Fototest: Fantastic Four (Galaxy S8+, Huawei P10, LG G6, iPhone 7 Plus)

W wyniku ostatnich eksperymentów producentów urządzeń mobilnych powstała Fantastyczna Czwórka – Samsung Galaxy S8+, iPhone 7 Plus, Huawei P10 oraz LG G6. TeleGuru, jako pierwszy serwis na świecie (!), sprawdził i porównał ich największe atuty w interaktywnym fototeście. Tytuł Mister Fantastic może jednak przypaść tylko jednemu z nich.

Telefony Samsunga i Apple z powodzeniem brały udział w niedawno opublikowanych testach głównych aparatów i przednich kamer. Teraz naprzeciw nim stają dwaj ambitni debiutanci – pochodzący z Korei Południowej, wyposażony w podwójny obiektyw LG G6, który nosi na sobie ciężar sukcesów poprzednika (LG G5 został wybrany na „Fotograficzny smartfon roku 2016”), oraz Chińczyk z tradycjami, kontynuator popularnej serii smartfonów Huawei – model P10, również uzbrojony w dwa sensory ukrywające się pod nazwą Leica Dual Camera 2.0 (kolorowe 12 Mpix i monochromatyczne 20 Mpix). Jednak czy hasło marketingowe „Perfekcyjny portret” okaże się marketingowym bełkotem, czy smartfon faktycznie potrafi robić idealne zdjęcia?

Tytułowi bohaterowie to absolutna czołówka wśród fotograficznych smartfonów na świecie, jednakże wraz z dużą jakością (a przy tym i ceną) w parze idą równie wielkie oczekiwania. Który ze wspomnianych telefonów jest wart naszego zainteresowania i przede wszystkim pieniędzy, biorąc pod uwagę możliwości fotograficzne?

Jak skorzystać z fototestu

Jak skorzystać z fototestu

Idealne warunki i odwzorowanie kolorów

Przybliż
Niestety, w naszym kraju rzadko są idealne warunki do robienia zdjęć. Jednak kiedy pogoda jest już piękna, a niebo bezchmurne to warto mieć przy sobie aparat, który w pełni wykorzysta warunki i stworzy ładne, naturalne fotografie. Część modeli nadmierne przesyca kolory, inne mają problemy z balansem bieli, który jest zbyt niebieski lub różowy. Jednak najczęściej występującym mankamentem jest niska szczegółowość zdjęć.

Na co warto zwrócić uwagę:

- Szczegółowość zdjęcia
- Kolory papugi
- Ogólna jasność i kontrast na zdjęciu (tryb "Oddalony")

Zdjęcia pod mocne światło

Przybliż
Czasami trzeba złamać złotą zasadę fotografowania i wykonać zdjęcie pod światło. W takich sytuacjach przydatny jest tzw. tryb HDR (High dynamic range imaging), który zwiększa szansę wykonania dobrego zdjęcia pod światło.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Szczegóły i kontrast, np. budynek
- Czy kolory nieba i budynku są naturalne (tryb "Oddalony")

Mocne słońce i cień

Przybliż
Nie zawsze, pomimo ładnej pogody, słońce jest w stanie oświetlić wszystkie elementy kadru. Wiele aparatów w takich przypadkach ma problem z poprawnym ustawieniem czasu migawki, ekspozycji, zrównoważonym kontrastem oraz balansem bieli.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Detale i kolory np. kolor cegły
- Szczegółowość i kontrast np. zdobione balkony
- Jasność, balans bieli i dynamika zdjęcia (tryb "Oddalony")

Odwzorowanie kolorów i detali oraz makro

Przybliż
Nawet najdroższe smartfony często niepoprawnie odwzorowują kolory i detale. Niektóre modele nadmierne przesycają kolory, inne niepoprawnie ustawiają balans bieli, która nabiera niebieskich lub różowych odcieni. Najczęściej występującym mankamentem jest niska szczegółowość zdjęć.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Szczegóły na zdjęciu
- Czy zdjęcie charakteryzuje wysoki kontrast i dynamika (w trybie "Oddalonym")
- Kolory np. czy barwa nie jest zbyt nasycona

