Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Starcie: Huawei P8 Lite vs LG K10 vs Samsung Galaxy J5 vs Sony M4 Aqua

Wiele ich dzieli, jeszcze więcej łączy. Wszystkie pochodzą z dalekiej Azji, a jednak konkurują na europejskich rynkach. Oceniamy i przydzielamy punkty za najważniejsze cechy wielkiej czwórki: smartfonów ze średniej półki – chińskiego Huawei P8 Lite, południowokoreańskich LG K10 i Samsung Galaxy J5 oraz japońskiego Sony M4 Aqua. Starcie na zalety i wady czas zacząć!

-~- Wykonanie, wygląd i wyświetlacz -~-

Jakość wykonania i ergonomia

Huawei P8 Lite

test-huawei-p8-lite-starcie

Smartfon jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: złotej i czarnej. Wzornictwo jest zbliżone do iPhone 5s. Tył telefonu wykonano z tworzywa sztucznego, które imituje szczotkowane aluminium. W górnym, prawym rogu panelu widnieje obiektyw aparatu z diodą LED. Tworzywo pokrywające oba panele jest podatne na zarysowania. Mimo nie najlepszej jakości materiałów, elementy obudowy są dobrze do siebie dopasowane.  Na górnej krawędzi znajduje się gniazdo mini jack oraz mikrofon. Po prawej stronie umieszczono przycisk regulacji głośności, który nie został precyzyjnie dopasowany. Poniżej znajduje się niewielki wyłącznik oraz para szufladek na karty nano-SIM oraz microSD. Lewa krawędź smartfona jest jednolita. Na dolnej krawędzi znajduje się gniazdo micro USB oraz wyloty głośników. Na dole przedniego panelu znajduje się logo producenta, u góry umieszczono głośnik do rozmów, kamerę, światłomierz i czujnik zbliżeniowy. Obudowy nie da się otworzyć, nie ma więc możliwości wymiany baterii.

6 / 10

LG K10

test-lg-k10-lte-starcie

Smartfon LG jest podobny do leciwego Samsunga Galaxy S3. Łagodnie zaokrąglone rogi i mocno zwężone krawędzie to cechy charakterystyczne smartfona. Przedni panel wykonano ze szkła, ramka otaczająca ekran jest wąska. Całą obudowę otacza element wykonany z tworzywa sztucznego, które imituje metal. Pokrywę baterii można zdjąć (bateria jest wymienialna), została ona wykonana z plastikowego materiału z plecionym wzorem. Całość została dobrze dopasowana, nic nie trzeszczy przy mocnym dociśnięciu elementów. Przyciski regulacji głośności i włącznik umieszczono z tyłu, co jest cecha charakterystyczną dla smartfonów LG. To właśnie powoduje, że krawędzie urządzenia są wąskie, a smartfon dobrze leży w dłoni, pomimo pokaźnych rozmiarów i dużego wyświetlacza (5,3″).  Jedynie dolna krawędź jest nieco grubsza, mieści łącza micro USB oraz mini jack. Przedni panel został wykonany w całości ze szkła, nad wyświetlaczem znajduje się tylko kamera, czujnik zbliżeniowy i światłomierz. Brakuje dedykowanych przycisków dotykowych.

6 / 10

Samsung Galaxy J5

test-Samsung-GalaxyJ5-7

Stylistyka wszystkich telefonów Samsunga jest zbliżona – Galaxy J5 nie odbiega schematu: na dole przedniego panelu znajduje się pojedynczy, fizyczny przycisk oraz dwa przyciski dotykowe. Z lewej strony znajdują się przyciski głośności, z prawej wyłącznik. Na dolnej krawędzi umieszczono złącze słuchawkowe, micro USB i mikrofon. Na tylnej ściance obudowy widnieje kwadratowy, lekko zaokrąglony obiektyw aparatu oraz dioda LED. Przeciętna jakość tworzywa sztucznego, z którego wykonano obudowę robi słabe wrażenie. Tylny, błyszczący panel upiększono mieniącym się brokatem, co sprawiło że odciski palców są mniej widoczne na obudowie. Samsunga Galaxy J5 otoczono wykonaną z plastiku ramką, która imituje metal, co dodane nieco uroku smartfonowi. Tylna klapka solidnie przylega do urządzenia, użytkownik nie uświadczy żadnych niepożądanych dźwięków wynikających z nieprecyzyjnego dopasowania elementów. Ekran jest otoczony wąskim obramowaniem, co ułatwia obsługę urządzenia jedna ręką. Pokrywa tylnego panelu, podobnie jak w wielu innych modelach smartfonów Samsunga, jest zamykana na zatrzaski. Można błyskawicznie dostać się do wnętrza urządzenia, np. w celu wymiany jednej z dwóch kart micro-SIM, karty pamięci microSD lub baterii (2600 mAh).

