Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Acer Iconia Tab A210

Tablet ze średniej półki cenowej z 2012 roku, działający na systemie operacyjnym Android. Można uznać go za tańszą wersję modelu Acer Iconia A510 lub też za następcę modelu Iconia A200, od którego rożni się jedynie szybszym procesorem.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie bardzo przypomina inne tablety producenta. Jest to jednak zaleta. Obudowę zrobiono z dobrej jakości plastiku, który pokryto gumą z nadrukowanymi, niewielkimi dziurkami. Sprzęt dobrze leży w dłoni i się nie ślizga. Niestety, trzymanie 685 g jest na dłuższą metę męczące i skutecznie ogranicza komfort korzystania z urządzenia. Trzeba też pamiętać, że 10 cali to sporo i konieczne jest noszenie tabletu w plecaku. Problematyczne może być też zmieszczenie go w niewielkiej, damskiej torebce. Dlatego A210 można uznać za gadżet domowy lub nadający się na dłuższe podróże np. pociągiem. Spore gabaryty mają też jednak plusy. Dzięki większej niż w innych tabletach grubości producent wyposażył urządzenie w pełnowymiarowe gniazdo USB, które pozwala na bezproblemowe podłączenie np. klawiatury lub pendrive.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Acer A210 korzysta z systemu operacyjnego Android w wersji (po wcześniejszej aktualizacji) 4.1. Interfejs jest niemal nietknięty przez producenta. Dodano tylko „pierścień”, dzięki któremu szybko można uruchomić przypisane do niego programy lub pasek wyszukiwania Google i kilka dodatkowych aplikacji (np. czytnik e-booków czy narzędzie do zapisywania aktualnie wyświetlanego obrazu). Sam interfejs wygląda dlatego tak, jak stworzył go Google. Dominuje kolor czarny i niebieski, całość prezentuje się minimalistycznie i ładnie. Z wbudowanych narzędzi warto wymienić sklep z setkami tysięcy aplikacji i gier, Youtube`a, Gmaila, przeglądarkę internetową, pakiet biurowy, odtwarzacz multimediów i wiele innych.

Niestety, trzeba pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. Asus Transformer Book T100).

Wyświetlacz

Jest to ten sam panel, co w modelu Acer Iconia Tab A510, czego nie można zaliczyć do zalet. Ekran ma 10,1 cala i rozdzielczość 1280 x 800 pikseli. W konsekwencji, obraz jest lekko postrzępiony. Szczególnie przeszkadza to podczas czytania książek i przeglądania stron internetowych (czcionki są często niewyraźne i trzeba ich powiększać). Niestety, ekran jest też nierównomiernie podświetlony i środkowa jego część jest jaśniejsza od krawędzi. Czytelność w słońcu również nie zachwyca, głównie za sprawą niezbyt mocnego podświetlenia, odbijającej światło tafli szkła oraz przeciętnym kątom widoczności. W konsekwencji, wyświetlacz poza pomieszczeniami staje się niemal całkowicie nieczytelny. Dobrze, że chociaż głębia czerni oraz kontrast są bez zarzutu i pozytywnie odróżniają się od innych cech.

-~- Aparat -~-

Wyposażono Acer A210 w tylko przednią kamerką o rozdzielczości 2 Mpix. Nadaje się on głównie do prowadzenia wideorozmów i w ostateczności zrobienia autoportretu. Niestety, jakość rejestrowanych nią filmów i zdjęć jest słaba. Najbardziej dają się we znaki źle odwzorowane kolory oraz niska ostrość, która obniża czytelność obrazu i jego szczegółowość.

-~- Multimedia i Internet -~-

Głównym przeznaczeniem dziesięciocalowych tabletów są multimedia. Sprzęt radzi sobie z większością popularnych formatów plików (w tym DivX i XviD), a oglądanie wideo na tak dużym ekranie jest bardzo komfortowe. Granie na nim to też czysta przyjemność. Przyzwoite podzespoły całkiem dobrze radzą sobie z niemal wszystkimi dostępnymi na Androida grami, a sama zabawa jest znacznie bardziej komfortowa niż w przypadku smartfonów. Przeglądarka internetowa działa jak należy i całkiem szybko wczytuje strony. Nie ma jednak obsługi elementów flash, więc niektóre mapki, gry i animacje nie będą wyświetlane. Trzeba również pamiętać o konieczności bycia podłączonym do sieci Wi-Fi, bo tablet nie oferuje łączności 3G. Pozostaje więc udostępnianie Internetu ze smartfona lub ograniczanie się do miejsc oferujących sieć bezprzewodową. Niedogodnością jest też stosunkowo niska rozdzielczość ekranu, który wyświetla lekko poszarpany obraz.

Zarzutów nie można mieć za to do odtwarzacza muzycznego. Dobrze spełnia swoje zadanie, jest prosty w obsłudze i stylowy. Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku jest dobra. Wbudowane głośniki stereo są za to przeciętne i łatwo zasłonić je dłońmi podczas np. grania. Pewien niedosyt pozostawia również brak radia FM, które przydaje się np. na wyjazdach. W zależności od wersji urządzenia wbudowane jest 8 lub 16 GB pamięci. To sporo (odpowiednio 5 lub 12 filmy HD), a dodatkowo jest możliwość skorzystania z karty microSD (do 32 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Acer A210 korzysta z pięciordzeniowego procesora taktowanego 1,2 Ghz (piąty, dodatkowy rdzeń działa, gdy nie ma zapotrzebowania na dużą moc obliczeniową), wspartego przez 1 GB pamięci RAM. Z prawie wszystkimi grami na Androida radzi sobie on bezproblemowo, a całkiem sporo tytułów zostało specjalnie zoptymalizowanych pod ten układ oferując np. dodatkowe efekty graficzne. Działanie interfejsu i aplikacji też jest bez zarzutu, a 1 GB pamięci RAM umożliwia korzystanie z kilku programów jednocześnie, co jest m.in. zasługą braku nakładki producenta na system.

Bateria

Niestety, cięcie kosztów względem Acer Iconia Tab A510 najmocniej dotknęło baterii. O ile w tym pierwszy znalazło się bardzo pojemne ogniwo, tak w A210 jest ono prawie trzykrotnie mniejsze, co przekłada się na sporo krótszy czas odtwarzania wideo (około 4 godziny) lub przeglądania Internetu (ok. 7-8 godzin). Dobrze wypada za to długość ładowania ogniwa, wynosząca ok. 3 godziny.

Podsumowanie

Acer wyprodukował w owym czasie kilka bardzo podobnych do siebie modeli, które celowały w różne półki cenowe. Iconia A210 była najtańszym z nich i pomimo pozornie niewielkich różnic względem Iconii Tab A510, jest to urządzenie znacznie mniej od niej interesujące. Najbardziej doskwiera niezbyt długi czas pracy na baterii, przez który A210 rozpatrywać trzeba w kategoriach gadżetu do użytku domowego. Poza tym jednym, istotnym szczegółem oba tablety są do siebie bardzo podobne i przy ich wyborze trzeba kierować się ceną. Szukając podobnego urządzenia do konsumpcji treści warto też rozważyć niedrogiego, intuicyjnego iPada 2 lub wielozadaniową Toshibę Encore.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button