Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Pamięć w telefonie

Pamięć wewnętrzna telefonu to miejsce na pliki użytkownika (zdjęcia, filmy, dokumenty itp.) oraz dane potrzebne do działania smartfona (system operacyjny i aplikacje). Najważniejszym parametrem pamięci pojemność podawana w gigabajtach (GB), np. 32 GB, 128 GB. Im większa dostępna ilość pamięci tym lepiej.

Parametrami, których producenci nie podają są prędkość odczytu i zapisu. Z punktu widzenia zwykłego użytkowania, nie jest to bardzo istotne. Komponenty dobierane są tak, żeby żaden nie spowalniał pracy i jest to skorelowane z ceną urządzenia. W najdroższych modelach wykorzystuje się najszybsze podzespoły. W tych tańszych wolniejsze, ale nadal pozwalają na komfortowe użytkowanie.

Jakie pliki przechowuje pamięć telefonu?

  • system operacyjny
  • aktualizacje systemu
  • aplikacje
  • zdjęcia, filmy, muzyka
  • pliki pobrane z internetu przez aplikacje, przeglądarkę czy załączniki z maila

Jakie pliki zajmują dużo miejsca?

  • dużej rozdzielczości zdjęcia (zwłaszcza w formacie RAW)
  • filmy 4K
  • filmy zapisane offline np. z serwisu Netflix
  • muzyka w bezstratnym formacie, lub bardzo dobrej jakości
  • gry
  • programy, aplikacje

Ile zajmuje system operacyjny w smartfonie?

Należy pamiętać, że część pamięci (zazwyczaj nie mniej niż 3-4 GB) zarezerwowane jest dla systemu. Czyli przy np. 16 GB, do dyspozycji pozostaje około 12 GB, przy 32 GB to będzie poniżej 28 GB itd. Smartfon z pamięcią o pojemności 16 GB tak naprawdę oferuje użytkownikowi nie więcej niż 12 GB na pliki i aplikacje. A to już może być uciążliwe.

Jaka jest minimalna ilość potrzebnej pamięci wewnętrznej w smartfonie?

Można kupić smartfona, który ma 16 GB (mniej już raczej się nie zdarza w 2019 roku). Czy taka pojemność jest wystarczająca? Tak, jeśli nie mamy zamiaru korzystać z wielu aplikacji. Jeśli nie robimy dużej ilości zdjęć i nie nagrywamy filmów lub jeśli od razu automatycznie synchronizujemy na dysku w chmurze i kasujemy z urządzenia.

16 GB pamięci wystarczy tym użytkownikom, którzy w niewielkim stopniu korzystają z multimedialnych i internetowych funkcji smartfona. Jest to ilość, którą można spotkać w najtańszych telefonach.

Standard i minimum = 32 GB

32 GB to niezbędne minimum, 64 GB jest jeszcze lepiej do wygodnego korzystania z urządzenia. Idąc dalej im więcej GB, tym mniejszy problem ilości dostępnej pamięci i śmiało można zainstalować wszystkie aplikacje bez obawy o miejsce na inne pliki.

Obecnie górną granicą pamięci dostępnej w smartfonach jest 1 TB. Z taką przestrzenią można spokojnie przechowywać wszystko co potrzebne i wiele więcej. Czy jest sens posiadania takiej ilości pamięci? Oczywiście, że tak, są użytkownicy, którzy wykorzystają taki potencjał.

micro SD

Jeśli smartfon posiada slot na kartę micro SD, lub Hybrid Dual SIM, wykorzystując je, można powiększyć ilość dostępnej pamieć. W specyfikacji technicznej producent podaje maksymalną wielkość obsługiwanej karty np. 128 GB, 512 GB lub 1 TB. Najlepiej używać kart, które oferują najlepszą prędkość odczytu i zapisu. Trzeba też wiedzieć, że karta micro SD nie będzie tak szybka jak wewnętrzna pamięć smartfona. Zdarza się też, że nie wszystkie programy można przenieść na kartę micro SD.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button