Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Starcie: Topowi producenci – Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone 7, Asus Zenfone 3 Deluxe, Lenovo Moto Z

Czterech producentów, których użytkownikom sprzętu elektronicznego nie trzeba przedstawiać. Z jednej strony mamy Samsunga i Apple’a – znane na całym świecie koncerny dostarczające smartfony w różne zakątki globu. Seria flagowców Galaxy S oraz iPhone’y to topowe urządzenia mobilne obu firm, z corocznymi premierami nowych modeli. Z drugiej strony mamy Asusa i Lenovo –liderów w sprzedaży komputerów i podzespołów komputerowych. W roku 2016 pokazali nam, że również chcą być ważnymi ogniwami rynku telefonii komórkowej. Tak oto dwóch kolejnych gigantów dołączyło do rywalizacji o użytkowników smartfonów.

Do wyboru mamy cztery smartfony z ekranami o rozdzielczości co najmniej Full HD i bardzo wydajnymi procesorami. Łącznie kilkanaście gigabajtów RAM-u oraz kilkaset wolnej pamięci na nasze dane i aplikacje. To wszystko pod postacią Samsunga Galaxy S7 Edge, iPhone’a 7, Asusa Zenfone 3 Deluxe oraz Lenovo Moto Z. TeleGuru poddał wnikliwym testom flagowce czterech topowych producentów. Zobacz, jak smartfony sprawdziły się w kategoriach: „wykonanie, wygląd i wyświetlacz”, „aparat”, „pamięć i multimedia”, „Internet, wydajność i bateria”, „bonusy i podsumowanie”. Celowo pomijamy kwestie systemowe. Wielu użytkowników uwielbia iOS Apple’a, inni nie wyobrażają sobie smartfona bez systemu Android. TeleGuru nie faworyzuje żadnego z systemów operacyjnych, a kluczem starcia jest dążenie do obiektywnych ocen telefonów.

Sprawdź, czy firmy słynące z produkcji komputerów i ich podzespołów mogą być godnymi konkurentami dla starych wyjadaczy na rynku urządzeń mobilnych. Czy w obszarze telefonii komórkowej Samsung oraz Apple wytworzyli barierę nie do pokonania dla Asusa i Lenovo? Starcie czas zacząć, TeleGuru zaprasza do lektury.

-~- Wykonanie, wygląd i wyświetlacz -~-

Wykonanie i poręczność

Samsung Galaxy S7 Edge

Koreańczycy nie podglądają konkurencji, a ich urządzenia prezentują oryginalne wzornictwo. Elegancki smartfon o jednolitej obudowie z ekranem o zakrzywionych krawędziach, pokryty szkłem Gorilla Glass 4 na obu panelach. Takie dobranie materiałów nadaje mu szykownego połysku. Całość połączona jest metalową ramką, która idealnie komponuje ze sobą przód i tył telefonu. Dobrze leży w dłoni, jest poręczny i bez problemu schowamy go do kieszeni. Galaxy S7 Edge to model odporny na kurz i wodę. Jedyną wadą jest fakt, że łatwo zbiera wszelkiego rodzaju zabrudzenia i ślady palców na tylnym panelu, co znacznie zaburza estetykę telefonu.

9 / 10

 iPhone 7

Nowy model od Apple’a niewiele różni się od swojego poprzednika (iPhone 6). Jest to również mniejszy bliźniak iPhone’a 7 Plus. Charakteryzuje się obudową typu unibody o zaokrąglonych krawędziach. Flagowiec pozbawiony jest plastikowych elementów oddzielających anteny na tylnym panelu. Model bez plusa ma tylko jeden obiektyw (7 Plus jest wyposażony w podwójny aparat). Ponadto nowy iPhone wyróżnia się błyszczącym logotypem producenta na tylnym panelu. Smartfon nie ślizga się w dłoni, a jego obudowa jest w pełni wodoszczelna i pyłoszczelna.

8 / 10

 Asus Zenfone 3 Deluxe

Największy w całej stawce. Mimo to ma cienkie krawędzie i zachowuje smukłość. Monolityczna obudowa wykonana jest z metalu, jednocześnie to pierwszy na świecie smartfon z niewidocznymi liniami anteny. Dopełnieniem eleganckiej estetyki są ładnie zakrzywione krańce obudowy. Smartfon występuje w trzech wersjach kolorystycznych (Glacier Silver, Titanium Gray, Shimmer Gold), które idealnie oddają jego szykowne wzornictwo. Jedynie tylny panel ma zasadniczy minus –  szybko zbiera wszelkie zabrudzenia.

8 / 10

 Lenovo Moto Z

Smartfon o jednolitej obudowie z atrakcyjnymi zakrzywionymi krawędziami. W pełni wykonany z metalu i pokryty szkłem na przednim panelu. Ponadto jest to jeden z najsmuklejszych telefonów na rynku. Wizualnie przyciąga uwagę. Dzięki różnym wariantom kolorystycznym smartfon stylistycznie dostosowany zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.  Nie sposób go pomylić z telefonami innych producentów. Kwadratowy skaner linii papilarnych (przypominający fizyczny włącznik), mocno wystający obiektyw głównej kamery oraz możliwość podłączenia Moto Mods – tego u konkurencji nie znajdziemy. Na minus punktuje tylny panel – zobaczymy na nim każde, nawet najdrobniejsze zabrudzenie.

