Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Wybór i oszczędzanie pakietów internetowych

 Internet w telefonie jest przydatnym narzędziem i może być alternatywą nawet dla łącza stacjonarnego, o czym więcej przeczytasz w poradniku Internet w telefonie, z czym to się je? Jednak żeby móc z niego w miarę swobodnie korzystać, konieczne jest wybranie odpowiedniego pakietu danych (dodatkowego lub w ramach abonamentu), dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Bez niego opłaty za transfer będą bardzo wysokie, a sama usługa stanie się nieopłacalna.

Żeby ograniczyć zużycie danych można też zastosować kilka sztuczek i kontrolować zachowanie używanych aplikacji. Poniżej znajduje się parę prostych i przydatnych rad, które umożliwią zachowanie cennych megabajtów.

-~- Jaki pakiet potrzebujesz? -~-

Zastanów się, w jaki sposób korzystasz z Internetu

Na tej podstawie zdecydujesz, którego pakietu potrzebujesz. Najmniejsze z nich mają około 25 MB. To niewiele i są one nieadekwatnie drogie w stosunku do oferowanych profitów. Ważna jest też ich ważność (w przypadku ofert na kartę i mixów), ponieważ może się okazać, że pakiet straci ważność zanim zdążysz go wykorzystać (w niektórych przypadkach może to być nawet dzień). Należy pamiętać, że zaproponowany poniżej podział jest bardzo umowny, bowiem każdy trochę inaczej korzysta z Internetu.

Sporadyczny użytkownik

featured poradniki3

Czyli osoba, która rzadko korzysta z Internetu mobilnego w telefonie i najczęściej korzysta z niego do sprawdzenia maila, sporadycznego przeczytania wiadomości w serwisie informacyjnym.
Takiemu użytkownikowi bez problemu powinien wystarczyć pakiet ok.100 MB na miesiąc (kosztujący kilka zł). Jednak powinien on unikać automatycznego aktualizowania aplikacji, oglądania wideo w Internecie czy zbyt częstego sprawdzania poczynań znajomych na Facebooku.

Średnio-zaawansowany użytkownik

man-browsing-on-his-phone-while-packing-picjumbo-com

To osoba, która korzysta z multimedialnych możliwości telefonu, czyli np. odtwarza filmiki w Internecie, odwiedza Facebooka, sprawdza maile, czyta wiadomości i używa komunikatorów internetowych. Robi to jednak w dosyć ograniczonym zakresie, a nowe aplikacje oraz aktualizacje stara się pobierać za pomocą lokalnych sieci Wi-Fi.
Takiej osobie powinien wystarczyć pakiet ok.1 GB na miesiąc. Powinna ona starać się też ograniczać korzystanie z YouTube`a w wysokich rozdzielczościach

Wymagający użytkownik

pokemon-1553977_1920

Telefon lub tablet jest dla niego przeglądarką internetową i korzysta z niego podobnie jak z przenośnego komputera. Nie chce się też ograniczać podczas oglądania wideo w Internecie i sporadycznie udostępnia połączenie innym urządzeniom. Taka osoba większość swoich plików multimedialnych zapisuje w Sieci i bezpośrednio z niej je odtwarza. Może też ograniczać koszty zastępując klasyczne rozmowy usługami VoIP.
W takim przypadku odpowiednim pakietem będzie ok. 2 GB lub więcej.

Użytkownik „weekendowy”

Osoba, która w dni wolne wyjeżdża poza obszar swojego zamieszkania zabierając ze sobą Internet mobilny oraz podłączonego do niego laptopa.
W takim przypadku wystarczający powinien być pakiet ok. 500 MB, który pozwoli na oglądanie filmików na YouTube (w niskich rozdzielczościach) przez kilka minut dziennie, przeglądanie stron internetowych, Facebooka oraz korzystanie z komunikatorów. Przy tym założeniu opisywana osoba nie będzie korzystać z Internetu mobilnego w miejscu swojego zamieszkania. W innym przypadku należy rozpatrywać wariant użytkownika „średnio-zaawansowanego”.

Internet mobilny w roli stacjonarnego

man-checking-his-iphone-working-at-home-office-picjumbo-com

Czyli sytuacja, w której całe gospodarstwo domowe pozbawione jest stacjonarnego łącza, a telefon lub router z kartą SIM zapewnia Internet wszystkim domownikom.
Konieczny jest wtedy pakiet co najmniej 10 GB. Taka ilość wystarczy na 7 dób nieprzerwanego odtwarzania plików MP3 z Internetu lub kilkanaście godzin oglądania wideo na Youtube w standardowej rozdzielczości. W przypadku przeglądania stron internetowych można przyjąć, że cały pakiet nie zostanie wykorzystany. Natomiast należy uważać na pobieranie filmów oraz gier, bo taka aktywność błyskawicznie wyczerpie zapas transferu.

