Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Światłowód w Orange

Orange w przeciwieństwie do niektórych operatorów i kablówek świadczy usługę światłowodu, a nie „internetu światłowodowego”, na ostatniej prostej dostarczanego na kablu koncentrycznym.

FTTH (Fiber To The Home, czyli światłowód do domu) oznacza, że u danego operatora kabel światłowodowy jest bezpośrednio połączony domem-mieszkaniem osoby zamawiającej usługę. Tak jest w Orange.

To o tyle istotne, że część dostawców, pomimo tego, że świadczy usługę światłowodu, dostarcza to na zasadzie (FTTB – Fiber To The Building, światłowód do budynku), gdzie na ostatnim etapie czyli bezpośredniego połączenia z mieszkaniem klienta, pojawia się tradycyjny kabel koncentryczny, który nie gwarantuje internetu stacjonarnego o prędkości światłowodu.

Światłowód nie zwalnia, gdy jest podłączonych do niego wielu klientów, ale Orange narzucił sobie ograniczenia i w przypadku jednego łącza z budynku lub bloku nie może być podpiętych więcej niż 64 klientów. Orange podaje, że najczęściej jest ich 32. Tymczasem kablówki takich ograniczeń nie mają i mogą podłączać nawet setki klientów do jednego łącza.

Można było odnieść wrażenie, że Orange światłowód 1 Gb/s jest u wszystkich klientów, a w rzeczywistości był na całej sieci światłowodowej Orange. Ci mięli dostęp do opcji 300 Mb/s, 600 Mb/s lub 1 Gb/s.

Jednak w kwietniu Orange udostępnił światłowód o prędkości 1 Gb/s w całym kraju. Wszyscy, którzy mieszkają zasięgu Orange światłowód, czyli jak podaje operator 3,5 mln gospodarstw domowych, mogą skorzystać z tego wariantu. Do tamtego czasu najwyższa prędkość była dostępna dla 76 gmin, w których rynek szerokopasmowego internetu został zderegulowany, m.in. Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Torunia, Lublina, Zielonej Góry, Łodzi, Ostrołęki, Białegostoku czy Gniezna. W sumie było to blisko 1,7 mln gospodarstw domowych.

Orange światłowód można kupić wraz z usługą Smart Wi-Fi. Usługa ta działa w oparciu o modem FunBox 3.0 oraz urządzenie Smart Wi-Fi Box. Łączy się ono bezprzewodowo z modemem i wzmacnia sygnał Wi-Fi. Oba urządzenia monitorują jakość połączeń Wi-Fi w domowej sieci i płynnie przełączają sprzęty, z których korzystają domownicy do tego punktu dostępu, który w danym miejscu zapewnia lepsze parametry transmisji. Dzięki temu poruszając się po domu nie trzeba ręcznie wyszukiwać sieci Wi-Fi, by skorzystać z szybszego internetu.

Orange Światłowód w opcji 1Gb/s można kupić jako samodzielną usługę (przy umowie na 24 miesiące abonament wynosi 69,99 zł przez pierwsze 12 miesięcy, a później 99,99 zł) lub w pakiecie Orange Love – wraz z telewizją, usługami mobilnymi czy telefonem domowym.

Orange do końca 2020 roku planuje dostarczyć internet światłowodowy do 5 milionów gospodarstw. Jak Orange świadczy usługę światłowodu można sprawdzić na tym filmie.

Tagi

Powiązane Artykuły

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close