Jak zmniejszyć koszty usług telefonicznych za granicą

Roaming
Urlop. Wyjazd za granicę zbliża się wielkimi krokami. W perspektywie dwa tygodnie wylegiwania się na plaży w Egipcie. Jednak po powrocie do kraju, sielanka zamienia się w koszmar - przychodzi wysoki rachunek za telefon. Jak to jest w ogóle możliwe?! Niestety, wiele osób wyjeżdżając za granicę zapomina o podwyższonych opłatach za połączenia telefoniczne, SMS-y oraz transmisję danych (tzw. roaming). Jak uniknąć ewentualnych niespodzianek i zminimalizować koszty korzystania z telefonu za granicą? Wiele osób może ucieszyć informacja, że na podobne pytanie odpowiedziała Unia Europejska, która wymusiła obniżenie stawek roamingowych na terenie państw członkowskich. Niestety, takie regulacje mogą spowodować podniesienie cen usług poza krajami UE, co w ostatecznym rozrachunku może okazać się bardzo niekorzystne dla klientów, którzy dużo podróżują poza Europę.

O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem:

Zagraniczne stawki połączeń

img-money-roaming-1-300x173 Jak zmniejszyć koszty usług telefonicznych za granicą

Zagraniczne stawki połączeń Sprawdź stawki za połączenia w kraju, do którego jedziesz, czyli tzw. strefę. Mogą się one wahać się od jednego do kilkunastu złotych. To samo dotyczy SMS-ów oraz transmisji danych. Zasada jest ogólnie taka, że im odleglejszy kraj, tym wyższy numer strefy i większe opłaty.

Pakiety zagraniczne

Aktywuj potrzebne Ci pakiety zagraniczne (roamingowe), które obniżą opłaty za np. połączenia, SMS-y lub Internet. Pamiętaj jednak, że najczęściej działają one tylko w krajach najniższej strefy, czyli np. Unii Europejskiej. Istotny jest też fakt, że za granicą z reguły nie obowiązują krajowe pakiety lub usługi wliczone w abonament (np. darmowe minuty). Analizę dostępnych pakietów (abonament, mix lub prepaid) znajdziesz tutaj.

Limit kwoty ponad abonament

Określ maksymalną kwotę przekroczenia abonamentu (w zależności od operatora). Zrobić to możesz dzwoniąc do swojego biura obsługi klienta lub (w przypadku niektórych sieci) ustawić limit ten przez stronę internetową usługodawcy.

Przygotuj się przed wyjazdem

Postaraj się pobrać z Internetu wszystkie potrzebne na wyjeździe mapy, rozkłady, plany itd. Pobierając je w kraju, rachunek nie zostanie obciążony wysokimi kosztami transmisji danych.

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top