8 / 10

 Personalizacja

 Samsung Galaxy S7 Edge

Flagowiec, którego działanie oparte jest o Androida 6.0.1 Marshmallow. Samsung oczywiście zadbał o aktualizację systemu do nowszej wersji 7.0 Nougat. Całość funkcjonuje we współpracy z nakładką TouchWiz. Nadaje ona unikalny wygląd interfejsu, który możemy personalizować. Umożliwiają nam to motywy, które możemy pobrać ze specjalnego sklepu Theme Store. Warto również zwrócić uwagę na dostępne opcje wykorzystania zakrzywionych krawędzi ekranu. Panel Edge umożliwia przypięcie do niego naszych ulubionych aplikacji, kontaktów lub zadań, które mamy do wykonania.

9 / 10

 iPhone 7

Jedyny smartfon w zestawieniu oparty na systemie iOS 10. Główny pulpit pozbawiono widżetów, wypełniają go jedynie ikony stanowiące skróty do aplikacji. Każdy kolejny zainstalowany program dodaje kolejny skrót na ekranie głównym. Jeśli dotychczas ktoś korzystał z iPhone’ów, z pewnością będzie usatysfakcjonowany. Użytkownicy urządzeń z Androidem będą potrzebowali trochę czasu, aby przestawić się na korzystanie z iOS’a.

8 / 10

 Asus Zenfone 3 Deluxe

Flagowiec z Androidem 6.0.1 Marshmallow.  Warto zaznaczyć, że nie jest to czysta wersja systemu operacyjnego. ZenFone 3 Deluxe ma wgraną nakładkę producenta – ZenUI 3.0, która zmienia interfejs naszego smartfona. Ikony oraz menu mają barwną wizualizację, interfejs możemy personalizować z poziomu aplikacji Motywy. Całość software’u dopełnia szereg programów od Asusa –  m.in. Do It Later (pozwoli nam zaplanować codzienne zadania w telefonie), PhotoCollage (aplikacja do tworzenia kolaży zdjęciowych), Share Link (odpowiada za udostępnianie danych), WebStorage, ZenCircle, ZenTalk, TripAdvisor, Splendid, Puffin i ZenFone Care.

9 / 10

 Lenovo Moto Z

Kolejny flagowiec funkcjonujący na bazie Androida 6.0.1 Marshmallow, i po raz kolejny producent zadbał o aktualizację systemu do wersji 7.0 Nougat. Warto zaznaczyć, że jest to czysta wersja systemu operacyjnego, bez żadnych nakładek. Smartfona od Lenovo wyróżnia aplikcja Moto. Mamy w niej dostęp do szeregu niesamowitych usprawnień poprzez wykonywanie odpowiednich gestów oraz poleceń głosowych – np. za pomocą dwukrotnego obrotu telefonem włączymy aparat.

8 / 10

 Wyświetlacz

 Samsung Galaxy S7 Edge

test-Samsung-Galaxy-S7-Edge (8)

Pojemny 5,5-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości QHD (1440 x 2560 pikseli) z zakrzywionymi krawędziami robi wrażenie. Producent zadbał również o jakość wyświetlanego obrazu: idealnie odwzorowane kolory, wysoka głębia czerni, bardzo dobry kontrast oraz świetne kąty widzenia to kolejne zalety wyświetlacza Galaxy S7 Edge. Żadnych problemów nie sprawia widoczność i czytelność ekranu zarówno w pełnym słońcu, jak i w mocno zacienionych pomieszczeniach.

10 / 10

 iPhone 7

test-aparat-apple-iphone-7 (2)

Smartfon Apple’a został wyposażony w 4,7-calowy wyświetlacz IPS LCD i rozdzielczości 750 x 1334 pikseli. Stosunkowo niska rozdzielczość wyświetlacza prezentuje się imponująco (porównując do konkurencji stosującej panele Full HD i Quad HD), a ze stosunkowo małą przekątną jest ona w zupełności wystarczająca. Ekran wyświetla wyrazisty i kontrastowy obraz. Minusem będą bardzo przeciętne kąty widzenia.

8 / 10

 Asus Zenfone 3 Deluxe

test-asus-zenfone-3-deluxe (3)

Największych rozmiarów ekran w naszym zestawieniu – o przekątnej 5,7” i rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli), pokryty warstwą hartowanego szkła Corning Gorilla Glass 4. Jakość wyświetlanego obrazu jest dobra, ale nie rewelacyjna. Lepiej prezentuje się wyświetlacz Samsunga Galaxy S7 Edge. Ekran charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem kolorów. Obraz jest kontrastowy, a czcionki czytelne. Korzystanie ze smartfona w pełnym słońcu momentami sprawia problemy, a kąty widzenia nie są idealne. Czujnik światła reaguje na zmianę warunków otoczenia ze znacznym opóźnieniem.

