Procesory w smartfonach

Za wszystkie procesy i podzespoły odpowiada główny układ smartfona. Nie jest to tylko i wyłącznie procesor. Jest to szereg układów współpracujących ze sobą zamkniętych w jedno, tzw. SoC (z ang. System on Chip).
Poszczególne elementy SoC mogą być produkowane w różnych miejscach. Całość zamyka się procesie technologicznym określanym liczbowo w nanometrach (nm), np. 7 nm, 10 nm, 14 nm. Zazwyczaj, im mniejsza wartość tym układ jest bardziej zaawansowany technologicznie, bardziej energooszczędny i wydajny. Funkcje i skład układu w uproszczeniu:
- Procesor CPU — może posiadać klika rdzeni np. 6 lub 8. Zaczynają się pojawiać rdzenie NPU wspomagające AI („sztucznej inteligencji”)
- Procesor graficzny GPU
- Procesor obrazu odpowiadający za filmy i zdjęcia
- Modem 4G (LTE) / 5G
- Układ odpowiadający za obsługę pamięci RAM, szybkość, maksymalną ilość.
- Układ odpowiadający za kodowanie audio i wideo.
- Układ odpowiadający za komunikacją Bluetooth, GPS, NFC, USB.
Producenci układów mobilnych
Jest kilka popularnych procesorów dostępnych w smartfonach, ich nazwy przewijają się w specyfikacji połączone z konkretnym numerem układu. Co dokładnie oznaczają?
Zazwyczaj, im wyższa liczba przy danym układzie tym lepszy, bardziej wydajny on będzie. Oczywiście musimy przyjąć, że jest to duże uproszczenie i porównania można dokonać w zakresie tylko jednego producenta. Przykład: Snapdragon 855 jest lepszy od Snapdragon-a 650. Wydajność urządzenia mierzą specjalne programy, tzw. benchmarki. Dzięki nim możemy porównać układy różnych producentów.
Qualcom Snapdragon

Prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych na rynku chipów. Jest to amerykańska firma specjalizująca się w komunikacji bezprzewodowej. Który układ wybrać?
- Seria 8 — Snapdragon 855+, 855, 835 to najbardziej wydajne układy.
- Seria 7 — Snapdragon 730G, 712 nadal bardzo wydajne układy, seria przejściowa między tą najbardziej wydajną a średnią.
- Seria 6 — Snapdragon 675, 630 segment średni.
- Seria 4 i 2 to ekonomiczne układy.
Samsug Exynos

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych koreańskich marek na rynku. Układy Samsung-a można spotkać tylko w urządzeniach tego tego producenta.
- Exynos 9825, 9820 to najbardziej wydajne układy tego producenta
- Exynos 9611, 8895, 7885 mniej wydajne układy stosowane w bardzo w popularnych modelach z średniej półki
Huawei HiSilicon Kirin

HiSilicon to firma produkująca układy Kirin. Właścicielem jest chiński, światowy gigant branży telekomunikacji Huawei. Układy Kirin instalowane są w telefonach Huawei i Honor.
- Kirin 990, 980 — najbardziej wydajne układy tej firmy
- Kirin 970 — średnia półka
MediaTek

Tajwański producent. Układy najczęściej stosowane w smartfonach ekonomicznych lub z średniej półki. Posiada serie:
- MediaTek Helio G — seria gamingowa
- MediaTek Helio X — najbardziej wydajne seria
- MediaTek Helio P — średnia półka
- MediaTek Helio A — ekonomiczne rozwiązania
Spreadtrum Unisoc

Mało znany producent z Chin. Jego układy znajdziemy w ekonomicznym smartfonie Alcatel 1S dokładnie chip z oznaczeniem Spreadtrum Unisoc SC9863A.
Apple

Tego producenta nie mogło zabraknąć. Znany jest z tego, że oprogramowanie i sprzęt jest najlepiej zoptymalizowanym środowiskiem wśród mobilnych urządzeń. Produkcją chipów dla Apple zajmuje się firma TSMC, Samsung. Z klasyfikacją wydajności produktów Apple sprawa jest prosta. Nowy chip, nowe modele to zawsze większa wydajność.
- A13 Bionic, iPhone 11; A12 Bionic, iPhone XS, XS Max XR — najbardziej wydajne obecnie układy. W przybliżeniu 4× szybszy od A10 Fusion.
- A11 Bionic, iPhone 8, 8 Plus, X — jesteśmy niżej w klasyfikacji, ale to nadal mocne jednostki.
- A10 Fusion, iPhone 7, 7 Plus — można uznać, że w tym momencie jest to segment średni w Apple.
- A9, iPhone 6s, 6SPlus, SE. — obecnie „najsłabsze” modele, ale cały czas spełniające swoje funkcje.