneczny dzień można odczytać z ekranu informacje bez konieczności szukania cienia. Wyświetlacz charakteryzują bardzo dobre kąty widzenia.

7 / 10

Sony Xperia M4 Aqua

Aqua została wyposażona w dobrej jakości 5-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli). Ekran charakteryzują dobrze odwzorowane kolory i wysoka jasność, ale kąty widzenia są przeciętne.

W oprogramowaniu uwzględniono opcję ustawienia balansu bieli. Wbudowany czujnik światła umożliwia dostosowanie podświetlenia do warunków otoczenia.

6 / 10

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
6 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top