7 / 10

 Lenovo Moto Z

test-lenovo-moto-z (11)

Lenovo wyposażyło swojego flagowca w ekran o przekątnej 5,5” i rozdzielczości QHD (1440 x 2560 pikseli), pokryty warstwą hartowanego szkła Corning Gorilla Glass 3. Jakość wyświetlanego obrazu jest dobra, ale nie rewelacyjna – podobnie jak w przypadku Zenfone 3 Deluxe. Ekran charakteryzuje się wysokim poziomem kontrastu, dobrym odwzorowaniem kolorów i ostrym obrazem. Mimo to możemy mieć zastrzeżenia do głębi wyświetlanej czerni. Korzystanie ze smartfona w pełnym słońcu nie przysparza większych problemów. Nie można mieć również zastrzeżeń do kątów widzenia. Czujnik światła poprawnie reaguje na zmianę warunków otoczenia.

7 / 10
7/10

 -~- Aparat -~-

 Mobilna fotografia to obecnie jeden z bardzo ważnych aspektów komunikacji. Każdy robi zdjęcia smartfonem – czy to na portale społecznościowe, czy w codziennej komunikacji ze znajomymi, a może po prostu robimy zdjęcia dla siebie. Od flagowców topowych producentów należy wymagać fotografii wysokiej jakości. W naszym zestawieniu Asus stawia na zawrotną liczbę 23 megapikseli, z kolei Samsung udowadnia, że piksele to nie wszystko. Główny aparat S7 Edge o matrycy 12 Mpix to jeden z najlepszych umieszczonych w smartfonach. Apple przyzwyczaił nas, że na iPhone’a zawsze można liczyć i zrobimy nim dobre zdjęcia. Zagadką jest Lenovo Moto Z i jego 13-megapikselowa kamera główna. Który smartfon najlepiej sprawdzi się w roli mobilnego aparatu? Na tapetę zostaną wzięte również przednie aparaty. Czy wykonane nimi selfie będą idealne? Czas sprawdzić, jak smartfonowe kamery poradziły sobie w każdych możliwych warunkach.

Interfejs aparatu

 Samsung Galaxy S7 Edge

Aplikacja aparatu jest wygodna w obsłudze. Interfejs nie zacina się, a opcje konfiguracyjne są intuicyjnie ulokowane. Nawet amator w dziedzinie mobilnej fotografii poradzi sobie z wykonywaniem zdjęć za pomocą koreańskiego flagowca, a tryb „Automatyczny” w zupełności wystarczy do rejestrowania fotografii o dobrej jakości. Jeśli chcemy mieć większy wpływ na ustawienia parametrów zdjęcia, smartfon oferuje tryb „Profesjonalny”. Zdjęcia w tym trybie zapiszemy również w formacie RAW.

9 / 10

 iPhone 7

Apple komplikuje nam robienie zdjęć poprzez przeciętny interfejs aplikacji aparatu. Podstawowe opcje są zawsze pod ręką, ale ich opis jest obrócony o 90 stopni (przy standardowym wykonywaniu zdjęć w poziomej orientacji). Fani fotografii nie będą zachwyceni – w iPhone’ie zaobserwujemy absolutny brak opcji manualnych i możliwości zapisu zdjęć w formacie RAW.

6 / 10

Asus Zenfone 3 Deluxe

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji aparatu trzeba poświęcić kilka chwil, aby poznać i opanować jej interfejs. Zaskoczą nas również niektóre tryby rejestrowania obrazu – Asus daje nam największy wybór w tym aspekcie. Poza standardową już „Panoramą”, „Zwolnionym tempem” oraz możliwością przejścia pomiędzy trybem automatycznym i ręcznym mamy kilka ciekawych nowinek. Jedną z nich jest „Duża rozdzielczość”. Używając tej opcji wykonamy fotografie o rozdzielczości aż 91 megapikseli (10976 x 8224 punktów). Zważywszy na rozmiar pliku powyższy tryb możemy potraktować jako ciekawostkę. O wiele bardziej przydatne może być stworzenie własnego pliku GIF, specjalne tryby do zdjęć nocnych, czy tryb „Inteligentne usuwanie” – po jego użyciu ze zdjęcia znikną ruchome obiekty.

9 / 10

 Lenovo Moto Z

Interfejs aplikacji aparatu momentami bywa mało intuicyjny – aby wyświetlić ustawienia w danym trybie rejestrowania obrazu, należy przesunąć palcem od lewej do prawej krawędzi. Do wyboru mamy tryby automatyczne – „Zdjęcie” i „Film” oraz „Panoramę”, „Zwolnione tempo” i „Tryb profesjonalny”, z którego obsługą nie powinien mieć problemów nawet fotograficzny laik. Solidna aplikacja, która zyskuje sympatię przy bliższym poznaniu.

