Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Test Orange Światłowód: Internet z prędkością światła

Od kilku miesięcy ulice miast mienią się od pomarańczowych reklam światłowodów. Zamiast przesyłać dane zwykłym, elektrycznym kablem, Orange proponuje nam oszałamiające szybkości sięgające 600 Mb/s. Postanowiliśmy przyjrzeć się uważnie ofercie operatora GSM, który z coraz lepszymi parametrami oferuje wprost do naszych domów błyskawiczne połączenia internetowe.

Gdyby rozciągnąć światłowód Orange wokół Polski, udałoby się owinąć cały nasz kraj 30 razy. Gdyby rozłożyć światłowody na części i wyjąć z nich poszczególne włókna przewodzące światło, okazałoby się, że linią taką dałoby się dziesięć razy połączyć Ziemię z Księżycem.

Światłowody – do czego służą, gdzie się znajdują

Na całym świecie światłowody stosowane są do przekazywania informacji od końca lat 70. Pierwsze stałe połączenie światłowodowe o długości 9 kilometrów spaja centrale telefoniczne w Turynie, we Włoszech.

Najdłuższa, podmorska sieć światłowodowa (zrealizowana w 2000 roku) rozciąga się na 39 000 kilometrów. Kabel SEA-ME-WE 3 łączy niemieckie miasto Norden z australijskim Perth i japońską Okinawą.  Światłowód okala Zachodnią Europę, leży na dnie Morza Śródziemnego i Czerwonego, przebiega po dnie Morza Arabskiego i Zatoki Bengalskiej. Odnogi SEA-ME-WE 3 biegną też po dnie Mórz Południowochińskiego i Wschodniochińskiego oraz Oceanu Indyjskiego. Szybkość transmisji danych sięga 4,6 Tb/s, co teoretycznie umożliwia przesłanie prawie 600 GB danych w ciągu jednej sekundy.

SEA-ME-WE-3-Route

Na początku 2017 roku Orange rozwinął sieć złożoną ze światłowodów do 100 000 kilometrów, a łączna długość włókien przewodzących światło wynosi 3,5 miliona kilometrów. Do 2018 roku Orange planuje połączyć światłowodami prawie 3,5 miliona gospodarstw domowych, co oznacza, że z tej usługi będzie mógł skorzystać co 4-ty Polak.

Konstrukcja światłowodów

Czym wyróżniają się światłowody od stosowanych powszechnie połączeń zestawianych za pośrednictwem przewodów elektrycznych?

Włókna światłowodowe składają się z trzech podstawowych elementów: rdzenia, płaszcza i bufora. Rdzeń to element, przez który transmitowane jest światło, najczęściej wykonany ze szkła lub plastiku (np. szkła krzemionkowego z domieszką dwutlenku germanu). Otacza go płaszcz o niższym niż rdzeń współczynniku załamania światła, który jest chroniony powłoką wykonaną z elastycznych materiałów. Taka konstrukcja pojedynczego włókna umożliwia utrzymanie wiązki światła wewnątrz światłowodu. Zbiór wielu włókien światłowodowych, umieszczonych w jednym przewodzie nazywany jest światłowodem.

Optical_fiber_cable

Powszechnie stosowane są dwa typy włókien: jednomodowe i wielomodowe. W przypadku włókien jednomodowych transmitowana jest tylko jedna wiązka światła (mod) o określonej długości fali. Włókna tego typu umożliwiają przenoszenie sygnału bez wzmocnienia nawet na odległość 120 km. W przypadku włókien wielomodowych, przez rdzeń przesyłane jest wiele wiązek światła o tej samej długości. Wielomodowe włókna umożliwiają transmisję większej ilości informacji, jednak na znacznie krótszym dystansie (do 2 kilometrów).

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Przez pojedyncze włókno światłowodu można przesyłać dane z bardzo dużą szybkością, rzędu terabajta na sekundę. Światłowody nie tylko umożliwiają wysyłanie danych na duże odległości bez strat sygnału, są także odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, a ich masa i wymiary są mniejsze niż przewodów elektrycznych. Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo – światło w paśmie podczerwieni, przesyłane przez włókna światłowodowe oznacza brak napięcia i skrzenia, co jest cechą przewodów elektrycznych. Sygnał przekazywany za pośrednictwem światła jest również znacznie trudniejszy do podsłuchania, niż transmisje danych w postaci elektrycznej.

Jedno włókno światłowodu umożliwia transmisję w jednym kierunku. Aby zestawić dwukierunkowe połączenie niezbędne jest wykorzystanie przynajmniej dwóch włókien.

