Na co zwracać uwagę przy zakupie smartfona

img-phone-cart-1

Przychodząc do salonu operatora lub sklepu ze smartfonami można dostać zawrotu głowy od mnogości ofert, liczby dostępnych telefonów i ich specyfikacji oraz różnorodnych modeli tabletów. Warto jednak chwilę się zastanowić i nie dać sobie wcisnąć bubla, który zupełnie nie spełni oczekiwań lub będzie urządzeniem, które akurat zalega w punkcie sprzedażowym.
Niestety, z wieloletniego doświadczenia z branży wiemy, konsultanci pomagając w wyborze przyszłego urządzenia rzadko kierują się potrzebami klientów. Wynika to m.in. z umów zawartych między producentami, a operatorami i sklepami lub personalnymi preferencjami konsultantów. Poniższy poradnik pomoże Ci odnaleźć się w gąszczu informacji związanym ze smartfonami i podpowie, na co zwrócić szczególną uwagę, żeby dokonać właściwego wyboru.

Smartfon nie dla każdego

W pierwszej kolejności zastanów się, do czego używać będziesz smartfona. Jeśli będziesz tylko dzwonić i pisać SMS-ów, to jeszcze raz rozważ zakup zwykłego telefonu, gdyż mają one lepsze baterie i są zdecydowanie odporniejsze na upadki. Inaczej jedynie przepłacisz za urządzenie, którego wcale nie potrzebujesz. W podjęciu decyzji pomoże Ci poradnik Czym kierować się przy zakupie telefonu. Ps. Pamiętaj, że nie każdy telefon z ekranem dotykowym jest smartfonem (i odwrotnie).

Znajdź złoty środek

Należy pamiętać, że bezkompromisowe, wydajne urządzenia kosztują dużo pieniędzy i wiele osób nie może lub nie chce sobie na nie pozwolić. Sztuką jest więc taki kompromis, aby za jak najmniejsze pieniądze kupić dopasowane do swoich potrzeb urządzenie. W tym celu przestrzegaj kilku dobrych rad:

Cyferki to nie wszystko

Dzisiejszy rynek zdominowany jest przez coraz szybsze i większe urządzenia. Nie zawsze jednak więcej rdzeni procesora, jego wyższe taktowanie lub pokaźniejsza pamięć są faktycznie lepsze. Należy pamiętać, że poszczególne układy poza tzw. zegarem wyrażanym w GHz różnią się też wieloma innymi parametrami. Dlatego budżetowe konstrukcje (np. firmy Mediatek) są najczęściej mniej wydajne od droższych procesorów z serii Snapdragon lub Tegra.
Spore znaczenia ma też optymalizacja oprogramowania, której brakuje wielu chińskim niszowym konstrukcjom. W efekcie, tego typu smartfony niekiedy działają wolniej od swoich markowych odpowiedników (przy tej samej lub podobnej specyfikacji).
Duże znaczenie ma też system operacyjny. Np. Windows Phone wymaga mniej wydajnych podzespołów niż Android, co zostanie dokładniej omówione w dalszej części tekstu.

Bądź czujny

Nie kieruj się jedynie hasłem „telefon za złotówkę”, na które będzie się powoływać sprzedawca lub reklama. Niejednokrotnie, bardziej opłaca się dopłacić 50, 100 czy nawet 200 zł i w ten sposób obniżyć całkowity koszt zobowiązania lub skrócić jego długość.
Więcej o obniżaniu kosztów (w tym podczas kupna telefonu) przeczytasz w poradniku Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji.

Nie daj się skusić

Nie warto podnosić wysokości zobowiązania, kierując się jedynie niższą ceną telefonu na start (ponieważ jest on po prostu spłacany w ratach). Polecamy sprawdzić najlepsze ceny wszystkich dostępnych u operatorów smartfonów (i zwykłych telefonów) w naszej porównywarce ofert.

Operator kontra wolna sprzedaż

 

Warto też rozważyć zakup telefonu w wolnej sprzedaży i Internecie, co często jest bardziej opłacalne od jego nabycia wraz ze zobowiązaniem u operatorów. Oznacza to, że sumaryczna kwota przeznaczona na smartfona i zobowiązanie (po jego upływie) może okazać się niższa, niż w przypadku jego zakupu wraz z umową.
Trzeba jednak być przygotowanym na znacznie wyższy wydatek przy kupnie telefonu.
Kolejna część poradnika dotyczy elementów konstrukcji.

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
66.67%
2 głosy
33.33%
1 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top