7 / 10

 Zdjęcia dzienne

 Samsung Galaxy S7 Edge

Wielu użytkowników może być zaskoczonych, że Koreańczycy wyposażyli swojego flagowca w główny aparat o matrycy zaledwie 12 megapikseli. Jednak to nie liczba megapikseli jest wyznacznikiem jakości zdjęcia. Zdjęcia wykonane w trybie „Automatycznym”, w dobrych warunkach, zadowolą nawet bardzo wybrednego fana mobilnej fotografii. Są kontrastowe, ostre, jasne i wiernie odwzorowują kolory. Równie dobrej jakości są zdjęcia wykonane przy zachmurzonym niebie.

9 / 10

 iPhone 7

Główna kamera o matrycy 12 megapikseli zadowalająco sprawdza się podczas wykonywania zdjęć za dnia, przy dobrym oświetleniu. Zachowany odpowiedni balans bieli, wiernie odwzorowane kolory to charakterystyczne cechy fotografii wykonanych iPhone’em. Nieco gorzej wyglądają zdjęcia zrobione w gorszych warunkach pogodowych, mimo to nadal prezentują się poprawnie. Minusem jest możliwość robienia zdjęć jedynie o proporcji boków 4:3 (nie zmienimy proporcji na 16:9).

8 / 10

 Asus Zenfone 3 Deluxe

Smartfon Asusa i jego główny 23-megapikselowy aparat dobrze sprawdza się za dnia. Zdjęcia wykonane w idealnych warunkach usatysfakcjonują wielu użytkowników. Fotografie nadzwyczaj dobrze odwzorowują kolory, nie widać na nich szumów – dzieje się tak również przy zachmurzonym niebie. Pozytywnie zaskakuje również odwzorowanie liczby detali.

8 / 10

 Lenovo Moto Z

Największa zagadka tego zestawienia niestety nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Zdjęcia wykonane za dnia w trybie automatycznym są poprawnej jakości. Zarówno w idealnych warunkach, jak i przy zachmurzeniu fotografie dobrze odwzorowują kolory, nie widać na nich szumów. Minusem jest przeciętne odwzorowanie liczby detali.

6 / 10

 Zdjęcia nocne

 Samsung Galaxy S7 Edge

Fotografie wykonane po zmroku nadal zachowują dobre odwzorowanie kolorów i detali, cechuje je również doskonały balans bieli. Szum cyfrowy nie zaburza estetyki zdjęć. Zaletą aparatu koreańskiego flagowca jest wbudowana lampa LED, która dobrze doświetla nocne zdjęcia.

8 / 10

 iPhone 7

Zdjęcia wykonywane nocą nie są mocną stroną smartfona od Apple. Lampa błyskowa LED przeciętnie radzi sobie z doświetleniem ciemnych pomieszczeń. Na nocnych fotografiach można również dostrzec wyraźny cyfrowy szum. Zawodzi także balans bieli. Do tego stopnia, że zdjęcia po zmroku zrobione pod rząd mogą różnić się od siebie kolorystyką.

6 / 10

 Asus Zenfone 3 Deluxe

Zdjęcia nocne prezentują się również dobrze. Nie są co prawda już tak kontrastowe, ale odwzorowanie kolorów i detali stoi na dobrym poziomie. Na fotografiach występuje niestety zaszumienie. Na szczęście aplikacja aparatu przewiduje dla nas różne tryby fotografowania – zarówno profesjonalny, jak i do zdjęć nocnych. Asus pod tym względem wygrywa zarówno z iPhone’em 7, jak i Moto Z.

7 / 10

 Lenovo Moto Z

Zdjęcia nocne prezentują się znacznie gorzej. Nie są już tak kontrastowe. Rozczarowujące jest również odwzorowanie kolorów, na fotografiach występuje duże zaszumienie. Na szczęście smartfon automatycznie koryguje i poprawia jakość naszych zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych. W aplikacji Zdjęcia znajdziemy w takim przypadku „oryginalne ujęcie” oraz „najlepsze zdjęcie” – przeskok jakościowy będzie diametralny. To pierwsze można ocenić na 5/10, zaś drugie na 7/10. W efekcie nota końcowa nasuwa się sama.

6 / 10

 Selfie

 Samsung Galaxy S7 Edge

Fotografie wykonane przednią kamerą powinny zadowolić większość fanów selfie. Pomimo aparatu o matrycy 5 Mpix otrzymujemy zdjęcia dobrej jakości. Producent udowadnia, że liczba megapikseli nie świadczy o tym, które ze zdjęć będzie wspaniałe. W przypadku zdjęć rejestrowanych w gorszych warunkach oświetleniowych wyświetlacz bardzo dobrze spisuje się jako lampa błyskowa.

8 / 10

 iPhone 7

Zdjęcia wykonywane przednią, 7-megapikselową kamerą są przeciętnej jakości. Nasze selfie mogą się jednak różnić kolorystyką (zawodzi balans bieli). W nocy jednak wyświetlacz może posłużyć nam jako lampa błyskowa i doświetlić nasze zdjęcie.

