Telefon dla określonej grupy społecznej

img-phone-people

Nawet, jeśli chciałoby się uciec od stereotypów, to praktyka potwierdza, że na niektóre cechy telefonów szczególną uwagę zwracają pewne grupy społeczne. Ważnymi czynnikami decydującymi o wyborze danego urządzania są wiek, gust, płeć i zainteresowania.
Poniższy poradnik pomoże Ci w wyborze odpowiedniego telefonu dla dziadka, babci, kobiety, mężczyzny lub dziecka. Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy jest trochę inny i na podstawie tylko tych kilku czynników trudno dobrać odpowiednie urządzenie. Z tego powodu do poniższych rad i sugestii warto podchodzić z pewnym dystansem. Ważny też może być wywiad środowiskowy, w celu zweryfikowania indywidualnych potrzeb danej osoby.

Seniorzy zazwyczaj nie interesują się nowoczesnymi technologiami, chociaż od tej reguły są oczywiście wyjątki.
Z telefonu najczęściej korzystają do prostej formy komunikacji, czyli dzwonienia i ewentualnie SMS-ów. W tym przypadku priorytetowe są:

Łatwość obsługi

Szczególnie dotyczy to łatwej w obsłudze książki adresowej i prostego wybierania numerów. Mile widziana jest też możliwość szybkiego sprawdzenia nieodebranych połączeń.

Marka

Powinna być taka sama, jak w przypadku poprzedniego telefonu. Najprawdopodobniej dzięki temu nie zmieni się interfejs, więc użytkownik nie musi na nowo uczyć się jego obsługi.

Wytrzymałość obudowy

Im trwalszy telefon, tym mniejsza szansa na jego uszkodzenie w razie upadku. Mile widziana jest też podwyższona odporność na czynniki zewnętrzne (np. zalanie). Starszym osobom telefony służą przez lata, dlatego ważna jest ich niezawodność.

Czas pracy na baterii

To akurat dotyczy niemal każdej grupy społecznej. W tym przypadku chodzi jednak nie tylko o wygodę. Osoba starsza może nie przykładać wagi do stanu naładowania telefonu lub po prostu zapomnieć o jego podładowaniu. Brak kontaktu w takim przypadku może mieć opłakane skutki (np. w razie problemów zdrowotnych).
Trzeba też pamiętać, że nie każdy klasyczny telefon to równoznaczność długiego czasu pracy na baterii. Zdarzają się modele, które na jednym ładowaniu wytrzymują zaledwie kilka dni, gdy inne mogą obejść się bez ładowania przez parę tygodni (np. Samsung Solid C3350). Jeszcze większe rozbieżności zdarzają się w przypadku czasu rozmów, który potrafi wahać się od 2 do nawet 14 godzin (np. w przypadku Nokii 112)!

Czytelność wyświetlacza

Dobrze, jeśli użytkownik ma możliwość korzystania z podstawowych funkcji telefonu bez zakładania okularów. Najlepsze w takiej sytuacji są stare, dwukolorowe wyświetlacze, które zachowują dobrą czytelność nawet w pełnym słońcu.

Duże przyciski

Im większe klawisze klawiatury, tym lepiej. Ułatwia to korzystanie z nich nawet mniej sprawnym osobom, dla których wystukanie numeru na zwykłej klawiaturze może być kłopotliwe.
Duże znaczenie ma też twardość przycisków, dzięki której użytkownik czuje, że klawisz został wciśnięty. Niestety, klawiatury w tanich telefonach często nie grzeszą wytrzymałością i np. dosyć szybko ściera się z nich nadruk lub się rysują. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli dane urządzenie ma komuś służyć przez wiele kolejnych lat.
Praktyczne są też dodatkowe przyciski, których naciśnięcie uruchamia konkretną funkcję. Może to być np. latarka lub popularny w telefonach dla seniorów klawisz SOS. Po jego użyciu telefon automatycznie dzwoni na ustawiony wcześniej numer, może też zacząć wydawać głośne dźwięki lub wysyłać alarmowego SMS-a na wybrany numer.

Wysoka głośność

Ta cecha daje pewność, że użytkownik usłyszy dzwoniący telefon nawet nie mając go przy sobie. Jednak poza głośnym głośnikiem zewnętrznym (odpowiada za dzwonki i np. muzykę) liczy się też głośnik wewnętrzny, czyli ten wykorzystywany podczas rozmów głosowych. Jego jakość brzmienia może być bardzo istotna w przypadku osób ze słabym słuchem i warto sprawdzić te cechę przed wyborem urządzenia.
Kolejna część poradnika dotyczy telefon dla kobiet.

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top