5 / 10

Sony Xperia M4 Aqua

test-sony-xperia-m5-aqua-starcie

Podobna do Xperii Z bryła, nieco zaokrąglona na krawędziach. Telefon jest sprzedawany w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej i złotej. Przedni panel smartfona został wykonany ze szkła, widoczne są dwa głośniki umieszczone z przodu oraz dodatkowa kratka na dolnej krawędzi. Ekran otacza bardzo wąskie obramowanie, poniżej wyświetlacza pozostało sporo niezagospodarowanej przestrzeni, którą można by wykorzystać np. na dotykowe przyciski. Na górze wyróżnia się jedynie logo Sony otoczone kamerą i czujnikiem zbliżeniowym. Na prawej krawędzi umieszczono gniazdo na kartę nano-SIM (ukryte pod klapką) oraz charakterystyczny, okrągły wyłącznik, sąsiadujący z przyciskami głośności i sprzętowym spustem migawki. Dolną krawędź zajmuje złącze micro USB i gniazdo microSD, górną – mini jack i wtórny mikrofon. Wszystkie krawędzie zostały wykonane z plastiku imitującego metal. Z tyłu, w lewym górnym rogu widnieje aparat, poniżej znajduje się dioda podświetlająca. Plastikowy tył nie jest idealnie wykonany, mocno dociśnięty trzeszczy, krawędź taflu tworzywa sztucznego wystaje ponad obudowę. Pozostałe elementy obudowy wykonano solidnie i dobrze dopasowano do siebie. Urządzenie jest odporne na wodę i kurz, bateria została zamknięta w obudowie, nie da się jej samodzielnie wymienić.

7 / 10

System i aplikacje

Huawei P8 Lite

8-rdzeniowy Kirin 620 i Androida 5.0.1 „Lollipop” (dostępna jest aktualizacja do Androida 6.0) z nakładką „Emotion UI” w wersji 3.1 to podstawowe wyposażenie smartfona Huawei. Elementy interfejsu są mocno inspirowane wyglądem iOS. Brakuje zbiorczego katalogu z zainstalowanymi aplikacjami, wszystkie ikony programów zostały umieszczone na kilku pulpitach. Pomimo łatwego dostępu do aplikacji, rozwiązanie takie wprowadza chaos w przypadku instalacji kilkunastu dodatkowych programów. Nakładka „EMUI” oferuje opcję wyboru jednego z czterech motywów, które w znacznym zakresie można personalizować. Domyślnie nakładka wyłącza każdą z aplikacji bezpośrednio po zamknięciu jej okna w celu oszczędzania baterii i zasobów urządzenia. Spośród preinstalowanych narzędzi warto wymienić aplikacje pobierające informacje o pogodzie, „Kalkulator” i „Rejestrator” (narzędzie do nagrywanie dźwięku), „Radio FM” oraz „Lustro” (aplikacja tworzy lustrzane odbicie, korzystając z przedniej kamery), „Powiększenie” (odpowiednik lupy, rejestrujący obraz przez główną kamerę). Huawei wyposażył także smartfona w program do tworzenia kopii zapasowych. Producent zdecydował się także dodać kilka gier od Gameloftu. Z 16 GB wbudowanej pamięci pozostaje ok. 9 GB dla użytkownika. Pomimo wielordzeniowego procesora, zdarzało się że interfejs nie działał płynnie.

5 / 10

LG K10

Smartfon jest oferowany z Androidem 5.1 „Lollipop” na pokładzie. System operacyjny można zaktualizować do wersji 6.0 „Marshmallow”. Urządzenie działa na bazie czterordzeniowego układu Snapdragon 410. Interfejs „LG UX” to autorska nakładka na Androida, której wyróżnikiem jest intuicyjna obsługa. LG zadbało o usprawnienia w obsłudze, obejmujące m.in. zarządzanie gestami (podwójne stuknięcie w ekran wybudza telefon) i skróty przypisane do fizycznych przycisków (podwójne naciśnięcie przycisków głośności aktywuje notatnik oraz aparat). Oprócz notatnika „QuickMemo+” LG K10 został wyposażony w narzędzia do backupu danych oraz „LG SmartWorld” – sklep producenta, w którym można znaleźć m.in. tapety i motywy. Brak niepotrzebnych aplikacji sprawia, że interfejs działa sprawnie, nie sposób dostrzec spowolnień podczas codziennego korzystania ze smartfona.

8 / 10

Samsung Galaxy J5

Czterordzeniowy Snapdragon 410 dobrze współpracuje z zainstalowanym w pamięci telefonu Androidem 5.1 „Lollipop” (producent udostępnia aktualizację do Androida 6.0) oraz nakładką „TouchWiz”. Na głównym ekranie umieszczane są skróty do aplikacji i widżety, które można usuwać lub modyfikować. Samsung dodaje kilka aplikacji Microsoftu, m.in. pakiet biurowy „Office”, komunikator „Skype” oraz notatnik „OneNote”. Ciekawym dodatkiem jest możliwość uruchomienia aparatu poprzez dwukrotne naciśnięcie fizycznego przycisku umieszczonego pod ekranem. Południowokoreański producent dodał ładne animacje i zadbał o ujednolicony wygląd ikon, menu oraz przycisków.