6 / 10

 Asus Zenfone 3 Deluxe

Nasze selfie zrobione za dnia prezentują się dobrze. W gorszych warunkach oświetleniowych widoczny jest szum cyfrowy, zawodzi też odwzorowanie kolorów. Ponadto jest to jedyny smartfon w starciu, którym nie doświetlimy zdjęć wykonanych przednią kamerą. Nie jest to idealny smartfon do nocnych selfie.

5 / 10

 Lenovo Moto Z

Nasze selfie również prezentują się jedynie poprawnie. W gorszych warunkach oświetleniowych widoczny jest szum cyfrowy, zawodzi odwzorowanie kolorów. Ciekawym rozwiązaniem jest osobna lampa LED umiejscowiona obok przedniej kamery. Możliwość doświetlenia selfie trochę ratuje jego jakość.

6 / 10

 Nagranie wideo

 Samsung Galaxy S7 Edge


Koreańskim flagowcem nagramy filmy w rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli), jak i w rozdzielczości UHD (2160 x 3840 punktów). Ujęcia kręcone za dnia są płynne, pełne detali oraz cechują je dobrze odwzorowane kolory. Ujęcia nocne są zaszumione, ale nie wpływa to na poważne pogorszenie jakości filmu i nie przeszkadza w jego odbiorze. Zarejestrowane w nocy wideo imponuje płynnością i odwzorowaniem detali.

8 / 10

 iPhone 7


Ujęcia nagrane smartfonem Apple’a zaskakują bardzo pozytywnie – zarówno w rozdzielczości 1080p, jak i 2160p. Mamy konkurencję dla Galaxy S7 Edge. Główna kamera iPhone’a 7 bardzo dobrze sprawdza się podczas nagrywania filmów. Nie zawodzi nas system optycznej stabilizacji obrazu, również autofokus działa bez zarzutów. Szybkie zmiany kadru nie rzutują na negatywną jakość nagrań.

8 / 10

 Asus Zenfone 3 Deluxe


Zenfone 3 Deluxe rejestruje filmy w rozdzielczościach Full HD (1080 x 1920 pikseli) oraz 4K 30 w kl./s (2160 x 3840 punktów). Jakość nagranych filmów jest przystępna, wideo kręcone za dnia jest płynne. Detale odwzorowane są poprawnie, jednak szybkie zmiany kadru negatywnie wpływają na ostrość obrazu. W nagraniach rejestrowanych w nocy wyraźnie widać szumy. Wyświetlane kolory też nie są idealne. W efekcie filmy są gorszej jakości niż kręcone S7 Edge i iPhone’em 7, ale lepsze od nagrań zarejestrowanych Moto Z.

7 / 10

 Lenovo Moto Z


Moto Z rejestruje filmy w rozdzielczościach Full HD (1080 x 1920 pikseli) oraz 4K 30 kl./s (2160 x 3840 punktów). Jakością nagranego obrazu również możemy być rozczarowani. Filmy nagrane za dnia są płynne, jednak szybkie zmiany kadru negatywnie wpływają na ostrość obrazu. Wiele do życzenia pozostawia również odwzorowanie detali. W nagraniach rejestrowanych w nocy wyraźnie widać szumy. Wyświetlane kolory też nie są idealne.

6 / 10

 -~- Pamięć i multimedia -~-

 Przechowywanie danych

 Samsung Galaxy S7 Edge

Do wyboru mamy wersje z 32, 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej. Do naszej dyspozycji pozostaje odpowiednio 24, 56 oraz 120 GB. Pamięci na aplikacje, muzykę czy filmy z pewnością nam nie zabraknie, gdyż smartfon posiada wejście na karty micro SD (do 200 GB).

9 / 10

 iPhone 7

Ma zadowalającą liczbę gigabajtów na nasze dane. Począwszy od wersji 32 GB (do użytku pozostaje ok. 27,5 GB), poprzez wersję 128 GB aż do 256 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. W smartfonie nie ma możliwości powiększania dostępnej pamięci przez podłączenie karty micro SD. Bonus stanowi 5 GB miejsca na dane w chmurze iCloud.

9 / 10

 Asus Zenfone 3 Deluxe

Producent oferuje trzy warianty pamięciowe swojego flagowca: 64, 128 lub 256 GB. Na nasze dane pozostaje odpowiednio 51, 115 i 243 GB wolnej przestrzeni. Taki zestaw zdecydowanie spełni oczekiwania większości użytkowników. Ponadto do smartfona zawsze możemy włożyć kartę micro SD (do 128 GB) i rozszerzyć jego pamięć.

10 / 10

 Lenovo Moto Z

Od Lenovo otrzymujemy dwa warianty pamięciowe swojego flagowca: 32 lub 64 GB. W pierwszym przypadku do dyspozycji użytkownika pozostaje ponad 23 GB, w drugim ok. 55 GB. Dodatkowo pamięć rozszerzymy za pomocą karty micro SD o maksymalnej pojemności 256 GB.

