Baza Wiedzy

Z czym wiąże się sieć 5G i jakie korzyści niesie?

Sieć piątej generacji (5G) jest kolejnym etapem – po 4G, LTE i LTE-Advanced – rozwoju na świecie mobilnego dostępu do sieci. 5G zapewnia 10 razy lepszą transmisję danych niż 4G, czyli internet o prędkości nawet 1-1,5 gigabitów na sekundę.

Technologia 5G ziści rzeczywistość tzw. Internet of Things, czyli będzie stanowić infrastrukturę komunikujących się ze sobą inteligentnych urządzeń domowych, podłączonych do sieci samochodów i wszelkich innych przedmiotów, których zastosowanie i użyteczność w chwili obecnej ciężko sobie wyobrazić. 

Co daje 5G?

  • mobilny gaming bez opóźnień
  • pozbawione zakłóceń transmisje z koncertów i wydarzeń sportowych
  • dalszy rozwój wirtualnej rzeczywistości
  • rozwój gospodarki np. w rolnictwie kontrola gleby, nawodnienia, stan zbiorów, automatyzacja hodowli zwierząt
  • automatyzacja przemysłu i przedsiębiorstw
  • pojawienie się nowych zawodów pracy
  • rozwój smart cities, kontrola ruchu ulicznego, wywóz nieczystości, kontrola miejsc parkingowych, inteligentne oświetlenie uliczne

Pierwsze stacje bazowe 5G w Polsce

Pod koniec 2018 roku dwóch operatorów poinformowało o uruchomieniu pierwszych stacji bazowych 5G w Polsce. Testowa stacja Orange stanęła w Gliwicach, a T-Mobile w Warszawie. Jak podawał Orange: „Wybór Śląska na testy wiąże się z jego dużym potencjałem tzn. rozwojem nowych technologii, silną urbanizacją, uprzemysłowieniem i potencjałem naukowym, a także gęstością zaludnienia”. 

Wybór Warszawy przez T-Mobile również nie powinien dziwić. Jako stolica Polski to miejsce, gdzie często wdrażane są w pierwszej kolejności wszelkie nowinki technologiczne, w tym telekomunikacyjne. To także miejsce, o jednym z najwyższych w naszym kraju zaludnieniu. Mieszkańcy Warszawy to także osoby o wysokich zarobkach, a nie jest to bez znaczenia, ponieważ aby korzystać z technologii sieci piątej generacji, potrzebne jest dedykowane urządzenia, a te dopiero wchodzą na rynek.

Póki co, prawdziwego 5G nie mamy, a ceny ofert internetu w Warszawie nie należą do wygórowanych. I oby tak zostało wraz z nadejściem nowej technologii.

5G na świecie

Testy oraz pierwsze komercyjne sieci, a także pierwsze urządzenia mobilne obsługujące 5G pojawiają się właśnie na rynku. Przykładowo w Korei Południowej Samsung w kwietniu 2019 roku wprowadził do sprzedaży smartfona Galaxy S10 5G. To jeden z jego flagowych produktów zaprezentowany w 2019 roku. Miało to związek z uruchomieniem krajowej sieci 5G.

Z kolei w Europie szlaki przeciera Szwajcaria oraz Wielka Brytania, gdzie dostawca technologii firma Ericsson zbudowała sieć operatorowi Vodafone. 5G na Wyspach Brytyjskich działa w siedmiu miastach, w tym w Londynie.

Czytaj więcej: 5G w siedmiu miastach Wielkiej Brytanii

W Szwajcarii Swisscom także działa z Ericsonem. Usługa zasięgiem obejmuje nawiększe miasta w kraju: Zurych, Brno, Genewę. A do końca roku sieć piątej generacji pojawi się tam w całym kraju.

Strategia 5G dla Polski

W Polsce trwają obecnie intensywne przygotowania do uruchomienia sieci piętej generacji. Ministerstwo Cyfryzacji w ramach zawartego porozumienia na rzecz Strategii „5G dla Polski” opracowało dokument, który ma pomóc przedsiębiorcom i firmom na efektywne wdrożenie sieci. Dokument jest zbiorem dobrych praktyk i szczegółowo opisuje sytuację rynkową. Ministerstwo Cyfryzacji zakłada realizację trzech celów szczegółowych Strategii:

1. Przyjęcie spójnej polityki wdrożenia 5G w Polsce.

2. Pokrycie do 2025 roku wszystkich obszarów miejskich i głównych szlaków transportowych zasięgiem nowej sieci.

3. Wyznaczenie jednego dużego miasta, w którym do końca 2020 roku na zasadach komercyjnych będzie funkcjonowała sieć 5G.

Tagi

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close