Światłowód w Orange

Orange w przeciwieństwie do niektórych operatorów i kablówek świadczy usługę światłowodu, a nie „internetu światłowodowego”, na ostatniej prostej dostarczanego na kablu koncentrycznym.

FTTH (Fiber To The Home, czyli światłowód do domu) oznacza, że u danego operatora kabel światłowodowy jest bezpośrednio połączony domem-mieszkaniem osoby zamawiającej usługę. Tak jest w Orange.

To o tyle istotne, że część dostawców, pomimo tego, że świadczy usługę światłowodu, dostarcza to na zasadzie (FTTB – Fiber To The Building, światłowód do budynku), gdzie na ostatnim etapie czyli bezpośredniego połączenia z mieszkaniem klienta, pojawia się tradycyjny kabel koncentryczny, który nie gwarantuje internetu stacjonarnego o prędkości światłowodu.

Światłowód nie zwalnia, gdy jest podłączonych do niego wielu klientów, ale Orange narzucił sobie ograniczenia i w przypadku jednego łącza z budynku lub bloku nie może być podpiętych więcej niż 64 klientów. Orange podaje, że najczęściej jest ich 32. Tymczasem kablówki takich ograniczeń nie mają i mogą podłączać nawet setki klientów do jednego łącza.

Można było odnieść wrażenie, że Orange światłowód 1 Gb/s jest u wszystkich klientów, a w rzeczywistości był na całej sieci światłowodowej Orange. Ci mięli dostęp do opcji 300 Mb/s, 600 Mb/s lub 1 Gb/s.

Jednak w kwietniu Orange udostępnił światłowód o prędkości 1 Gb/s w całym kraju. Wszyscy, którzy mieszkają zasięgu Orange światłowód, czyli jak podaje operator 3,5 mln gospodarstw domowych, mogą skorzystać z tego wariantu. Do tamtego czasu najwyższa prędkość była dostępna dla 76 gmin, w których rynek szerokopasmowego internetu został zderegulowany, m.in. Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Torunia, Lublina, Zielonej Góry, Łodzi, Ostrołęki, Białegostoku czy Gniezna. W sumie było to blisko 1,7 mln gospodarstw domowych.

Orange światłowód można kupić wraz z usługą Smart Wi-Fi. Usługa ta działa w oparciu o modem FunBox 3.0 oraz urządzenie Smart Wi-Fi Box. Łączy się ono bezprzewodowo z modemem i wzmacnia sygnał Wi-Fi. Oba urządzenia monitorują jakość połączeń Wi-Fi w domowej sieci i płynnie przełączają sprzęty, z których korzystają domownicy do tego punktu dostępu, który w danym miejscu zapewnia lepsze parametry transmisji. Dzięki temu poruszając się po domu nie trzeba ręcznie wyszukiwać sieci Wi-Fi, by skorzystać z szybszego internetu.

Orange Światłowód w opcji 1Gb/s można kupić jako samodzielną usługę (przy umowie na 24 miesiące abonament wynosi 69,99 zł przez pierwsze 12 miesięcy, a później 99,99 zł) lub w pakiecie Orange Love – wraz z telewizją, usługami mobilnymi czy telefonem domowym.

Orange do końca 2020 roku planuje dostarczyć internet światłowodowy do 5 milionów gospodarstw. Jak Orange świadczy usługę światłowodu można sprawdzić na tym filmie.

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
3 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top