Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Rodzaje kart SIM

Karta SIM bez tajemnic

Budowa karty SIM

Karta SIM jest układem mikroprocesorowym. Zbudowana jest z procesor, pamięci RAM, ROM, EEPROM i układu szyfrującego komunikację z operatorem. Jest niezbędnym elementem do wykonywania połączeń.

Identyfikacja SIM w sieci

Karta SIM jest identyfikatorem użytkownika w sieci komórkowej. Każdą kartę SIM identyfikuje unikatowy numer IMSI. Numer IMSI pozwala identyfikację abonenta, właściciela karty. Numer IMEI pozwala na identyfikację urządzenia.

Zabezpieczenie SIM

Karta SIM może być zabezpieczona kodem PIN. Długość kodu PIN może wynosić od 4 do 12 znaków. Jeśli trzykrotnie podamy błędny PIN, do odblokowania potrzebny jest kod PUK. Dziesięciokrotne błędne podanie kodu puk zablokuje kartę SIM. Po zablokowaniu pozostaje udać się do operatora z prośbą o wydanie nowej karty SIM.

Istnieje jeszcze PIN2 którem można zabezpieczyć dostęp do zaawansowanych funkcji telefonu, można np. zabezpieczyć saldo konta w telefonie dla dziecka. PUK2 służy do odblokowania PIN2 jeśli ten wpiszemy trzy razy błędnie. PIN2 chyba nie zdobył popularności.

Rozmiary SIM

Karta SIM pierwotnie miała rozmiar karty kredytowej i w takiej formie ją dostajemy. Ewolucja karty SIM polegała na miniaturyzacji. Od karty kredytowej (85,60 × 53,98) przez Mini SIM (25 × 15), Micro SIM (15 × 12), Nano SIM (12,3 × 8,8). Rozmiary podane zostały w milimetrach. Najnowszym wynalazkiem jest Embedded SIM czyli eSIM.

eSIM

Czym jest eSIM? Mikroczip wbudowany na stałe w urządzeniu z wirtualną kartą SIM. Plusem tego rozwiązania jest pozbycie się oddzielnego slotu na kartę SIM oraz zwiększa bezpieczeństwo w przypadku kradzieży urządzenia.

Dual SIM i Hybrid dual SIM

W telefonach stosowane są gniazda dual SIM dzięki temu w jednym telefonie możemy używać dwóch różnych kart SIM, np. jedną do rozmów, drugą do Internetu lub prywatną i firmową. Spotykane jest również Hybrid dual SIM gdzie pierwszy slot jest standardowym slotem SIM, drugi może obsłużyć kartę SIM lub kartę micro SD.

SIM-lock

Programowe zabezpieczenie telefonów założone przez operatora. Blokuje używanie kart SIM innych operatorów. Blokadę SIM można zdjąć kodem NCK. Obecnie blokady SIM nie występują tak często jak kiedyś.

Czy można wykonywać połączenia bez karty SIM?

Tak, można wykonać połączenia na numery ratunkowe, w Polsce jest to numer 112.

Co w przypadku zniszczenia lub zgubienia SIM?

Jest możliwość wyrobienia duplikatu karty SIM u operatora. Tak, samo w przypadku kradzieży. Koszt wymiany karty SIM zależy od operatora, wynosi do 25 zł.

Jeden numer, dwie karty SIM

Drugą kartę SIM można wykorzystać w routerze, smartwatchu, dodatkowym telefonie lub innym urządzeniu IoT.

Usługa dostępna jest w T-Mobile pod nazwą Tandem. Usługa jest za darmo. Operator zaleca korzystanie z jednego numeru jednocześnie.

W Orange za każdą dodatkową kartę SIM zapłacimy 5 zł. Maksymalnie możemy mieć 4 kary dodatkowe karty SIM z tym samym numerem. Razem z główną kartą, można posiadać 5 kart z tym samym numerem. Dodatkowe karty SIM dotyczą usługi Internetowej.

W Play dwie karty SIM dostępne są wyłącznie dla ofert Biznesowych. Podobnie jak w Orange dodatkowa karta SIM jest usługą Internetu.

Plus, obecnie nie posiada takiej usługi.

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close