Wybór i oszczędzanie pakietów internetowych

3D-mobile-technology-HD-wallpapers
 Internet w telefonie jest przydatnym narzędziem i może być alternatywą nawet dla łącza stacjonarnego, o czym więcej przeczytasz w poradniku Internet w telefonie, z czym to się je? Jednak żeby móc z niego w miarę swobodnie korzystać, konieczne jest wybranie odpowiedniego pakietu danych (dodatkowego lub w ramach abonamentu), dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Bez niego opłaty za transfer będą bardzo wysokie, a sama usługa stanie się nieopłacalna.

Żeby ograniczyć zużycie danych można też zastosować kilka sztuczek i kontrolować zachowanie używanych aplikacji. Poniżej znajduje się parę prostych i przydatnych rad, które umożliwią zachowanie cennych megabajtów.

Zastanów się, w jaki sposób korzystasz z Internetu

Na tej podstawie zdecydujesz, którego pakietu potrzebujesz. Najmniejsze z nich mają około 25 MB. To niewiele i są one nieadekwatnie drogie w stosunku do oferowanych profitów. Ważna jest też ich ważność (w przypadku ofert na kartę i mixów), ponieważ może się okazać, że pakiet straci ważność zanim zdążysz go wykorzystać (w niektórych przypadkach może to być nawet dzień). Należy pamiętać, że zaproponowany poniżej podział jest bardzo umowny, bowiem każdy trochę inaczej korzysta z Internetu.

Sporadyczny użytkownik

featured-poradniki3-850x567 Wybór i oszczędzanie pakietów internetowych

Czyli osoba, która rzadko korzysta z Internetu mobilnego w telefonie i najczęściej korzysta z niego do sprawdzenia maila, sporadycznego przeczytania wiadomości w serwisie informacyjnym.
Takiemu użytkownikowi bez problemu powinien wystarczyć pakiet ok.100 MB na miesiąc (kosztujący kilka zł). Jednak powinien on unikać automatycznego aktualizowania aplikacji, oglądania wideo w Internecie czy zbyt częstego sprawdzania poczynań znajomych na Facebooku.

Średnio-zaawansowany użytkownik

featured-poradniki3-850x567 Wybór i oszczędzanie pakietów internetowych

To osoba, która korzysta z multimedialnych możliwości telefonu, czyli np. odtwarza filmiki w Internecie, odwiedza Facebooka, sprawdza maile, czyta wiadomości i używa komunikatorów internetowych. Robi to jednak w dosyć ograniczonym zakresie, a nowe aplikacje oraz aktualizacje stara się pobierać za pomocą lokalnych sieci Wi-Fi.
Takiej osobie powinien wystarczyć pakiet ok.1 GB na miesiąc. Powinna ona starać się też ograniczać korzystanie z YouTube’a w wysokich rozdzielczościach

Wymagający użytkownik

featured-poradniki3-850x567 Wybór i oszczędzanie pakietów internetowych

Telefon lub tablet jest dla niego przeglądarką internetową i korzysta z niego podobnie jak z przenośnego komputera. Nie chce się też ograniczać podczas oglądania wideo w Internecie i sporadycznie udostępnia połączenie innym urządzeniom. Taka osoba większość swoich plików multimedialnych zapisuje w Sieci i bezpośrednio z niej je odtwarza. Może też ograniczać koszty zastępując klasyczne rozmowy usługami VoIP.
W takim przypadku odpowiednim pakietem będzie ok. 2 GB lub więcej.

Użytkownik „weekendowy”

Osoba, która w dni wolne wyjeżdża poza obszar swojego zamieszkania zabierając ze sobą Internet mobilny oraz podłączonego do niego laptopa.
W takim przypadku wystarczający powinien być pakiet ok. 500 MB, który pozwoli na oglądanie filmików na YouTube (w niskich rozdzielczościach) przez kilka minut dziennie, przeglądanie stron internetowych, Facebooka oraz korzystanie z komunikatorów. Przy tym założeniu opisywana osoba nie będzie korzystać z Internetu mobilnego w miejscu swojego zamieszkania. W innym przypadku należy rozpatrywać wariant użytkownika „średnio-zaawansowanego”.

Internet mobilny w roli stacjonarnego

featured-poradniki3-850x567 Wybór i oszczędzanie pakietów internetowych

Czyli sytuacja, w której całe gospodarstwo domowe pozbawione jest stacjonarnego łącza, a telefon lub router z kartą SIM zapewnia Internet wszystkim domownikom.
Konieczny jest wtedy pakiet co najmniej 10 GB. Taka ilość wystarczy na 7 dób nieprzerwanego odtwarzania plików MP3 z Internetu lub kilkanaście godzin oglądania wideo na Youtube w standardowej rozdzielczości. W przypadku przeglądania stron internetowych można przyjąć, że cały pakiet nie zostanie wykorzystany. Natomiast należy uważać na pobieranie filmów oraz gier, bo taka aktywność błyskawicznie wyczerpie zapas transferu.

Poglądowe zużycie danych w zależności od czynności

Należy pamiętać, że przedstawione poniżej wartości są przybliżone i w konkretnych przypadkach mogą się znacząco różnić (np. w zależności od jakości obrazu, dźwięku itp.).
Rozmiar strony internetowej (zależy od liczby grafik i animacji): ~ od 0,1 MB do 5 MB Godzina grania przez Internet: ~ 30 MB Godzina słuchania muzyki w dobrej jakości: ~ 75 MB Godzina oglądania YouTube’a na telefonie w wysokiej jakości z wyłączoną kompresją: ~ 550 MB Przeciętnej jakości pełnometrażowy film HD (ok. 1,5 godziny): ~ 900 MB Godzina oglądania YouTube na komputerze / tablecie w rozdzielczości Full HD: ~ 1300 MB (ok. 1.3 GB)
Kolejna część poradnika dotyczy jak oszczędzać transfer.

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
1 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top