Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Modemy LTE na USB

Huawei E3372 najpopularniejszy modem na rynku

Co to jest modem LTE?

Modem LTE to urządzenie, które łącząc się z siecią komórkową dostarcza internet do komputera czy routera. Modem LTE USB jest urządzeniem zewnętrznym czyli działającym niezależnie od sprzętu do którego jest podłączony. Modem USB LTE posiada złącze USB, złącze antenowe, złącze kart micro SD.

Co to jest LTE?

LTE – w skrócie, to standard bezprzewodowego przesyłu danych za pośrednictwem sieci komórkowej. Po więcej szczegółów możecie sięgnąć do artykułu: Co to jest internet LTE i do czego służy?

Cechy modemu LTE na USB

Możliwość podłączenia modemu LTE bezpośrednio do komputera stacjonarnego, laptopa lub routera z USB (dzięki temu rozdzielmy internet na więcej użytkowników) czyni go rozwiązaniem uniwersalnym. Niewielkie rozmiary, zasilanie z portu USB sprawiają, że jest to urządzenie mobilne.

Następnym atutem takiego modemu LTE, jest możliwość podłączenia anteny. Dzięki antenie zainstalowanej na zewnątrz budynku możemy zwiększyć zasięg, prędkość pobierania / wysyłania danych. Co znacząco wpływa na komfort korzystania z sieci internetowej.

Wyjście przejściówek z modemu do anteny
Przez takie przejściówki podłączamy antenę
blank
Antena LTE

Jeśli nie korzystasz z usług przechowywania danych w chmurze i jesteś zwolennikiem „tradycyjnych” rozwiązań, to modem LTE USB możesz wykorzystać jak pendrive`a. Wystarczy w złączu microSD zainstalować kartę np. 32 GB.

Kolejną cechą, która dla części użytkowników jest bardzo ważna to cena. W porównaniu z routerami, modemy LTE są tanimi urządzeniami.

Czy modem LTE jest dla Ciebie?

Dlaczego Tak:

  • Korzystasz z jednego urządzenia z dostępem do internetu
  • Potrzebujesz mobilnego urządzenia
  • Nie chcesz wydawać dużej kwoty
  • Chcesz mieć backupowe łącze dostępu do internetu

Dlaczego Nie:

  • Chcesz podłączyć do sieci więcej urządzeń, użytkowników
  • Chcesz stworzyć sieć lokalną
  • Chcesz mieć więcej możliwości, które posiada router z modemem
  • Chcesz korzystać z WiFi / portów Ethernet

Jaki mamy wybór u operatorów?

Praktycznie wyboru nie ma. Operatorzy a dokładnie dwóch: Plus i T-Mobile, mają w swojej ofercie modem LTE. Dokładnie tylko jeden model: Huawei E3372.

Modemy LTE na USB u operatorów

OperatorModem USB
PlusHuawei E3372
T-MobileHuawei E3372h
Orangebrak
Playbrak

Huawei E3372

E3372 i E3372h to identyczne urządzenia. Technologia LTE, którą wykorzystuje modem LTE pozwala na pobieranie danych do 150 Mb/s, wysyłania do 50 Mb/s. Małe rozmiary, 35 g wszechstronna możliwość zastosowania. Niska cena ok. 170 zł. Pozostałe parametry techniczne w tabeli:

E3372 parametry techniczne

Obsługiwane standardy / częstotliwościZłącza
LTE: 800/900/1800/2100/2600 MHzUSB 2.0
UMTS: 900/2100 MHzmicroSD (karty do 32 GB)
GSM: 850/900/1800/1900 MHz2x TS-5 do zwnętrznej anteny
HSPA+/HSPA, EDGE, GPRS

Wymiary:

Wymiary modemu LTE e3372 USB

Podsumowanie

Oferta modemów LTE u operatorów jest mała. Urządzenia te zastępują routery bezprzewodowe, i routery domowe. Te pierwsze posiadają wbudowaną baterię i dodatkowo są już routerem bezprzewodowym. Te drugie to pełnoprawny router i często jest głównym urządzeniem, które dostarcza internet w domu. Wraz z wzrostem prędkości i zasięgu, oferta internetu mobilnego jest realną alternatywą dla łącza opartego na technologi „miedzianej”. Małe modemy LTE znajdują nadal wielu odbiorców. Wystarczy, że spełniają wymagania użytkownika.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button