8 / 10

 Odtwarzacz muzyki

 Samsung Galaxy S7 Edge

Do słuchania muzyki w smartfonie domyślnie służy aplikacja Muzyka Play, która została wyposażona w opcję streamingu utworów (po opłaceniu comiesięcznego abonamentu). Niestety aplikacja jest uboga w udogodnienia. Pod tym względem Samsung rozczarował swoich użytkowników.

5 / 10

 iPhone 7

Aplikacja do słuchania muzyki jest połączona ze sklepem z utworami. W iTunes Store otrzymamy jeden, darmowy album U2, „Songs of Innocence” na zachętę – reszta będzie nas już kosztowała. Jeśli zdecydujemy się na zakup utworów w iTunes, wtedy wbudowany odtwarzacz stanie się bardzo użyteczny – a jego ocena zacznie wzrasta.

8 / 10

 Asus Zenfone 3 Deluxe

 Producent niestety zawodzi i nie przygotował nam dedykowanej aplikacji do słuchania muzyki. Domyślnie do odtwarzania ulubionych piosenek służy aplikacja Muzyka Play, która została wyposażona w opcję streamingu utworów (po opłaceniu comiesięcznego abonamentu). Niestety aplikacja jest uboga w udogodnienia.

5 / 10

 Lenovo Moto Z

Smartfon bazuje na czystym systemie Android, bez żadnych nakładek. W efekcie największy zasób aplikacji stanowi pakiet od Google’a – do odtwarzania muzyki służy aplikacja „Muzyka Play”, która została wyposażona w opcję streamingu utworów (po opłaceniu comiesięcznego abonamentu). Niestety aplikacja jest uboga w udogodnienia.

5 / 10

 Odtwarzacz filmów

 Samsung Galaxy S7 Edge

Screenshot-Samsung-Galaxy-S7-Edge (1)

Samsung naprawdę się postarał i zdeklasował konkurentów ze starcia. Smartfon płynnie wyświetla wideo w rozdzielczości Full HD, możemy również oglądać filmy w rozdzielczości UHD 4K. Aplikacja służąca do oglądania filmów jest dobrze przystosowana pod kątem wygody użytkowników. Umożliwia nam odtworzenie nagrania z napisami, zmianę prędkości odtwarzania, a nawet edycję filmu poprzez nałożenie filtrów. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość oglądania filmu w oknie, przy np. jednoczesnym surfowaniu po Internecie.

9 / 10

 iPhone 7

test-screenshots-apple-iphone-7

Korzystanie z aplikacji Wideo najlepiej sprawdza się, gdy równocześnie korzystamy ze sklepu z filmami. Jednak wyraźnie nie został dostosowany do polskich warunków – za nagrania HD w cyfrowej dystrybucji trzeba zapłacić od 25 do 70 zł. Ceny zupełnie nie są dostosowane do rynku. To zdecydowanie wpływa na niską ocenę. Przenoszenie plików wideo jest uciążliwe – możliwe tylko za pośrednictwem iTunes.

4 / 10

Asus Zenfone 3 Deluxe

W kwestii aplikacji do odtwarzania plików wideo Asus również zawodzi. Smartfon oczywiście płynnie wyświetla nagrania w rozdzielczości Full HD, ale… aplikacja do oglądania filmów służy do ich odtworzenia – i to byłoby na tyle z dostępnych funkcji. Program nie obsługuje napisów w żadnym formacie. Poza odtwarzaniem, pauzowaniem i przewijaniem naszego filmu nie mamy żadnych innych opcji.

4 / 10

 Lenovo Moto Z

Smartfon płynnie wyświetla nagrania w rozdzielczości Full HD. Funkcjonalna aplikacja do oglądania filmów służy do ich odtworzenia i niestety to jedyna funkcja, jaką spełnia ten odtwarzacz. Program nie obsługuje napisów w żadnym formacie, możemy jedynie ustawić zapętlenie pliku wideo.

4 / 10

 Głośniki

 Samsung Galaxy S7 Edge

test-Samsung-Galaxy-S7-Edge (15)

Jakość dźwięku z wbudowanego głośnika jest dobra. Słyszymy czyste brzmienie. Przy maksymalnym poziomie głośności nie spotykamy się z efektem trzeszczenia. Przeważają tony wysokie i średnie.

7 / 10

 iPhone 7

test-aparat-apple-iphone-7 (29)

W smartfonie Apple’a mamy wbudowane głośniki stereo. Dźwięk jest satysfakcjonującej jakości, a jego poziom głośności odpowiedni, aby muzyka rozprzestrzeniała się po całym pomieszczeniu. Wadą jest położenie głośników. Znajdują się blisko siebie (równocześnie jest to najmniejszych rozmiarów telefon w stawce) – efekt stereo usłyszymy, gdy telefon znajdzie się blisko naszej twarzy.

7 / 10

 Asus Zenfone 3 Deluxe

test-asus-zenfone-3-deluxe (12)

Wbudowane głośniki stereo odtwarzają dźwięk poprawnej jakości. Przeważają w nim tony wysokie i średnie. Głośnik sprawdza się podczas oglądania filmów na smartfonie. Maksymalny poziom głośności jest zadowalający.

