
Możliwość zapisu plików RAW w smartfonach nie jest niczym nowym. Nie wszystkie smartfony posiadają możliwość włączenie zapisu RAW. Zazwyczaj pojawia się ona w modelach z średniej i wysokiej półki cenowej. Obok wielkości matryc, ilości aparatów, możliwość zapisu RAW jest krokiem do lepszej i bardziej elastycznej edycji zdjęć. Dzięki edycji, możemy odzyskać część utraconego obrazu, wywołać z różnym balansem bieli. To wszystko dostępne z poziomu smartfona.
Co to jest plik RAW?
Plik RAW to dokładny, bezstratny, zapis informacji z matrycy, nie przetworzony przez oprogramowanie aparatu. Dzięki temu, że otrzymujemy taki surowy obraz, mamy dużo większe możliwości edycji zdjęcia w programie na smartfonie lub komputerze. Pliki RAW mogą być zapisywane z różnymi rozszerzeniami np. *.dng, *.srw, *.raw, *.nef i kilka innych rozszerzeń, co nie jest teraz najważniejsze. Rozmiar pliku RAW w smartfonie OnePlus 6, plik zapisany z rozszerzeniem *.dng, zajmuje 31 MB w rozdzielczości 3496 × 4656 pikseli, DPI 72 × 72. Plik z tym samym zdjęciem, ale JPG może zajmować do 10 MB, średnio jest to ok. 3 MB. Po samej wielkości można stwierdzić, że ilość zapisanej informacji w pliku jest dużo większa.
Jak wykonać zdjęcie RAW?
W zależności od modelu, smartfona, należy wybrać tryb PRO aparatu, lub ustawić w opcjach zaawansowanych zapis RAW. Teraz oprócz zapisu pliku RAW, jest dostęp do kontroli najważniejszych parametrów zdjęcia. Mając dostęp do pełnej kontroli parametrów i ustawiony zapis RAW, wystarczy zrobić zdjęcie.
- ISO – inaczej czułość, im wyższa tym krótszy czas potrzebny do naświetlenia klatki.
- WB – balans bieli
- Czas ekspozycji – czas w jakim jest naświetlana klatka
- Ostrość
- Korekta ekspozycji – przydatne kiedy zdjęcie wychodzi niedoświetlone, lub prześwietlone.
- Opóźnienie migawki
- Format obrazu – np.: 4:3, 1:1, 16:9

Co dalej możemy zrobić z plikiem RAW?
Pliki RAW są porównywane do negatywu w fotografii analogowej. Żeby uzyskać odbitkę negatyw należało wywołać (później z wywołanego negatywu wywołuje się zdjęcie), tak w fotografii cyfrowej wywołujemy plik RAW ustawiając dowolnie parametry. Na zdjęciu po lewej stronie widać surowy obraz RAW, neutralny kolorystycznie, w pełnej rozdzielczość. Na zdjęciu z prawej strony to samo zdjęci wykadrowane i wywołane cyfrowo.
Plik RAW Plik JPG
Edycja plików RAW programem Snapssed
Za przykład posłuży darmowy program dostępny w sklepie Google Play Snapseed. Jeśli robisz to pierwszy raz, wystarczy eksperymentalnie przesuwać suwaki parametrów, a efekt natychmiastowo będzie widoczny na ekranie. Korygujemy ustawiania, do uzyskania pożądanego efektu.
- Ekspozycja – korekcja ogólnej jasności zdjęcia
- Prześwietlenia – jeśli na zdjęciu znajdują się bardzo jasne części tym parametrem zniwelujemy różnicę
- Cienie – regulacja jasności cieni
- Kontrast – regulacja kontrastu
- Struktura – tym parametrem można wydobyć szczegóły materiału
- Nasycenie – regulacja intensywności barwy
- Temperatura – balans bieli, jest też oddzielna zakładka z zapisanymi ustawianiami: Auto, Słonecznie, Zachmurzenie, Cień, Żarówka klasyczna, Jarzeniówka, Lampa błyskowa i Wybór koloru.
- Odcień – wartości poniżej 0 odcień wpadający w zielony, powyżej 0 odcień wpada w filetowy

Kolejną zakładką programu są Narzędzia. W tym miejscu ogranicza nas tylko kreatywność. W każdym narzędziu, mamy możliwość edytowania poszczególnych parametrów obrazu, wybór trybu pracy. Nie będę omawiał każdego z nich, ponieważ częściowo wyjaśnia je nazwa jak przytnij, czy rozszerz. Inne najlepiej poznać i nauczyć się na osobiście wykonanych zdjęciach.

W zakładce Style są zapisane domyślne filtry, z których można korzystać pomijając zakładkę Narzędzia. Jest to szybki sposób na nadanie określonej kolorystki i charakteru zdjęcia. Według mnie najlepszą funkcją programu jest możliwość zapisywanie własnych. Po skończonej edycji przechodzimy do zakładki style, gdzie na końcu klikamy ikonkę z plusem zapisując parametry edytowanego obrazu. W ten sposób stworzymy własny styl. Dzięki niemu, w szybki sposób nadamy serii zdjęć jednakowy charakter, lub pozostanie do wykorzystania na później. Na koniec eksportujemy plik, wcześniej ustawiamy parametry pliku.
Snapseed Eksport Zakłada Formatu i jakości Rozmiar obrazu
Kilka przykładów efektów, jakie można uzyskać. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane smartfonem i edytowane w programie Snapseed.