Poglądowe zużycie danych w zależności od czynności

Należy pamiętać, że przedstawione poniżej wartości są przybliżone i w konkretnych przypadkach mogą się znacząco różnić (np. w zależności od jakości obrazu, dźwięku itp.).
Rozmiar strony internetowej (zależy od liczby grafik i animacji): ~ od 0,1 MB do 5 MB Godzina grania przez Internet: ~ 30 MB Godzina słuchania muzyki w dobrej jakości: ~ 75 MB Godzina oglądania YouTube`a na telefonie w wysokiej jakości z wyłączoną kompresją: ~ 550 MB Przeciętnej jakości pełnometrażowy film HD (ok. 1,5 godziny): ~ 900 MB Godzina oglądania YouTube na komputerze / tablecie w rozdzielczości Full HD: ~ 1300 MB (ok. 1.3 GB)
Kolejna część poradnika dotyczy jak oszczędzać transfer.

-~- Jak oszczędzać transfer? -~-

Używaj mobilnych wersji stron internetowych

facebook-app-login-splash-screen-on-iphone-picjumbo-comTak skonstruowane witryny są świetnie dostosowane do wyświetlania na małych ekranach telefonów. Są one też pozbawione większości reklam, animacji i mają uproszczony interfejs. Dzięki pozbyciu się części elementów, wyświetlenie strony wymaga znacznie mniejszej liczby megabajtów niż jej komputerowego odpowiednika. Na urządzeniach przenośnych większość przeglądarek automatycznie wyświetli mobilne wersje stron. Ich adresy najczęściej rozpoczynają się literką „m” np. „m.facebook.com”.

Aktualizuj aplikacje przez Wi-Fi

screen-android-googleplay-4

Wyłącz automatyczne aktualizowanie aplikacji w przypadku braku połączenia z siecią Wi-Fi (link do poradnika poniżej). Ze względu na duży rozmiar większości gier i programów na smartfony i tablety, pozwoli to zaoszczędzić naprawdę spore ilości danych. W skrajnych przypadkach może to być nawet kilkaset megabajtów, a skala oszczędności zależy od liczby oraz rodzaju zainstalowanych programów.
Więcej informacji jak to zrobić znajduje się w poradnikach o systemach operacyjnych.

Pobieraj dane z wyprzedzeniem

Niektóre programy i przeglądarki umożliwiają (np. Kiosk Google) wczytywanie stron internetowych z wyprzedzeniem, tak aby później można było je przejrzeć. Dzięki tej funkcji masz możliwość wcześniejszego pobrania wybranych artykułów za pomocą sieci Wi-Fi, by przeczytać je np. w autobusie. W takiej sytuacji połączenie z Internetem mobilnym w ogóle nie będzie potrzebne.
To samo dotyczy aplikacji np. przed wyjazdem do miejsc gdzie może być problem z dostępnością darmowego Wi-Fi.

Skonfiguruj synchronizację usług i programów

W ustawieniach wielu aplikacji można zarządzać częstotliwością aktualizacji informacji wyświetlanych przez daną usługę (np. prognozą pogody, wiadomościami, skrzynką odbiorczą lub powiadomieniami). Im rzadsza synchronizacja, tym mniejsze zużycie danych, a przy okazji dłuższy czas pracy na baterii. Trzeba też wiedzieć, że tego typu programy mają fabrycznie ustawione zbyt częste aktualizacje (np. co godzinę) i warto je ograniczyć.
Są też aplikacje, które „uczą się” zwyczajów użytkownika i automatycznie wyłączają łączność z Internetem np. w nocy.

Zmniejszenie objętości danych

Niektórzy operatorzy (Orange, T-Mobile) ograniczają zużycie transferu poprzez automatyczne obniżenie jakości wyświetlanych grafik. Takie rozwiązanie powoduje znaczne zmniejszenie ilości pobieranych danych wraz ze stroną, np. grafik (np. na Facebooku). Niestety, nie można go wyłączyć, więc dopatrzenie się drobnych szczegółów na zdjęciu aukcji lub witrynie może okazać się trudne. Jednak z drugiej strony można odwiedzić znacznie więcej stron i zobaczyć więcej fotografii w ramach tego samego pakietu danych.

Sprawdź funkcje przeglądarki internetowej

img-operamini-1

Użytkownicy innych sieci mogą uzyskać podobny efekt zmieniając ustawienia w przeglądarce. Niektóre z tego typu programów (np. wspomniana Opera Mini, Opera Mobile) umożliwiają kompresję obrazków przeglądanych na stronach internetowych w podobny sposób.
W efekcie witryny są znacznie lżejsze, ale jakość wyświetlanych na nich grafik spada.

Kontroluj statystyki

screen-android-internetlimits-1

 

Obecnie większość smartfonów i tabletów jest wyposażonych w licznik zużytego transferu. Warto raz na jakiś czas do niego zajrzeć i sprawdzić, czy któraś aplikacja nie pobiera podejrzanie dużo danych. Ich inną zaletą jest możliwość ustawienia limitu. Po jego przekroczeniu telefon poinformuje o tym użytkownika i ewentualnie zablokuje łączność z Internetem.
Sprawdź jak to zrobić w poradnikach o systemach operacyjnych.

 

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button