7 / 10

Sony Xperia M4 Aqua

Czterordzeniowy Snapdragon 615 i Android 5.0 „Lollipop” (z opcją aktualizacji do Androida 6.0 „Marshmallow”) to baza dla autorskiej nakładki Sony, która nie odbiega mocno od standardów znanych z innych smartfonów: na kilku pulpitach użytkownik może decydować o układzie ikon oraz widżetów. Dodatkowe, rozwijane menu umożliwia błyskawiczny wybór najważniejszych opcji smartfona, a gotowe motywy przydadzą się do zmiany wyglądu interfejsu (w pamięci zapisano kilkanaście szablonów). W Xperii M4 można korzystać z kilku niewielkich aplikacji działających równolegle. Ich okna przypominających widżety, jednak da się je swobodnie przemieszczać po ekranie. Smartfon został wyposażony w zestaw aplikacji, obejmujących m.in. wygodny odtwarzacz muzyki, radio FM, narzędzie do rozpoznawania muzyki „TrackID”, pakiet biurowy „OfficeSuite” oraz prosty edytor filmów i program do rysowania. Znaczna liczba zainstalowanych aplikacji oraz niewielka pojemność wbudowanej pamięci (8 GB) wymuszają na użytkowniku zakup dodatkowej karty microSD.

7 / 10

Wyświetlacz

Huawei P8 Lite

Chiński smartfon został wyposażony w wyświetlacz IPS o przekątnej 5” i rozdzielczości 720 x 1280 pikseli (gęstość: 294 ppi). Obraz jest ostry, a czcionki – wyraźne. Kąty widzenia nie są najlepsze, wyraźnie widać zmianę kolorów po lekkim przechyleniu ekranu.

Ekran jest dobrze podświetlony, można z niego bez problemów korzystać w pełnym słońcu. Kolory są wyblakłe, jakość ich odwzorowania nie jest najlepsza. Nie pomaga nawet opcja programowego wyboru ciepła barw.

6 / 10

LG K10

K10 LTE z ekranem o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli i przekątnej 5,3 cala (gęstość: 277 pikseli na cal) w swojej klasie cenowej wypada dobrze. Matryca IPS jest dobrej jakości: czerń jedynie zmienia odcień na szary przy maksymalnej jasności.

Kolory odwzorowane zostały przyzwoicie, ale są mało nasycone, daleko im do żywych barw ekranów typu AMOLED. Dobrze wypadają kąty widzenia – telefon trzeba naprawdę mocno przechylić, aby kolor uległ zmianie. Jasność ekranu jest satysfakcjonująca, jedynie w słoneczne dni może okazać się za niska.

7 / 10

Samsung Galaxy J5

Ekran HD 5″ o rozdzielczość HD (720 x 1280 pikseli) to atut Galaxy J5. 294 ppi zapewnia wystarczającą gęstość ułożenia pikseli, by obraz był ostry. Zastosowana matryca Super AMOLED, stanowi jedno z najlepszych rozwiązań technologicznych w obecnej generacji telefonów.

Kolory są doskonale nasycone, świetnie widać je niezależnie od kąta patrzenia, a obraz jest kontrastowy. W słoneczny dzień można odczytać z ekranu informacje bez konieczności szukania cienia. Wyświetlacz charakteryzują bardzo dobre kąty widzenia.

7 / 10

Sony Xperia M4 Aqua

Aqua została wyposażona w dobrej jakości 5-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli). Ekran charakteryzują dobrze odwzorowane kolory i wysoka jasność, ale kąty widzenia są przeciętne.

W oprogramowaniu uwzględniono opcję ustawienia balansu bieli. Wbudowany czujnik światła umożliwia dostosowanie podświetlenia do warunków otoczenia.

6 / 10

-~- Aparat -~-

Huawei P8 Lite

Główny aparat smartfona, z matrycą o rozdzielczości 13 Mpix w praktyce nie radzi sobie z poprawnym ustawieniem jasności zdjęcia, w przypadku ujęć na których występują kontrastujące ze sobą powierzchnie. Interfejs aplikacji fotograficznej został skopiowany z iPhone’a. Program wyposażono w najważniejsze opcje, jednak charakteryzuje go zaskakująco powolne działanie. Aplikacja nie jest również nazbyt łatwa w obsłudze. Oprogramowanie zostało wyposażone w tryb HDR, narzędzia do zdjęć panoramicznych i wykonywania fotografii z ostrością ustawioną na wszystkie obiekty. Tryb „Najlepsze zdjęcie”, po dotknięciu ikony migawki, powoduje wykonanie serii fotografii. Następnie aplikacja wyświetla kolejne ujęcia, umożliwiając użytkownikowi podjęcie decyzji, które z fotografii zachować. Brak sprzętowego spustu migawki utrudnia posługiwanie się aparatem. Oprogramowanie pozwala przetwarzać fotografie za pomocą kilku filtrów oraz narzędzi do kadrowania, korekty barw, jasności i kontrastu. Tryb panoramy poprawnie łączy ze sobą zdjęcia.

test-aparat-huawei-p8-lite

Fotografie wykonywane w ciągu dnia, w dobrych warunkach oświetleniowych są pełne detali, ale o przeciętnej jakości. Kolory są odwzorowane poprawnie, jednak na zdjęciach widać szumy. Oprogramowanie niepoprawnie dobiera jasność, a ustawianie ostrości zajmuje sporo czasu. W niedoświetlonych wnętrzach lepiej nie używać aparatu smartfona – lampa błyskowa ma krótki zasięg, ujęcia są pełne szumów, rzadko udaje się ustawić poprawną ostrość. Niewiele pomaga manualne ustawianie czułości ISO i balansu bieli.

Przedni aparat fotograficzny o matrycy 5 Mpix i przysłonie f/2.4 sprawdzi się podczas rozmów wideo oraz wykonywania selfie, jednak zdjęcia i filmy nagrywane przednią kamerą są często ciemne i pozbawione detali.

