Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Jak z telefonu udostępniać internet? Instrukcja Android i iOS

Nie wiem czy wiesz, ale Twój telefon może służyć jako mobilny router, czyli możesz udostępniać internet przez swojego smartfona zarówno sobie – na przykład do swojego laptopa – jak też innym użytkownikom. Twój telefon może po prostu służyć jako router Wi-Fi, podobny do tego, jaki stoi w Twoim mieszkaniu.

Poniżej przestawiamy tutorial, w jaki sposób z telefonu udostępniać internet. Instrukcja jest zarówno na system Android, jak i iOS.

Instrukcja na Android

Aby udostępniać internet przez telefon z Androidem należy wejdź w Ustawienia, następnie w Połączenia, a następnie w zakładkę Router Wi-Fi i udostępnianie internetu. W kolejnym kroku wystarczy już tylko kliknąć w Router Wi-Fi. Wtedy na górnym pasku telefonu pojawia się ikona routera, co oznacza, że w tym momencie udostępniamy internet.

blank

W zakładce Router Wi-Fi na Androidzie znajdziemy informacje jak nazywa się nasze urządzenie, które udostępnia internet. Tak jak każdy router, który ma swoją nazwę, tak nasz smartfon udostępniający internet ma także swoją nazwę widoczną później na liście punktów Wi-Fi, jakie znajdują się w naszej okolicy. W zakładce Router Wi-Fi jest także hasło dostępu, które możemy zmodyfikować w każdym momencie i które podajemy, gdy pierwszy raz łączymy się z daną siecią.

blank

Drugim sposobem na udostępnienie internetu przez telefon z Androidem jest metoda przez bluetooth (Router Bluetooth), z tym że w przypadku korzystania z tej metody, należy pamiętać o włączonym bluetooth zarówno w telefonie, jak i w urządzeniu, które ma odbierać internet. Należy pamiętać, że oba urządzenia muszę się sparować przed udostępnianiem internetu.

blank

Trzecim sposobem jest połączenie przez kabel USB (Router USB). W tym celu należy połączyć telefon kablem z urządzeniem, któremu chcemy udostępnić internet. Dzięki tej funkcji zarówno możemy ładować telefon od urządzenia desktopowego i jednocześnie udostępniać internet. Funkcja przydatna, gdy planujemy dłuższą pracę.

blank

Instrukcja na iOS

W przypadku systemu iOS i iPhone’ów, bądź iPadów funkcja udostępniania internetu nazywa się Hotspot osobisty. Tu również możliwe jest dzielenie się siecią na trzy sposoby – przez Wi-Fi, przez bluetooth lub przez USB.

Aby udostępniać sieć, najpierw należy wejść w Ustawienia i kliknąć w Sieć komórkowa, a następnie w Hotspot osobisty. W przypadku udostępniania internetu przez Wi-Fi jedyne, co musimy zrobić, to wybrać z listy dostępne sieci Wi-Fi – najczęściej taka sieć będzie miała nazwę, która w członie będzie miała iPhone.

Na iOS, podobnie jak na Androidzie, są także dwie inne możliwości udostępniania internetu. W przypadku udostępniania internetu przez bluetooth należy pamiętać, aby był włączony bluetooth zarówno w jednym jak i w drugim urządzeniu, a następnie połączyć je w pary. Trzecim sposobem podobnie jak w Androidzie jest połączenie przez USB.

Gdy uda nam się udostępnić internet urządzeniu zewnętrznemu przez iOS, na pasku statusu pojawi się ikona połączonych obręczy.

blank

W przypadku połączenia przez USB zarówno w iPhonie, jak i w Androidzie należy wcześniej skonfigurować ustawienia sieciowe, to znaczy znaleźć odpowiednie urządzenie w ustawieniach urządzenia desktopowego.

Udostępniania przez Wi-Fi jest najpopularniejsze

Należy także pamiętać, że połączenie przez bluetooth i USB jest bardziej problematyczne, niż udostępnianie internetu ze smartfona przez Wi-Fi. Parowanie urządzeń przez bluetooth oraz konfiguracja ustawień sieciowych, to dodatkowe funkcje, które należy wykonać w trakcie całego procesu. Dlatego najprostszą i najpopularniejszą metodą jest udostępnianie internetu w telefonie przez opcję Wi-Fi.

Tagi
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close