Najlepszy smartfon fotograficzny – zdjęcia nocne (iPhone 5S, iPhone 6, One M8, LG G3, Lumia 1020, Galaxy Note 4, Xperia Z1 Compact, Xperia Z3)

Miniony rok obfitował w premiery wielu świetnych, niekiedy bardzo zaskakujących i innowacyjnych urządzeń mobilnych. W końcu nadszedł czas podsumowań i ujawnienia najlepszych produktów minionego roku w kilku kategoriach. Rywalizacja była wyjątkowo zacięta, ale zwycięzcy mogli być tylko jedni. Jakie są zatem ostateczne rozstrzygnięcia?

Teleguru przetestował w 2014 roku ponad 100 smartfonów i tabletów (najwięcej wśród wszystkich redakcji w Polsce), sprawdzając każde z nich pod wieloma kątami i w różnych warunkach, dostrzegając nawet najskrzętniej ukryte wady, ale i nierzadko całe morze zalet. Ostatecznie jednak, wspólnymi siłami, czyli drogą głosowania Czytelników i redakcji Teleguru, wyłoniono zwycięzców w sześciu odmiennych kategoriach. Nawiązując do nakrycia głowy Teleguru, nagrody podzielono na: Złoty, Srebrny oraz Brązowy Turban.

Każdy producent chwali się, że jego flagowy model na wbudowany najlepszy aparat na rynku. Teleguru ma dosyć marketingowej propagandy, więc postanowił raz na zawszę wyjaśnić tę kwestię sprawdzając, który telefon robi najlepsze zdjęcia! W tym celu idąc za śladami „Baśni tysiąca i jednej nocy” udaliśmy się do dalekiego Maroka, gdzie przez 10 dni wykonaliśmy ponad tysiąc fotografii.

W teście udział biorą smartfony powszechnie uznawane za najlepsze pod względem wykonywanych zdjęć: Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6, HTC One M8, LG G3, Nokia Lumia 1020, Samsung Galaxy Note 4, Sony Xperia Z1 Compact oraz Sony Xperia Z3. Zapraszamy Was do udziału w naszym fototeście. Pomóżcie Teleguru wybrać najlepszego wśród najlepszych!

Zapraszamy też do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami w komentarzach poniżej fototestu oraz przeczytania artykułu Najlepszy smartfon fotograficzny: Teleguru przeprowadza największy fototest w historii

 

 

Jak skorzystać z fototestu

Jak skorzystać z fototestu

Różne, sztuczne źródła światła w ciemnym otoczeniu

Przybliż
To, że smartfon robi ładne zdjęcia w ciągu dnia absolutnie nie oznacza, że nocne wychodzą tak samo dobrze. W większości telefonów jakość fotografii zmienia się radykalnie w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Cierpią na tym zwłaszcza szczegóły oraz szum cyfrowy.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Detale i kolory np. na Świętym Mikołaju oraz na znaku głębokości basenu
- Ostrość i szczegóły np. w okolicach baru
- Problemy z poświatą źródeł światła oraz odwzorowanie kolorów (w trybie "Oddalonym")

Odwzorowanie detali i kolorów przy świetle jarzeniowym

Przybliż
W przypadku sztucznych świateł, kolory i szczegóły zazwyczaj cierpią. Zdjęcia mają często żółtawy odcień, a mocne źródła światła tworzą irytującą poświatę. Poprawna jasność różnych elementów zdjęcia może również okazać się problemem.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Detale i kontrast np. na talerzach i sałatce pomidorowej po lewej stronie
- Kolory potraw (m.in ryż i ozdobne liście)
- Problemy z poświatą i balansem bieli (tryb "Oddalony")

Lampa błyskowa - moc oraz odwzorowanie kolorów i detali

Przybliż
Większość smartfonów ma słabe lampy błyskowe, które często okazują się być bezużyteczne. Jednak w przypadku drogich telefonów jest kilka wyjątków, które umożliwiają robienie zdjęć w całkowitej ciemności. Niestety, wiąże się to zazwyczaj ze fotografiami o bardzo słabej jakości.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Szum cyfrowy, szczegółowość oraz odwzorowanie kolorów na twarzy
- Skuteczność w usuwaniu efektu "czerwonych oczu"
- Ogólna moc lampy błyskowej oraz balans bieli (tryb "Oddalony")

Żarowe światło z wpadającym dziennym światłem

Przybliż
Nie zawsze można (i wolno) korzystać z lampy błyskowej w ciemnych pomieszczeniach. Dlatego aparat powinien robić ładne zdjęcia z poprawnymi kolorami przy dostępnym, sztucznym oświetleniu. Jednak lampy żarowe często powodują, że zdjęcia wychodzą przesadnie żółtawe.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Szum cyfrowy oraz szczegóły ozdób na suficie i filarach meczetu
- Odwzorowanie kolorów (m.in białego na ścianach) w trybie "Oddalonym"
- Ogólna jasność i kontrast fotografii oraz poświata lamp

Mocne, sztuczne światła nocą

Przybliż
Na mieście często nawet najmocniejsze lampy błyskowe nie pomogą przy robieniu zdjęć, więc trzeba się dostosować do panującego oświetlenia. Mocne źródła światła okazują się jednak być dużym problemem dla wielu smartfonów.

Na co warto zwrócić uwagę oceniając poniższe zdjęcia:

- Szczegóły, kontrast i szum cyfrowy na billboardzie po prawej stronie oraz Jeepa po lewej
- Czy niebo jest czarne i czy światła latarni powodują poświatę (tryb "Oddalony")
- Czy zdjęcie nie jest zbyt jasne lub ciemne oraz poprawność balansu bieli (tryb "Oddalony")

Opinie na temat wyników

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top