Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Domowy internet oraz Wi-Fi – podłączenie i konfiguracja

Router to urządzenie sieciowe, które służy do łączenia wszelkich sieci komputerowych, pełniąc rolę węzła komunikacyjnego.

Jeżeli w domu lub w mieszkaniu posiadamy sieć internetową, musimy posiadać też router, bądź modem. Ten ostatni służy do przetwarzania sygnału internetowego dostarczonego przez naszego operatora. Router z kolei to urządzenie, które jednocześnie przetwarza, jak i dzieli sygnał pomiędzy kilka urządzeń, nadając im oddzielne adresy, tak zwane adresy IP. Modem zazwyczaj daje dostęp do internetu jednemu komputerowi. Router może ich obsługiwać bardzo wiele. Robi to zarówno za pomocą kabla internetowego, tak zwanego kabla RJ45, a także za pomocą bezprzewodowego sygnału Wi-Fi.

Poniżej sposoby na podłączenie komputera do routera

Pierwszym i zarazem najprostszym sposobem jest podłączenie routera kablem komputerowym do komputera lub laptopa. W takim wypadku nic więcej nie należy robić. W przypadku prawidłowo podłączonego do sieci internetowej routera przez pracownika dostawcy internetu, sygnału powinien popłynąć niezwłocznie po połączeniu kabla z komputerem.

Drugi sposób to przypadek, gdy chcemy połączyć router z naszym urządzeniem stacjonarnym lub desktopowym za pośrednictwem sieci Wi-Fi. W tym wypadku potrzebna jest zarówno informacja o naszej sieci Wi-Fi – nazwa Wi-Fi, a także hasło, które użyjemy za pierwszym razem chcąc połączyć urządzenie poprzez sygnał Wi-Fi. Jedna i druga informacja znajdują się na dostarczonym przez operatora routerze. Zazwyczaj takie informacje są zawarte w dolnej części routera na naklejce znajdującej się na urządzeniu. Gdy router jest aktywny, nazwę sieci Wi-Fi pojawi się na liście dostępnych sieci Wi-Fi w ustawieniach Wi-Fi naszego komputera.

Domowe Wi-Fi – konfiguracja

Nie każdy wie, ale w kilku prostych krokach możemy sami zmienić konfigurację routera dostarczonego nam przez dostawcę internetu.

W tym celu w pierwszym kroku należy połączyć kabel internetowy z komputerem, a następnie w przeglądarce internetowej wprowadzić adres IP routera. W sieci wewnętrznej najczęściej są to numery 192.168.1.1 bądź 192.168.0.1. Po wpisaniu ich pojawi się nam okno, gdzie należy wpisać indywidualne hasło naszego routera również dostępne na naklejce. Nie mylmy jednak hasła Wi-Fi naszego routera, z hasłem jego ustawień. To zupełne dwa różne hasła, które obrazuje późniejsze zdjęcie (hasło ustawień ze względów bezpieczeństwa jest zakolorowane na czerwono).

blank

Konfiguracja ustawień naszego routera Wi-Fi zapewnia nam przede wszystkim zmianę nazwy Wi-Fi i zmianę hasła Wi-Fi. Skomplikowany ciąg znaków, jaki zazwyczaj znajduje się na naklejce, możemy zastąpić prostszym hasłem. Ale to także diagnostyka sieci, a także modyfikacja ustawień sieciowych.

Pamiętaj o resetowaniu routera

Każdy z routerów posiada też ukryty przycisk całkowitego resetowania ustawień. Aby z niego skorzystać, należy użyć szpilki bądź agrafki. To niewielki otwór w obudowie routera z napisem Reset. Po jego uruchomieniu przywrócimy fabryczne ustawienia naszego routera Wi-Fi.

W tym miejscu warto także pamiętać, aby od czasu do czasu odłączać nasz router od zasilania. Możemy to zrobić zarówno całkowicie wyłączając kabel zasilający routera, jak też przez znajdujący się często na obudowach routerów specjalny przycisk Włacz/Wyłącz.

Sieci internetowe mają to do siebie, że po jakimś czasie zapychają się. Proste odłączenie routera od zasilania sprawi, że nasza lokalna sieć internetowa zadziała ponownie dobrze, sprawnie i prawidłowo. Odłączanie routera od zasilania jest także standardową procedurą, kiedy nasz dostawca internetu ma problemy z siecią w naszej lokalizacji. Wtedy do sprawnego działania i przywrócenia połączenia sieciowego zaleca opcję odłączenia routera od zasilania.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button