Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Aparaty w smartfonie

Fotografia mobilna to najbardziej popularna forma fotografii, każdy robi zdjęcia. Nie ważne czy to są zdjęcia psów, kotów, jedzenia, czy selfie. Warto znać kilka parametrów, żeby bardziej świadomie korzystać z aparatu w telefonie. A właściwie to z aparatów w liczbie mnogiej, bo chyba każdy smartfon dzisiaj posiada przynajmniej dwa układy foto.

aparaty iPhone 11 PRO
Trzy aparaty iPhon 11 PRO

Matryca aparatu

Obecne w smartfonach aparaty to często kilka układów fotograficznych o różnych obiektywach i matrycach.

Matryca to układ elektroniczny zbudowany z pikseli reagujących na światło. Światło na matrycę wpada przez obiektyw. Jest kilka parametrów, które matryca posiada:

  • ilość megapikseli „Mpix” czyli rozdzielczość obrazu, np. 12 Mpix co daje rozdzielczość 4240 × 2824.
  • rozmiar matrycy jest to fizyczna wielkość układu podawana w calach, np. 1/2,3″ wielkość sensora to 6,16 mm × 4,62 mm.
  • wielkość piksela podawana jest w mikrometrach np. 1.22µm.

Większa ilość megapikseli nie oznacza lepszych zdjęć. Do ilości megapikseli musi być odpowiedni rozmiar matrycy. Przy wyborze zawsze warto sprawdzić zdjęcia zrobione przez testerów, lub innych użytkowników, żeby sprawdzić, czy jakość jest wystarczająca.

ISOCELL Bright HMX
ISOCELL Bright HMX 108 Mpix matryca

Obiektyw

Obiektyw może być:

  • szeroki
  • standardowy (kąt widzenia zbliżony do ludzkiego oka)
  • tele — właściwie teleobiektyw

Bardzo ważnym parametrem charakteryzującym obiektyw jest jego jasność wyrażona wartością np. f/2.0, f/1.7. Im mniejsza wartość parametru tym więcej światła wpada przez obiektyw na matrycę, dzięki temu łatwiej zrobić zdjęcie w gorszych warunkach oświetleniowych.

Autofokus

Automatyczne ustawianie ostrości. Są różne rodzaje autofokusu:

  • CDAF — detekcja kontrastu
  • PDAF — detekcja fazy (najbardziej popularny)
  • Dual Pixel Autofocus — ulepszona wersja PDAF
  • Laser Autofocus — autofokus laserowy (najszybszy, działa w słabym oświetleniu, nie skuteczny w pomiarze ostrości na dystans).

Optyczna stabilizacja obrazu

Oznaczana OIS układ, który niweluje drgania, ułatwia zrobienie ostrego zdjęcia.

Zoom optyczny

Obiektyw o zmiennej ogniskowej, powiększenie odbywa się taki sposób bezstratny dla wielkość obrazu, w przeciwieństwie do zoom-u cyfrowego. Zoom może mieć wartość np. 2×, 5× oznacza to 2 krotne lub 5 krotne przybliżenie obserwowanego obiektu.

Zapis RAW

Jeśli wykorzystujesz smartfona do fotografii, bardzo ważną funkcją jest zapis zdjęć w formacie RAW. RAW jest to surowy, bezstratny obraz z matrycy, nie przetworzony przez oprogramowanie. Pliki RAW wywołuje się cyfrowo w programie graficznym. Dzięki temu zyskuje się większe możliwość edycji obrazu.

ToF 3D

ToF — time-of-flight to system kamera obrazujących. Wykorzystuje pomiar czasu jaki przebywa wiązka światła wysyłana z diody led lub lasera, a punktem odbicia. Otrzymujemy informację o odległości między aparatem a punktem. Skanując cały kadr tworzy obraz 3D przestrzeni. ToF 3D jest technologią do wykorzystywaną do robienia zdjęć z efektem głębio ostrości, rozpoznawania twarzy, rozpoznawania gestów rąk. Skanowania przestrzeni w celu tworzenia modeli 3D, czy pomiarów odległości.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aparatczyk
22 listopada 2019 01:01

12 Mpix daje dokładnie taki wynik czy po porstu może taki dawać a może tez trochę inny? Ważne żeby liczba pikseli pomnozona przez siebie dała wynik okolo 12 milionów pikseli? Czy zawsze będzie 4240 × 2824 bo to jakiś standard?

Back to top button