Zdjęcie monochromatyczne

Przybliż
Fotografia monochromatyczna to zdjęcie utrwalone za pomocą tylko jednego koloru. Najczęściej jest to fotografia czarno-biała lub barwiona czyli tak zwana sepia. Nie każdy smartfon radzi sobie doskonale z takim rodzajem zdjęć. Często zdjęcia są niewyraźne lub zbyt szare.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Poprawność skali szarości i kontrastu (zwłaszcza lewa strona budynku)
- Szczegółowość np. balkony

Portret

Przybliż
Efekt bokeh to możliwość wyróżnienia wybranego fragmentu zdjęcia poprzez ładne, miękkie rozmycie tła. Większość smartfonów z podwójnym obiektywem może pochwalić się tą funkcją, jednak skuteczność rożni się bardzo pomiędzy modelami. Uwaga! Jak widać, jeden z telefonów nie ma takiej funkcji.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Odwzorowanie skóry, detali
- Poprawność rozmycia tła wokół modela (zwłaszcza po lewej stronie przy uszach)
- Efekt rozmycia tła (tryb "Oddalony")

Zachmurzone niebo

Przybliż
Pogoda, zwłaszcza w Polsce, często bywa kapryśna i nie zawsze spełnia oczekiwania fotografa. Ciemne niebo oraz mało światła przyczyniają się do problemów z uzyskaniem właściwego balansu bieli, odwzorowania szczegółów i dynamiki zdjęć.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Szczegóły i kontrast np. samochody
- Odwzorowanie kolorów (tryb "Oddalony")
- Szum cyfrowy widoczny na niebie (tryb "Przybliżony")

Zoom cyfrowy - dzień

Przybliż
W przeciwieństwie do aparatów fotograficznych, smartfony nie mają zoomu optycznego tylko cyfrowy, który radykalnie pogarsza jakość zdjęć. Czasami jednak trzeba skorzystać z tej funkcji pomimo utraty szczegółów. Uwaga! Jeden z telefonów miał mniejszy zoom niż pozostałe.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Szczegóły i kontrast np. tabliczka z numerem ulicy
- Szum cyfrowy i odwzorowanie kolorów
- Ogólna ostrość zdjęć (w trybie "Oddalonym")

Wieczór

Przybliż
To, że smartfon robi ładne zdjęcia w ciągu dnia absolutnie nie oznacza, że wieczorem wychodzą równie dobrze. W większości telefonów jakość fotografii zmienia się radykalnie w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Cierpią na tym zwłaszcza szczegóły oraz szum cyfrowy.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Detale i kolory np. na Mural na budynku
- Szczegóły i kontrast np. samochody i szyld "Fryzjer męski"
- Problemy z poświatą źródeł światła oraz odwzorowanie kolorów (w trybie "Oddalonym")

Mocne, sztuczne światła nocą

Przybliż
Często nawet najmocniejsze lampy błyskowe nie pomogą przy robieniu zdjęć, więc trzeba się dostosować do panującego oświetlenia. Mocne źródła światła okazują się jednak być dużym problemem dla wielu smartfonów.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Szczegóły i kontrast np. plac zabaw
- Balans bieli np. kolor nieba
- Czy światło tworzy tzw. flarę / występuje halacja (tryb "Oddalony")

Żarowe światło

Przybliż
Nie zawsze można (i wolno) korzystać z lampy błyskowej w ciemnych pomieszczeniach, dlatego aparat powinien robić ładne zdjęcia przy dostępnym, sztucznym oświetleniu. Jednak lampy żarowe często powodują, że zdjęcia wychodzą przesadnie żółtawe, a czas naświetlania migawki może być za krótki.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Szczegóły np. obrazki na ścianach i sofy
- Ogólna jasność i kontrast fotografii (np. samowary)
- Odwzorowanie kolorów np. kolor ścian i kwiatów

Lampa błyskowa - odwzorowanie kolorów i detali

Przybliż
Większość smartfonów została wyposażona w słabe lampy błyskowe, które często mogą okazać się bezużyteczne. Zdarzają się wyjątki - np. stosowane w japońskich smartfonach lampy ksenonowe, umożliwiające uzyskanie dobrych efektów nawet w całkowitej ciemności. Niestety, od pewnego czasu lampy tego typu są zastępowane tańszymi diodami LED o mniejszym zasięgu.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Ogólna moc lampy błyskowej i szum cyfrowy
- Szczegóły i kontrast
- Czy balans bieli jest poprawny np. żółto-czarny słupek (tryb "Oddalony")

Opinie na temat wyników

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top