Aplikacje do obniżania kosztów połączeń (VoIP)

img-voip-apps1
Dzięki popularyzacji Internetu w smartfonach i zwykłych telefonach, możliwe jest znaczne obniżenie kosztów komunikacji. Po co korzystać z drogich połączeń głosowych, skoro za ułamek ich ceny można porozmawiać za pomocą komunikatora internetowego? Po co zastanawiać się, jak zmieścić wiadomość w 160 znakach SMS-a, skoro w Internecie nie ma takich ograniczeń? Nie ma też potrzeby przepłacania w przypadku połączeń międzynarodowych.

Poniższy poradnik pokaże jakimi programami komunikować się przez Internet za pomocą telefonu, do czego niezbędny jest dobry zasięg (minimum 3G). Instrukcja, w jaki sposób instalować aplikacje znajduje się w poradnikach dotyczących poszczególnych systemów operacyjnych.
Uwaga: Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie oferty obejmują nielimitowany Internet. W takim przypadku trzeba dokupić tzw. dodatkowy pakiet Internetowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ cena za 1 MB w niektórych taryfach może wynosić nawet 5 zł (a za granicą nawet kilkadziesiąt). Może to spowodować, że dłuższe rozmowy będą o wiele droższe niż podczas standardowych połączeń. W takich przypadkach konieczne jest wykupienie.

Skype

logo-skype-1-1-300x137 Aplikacje do obniżania kosztów połączeń (VoIP)

Jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie, dostępny też na komputery i tablety. Aplikacja została stworzona przez dwóch Szwedów w 2003, jednak została wykupiona w 2011 roku przez Microsoft za niesamowite 8.5 miliardów dolarów. Aplikacja obecnie współpracuje ze wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi (Windows Phone, iOS, Android). Jej największymi zaletami są: wysoka jakość rozmów, obsługa wideorozmów, popularność oraz możliwość dzwonienia na numery komórkowe i stacjonarne. Ostatnia opcja nie jest darmowa i żeby z niej skorzystać trzeba uprzednio doładować konto Skype. By to zrobić konieczne jest wykorzystanie karty płatniczej lub kredytowej.
Czy to się opłaca?
Stawki za minutę połączenia są znacznie atrakcyjniejsze od cen klasycznych rozmów międzynarodowych (do np. USA jest to ok. 10 gr/min). Niestety, Skype ma też kilka wad. Największą jest spory apetyt na dane. Przykładowo – pakiet 100 MB (za 3 zł) pozwala na przeprowadzenie około 32-minutowej rozmowy. Wykonując normalne połączenia przy stawce 29 gr/min. wystarczyłoby to na jedynie 10 minut. Sytuacja wygląda trochę lepiej podczas dzwonienia na numery stacjonarne i komórkowe – wtedy taki sam pakiet wystarcza na około 100 minut. Niestety, w przypadku wideorozmowów, 100 MB wystarczy na ok. 4 minuty, tzn. około 25 MB na minutę. Z tego powodu Skype’a polecić można osobom z dużym limitem transmisji danych.
Ps. Kliknij na zrzut ekranu żeby powiększyć

Viber

logo-skype-1-1-300x137 Aplikacje do obniżania kosztów połączeń (VoIP)

Niezbyt wymagający i bardzo prosty w obsłudze komunikator. Nie jest tak popularny jak Skype, nie umożliwia też dzwonienia na komórki i stacjonarne. Potrzebuje on jednak znacznie mniej danych do prowadzenia rozmów i działa według wielu mniej problematycznie (bardzo rzadko się zawiesza).
Czy to się opłaca?
Przykładowo – pakiet 100 MB (za 3 zł) wystarczy tu na ponad 400 minut! W przypadku normalnych połączeń przy stawce 29 gr/min. byłyby to jedynie 10 minut. Niestety, ze względu na stosunkowo niewielką popularność jego użyteczność jest ograniczona. Aplikacja od niedawna dostępna jest też na komputery, ale w porównaniu do Skype’a oferuje tylko ułamek jego możliwości i wygody użytkowania.
Ps. Kliknij na zrzuty ekranów, żeby powiększyć

Hangouts (wcześniej Google Talk)

logo-skype-1-1-300x137 Aplikacje do obniżania kosztów połączeń (VoIP)

Program wbudowany w niemal każdego smartfona z Androidem (wcześniej trzeba jednak zaktualizować Google Talk). Służy do prowadzenia wideorozmów, rozmów głosowych oraz tekstowych. Niestety, nie ma funkcji dzwonienia na numery komórkowe i stacjonarne. Zużycie danych plasuje go gdzieś między Skype’em a Viberem. Podobnie ma się sprawa z jakością połączeń.
Czy to się opłaca?
Dużą zaletą Hangouts jest jego popularność i mocna integracja z systemem telefonu. Umożliwia też wysyłanie klasycznych SMS-ów, ale opcja ta sprawia wrażenie dodanej na siłę i niezbyt zintegrowanej z pozostałymi funkcjami. Niestety, jeśli telefony rozmówców wyposażone są w przednie kamerki, to program zmusza do wykonywania połączeń z wideo, które zużywają znacznie więcej danych. Może to też być kłopotliwe, gdy nawet jedna z osób ma słaby zasięg lub problemy z Internetem, co negatywnie wpływa na jakość dźwięku oraz obrazu. W skrajnych przypadkach może w ogóle nie dać się rozmawiać.
Ps. Kliknij na zrzuty ekranów żeby powiększyć

KakaoTalk

logo-skype-1-1-300x137 Aplikacje do obniżania kosztów połączeń (VoIP)

Popularny za granicą, koreański komunikator o… oryginalnej nazwie. W Polsce KakaoTalk jest niezbyt znany, jednak aplikacja jest dopracowana i pozwala na prowadzenie rozmów głosowych oraz tekstowych, a zużycie danych jest podobne do Skype’a. Intuicyjna obsługa, szybkie dostarczenie wiadomości oraz akceptowalna jakość połączeń należy do zalet, jednak wyszukiwanie kontaktów nie jest aż tak dopracowane jak w powyższych komunikatorach.
Czy to się opłaca?
Przykładowo – pakiet 100 MB (za 3 zł) pozwala na przeprowadzenie około połgodzinnej rozmowy, czyli mniej więcej tyle ile Skype. Przy normalnych połączeniach za 29 gr/min wystarczyłoby to na jedynie 10 minut.
Ps. Kliknij na zrzuty ekranów żeby powiększyć

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top