Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Airly aplikacja pokazująca jakość powietrza w mieście

O korzyściach ze spaceru dużo nie trzeba pisać, wydają się dość oczywiste. Ruch na świeżym powietrzu jest wskazany dla każdego, kto spędza godziny pracy przed komputerem. Jeśli nie wiecie Jak zmotywować się do aktywności zapraszam do artykuły w którym pokazuję, jak można wykorzystać gadżety technologiczne w tym celu.

Czy zawsze jest dobra okazja, żeby wyjść na zewnątrz? Okazuje się, że są dni, kiedy lepiej pozostać w domu, ze względu na złą jakość powietrza. Zatem jak sprawdzić jakość powietrza w okolicy w której mieszkamy? Z odpowiedzią przychodzi bardzo prosta i czytelna aplikacja Airly.

Główna cześć aplikacji Airly to mapa z naniesionymi czujnikami monitorującymi jakość powietrza. Czujniki rozmieszczone są w wielu miastach w całej Polsce (Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie, Trójmieście, Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i innych). Wraz z wzrostem zanieczyszczenia czujniki na mapie zmieniają kolor, dzięki temu łatwiej się zorientować w sytuacji. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak wyglądają parametry konkretnego sensora wybieramy go z mapy i otrzymujemy szczegółowe informacje. Oprócz poziomu cząstek jest temperatura, ciśnienie i wilgotność powietrza.

Jakie parametry powietrza monitorują czujniki Airly?

Dla łatwiejszego wyobrażenie i porównania wielkości cząstek, ziarenko piasku jest rozmiaru ok. 90 μm.

  • PM1 — rozmiar cząstek jest mniejszy 1 μm. Głównym źródłem tych cząstek są złej jakości paliwa.
  • PM 2.5 — cząstki wielkości 2,5 μm. Głównie źródłem jest spalanie w kotłowniach domowych.
  • PM10 — cząstki o wielkości 10 μm.
  • NO2 — Dwutlenek azotu działa drażniąco na układ oddechowy, działa utleniająco, powoduje utlenienie Fe2+ zawartego w hemoglobinie do Fe3+, w efekcie czego hemoglobina traci zdolność do przenoszenia tlenu.
  • SO2 — Dwutlenek siarki powoduje trudności z oddychaniem
  • CO — Tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny, szkodliwy, w wysokim stężeniu śmiertelny.
  • O3 — Ozon drażniący gaz powodujący kaszel, drapanie w gardle, wzrost ciśnienia, obrzęk płuc prowadzący do zgonu.

Wszystkie wymienione cząstki, bez problemu przedostają się do płuc, a dalej do krwiobiegu. Powodują choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia. Szczególnie niebezpieczne są dla kobiet w ciąży i dzieci.

Podsumowanie

Dzięki aplikacji zyskujemy większą świadomość tego czym oddychamy. Okazuje się, że nie każdy spacer w zimowy mglisty dzień zawsze może służyć zdrowiu. Jakość powietrza przekłada się na nasze samopoczucie i zdrowie. W miejscach, gdzie jakość powietrza stale jest niska warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową z filtrem.

Source
AirlyInspekcja Ochrony Środowiska
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button