Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Rootowanie telefonu: 4 powody, dla których nie warto tego robić

Rootowanie telefonu to proces, którego głównym celem jest wyłączenie niektórych domyślnych funkcji bezpieczeństwa na urządzeniu oraz umożliwienie dostosowania systemu operacyjnego do własnych potrzeb. Rootowanie telefonów ma swoje zalety, ale także bardzo istotne wady, które warto poznać przed podjęciem decyzji o zmianie ustawień swojego urządzenia.

Jak działa rootowanie telefonu?

Głównym założeniem rootowania telefonu z systemem Android (lub tzw. jailbreak dla iPhone’ów)  jest wyłączenie funkcji bezpieczeństwa, czyli narzędzi, które chronią system operacyjny np. przed przejęciem danych. Nie mamy wątpliwości co do tego, że smartfony coraz częściej są celami ataków cyberprzestępców, którzy chcą zainfekować je złośliwym oprogramowaniem i aplikacjami lub ukraść zapisane tam dane.

Podczas procesu rootowania telefonu, użytkownik odblokowuje jego system operacyjny i uzyskuje dostęp z poziomu “administratora”. Dzięki temu może wprowadzać zmiany w swoim systemie operacyjnym, które normalnie są zabronione przez operatorów i producentów telefonów.

Główną korzyścią, dla której użytkownicy telefonów decydują się na ich rootowanie, jest uzyskanie większej kontroli nad własnymi urządzeniami i dostosowanie ich do własnych potrzeb i wymagań. Możliwe staje się na przykład zainstalowanie zupełnie nowego systemu operacyjnego. Ponadto można usuwać oprogramowanie domyślnie zainstalowane przez producenta i zapewnić sobie więcej miejsca w pamięci telefonu, aby potem pobierać aplikacje z dowolnych źródeł, nie tylko z Google Play.

Ryzyko 1: Problem bezpieczeństwa

To, jak duży będzie problem z bezpieczeństwem telefonu po zakończeniu procesu rootowania zależy między innymi od sposobu przeprowadzenia rootowania, a także codziennego wykorzystywania swojego urządzenia. Zrootowany telefon często nie pobiera aktualizacji oprogramowania i wszelkich łatek i poprawek, które mają zapewnić bezpieczeństwo. W efekcie nawet niepozorna instalacja niezaufanej aplikacji może stworzyć poważne zagrożenie zainfekowania telefonu.

Warto więc rozważyć, która z opcji jest ważniejsza dla użytkownika – uzyskanie dostępu do większej ilości funkcji i oprogramowania, czy obawa przed instalacją każdej kolejnej aplikacji pochodzącej z niezaufanego źródła. Jednym ze sposobów, na zapewnienie sobie większej ochrony po zrootowaniu telefonu, jest instalacja usługi VPN online.

Ryzyko 2: Nieumiejętne rootowanie

Nieumiejętnie przeprowadzony proces rootowania telefonu może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, przez co stanie się on bezużyteczny. Rootowanie nie powinno być więc przeprowadzane przez osobę bez żadnego doświadczenia, gdyż wyrządzone w ten sposób szkody mogą być nieodwracalne. Nawet jeśli użytkownikowi uda się “odwrócić” proces rootowania, na urządzeniu mogą pozostać ślady po wcześniej dokonanych zmianach.

Ponadto rootowanie telefonu na własną rękę, często wiąże się z koniecznością pobrania specjalnej aplikacji, która ma wykonać to zadanie. Skorzystanie z nieprzetestowanego i zainfekowanego oprogramowania do rootowania może wyrządzić więcej szkód niż pożytku i doprowadzić do udostępnienia hakerom wszystkich danych zapisanych na urządzeniu.

Ryzyko 3: Możliwość unieważnienia gwarancji

Podobnie, jak w przypadku wielu produktów objętych gwarancją, także telefony, które zostały uszkodzone na skutek np. rootowania lub problemy nastąpiły z innych przyczyn, jednak już po zrootowaniu, mogą nie zostać objęte gwarancją. Jest to szczególnie kłopotliwe dla właścicieli droższych modeli telefonów, których naprawa poza gwarancją jest bardzo kosztowna, a czasami wręcz nieopłacalna.

Przed rozpoczęciem rootowania warto sprawdzić szczegóły, które zastrzegł producent w swojej umowie gwarancyjnej. Dla pewności zaleca się rozpoczęcie procesu rootowania dopiero po wygaśnięciu aktualnej gwarancji.

Ryzyko 4: Utrata dostępu do niektórych aplikacji

Po zrootowaniu telefonu użytkownik może utracić dostęp do aplikacji, których uruchomienie wymaga zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Mogą być to aplikacje bankowe i płatnicze, a także inne, które są na co dzień wykorzystywane przez właściciela telefonu, w tym Snapchat czy Netflix. Banki przypominają, że na niektórych zrootowanych urządzeniach, cyberprzestępcy mogą instalować nieuczciwe/złośliwe oprogramowanie, a następnie uzyskać dostęp do loginu, haseł, a nawet pozyskać hasło jednorazowe (OTP) otrzymane na tym samym telefonie. Rootowania nie można tak łatwo cofnąć (czasami jest to wręcz niemożliwe), więc w dostęp do danych zapisywanych w takich aplikacjach może zostać utracony.

blank

Werdykt

Rootowanie telefonu zajmuje zwykle kilka lub kilkanaście minut. Cały proces jest w wielu przypadkach nieodwracalny, dlatego należy podchodzić do niego ze szczególną rozwagą. Nie zaleca się między innymi samodzielnego rootowania telefonu. Przed podjęciem decyzji, należy rozważyć wszystkie za i przeciw tego kroku i upewnić się, że po zrootowaniu urządzenia, korzyści będą większe niż ryzyko. Z pewnością nie należy podejmować się rootowania telefonu ze zwykłej ciekawości, bez konkretnego celu, jakim jest np. zainstalowanie wybranej aplikacji lub systemu operacyjnego.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazio
12 kwietnia 2022 04:38

Ale bzdury – chyba nawet nikt tego nie pisał, tylko przetłumaczył jakimś automatem od hindusa.

Back to top button