Filmy nagrywane główną kamerą w  rozdzielczości Full HD (1080p) charakteryzuje przeciętna jakości. Lepiej nie korzystać z cyfrowego zoomu, ponieważ działa on skokowo. Nazbyt silna kompresja obrazu powoduje, że detale są niewyraźne. Dźwięk nagrywany przez mikrofon nie jest dobrej jakości, często bywa przesterowany i zniekształcony.

5 / 10

LG K10

Smartfon został wyposażony w główny aparat o rozdzielczości 13 Mpix. Interfejs aplikacji sterującej kamerą jest dobrze przemyślany i prosty w obsłudze. Użytkownik ma możliwość wyboru jedynie podstawowych ustawień, takich jak format zdjęć, tryb pracy lampy błyskowej, samowyzwalacz i zoom. Jedyną dodatkową opcją jest możliwość wykonania fotografii przez wymówienie zdefiniowanych słów. Brakuje opcji rejestrowania ujęć panoramicznych, trybu HDR, wyboru wartości ISO czy ekspozycji.

test-aparat-lg-k10-lte-starcie

9-punktowy autofocus umożliwia błyskawiczne ustawianie ostrości. Rejestrowany obraz jest bogaty w detale, kolory są dobrze odwzorowane. Przy dobrym i przeciętnym oświetleniu detale są dobrze odtworzone, ilość szumów i aberracji jest niska, kolory są nasycone. Przy słabym świetle pojawiają się szumy, jednak pozostałe parametry zdjęć są poprawne. Lampa błyskowa skutecznie doświetla kadr, jedynie w przypadku zdjęć przedmiotów wykonanych z niewielkiej odległości widać intensywne prześwietlenia.

Przednia kamera również rejestruje fotografie o dobrej jakości. Obraz jest ostry, cechuje go dobry kontrast, kolory są żywe i nasycone. Jedynie przy zdjęciach nocnych zawodzi automatyczny balans bieli. Istnieje możliwość doświetlenia kadru przy pomocy ekranu, jednak nie wpływa to znacząco na jakość rejestrowanego obrazu. Istnieje możliwość wyzwalania migawki przy pomocy gestów (np. zaciśniecie dłoni).

Filmy rejestrowane są w rozdzielczości 1080p (30 klatek na sekundę), nagrania są płynne, bogate w detale oraz dobrze odwzorowują barwy (przy dobrym i przeciętnym oświetleniu). Przy nagraniach nocnych można dostrzec podobne mankamenty: występuje problem z balansem bieli, pojawiają się flary. Rejestrowany dźwięk nie jest najlepszej jakości, w przypadku nagrywania wideo przy silnym wietrze, jego brzmienie jest całkowicie zniekształcone. Liczba opcji związanych z nagrywaniem filmów jest minimalna, brakuje możliwości nagrywania w trybach slow motion oraz time lapse.

6 / 10

Samsung Galaxy J5

Aparat o matrycy 13 Mpix umożliwia wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 4128 x 3096 pikseli. Samsung postawił na upiększanie zdjęć, co przynosi odwrotny efekt: kolory są zbyt mocno nasycone,  a mechanizm redukcji szumów sprawia, że obiekty stają się często jednokolorową plamą.

test-samsung-galaxy-j5-aparat

W słoneczne dni lub w dobrze oświetlonym pomieszczeniu można uzyskać ostre zdjęcia, na których nie widać ziarna. Cyfrowe upiększanie fotografii sprawia, że kolory wyglądają na nienasycone. Gorsza pogoda wpływa na jakość zdjęć – gdzieniegdzie widać szumy, a ostre krawędzie trochę się rozmywają. W nocy, przy oświetleniu ulicznym wyraźnie widać niedoskonałości. Z pomocą przychodzi lampa błyskowa, która ma duży zasięg i świetnie pracuje z oprogramowaniem telefonu, przez co zdjęcia wykonane z bliskiej odległości nie są prześwietlone. Aparat szybko ustawia ostrość, nawet w złych warunkach oświetleniowych.

Przednia kamera z matrycą 5 Mpix rejestruje przeciętne zdjęcia, które wyglądają nieznacznie lepiej od fotografii zarejestrowanych przez Galaxy J1 z matrycą 2 Mpix. Przewaga przedniej kamery w J5 ujawnia się tylko podczas wykonywania zdjęć w niedoświetlonych miejscach.

Smartfon nagrywa wideo w maksymalnej rozdzielczości Full HD, w 30 klatkach na sekundę. Obraz jest ostry i przyjemny dla oka. Jedynym mankamentem jest duże rozmycie tła znajdującego się poza centrum kadru. Dźwięk nagrywany z bardzo dużej odległości jest pozbawiony poważnych zniekształceń.

