Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Świat czekał na Windows 9. Zobaczył… Windows 10

Microsoft zaprezentował nową wersję swojego flagowego systemu operacyjnego – Windows 10. Nazwa jest zaskoczeniem, ale na niej nie kończą się nowości zawarte w kolejnej odsłonie ″okienek″.

Wczoraj na specjalnej konferencji koncern Microsoft zaprezentował próbną wersję swojego nowego systemu operacyjnego. Uwagę gości zebranych w Sali w San Francisco oraz internautów śledzących wydarzenie w sieci udało się przyciągnąć od razu na wstępie wydarzenia. Okazało się bowiem, że wbrew wcześniejszym spekulacjom nowy Windows nie nazywa się 9, One albo Treshold, tylko Windows X (10).

news-microsoft-windows10-2Podczas konferencji prowadzący ją wiceprezes Microsoft Terry Myerson nie zdradził, czym kierowała się firma nadając nazwę nowemu systemowi. Przedstawił jednak kilka istotnych nowości, których można spodziewać się po nowej odsłonie oprogramowania z Redmond.

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami i przeciekami w Windows 10 powraca przycisk Start i aktywowane nim menu systemowe. Było ono obecne m.in. w Windows XP oraz Windows 7, zniknęło natomiast w wersji Windows 8 wzbudzając wiele kontrowersji i nieprzychylnych komentarzy użytkowników. Teraz ma ono nieco inną formę, niż ta znana z poprzednich edycji. Menu Start w Windows 10, poza standardową listą programów i dostępem do funkcji systemowych, pozwala też na umieszczanie w nim dodatkowych „kafelków” znanych użytkownikom Windows 8. W kafelkach mogą być dodatkowe aplikacje (np. prognoza pogody), adresy storn internetowych czy też przydatne informacje, które użytkownik chciałby mieć pod ręką. Dodatkowo istnieje możliwość zmiany wielkości Menu Start. Wzbogaceniu uległa też wbudowana w to narzędzie wyszukiwarka, która w Windows 10 pozwoli na wyszukiwanie informacji lub plików nie tylko lokalnie, ale także w Internecie przy wykorzystaniu usługi Bing.

news-microsoft-windows10-3Dalsze zmiany w sposobie obsługi Windows 10 polegają między innymi na uruchamianiu w oknach, aplikacji pochodzących z Windows Store – użytkownik może zmienić ich rozmiar, umieścić w dowolnym miejscu na ekranie, a także wykorzystać narzędzia dostępne na pasku tytułowym (maksymalizowanie, minimalizowanie i zamykanie konkretnego okna). Kolejna nowość dotyczy wygodniejszej pracy z wieloma aplikacjami jednocześnie. Funkcja o nazwie snap enhancements pomaga użytkownikowi w rozmieszczeniu kilku okien z programami na pulpicie, sugeruje też sposób, w jaki może on wykorzystać wolną przestrzeń ekranu.

news-microsoft-windows10-4Podczas konferencji Microsoft poinformował, że nowy Windows 10 będzie łączył w sobie funkcje trzech innych systemów, przeznaczonych dotąd osobno dla komputerów PC, smartfonów i tabletów. W założeniach zapowiadane okienka mają inaczej wyglądać i w inny sposób reagować na polecenia użytkownika w zależności od tego czy zostaną zainstalowane na urządzeniu stacjonarnym, czy też mobilnym. Jako przykład podano tablet, który w momencie obsługiwania go za pomocą ekranu dotykowego ma interfejs urządzenia mobilnego, natomiast wygląd i funkcje pulpitu ulegają zmianie po podłączeniu to tego samego urządzenia klawiatury oraz myszki.

news-microsoft-windows10-5Zapowiedź unifikacji trzech różnych systemów w Windows 10 ma jeszcze jedną istotną konsekwencję. Otóż, zgodnie z zapowiedziami koncernu z Redmond, zniknie z rynku między innymi marka Windows Phone. Oprogramowanie dla każdego z urządzeń będzie nosiło tę samą nazwę – Windows 10 – i będzie obsługiwane przez jeden sieciowy sklep – Windows Store. To tam znajdą się wszystkie dodatki, aplikacje oraz aktualizacje do nowych okienek.

Podczas swojej prezentacji Myerson z Microsoftu zastrzegł, że pokazana obecnie wersja Windows 10 ma status testowy – Technical Preview. To oznacza, że do ostatecznej edycji systemu jest jeszcze daleko i może ona znacznie różnić się od tego, co pokazano na wczorajszej konferencji. Przy okazji okazało się, że Windows 10 nie trafi do sprzedaży – jak pierwotnie się spodziewano – wiosną przyszłego roku, ale dopiero w drugiej połowie 2015 roku. Microsoft nie potwierdził też wcześniejszych spekulacji o tym, że Windows 10 będzie oferowany jako darmowa aktualizacja dla użytkowników legalnych kopii poprzednich wersji – Windowsa XP, 7 oraz 8.

Od 1 października wersję Technical Preview Windows 10 będzie można pobrać pod tym adresem: http://preview.windows.com. Jednak w momencie publikowania tego tekstu na stronie nowy Windows nie był jeszcze dostępny.

 

Źródło: Microsoft

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close