Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Zapis zdjęć w formacie RAW w smartfonach

Pliki RAW w smartfonach i ich edycja

Możliwość zapisu plików RAW w smartfonach nie jest niczym nowym. Nie wszystkie smartfony posiadają możliwość włączenie zapisu RAW. Zazwyczaj pojawia się ona w modelach z średniej i wysokiej półki cenowej. Obok wielkości matryc, ilości aparatów, możliwość zapisu RAW jest krokiem do lepszej i bardziej elastycznej edycji zdjęć. Dzięki edycji, możemy odzyskać część utraconego obrazu, wywołać z różnym balansem bieli. To wszystko dostępne z poziomu smartfona.

Co to jest plik RAW?

Plik RAW to dokładny, bezstratny, zapis informacji z matrycy, nie przetworzony przez oprogramowanie aparatu. Dzięki temu, że otrzymujemy taki surowy obraz, mamy dużo większe możliwości edycji zdjęcia w programie na smartfonie lub komputerze. Pliki RAW mogą być zapisywane z różnymi rozszerzeniami np. *.dng, *.srw, *.raw, *.nef i kilka innych rozszerzeń, co nie jest teraz najważniejsze. Rozmiar pliku RAW w smartfonie OnePlus 6, plik zapisany z rozszerzeniem *.dng, zajmuje 31 MB w rozdzielczości 3496 × 4656 pikseli, DPI 72 × 72. Plik z tym samym zdjęciem, ale JPG może zajmować do 10 MB, średnio jest to ok. 3 MB. Po samej wielkości można stwierdzić, że ilość zapisanej informacji w pliku jest dużo większa.

Jak wykonać zdjęcie RAW?

W zależności od modelu, smartfona, należy wybrać tryb PRO aparatu, lub ustawić w opcjach zaawansowanych zapis RAW. Teraz oprócz zapisu pliku RAW, jest dostęp do kontroli najważniejszych parametrów zdjęcia. Mając dostęp do pełnej kontroli parametrów i ustawiony zapis RAW, wystarczy zrobić zdjęcie.

 • ISO – inaczej czułość, im wyższa tym krótszy czas potrzebny do naświetlenia klatki.
 • WB – balans bieli
 • Czas ekspozycji – czas w jakim jest naświetlana klatka
 • Ostrość
 • Korekta ekspozycji – przydatne kiedy zdjęcie wychodzi niedoświetlone, lub prześwietlone.
 • Opóźnienie migawki
 • Format obrazu – np.: 4:3, 1:1, 16:9
tryb PRO aparatu w smartfonie
Tryb PRO, aparatu w smartfonie OnePlus 6

Co dalej możemy zrobić z plikiem RAW?

Pliki RAW są porównywane do negatywu w fotografii analogowej. Żeby uzyskać odbitkę negatyw należało wywołać (później z wywołanego negatywu wywołuje się zdjęcie), tak w fotografii cyfrowej wywołujemy plik RAW ustawiając dowolnie parametry. Na zdjęciu po lewej stronie widać surowy obraz RAW, neutralny kolorystycznie, w pełnej rozdzielczość. Na zdjęciu z prawej strony to samo zdjęci wykadrowane i wywołane cyfrowo.

Edycja plików RAW programem Snapssed

Za przykład posłuży darmowy program dostępny w sklepie Google Play Snapseed. Jeśli robisz to pierwszy raz, wystarczy eksperymentalnie przesuwać suwaki parametrów, a efekt natychmiastowo będzie widoczny na ekranie. Korygujemy ustawiania, do uzyskania pożądanego efektu.

 • Ekspozycja – korekcja ogólnej jasności zdjęcia
 • Prześwietlenia – jeśli na zdjęciu znajdują się bardzo jasne części tym parametrem zniwelujemy różnicę
 • Cienie – regulacja jasności cieni
 • Kontrast – regulacja kontrastu
 • Struktura – tym parametrem można wydobyć szczegóły materiału
 • Nasycenie – regulacja intensywności barwy
 • Temperatura – balans bieli, jest też oddzielna zakładka z zapisanymi ustawianiami: Auto, Słonecznie, Zachmurzenie, Cień, Żarówka klasyczna, Jarzeniówka, Lampa błyskowa i Wybór koloru.
 • Odcień – wartości poniżej 0 odcień wpadający w zielony, powyżej 0 odcień wpada w filetowy
blank
Snapseed RAW

Kolejną zakładką programu są Narzędzia. W tym miejscu ogranicza nas tylko kreatywność. W każdym narzędziu, mamy możliwość edytowania poszczególnych parametrów obrazu, wybór trybu pracy. Nie będę omawiał każdego z nich, ponieważ częściowo wyjaśnia je nazwa jak przytnij, czy rozszerz. Inne najlepiej poznać i nauczyć się na osobiście wykonanych zdjęciach.

Snapseed zakładka narzędzia
Snapseed Nardzędzia

W zakładce Style są zapisane domyślne filtry, z których można korzystać pomijając zakładkę Narzędzia. Jest to szybki sposób na nadanie określonej kolorystki i charakteru zdjęcia. Według mnie najlepszą funkcją programu jest możliwość zapisywanie własnych. Po skończonej edycji przechodzimy do zakładki style, gdzie na końcu klikamy ikonkę z plusem zapisując parametry edytowanego obrazu. W ten sposób stworzymy własny styl. Dzięki niemu, w szybki sposób nadamy serii zdjęć jednakowy charakter, lub pozostanie do wykorzystania na później. Na koniec eksportujemy plik, wcześniej ustawiamy parametry pliku.

Kilka przykładów efektów, jakie można uzyskać. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane smartfonem i edytowane w programie Snapseed.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button