6 / 10

Sony Xperia M4 Aqua

Główny aparat smartfona został wyposażony w matrycę 13 Mpix oraz diodę doświetlającą. Zdjęcia można wykonywać, korzystając ze sprzętowego spustu migawki, który służy także do aktywowania aparatu, gdy telefon jest zablokowany. Dobrze wyposażone oprogramowanie aparatu oferuje m.in. opcje wyboru sceny, rozdzielczości, trybu HDR, ekspozycji i czułości ISO. Do zdjęć można również dodawać wirtualne elementy oraz przetwarzać je za pomocą wbudowanych filtrów i efektów. Wykonanie dobrego zdjęcia ułatwia dopracowany tryb automatyczny.

test-sony-xperia-m4-aqua-starcie-aparat

W dobrych warunkach oświetleniowych Xperia M4 wykonuje przeciętne fotografie. Kolory czerwony i żółty są nadmiernie nasycone, występują problemy z balansem bieli, przez co barwy na zdjęciach nie są odtworzone naturalnie. Powiększając fotografie, można dostrzec, że lewa cześć kadru rozmazana, a prawa część ujęcia – nadmiernie wyostrzona.

Dobrze prezentują się za to zdjęcia nocne, nie widać dużej ilości cyfrowego szumu, fotografie są szczegółowe i ostre, a kolory – poprawnie odwzorowane. Jedynie dioda doświetlająca nie sprawdza się w przypadku odległych obiektów.

Aparat rejestruje filmy w rozdzielczości Full HD, jednak jakość nagrań pozostawia wiele do życzenia – obraz nie jest szczegółowy, górna krawędź filmu ma inną pozycję niż dolna, brakuje optycznej stabilizacji obrazu. Nie sprawdza się również cyfrowy zoom. Poprawnie rejestrowane są za to kolory i dźwięk.

6 / 10

-~- Multimedia i głośniki -~-

Multimedia

Huawei P8 Lite

Odtwarzacz filmów umożliwia m.in. wyświetlanie wideo zapisanego w formacie MP4 oraz Xvid. W przypadku niektórych filmów Full HD zakodowanych H264 wystąpiły problemy z otwieraniem plików. Obraz odtwarzany jest płynnie, bez przeskoków. Aplikacja jest wygodna w obsłudze dzięki opcji sterowania gestami (przesunięcie palca po lewej stronie ekranu zmienia jasność, podobny gest wykonany po prawej stronie – ustala głośność dźwięku.

Ciekawie wypada opcja zmniejszania okna aplikacji (z podglądem), która umożliwia kontynuację oglądania filmu podczas jednoczesnego wykonywania innych zadań. Huawei zadbał o dodanie do zbioru aplikacji własnego odtwarzacza muzyki, nazwanego po prostu „Muzyka”. Narzędzie umożliwia m.in. zapętlanie list odtwarzania oraz losowanie kolejności utworów. Program wyświetla okładki albumów muzycznych oraz tekst utworu, o ile zostały one zapisane w plikach audio. Brakuje jedynie korektora graficznego. Do dyspozycji użytkownika oddano również wygodne narzędzie „Radio FM”.

5 / 10

LG K10

Aplikacja do odtwarzania filmów została wyposażona w wygodny interfejs, jednak można w niej znaleźć wszystkie istotne funkcje (przewijanie, regulacja głośności przy pomocy gestów, obsługa napisów, wybór proporcji ekranu). Dodatkowe usprawnienia obejmują reakcję na obrócenie smartfona (odtwarzacz zatrzymuje film), automatyczne wyłączanie oraz możliwość zapisania kopii wyświetlanej klatki. Oprogramowanie obsługuje większość podstawowych formatów plików wideo, bez problemu radzi odtwarza filmy Full HD.

Odtwarzacz muzyki również oferuje prosty i intuicyjny interfejs, jednak zabrakło w nim kilku istotnych opcji: korektora graficznego i edytora tagów. Istnieje możliwość dodawania okładek płyt oraz wyszukania wideoklipów do utworów.

6 / 10

Samsung Galaxy J5

Zainstalowany w pamięci smartfona odtwarzacz filmów dobrze sprawdza się w swojej roli. Bez problemu pozwoli wyświetlić wideo w Full HD, nie występują również kłopoty z przewijaniem. Program działa płynnie nawet podczas odtwarzania pełnometrażowych filmów. Dodatkowo aplikacja obsługuje napisy.

Jedyną aplikacją umożliwiającą słuchanie muzyki, zainstalowaną domyślnie w pamięci smartfona jest „Muzyka Play”, która łączy opcje streamingu utworów z obsługą biblioteki zapisanej na karcie pamięci. Odtwarzacz jest prosty w obsłudze, został wyposażony w m.in. w korektor graficzny. Jeśli komuś nie przypadnie do gustu, w „Sklepie Play” można znaleźć wiele innych, dopracowanych aplikacji przeznaczonych do słuchania muzyki.

6 / 10

Sony Xperia M4 Aqua

Wielką zaletą Xperii M4 Aqua jest wbudowany odtwarzacz wideo, który radzi sobie z popularnymi plikami DivX oraz Xvid. Również wyświetlanie napisów nie sprawia mu żadnych problemów. Aplikacja umożliwia wyświetlanie informacji o filmach, takich jak skrót fabuły i obsada. W efekcie, nawet bardziej wymagający użytkownicy powinni być usatysfakcjonowani możliwościami programu.

Dołączony do urządzenia odtwarzacz muzyki „Walkman” oferuje ponadprzeciętne wyposażenie – pobiera okładki albumów i teksty utworów, został wyposażony w narzędzia służące do porządkowania kolekcji muzyki i korektor graficzny. Telefon oferuje również opcję dostosowywania brzmienia do słuchanego gatunku muzyki.

