TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%. TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%.

Play również testuje 5G. 5G nie istnieje bez światłowodu

Także Play dołącza do testujących sieć piątej generacji. Operator rozpoczął właśnie współpracę w tym zakresie z Huawei w Toruniu.

„Pilotaż 5G w Toruniu rozpoczęty zostanie od klastra 5 sektorów, przy wykorzystaniu routera Huawei 5G C-band CPE V1.0, wykorzystującego 100 MHz, w paśmie częstotliwości 3,5-3,6 GHz” – podaje Play.

Testy prowadzą wybrani abonenci sieci Play. Są to osoby, które używają internetu zarówno do nauki, jak i do e-sportu, czy też używają sieci w innych obszarach życia.

Play dołączył tym samym do dwóch innych operatorów, który odpalili pierwsze stacje bazowe 5G. Są to Orange i T-Mobile. Testowa stacja Orange stanęła w 2018 roku w Gliwicach, a T-Mobile w Warszawie.

Co daje 5G?

– 5G to mobilny gaming bez opóźnień,

– pozbawione zakłóceń transmisje z koncertów i wydarzeń sportowych,

– dalszy rozwój wirtualnej rzeczywistości,

– rozwój gospodarki np. w rolnictwie kontrola gleby, nawodnienia, stan zbiorów, automatyzacja hodowli zwierząt,

– automatyzacja przemysłu i przedsiębiorstw,

– rozwój smart cities, kontrola ruchu ulicznego, wywóz nieczystości, kontrola miejsc parkingowych, inteligentne oświetlenie uliczne.

Play inwestuje w światłowód i 5G

Do budowy sieci piątej generacji niezbędna jest infrastruktura światłowodowa, dlatego spółka P4, która jest operatorem sieci Play, pod koniec czerwca podpisała przedwstępną umowę zakupu spółki S3, która jest operatorem sieci światłowodowej.

Firma S3 jest właścicielem sieć o długości 3,8 tysiąca km znajdującej się w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Bytomiu. Firma jest także operatorem klastra data center. Obie firmy współpracują już od 10 lat.

Po akwizycji Play niezwłocznie zamierza podłączyć istniejące stacje bazowe własne do sieci światłowodowej S3.

5G nie istnieje bez światłowodu

Sieć 5G oraz światłowód są nierozerwalnie ze sobą połączone. Sieć piątej generacji zbudowana jest w taki sposób, że transmisja radiowa, transmisja mobilna zastępuje kabel jedynie na odcinku tak zwanej „ostatniej mili”. W szkielecie sieci 5 generacji znajduje się natomiast światłowód. To on daje te nieograniczone prędkości oraz sprawia, że sieć piątej generacji jest ciągle rozwojowa.


Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top