Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Jak zmniejszyć koszty usług telefonicznych za granicą

Urlop. Wyjazd za granicę zbliża się wielkimi krokami. W perspektywie dwa tygodnie wylegiwania się na plaży w Egipcie. Jednak po powrocie do kraju, sielanka zamienia się w koszmar – przychodzi wysoki rachunek za telefon. Jak to jest w ogóle możliwe?! Niestety, wiele osób wyjeżdżając za granicę zapomina o podwyższonych opłatach za połączenia telefoniczne, SMS-y oraz transmisję danych (tzw. roaming). Jak uniknąć ewentualnych niespodzianek i zminimalizować koszty korzystania z telefonu za granicą? Wiele osób może ucieszyć informacja, że na podobne pytanie odpowiedziała Unia Europejska, która wymusiła obniżenie stawek roamingowych na terenie państw członkowskich. Niestety, takie regulacje mogą spowodować podniesienie cen usług poza krajami UE, co w ostatecznym rozrachunku może okazać się bardzo niekorzystne dla klientów, którzy dużo podróżują poza Europę.

-~- Co trzeba zrobić przed wyjazdem -~-

O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem:

Zagraniczne stawki połączeń

img-money-roaming-1

Zagraniczne stawki połączeń Sprawdź stawki za połączenia w kraju, do którego jedziesz, czyli tzw. strefę. Mogą się one wahać się od jednego do kilkunastu złotych. To samo dotyczy SMS-ów oraz transmisji danych. Zasada jest ogólnie taka, że im odleglejszy kraj, tym wyższy numer strefy i większe opłaty.

Pakiety zagraniczne

Aktywuj potrzebne Ci pakiety zagraniczne (roamingowe), które obniżą opłaty za np. połączenia, SMS-y lub Internet. Pamiętaj jednak, że najczęściej działają one tylko w krajach najniższej strefy, czyli np. Unii Europejskiej. Istotny jest też fakt, że za granicą z reguły nie obowiązują krajowe pakiety lub usługi wliczone w abonament (np. darmowe minuty). Analizę dostępnych pakietów (abonament, mix lub prepaid) znajdziesz tutaj.

Limit kwoty ponad abonament

Określ maksymalną kwotę przekroczenia abonamentu (w zależności od operatora). Zrobić to możesz dzwoniąc do swojego biura obsługi klienta lub (w przypadku niektórych sieci) ustawić limit ten przez stronę internetową usługodawcy.

Przygotuj się przed wyjazdem

Postaraj się pobrać z Internetu wszystkie potrzebne na wyjeździe mapy, rozkłady, plany itd. Pobierając je w kraju, rachunek nie zostanie obciążony wysokimi kosztami transmisji danych.

-~- W trakcie wyjazdu -~-

O czym trzeba pamiętać w trakcie wyjazdu:

Zablokuj Internet

Wyłącz transmisję danych, jeśli jej nie potrzebujesz. To ważne, ponieważ synchronizacja danych oraz aktualizacje aplikacji często odbywają się automatycznie. Niejednokrotnie zwykłe programy i gry również łączą się z Internetem bez wiedzy użytkownika.

Rozmawiaj w ostateczności

Ogranicz rozmowy przychodzące i wychodzące. Pamiętaj, że odebranie rozmowy kosztuje tyle, co jej wykonanie z Polski do kraju, w którym przebywasz.

Korzystaj z Wi-Fi

wifi-logo

Staraj się korzystać z tzw. hotspotów, czyli punktów z darmowym dostępem do Internetu przez sieć Wi-Fi. Znajdziesz je w punktach usługowych, restauracjach, hotelach itp. W poradnikach o systemach operacyjnych można się dowiedzieć, jak połączyć się z siecią Wi-Fi. Co istotne, korzystając z takiego połączenia możesz bez dodatkowych kosztów komunikować się z użytkownikami komunikatorów internetowych np. Skype’a. Dzięki temu unikniesz konieczności płacenia za rozmowy niezależnie od Twojego aktualnego miejsca pobytu.

Kup lokalną kartę SIM

img-simcards-roaming-1

W przypadku dłuższego pobytu rozważ zakup lokalnej karty SIM. Uwaga! W niektórych krajach podczas zakupu będziesz musiał pokazać dowód tożsamości. Pamiętaj też, że telefon z blokadą simlock najpewniej nie będzie z nią współpracować (nawet w przypadku karty tego samego operatora, ale odpowiadającego za inny kraj).

Uważaj na rozmowy międzynarodowe

Wykonując połączenie wychodzące na numer aktualnie odwiedzanego kraju stawka jest taka sama, jak w przypadku dzwonienia z Polski do tego kraju (np. połączenie z terenu Indii na indyjski numer). Dzwoniąc z zagranicy do innego kraju obowiązujące opłata jak ta, przypisana do wyższej strefy (np. z Australii do Anglii będzie obowiązywać wyższa opłata).

Nie korzystaj z połączeń satelitarnych

Zwracaj uwagę na sieć w czasie podrózy samolotem lub statkiem, ponieważ się może zdarzyć, że urządzenie połączy się z telefonią satelitarną, która jest bardzo droga (rzędu 20 zł/min). Aktualne stawki dostępne są na stronach operatorów.

Ograniczenia pakietów w ramach taryfy

Pamiętaj, że pakiety darmowych rozmów, SMS-ów oraz Internetu wliczone w Twoją taryfę nie obowiązują za granicą.

Zareaguj na utratę telefonu

W przypadku utraty telefonu niezwłocznie zablokuj kartę SIM i poinformuj o tym policję. Numery do biur obsługi klienta operatorów dostępne są tutaj.

Uwaga na strefę przygraniczną

img-man-in-plane

 

W pobliżu granic uważaj na automatyczne łączenie się telefonu z nadajnikami sąsiedniego państwa.

Korzystaj z blokady klawiatury

Aktywuj blokadę klawiatury w celu uniknięcia przypadkowych połączeń.

-~- Po powrocie -~-

img-money-roaming-4

O czym warto pamiętać:

Uruchom wyłączone wcześniej usługi

Uruchom wyłączone wcześniej usługi, a w szczególności Internet (jeśli przed wyjazdem był on włączony). Istotne może też być sprawdzenie ważności pakietów (dotyczy mixów i prepaidów), które w trakcie urlopu mogły stracić ważność. W tym celu należy skontaktować się z biurem obsługi klienta lub skorzystać z krótkiego kodu (odpowiedniego dla danego pakietu).

Upewnij się czy wszystko jest jak powinno

Zweryfikuj stan konta i w razie zastrzeżeń skontaktuj się ze swoim operatorem.

0 0 vote
Article Rating

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close