7 / 10

Głośnik

Huawei P8 Lite

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Monofoniczny głośnik umieszczono przy dolnej krawędzi smartfona. Pomimo dwóch kratek – nie można spodziewać się stereofonicznego brzmienia. Pojedynczy głośnik wbudowany w telefon gra donośnie, jednak dźwięk jest płaski, brakuje w nim niskich tonów.

5 / 10

LG K10

twst-lg-k1-lte-starcie-12

Smartfon LG wyposażono w mały głośnik umieszczony w dolnej części obudowy, z tyłu. Dźwięk nie jest emitowany przez drugi głośnik. Brakuje basu, bardzo słabo wypada słuchanie muzyki o mocno zmieniającej się dynamice. Dźwięki zlewają się. Muzyka za to brzmi donośnie, choć dźwięk brzmi płasko i brakuje basów. Położenie głośnika na tylnym panelu urządzenia sprawia, że bardzo łatwo go zasłonić.

5 / 10

Samsung Galaxy J5

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Telefon Samsunga doczekał się dobrego, monofonicznego głośnika umieszczonego w tylnej części obudowy. Ponieważ aparat wystaje ponad krawędź obudowy, kładąc telefon na plecach, emitowany dźwięku będzie brzmiał podobnie, jak po obróceniu telefonu. Przeciętnie brzmią utwory o zmieniającej się dynamice. Nie stwierdziliśmy żadnych trzasków i poważnych zniekształceń podczas słuchania utworów przy największej możliwej głośności. Głośnik smartfona wystarczy, by odtwarzać muzykę nawet na małej imprezie.

7 / 10

Sony M4 Aqua

test-sony-xperia-m4-aqua-starcie

Dźwięk jest emitowany wyłącznie przez pojedynczy, monofoniczny głośnik położony na dolnej krawędzi smartfona. Jest on wystarczająco donośny, by słuchać muzyki nawet na niewielkiej imprezie, za to brakuje niskich tonów, przeważają średnie i wysokie tony.

6 / 10

-~- Internet, wydajność, bateria i podsumowanie -~-

Internet i komunikacja

Huawei P8 Lite

Do przeglądania stron internetowych służą: prosta aplikacja „Internet” oraz rozbudowany „Chrome”. Przeglądarka Google’a oferuje m.in. opcje anonimowego wyświetlania stron, umożliwia także otwieranie witryny WWW na kilku kartach.

Obie aplikacje działają płynnie, podczas testów nie występowały problemy z przeglądaniem stron WWW. Huawei P8 Lite, oprócz połączeń LTE (Cat. 4, do 150 Mb/s) umożliwia również przesyłanie danych przez Wi-Fi 802.11 b/g/n, a także komunikację przez Bluetooth 4.0 LE. Smartfon został również wyposażony w moduł NFC i GPS z A-GPS z obsługą GLONASS.

6 / 10

LG K10

Zainstalowana w pamięci smartfona przeglądarka internetowa „Chrome”, popularna i rozbudowana aplikacja o dużej funkcjonalności. Warto wyróżnić tryb incognito, możliwość wyświetlania stron WWW przygotowanych dla przeglądarek komputerowych, zapamiętywanie haseł i formularzy oraz synchronizację zakładek, historii i ustawień z kontem Google.

Telefon obsługuje nowoczesne standardy komunikacji: LTE Cat. 4 (pobieranie danych do 150 Mb/s, wysyłanie do 50 Mb/s), NFC (umożliwia przesyłanie danych pomiędzy dwoma telefonami lub wykorzystanie smartfona w zastępstwie karty płatniczej), Wi-Fi (w standardzie 802.11ac i pasmach 2,5 GHz oraz 5 GHz), Wi-Fi Direct (umożliwia bezprzewodowe łączenie z kompatybilną drukarką lub odbiornikiem smart TV) oraz Bluetooth 4.1 (do połączeń ze słuchawkami i głośnikami). Dodatkowo telefon wyposażony został w radio FM. Niestety, LG K10 LTE nie obsługuje agregacji pasm LTE.

7 / 10

Samsung Galaxy J5

W pamięci Samsunga Galaxy J5 zostały zainstalowane dwie przeglądarki: „Internet” oraz „Chrome”. Obie sprawują się dobrze, użytkownik może sam zdecydować, która z nich lepiej odpowiada jego potrzebom. „Chrome” jest nieco szybszy, obsługuje również najnowsze technologie internetowe, ale jednocześnie jest bardziej zasobożerny. Aplikacja „Internet” jest niewiele wolniejsza, za to znacznie bardziej stabilna.

Telefon został wyposażony w Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11b/g/n oraz moduł łączności umożliwiający transmisję danych 4G (LTE Cat. 4). Odbiornik GPS obsługuje satelity GLONASS.

6 / 10

Sony Xperia M4 Aqua

Sony postawiło na „Chrome”. Aplikacja szybko i poprawnie wyświetla strony, jest łatwa w obsłudze i niezawodna. Z drugiej jednak strony, dla wielu użytkowników problemem mogą być głęboka integracja z usługami Google oraz brak dodatkowych opcji znanych z przeglądarek konkurencji.