6 / 10

 Lenovo Moto Z

test-lenovo-moto-z (22)

Wbudowany głośnik odtwarza dźwięk poprawnej jakości. Spełnia swoje podstawowe funkcje. Dźwięk jest donośny, przeważają tony wysokie i średnie. Maksymalny poziom głośności może rozczarować. W przypadku Moto Z najlepiej sprawdzi się jeden z Moto Mods – modułowy głośnik JBL Soundboost. Trzeba go jednak dokupić oddzielnie.

6 / 10

 -~- Internet, wydajność i bateria -~-

 Wydajność i Internet

 Samsung Galaxy S7 Edge

Producent wyposażył flagowca w 8-rdzeniowy procesor Exynos 8890, układ graficzny Mali-T880 MP12 oraz 4 GB RAM-u. Parametry świadczą o klasie wydajności tego smartfona. S7 Edge ustępuje w tej kwestii jedynie najnowszemu iPhone’owi. Smartfon transmituje dane bardzo szybko, przez LTE (Cat. 9, do 450 Mb/s).

9 / 10

 iPhone 7

Smartfon Apple’a został wyposażony w układ A10 Fusion, w którego skład wchodzi 4-rdzeniowy procesor taktowany zegarem 2,34 GHz oraz 6-rdzeniowy układ graficzny PowerVR Series7XT Plus i 2 GB pamięci RAM. W testach syntetycznych przeprowadzonych programem AnTuTu iPhone 7 jestem zdecydowanym zwycięzcą. Ulegają mu nie tylko konkurenci ze starcia, ale również iPhone 7 Plus! Smartfon Apple’a umożliwia transmisję danych poprzez LTE Cat. 9 (pobieranie danych do 450 Mb/s).

10 / 10

Asus Zenfone 3 Deluxe

Smartfon wyposażony jest w 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 821, w którego skład wchodzą 2 rdzenie Kryo taktowane zegarem 2,4 GHz oraz para rdzeni Kryo taktowanych zegarem 2,0 GHz i układ graficzny Adreno 530. Smartfon zaopatrzony jest również w aż 6 GB RAM-u. Parametry przekładają się na imponujący wynik – 136 948 punktów w testach programem AnTuTu. Co ciekawe tajwański flagowiec osiągnął lepszy wynik niż LG G5 i Samsung Galaxy S7 Edge (różnica ponad 6 tysięcy punktów na korzyść Asusa). Zenfone 3 Deluxe umożliwia transmisję danych poprzez LTE Cat. 12/13 (do 600 Mb/s).

9 / 10

Lenovo Moto Z

Lenovo Moto Z wyposażony jest w 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 820, w którego skład wchodzą 2 rdzenie Kryo taktowane zegarem 2,18 GHz oraz para rdzeni Kryo taktowanych zegarem 1,6 GHz i układ graficzny Adreno 530. Smartfon zaopatrzony jest również w 4 GB RAM-u. W testach syntetycznych AnTuTu jest konkurentem dla S7 Edge (osiągają porównywalne rezultaty). Moto Z umożliwia transmisję danych poprzez LTE Cat. 6 (do 300 Mb/s), brakuje szybszej transmisji poprzez LTE Cat 9.

8 / 10

 Czas pracy na jednym ładowaniu

 Samsung Galaxy S7 Edge

 

Największa pojemność baterii w całej stawce – 3600 mAh. Testy czasu pracy niewymiennego akumulatora na jednym ładowaniu przebiegły pozytywnie. Przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie, włączona transmisja danych i sporadyczne korzystanie z aplikacji) potrzeba ładowania baterii pojawi się dopiero po dwóch dobach. Z kolei częste uruchamianie aplikacji oraz m.in. surfowanie po Internecie sprawią, że flagowiec wytrzyma na jednym ładowaniu około 24 godzin.

9 / 10

 iPhone 7

Teraz z kolei najmniejsza pojemność baterii w starciu – zaledwie 1960 mAh. Mimo to na jednym ładowaniu akumulatora bez problemu możemy pracować dobę. Wbudowana bateria wystarczy na ok. 13 godzin surfowania po Internecie poprzez łączność 3G/LTE lub 8 godzin oglądania filmów w rozdzielczości Full HD.

7 / 10

 Asus Zenfone 3 Deluxe

Smartfon z baterią o pojemności 3000 mAh. Jednak czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora jest rozczarowujący – umiarkowane sięganie po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie, włączona transmisja danych i sporadyczne korzystanie z aplikacji) rozładuje nasz akumulator w czasie krótszym niż doba. Wytrzymałość baterii przy intensywnym korzystaniu ze smartfona jest jeszcze gorsza – wytrzyma ona zaledwie ok. 10 godzin.