Szybkość transmisji

Speedtest

Wynik jednego z wielu, wielu testów TeleGuru. Prędkość, ping oraz działanie sieci było perfekcyjne 99.99% czasu przez ostatnie 12 miesięcy. Nawet przy 6 użytkowników jednocześnie nie było jakiś trudności / problemów.

Oferta usług dostępu do Internetu przez światłowody nie pozostawia wątpliwości – dostępne opcje transmisji danych są kilka razy szybsze od tradycyjnych, przewodowych rozwiązań. Tam, gdzie klasyczna technologia transmisji danych dociera do bariery – ok. 150 Mb/s, zaczyna się prawdziwa, szerokopasmowa autostrada optycznych danych. Aktualnie usługa Orange Światłowód oferowana jest w wersjach 100, 300 i 600 Mb/s.

Ile kosztuje światłowód?

Koszty usługi zamykają się w kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Przykładowo, obecnie za Internet w opcji 300 Mb/s zapłacimy 49 zł/mies. przez pierwszy rok trwania umowy, potem 79 zł/mies.

Wyniki testów przeprowadzonych w optymalnych warunkach na łączu 600-megabitowym nie pozostawiają wątpliwości – światłowód rzeczywiście osiąga szybkość pobierania 600 Mb/s co odpowiada przesyłaniu 75 MB danych w ciągu jednej sekundy. To wystarczy na przekazanie całego albumu muzycznego zapisanego w postaci plików MP3 przez półtorej sekundy. Niewiele dłużej, bo niecałe 10 sekund trzeba poczekać na transfer całego filmu w rozdzielczości HD.

Dostępne opcje usługi Orange Światłowód:

                                                                                                                                              Czas potrzebny na pobranie

Szybkość pobierania danych                      Szybkość wysyłania danych                  Albumu MP3         Filmu HD

Światłowody

600 Mb/s (75 MB/s)                                                60 Mb/s (7,5 MB/s)                         1,5 sekundy           10 sekund

300 Mb/s (37,5 MB/s)                                             30 Mb/s (3,75 MB/s)                       3 sekundy             20 sekund

100 Mb/s (12,5 MB/s)                                              10 Mb/s (1,25 MB/s)                        9 sekund               60 sekund

Łącza koncentryczne

80 Mb/s (10 MB/s)                                                   8 Mb/s (1 MB/s)                            1,4 minuty              12,5 minuty

20 Mb/s (2,5 MB/s)                                                  2 Mb/s (0,25 MB/s)                      6,7 minuty               50 minut

10 Mb/s (1,25 MB/s)                                                 1 Mb/s (0,125 MB/s)                     13,4 minuty             100 minut

orange-swiatlowod (9)

Wywiad z Wojciechem Jabczyńskim, rzecznikiem Orange Polska

O szczegóły dotyczące oferty Orange światłowód zapytaliśmy rzecznika Orange Polska, Wojciecha Jabczyńskiego.

Klient, decydując się na nową usługę może obawiać się jednego, że dostanie jeden światłowód dla wielu abonentów zgromadzonych w całym bloku. Czy więc wraz ze wzrostem liczby abonentów (korzystających z usługi w jednym miejscu) spada szybkość transferu danych?

Dlaczego w ofercie znalazły się łącza asymetryczne, czy klienci nie potrzebują połączeń symetryczne (o takiej samej szybkości pobierania danych, jak wysyłania plików)?

Czy można osiągnąć większe transfery danych niż 600 Mb/s (75 MB/s) i czy takie opcje dostępne są dla klientów indywidualnych?

Do czego dziś może być wykorzystanie najwolniejsze łącze światłowodowe 100 Mb/s (12,5 MB/s), czy korzystanie jednocześnie z innych usług (telefon VoIP, TV) nie zakłóci np. pobierania plików przez Steam lub nie wprowadzi większych opóźnień w grach online?

Czy z punktu widzenia klienta końcowego cokolwiek (poza wydajnością połączenia) się zmieni, jeśli do tej po korzystał on z kablówki lub połączeń DSL?

Jak wielu klientów zdecydowało się na zakup usługi Orange Światłowód od momentu jej wprowadzenia na rynek? Który z wariantów cieszy się największą popularnością? Ile nabywców usług zamierzacie zdobyć do końca następnego roku?

Jakie jest obecnie pokrycie światłowodami Polski, czy na usługę mogą liczyć przede wszystkim mieszańcy dużych miast, czy też dostępna jest w mniejszych miejscowościach?

Ciekawostki, statystyki, wykorzystania światłowodów: do jakich celów najczęściej wykorzystują usługę użytkownicy – czy są to zastosowania rozrywkowe, pobieranie plików i multimediów, czy też wykorzystanie szybkich łączy do celów zawodowych/firmowych?

Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close