Rozdzielczość HD w przypadku pięciocalowego ekranu zapewnia satysfakcjonującą czytelność treści, a pokaźna wielkość ekranu ułatwia czytanie. Wydajny procesor oraz obsługa łączności LTE (czwartej generacji) umożliwiają natomiast bardzo szybkie wczytywanie nawet przeładowanych dodatkami stron.

6 / 10

Miejsce na dane

Huawei P8 Lite

Smartfon został wyposażony w 16 GB wbudowanej pamięci, do dyspozycji użytkownika pozostaje ok. 9 GB. Aby uzyskać więcej miejsca na dane, wystarczy dokupić kartę microSD. Telefon obsługuje nośniki o maksymalnej pojemności 256 GB. Rozszerzenie pamięci zajmuje ten sam slot, co dodatkowa karta nano-SIM.

6 / 10

LG K10

Smartfon został wyposażony w 16 GB wbudowanej pamięci, z której 11 GB pozostaje do dyspozycji użytkownika. Opcjonalnie można podłączyć do LG K10 LTE kartę microSD o maksymalnej pojemności 32 GB.

5 / 10

Samsung Galaxy J5

Pojemność wbudowanej pamięci w Galaxy J5 to mankament smartfona. W wersji 8 GB do dyspozycji użytkownika pozostaje tylko 4,5 GB. Pamięć można rozszerzyć, kupując kartę microSD o maksymalnej pojemności 256 GB.

6 / 10

Sony Xperia M4 Aqua

Aqua wypada przeciętnie pod względem pojemności pamięci dostępnej dla użytkownika – z 8 GB pozostaje zaledwie 3 GB. Na takiej przestrzeni mieści się ok. 600 utworów mp3 albo zdjęć lub jedynie 3 filmy w rozdzielczości HD. Droższa wersja z 16 GB wbudowanej pamięci umożliwia korzystanie z ok. 11 GB. Smartfon Sony obsługuje karty pamięci do 128 GB.

5 / 10

Wydajność

Huawei P8 Lite

8-rdzeniowy Kirin 620 zbudowany na bazie Cortexa-A53. 2 GB pamięci RAM oraz układ graficzny Mali-450 MP4 umożliwiają osiągnięcie w teście AnTuTu 29 862 punktów. To niezły wynik. W praktyce nie jest już tak różowo – nawet proste aplikacje nie działają płynnie, system również mógłby działać szybciej.

Niekiedy konieczne było restartowanie telefonu, by zaczął on poprawnie pracować. Zdarzało się, że Huawei P8 Lite czasami samodzielnie decydował o konieczności ponownego uruchomienia.

5 / 10

LG K10

Smartfona napędza czterordzeniowy procesor Snapdragon 410, którego rdzenie to Cortex-A53 taktowane 1,2 GHz. Za przetwarzanie grafiki odpowiada układ Adreno 306. K10 LT został wyposażony w 1,5 GB pamięci RAM. Właściwie to podstawowy zestaw komponentów, który powinien zapewnić zaledwie przeciętną wydajność. Trafnie dobrana rozdzielczość ekranu oraz niewielki zestaw niepotrzebnych aplikacji sprawiają, że telefon działa szybko, interfejs praktycznie się nie zacina, a wyposażenie jest wystarczające do uruchamiania większości gier i aplikacji.

Nawet przy długotrwałym, intensywnym obciążeniu urządzenie bardzo dobrze radzi sobie z odprowadzaniem ciepła – temperatura procesora nigdy nie przekroczyła 70 stopni Celsjusza, a obudowa smartfona pozostawała chłodna. Co ciekawe, sporadycznie maksymalna jasność ekranu była redukowana właśnie w momentach mocnego nagrzewania się układów scalonych.

6 / 10

Samsung Galaxy J5

w 4-rdzeniowy procesor, 1 GB RAM oraz od 8 GB do 16 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Samsung Galaxy J5 nieznacznie wybiega przed szereg: smartfon został wyposażony w 1,5 GB RAM.

Czterordzeniowy Snapdragon 410 dobrze współpracuje z Androidem 5.1. Połączenie wszystkich komponentów sprawia, że z urządzenia bardzo przyjemnie się korzysta, smartfon działa sprawnie i szybko.

6 / 10

Sony Xperia M4 Aqua

Wiele smartfonów z 2014 i 2015 roku z niższego segmentu cenowego działa na układzie Snapdragon 410. Półkę wyżej znajduje się ośmiordzeniowa jednostka Snapdragon 615, która została wykorzystana m.in. w HTC Desire 820 oraz Xperii M4 Aqua. Układ ten składa się z dwóch zestawów rdzeni. Mniej wydajny to cztery Cortexy-A53 (1 GHz), a szybszy to cztery Cortexy-A53 o taktowaniu do 1,5 GHz. Pierwsza czwórka charakteryzuje się wyższą energooszczędnością i wykorzystywana jest w przypadku mniej wymagających zadań.

Dopiero po ich znacznym obciążaniu uruchamia się drugi zestaw o trochę większej mocy. Całość uzupełnia całkiem wydajny układ graficzny Adreno 405. W praktyce Snapdragon 615 spisuje się nadspodziewanie dobrze. W testach dorównuje on układom z dwuletnich flagowców (np. HTC One) jednocześnie zużywając mniej mocy. Oznacza to, że Sony Xperia M4 Aqua świetnie radzi sobie zarówno z aplikacjami, jak i grami (przynajmniej ze zdecydowaną większością tytułów w momencie swojej premiery). Sam system działa bardzo płynnie i zacina się jedynie czasami podczas instalowania aplikacji. Specyfikację uzupełniają 2 GB pamięci RAM, które umożliwiają komfortową pracę z wieloma aplikacjami jednocześnie, bez obaw, że któraś zostanie zamknięta przez system.