6 / 10

 Lenovo Moto Z

Kolejna bateria o niezbyt dużej pojemności, zaledwie 2600 mAh. Czas pracy na akumulatorze rozczarowuje. Przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie, włączona transmisja danych i sporadyczne korzystanie z aplikacji) rozładujemy baterię w ok. 24 godziny. Częste uruchamianie aplikacji, włączona transmisja danych i dłuższe rozmowy głosowe sprawia, że chiński smartfon nie wytrzyma na jednym ładowaniu nawet 12 godzin. Taki stan rzeczy poprawia dodatkowa bateria. Istnieje możliwość rozszerzenia smartfona o dodatkowy akumulator o pojemności 2220 mAh – jednak za Incipio offGRID trzeba dodatkowo zapłacić.

5 / 10

 -~- Bonusy i podsumowanie -~-

 Samsung Galaxy S7 Edge

  1. szybka ładowarka w zestawie
  2. krawędzie ekranu wyposażone w panel Edge
  3. adapter micro USB (umożliwia przeniesienie danych z poprzedniego smartfona serii Galaxy na S7 Edge)

iPhone 7

  1. najbardziej wydajny smartfon w całym zestawieniu – warte podkreślenia
  2. darmowe 5 GB miejsca na dane w chmurze iCloud

Asus Zenfone 3 Deluxe

  1. warto zaznaczyć, że smartfon posiada 6 GB RAM

 Lenovo Moto Z

  1. adapter wejścia USB typu C na wejście minijack
  2. możliwość dokupienia Moto Mods (m.in. Incipio offGRID, Insta-Share Projector)

 Podsumowanie

 Każdy z testowanych smartfonów miał szansę na zgarnięcie łącznie 140 punktów w 14 kategoriach. Tak prezentuje się klasyfikacja końcowa:

Samsung Galaxy S7 Edge (118 punktów) – Smartfon koreańskiego giganta nie pozostawił złudzeń konkurencji. Zdecydowany „the best of 2016”, również w starciu z flagowcami od topowych producentów komputerów. Piękne wzornictwo, zakrzywiony ekran o rozdzielczości QHD. Bardzo wydajny smartfon, za pomocą którego załatwimy wiele spraw służbowych, wykonamy dobrej jakości fotografie i nagrania wideo. Flagowca od Samsunga wykorzystamy również jako centrum multimedialnej rozrywki. Do tego dochodzi bateria o największej pojemności – 3600 mAh powinno zadowolić wielu użytkowników. Telefon warty uwagi w każdym calu.

iPhone 7 (103 punkty) – Drugą pozycję zajmuje Apple ze swoim iPhonem 7. Najbardziej wydajne urządzenie w tym starciu. Zarazem jako jedyny telefon ma ekran o przekątnej poniżej 5 cali i pojemność baterii poniżej 2000 mAh. Parametry smartfona z jabłkiem są dobrane bardzo dobrze. Poręczny, przyjemny w użytkowaniu telefon, za pomocą którego możemy pracować i relaksować się jednocześnie. Największym minusem, przez który nie może do końca konkurować z modelem S7 Edge, jest aparat. Mobilna fotografia odgrywa coraz ważniejszą rolę w życiu codziennym. Niestety jakość zdjęć wykonanych iPhone’em momentami pozostawia wiele do życzenia.

Asus Zenfone 3 Deluxe (100 punktów) – Bardzo dobry wynik! Asus jest zdecydowanie na dobrej drodze ku byciu smartfonowym gigantem. Największy smartfon w stawce pod względem przekątnej wyświetlacza, gabarytów, ale też pamięci RAM – tej Zenfone 3 Deluxe ma aż 6 GB. O ile można polemizować, czy taka ilość RAM-u jest potrzebna w smartfonie, o tyle flagowiec Asusa to naprawdę wydajne urządzenie. Świetny do pracy, rozrywki (np. gier), przeglądania Internetu oraz obsługi poczty. Zdjęcia wykonane głównym aparatem zadowolą wielu użytkowników. Jeśli producent świetnych komputerów wskoczy na taki poziom w produkcji smartfonów, to może już za rok namiesza na mobilnym rynku.

Lenovo Moto Z (90 punktów) – Ostatnie miejsce w starciu, z dużymi perspektywami na przyszłość. Wystarczy popracować nad mobilnymi aparatami. Jakość zdjęć jest rozczarowująca. Gdyby na tej płaszczyźnie Lenovo bardziej się postarało, to Moto Z wyprzedziłoby Zenfone 3 Deluxe na ostatniej prostej. Mimo mankamentu fotograficznego jest to niezwykle wydajny i interesujący smartfon. Pod tym względem o wiele lepiej pracuje się używając Moto Z niż Huawei P9, czy HTC 10 evo. Największą ciekawostką jest modułowość smartfona. Dodatkowa bateria, głośnik, a nawet mobilny projektor. Jeśli mamy odpowiednie środki, możemy z telefonu zbudować przenośny odtwarzacz muzyczny albo kino. Jeśli moduły będą kompatybilne z kolejnymi, lepszymi flagowcami tej firmy, to naprawdę możemy mieć wielkie oczekiwania.

Back to top button