5 / 10

Bateria

Huawei P8 Lite

Wbudowana bateria o pojemności 2200 mAh umożliwia pracę przez jeden dzień o średniej intensywności (m.in. korzystanie z „Facebooka” i „Twittera”, wysyłanie kilku e-maili oraz wykonanie kilku rozmów telefonicznych, słuchanie muzyki przez „Spotify”, wyświetlacz z ustawioną automatyczną regulacją jasnością).

Ekran był włączony przez ok. 4 godziny w ciągu dnia. Producent oferuje możliwość aktywacji trybu oszczędzania energii, w którym funkcjonalność zostaje ograniczona, umożliwia on jednak pracę przez ok. godzinę przy bardzo niskim poziomie naładowania baterii.

3 / 10

LG K10

Smartfona wyposażono w wymienne ogniwo o pojemności 2300 mAh. Takie parametry nie robią wrażenia, ale w praktyce czas pracy urządzenia jest przyzwoity. Przy aktywnym Wi-Fi lub LTE oraz sporadycznym sięganiu po telefon, bateria rozładowywała się dopiero po około dwóch dniach, co jest zasługą dobrze opracowanego trybu oszczędzania energii.

W przypadku intensywnego korzystania z urządzenia (gry, przeglądanie Internetu, muzyka) bateria nie wytrzymywała dłużej niż jeden dzień, zaś przy włączonym ekranie telefon może pracować bez przerwy przez ok. 6 godzin. Urządzenie niestety nie obsługuje szybkiego ładowania, proces wypełniania akumulatora zajmuje od 1,5 do 2 godzin.

4 / 10

Samsung Galaxy J5

W smartfonie umieszczono baterię o dużej pojemności 2600 mAh. Ekran o niskim poborze mocy oraz energooszczędny procesor sprawiają, że Samsung Galaxy J5 na jednym ładowaniu pracuje niesamowicie długo: można go intensywnie używać przez 1,5 dnia, sporadyczne sięganie po smartfona wydłuży ten czas do prawie trzech dni.

Samsung Galaxy J5 poradzi sobie również z odtwarzaniem filmów Full HD przez ponad 17 godzin. Telefon potrzebuje ok. dwóch godzin na naładowanie baterii.

6 / 10

Sony Xperia M4 Aqua

Czas pracy na baterii, to cecha, którą Aqua odziedziczyła po swoim droższym rodzeństwie. Smartfon przetrwał na jednym ładowaniu przez ok. 1,5 dnia intensywnego użytkowania. Przy skrajnym obciążeniu jest w stanie odtwarzać wideo o rozdzielczości HD przez ok. 10 godzin lub umożliwi surfowanie po Internecie przez 9 godzin.

Wyniki te uznać można za bardzo satysfakcjonujące. W przypadku niedoboru energii, użytkownik może skorzystać z zaawansowanego systemu oszczędzania baterii, który wyłączy niepotrzebne aplikacje, zminimalizuje wykorzystanie łączności oraz ograniczy moc procesora. Może to przełożyć się na nawet kilkadziesiąt dodatkowych godzin bez konieczności ładowania smartfona.

 

7 / 10

Podsumowanie

Huawei P8 Lite to smartfon, który zawiódł oczekiwania konsumentów, a jego możliwości i wydajność są na znacznie niższym poziomie, niż w przypadku jego większego brata, Huawei P8. LG K10 LTE to porządnie wykonany smartfon, który zachowując niewygórowaną cenę, oferuje kilka opcji występujących jedynie w droższych telefonach. Pod względem funkcjonalności i wydajności najbliżej znajduje się Huawei P8 Lite. Chiński smartfon może zaoferować zbliżoną wydajność, dobry aparat i bardziej pojemny RAM, jednak kosztuje nieco więcej. Przy obecnej cenie LG K10 LTE wydaje się być bardzo dobrym wyborem dla kogoś, kto nie zamierza wydawać więcej, a jednocześnie zależy mu na szybkim transferze danych i uniwersalnym module Wi-Fi. Samsung Galaxy J5 może zaskoczyć swojego nabywcę świetnym ekranem Super AMOLED i długim czasem pracy na baterii. Oba elementy nie są często spotykane w smartfonach ze średniej półki. Dodajmy jeszcze do kompletu „TouchWiza” i opcję błyskawicznego uruchamiania aparatu, a może okazać się, że niedrogi Samsung nie ma zbyt wielu konkurentów w swojej klasie cenowej. Za to Xperię M4 Aqua łatwo polubić. To ładny, dopracowany sprzęt ze świetną baterią, dobrym ekranem, dopracowanym oprogramowaniem oraz sporym zapasem mocy obliczeniowej wewnątrz obudowy.

Oceny (podsumowanie)

Huawei P8 Lite:
52%

LG K10 LTE:
60%

Samsung Galaxy J5 (2014):
62%

Sony Xperia M4 Aqua:
62%

Back to top button