Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Acer Iconia Tab A501/A500

Tablet z 2011 roku, który w dniu swojej premiery należał do wysokiej półki cenowej. Urządzenie działa na systemie operacyjnym Android i charakteryzuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny i znośnymi podzespołami. Niestety, ze względu na przeciętną wydajność spełni ono oczekiwania tylko mniej wymagających użytkowników. Z tego względu warto rozważyć zakup podobnego, ale wydajniejszego i trochę bardziej poręcznego Acera A210. Na rynku dostępny jest też droższy wariant opisywanego modelu, czyli A501, który obsługuje łączność 3G.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowę zrobiono ze szczotkowanego aluminium, a ekran osłonięto odpornym na zarysowania szkłem. Tablet prezentuje się ładnie i bardzo nowocześnie, co jest zasługą m.in. specyficznych kratownic chroniących głośniki oraz niecodziennego kształtu obiektywu aparatu. Szkoda tylko, że pokrywa baterii stosunkowo szybko się rysuje, co z czasem negatywnie wpływa na estetykę. Zastrzeżenia można też mieć do spasowania elementów, które nie jest idealne i górna część obudowy potrafi być minimalnie przesunięta względem dolnej. Trzeba również wspomnieć o sporym ciężarze urządzenia – trzymanie 730 g jest na dłuższą metę męczące i skutecznie ogranicza komfort korzystania z niego. Z kolei spory rozmiar tabletu czyni z niego idealny sprzęt do domowych i multimedialnych zastosowań, ale negatywnie odbija się na jego mobilności. W efekcie, przenoszenie A500 / A501 najczęściej wymaga chowania go do torby lub plecaka.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Acer A500/501 korzysta z systemu operacyjnego Android w wersji (po wcześniejszej aktualizacji) 4.1. Interfejs jest niemal nietknięty przez producenta. Dodano tylko „pierścień”, dzięki któremu szybko można uruchomić przypisane do niego programy lub pasek wyszukiwania Google i kilka dodatkowych aplikacji (np. czytnik e-booków czy narzędzie do zapisywania aktualnie wyświetlanego obrazu). Sam interfejs wygląda dlatego tak, jak stworzył go Google. Dominuje kolor czarny i niebieski, całość prezentuje się minimalistycznie i ładnie. Z wbudowanych narzędzi warto wymienić sklep z setkami tysięcy aplikacji i gier, Youtube`a, Gmaila, przeglądarkę internetową, pakiet biurowy, odtwarzacz multimediów i wiele innych.

Niestety, trzeba pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. Acer Iconia W511).

Wyświetlacz

Ekran ma 10.1 cala i rozdzielczość 1280 x 800 pikseli, czyli niższa, niż nowoczesne smartfony. W efekcie, wyświetlany obraz jest lekko postrzępiony i nieostry. Szczególnie przeszkadza to podczas czytania książek i przeglądania stron internetowych (czcionki są delikatnie rozmazane). Pozostałe cechy tabletu prezentują się trochę lepiej, aczkolwiek Acer A500 / A501 wyraźnie przegrywa pod względem ekranu z dzisiejszymi, flagowymi modelami konkurencji. Wyświetlacz charakteryzuje się głęboką czernią i wysokim kontrastem, dzięki czemu dobrze ogląda się na nim filmy (szczególnie osadzone w ciemnej scenerii). Odwzorowanie kolorów jest poprawne i tutaj też trudno produktowi Acera cokolwiek zarzucić. Niestety, ekran jest nierównomiernie podświetlony – lewy, górny róg jest wyraźnie jaśniejszy niż prawy, dolny. We znaki daje się też niska czytelność panelu w słońcu, co jest konsekwencją niezbyt silnego podświetlenia matrycy oraz odbijającej światło, tafli szkła chroniącej wyświetlacz. W efekcie, tablet nie sprawdza się poza pomieszczeniami i korzystanie z niego w takich warunkach jest niezbyt komfortowe.

-~- Aparat -~-

Urządzenie wyposażono w dwie kamerki. Tylna ma 5 Mpix, a przednia 2 Mpix. Ta pierwsza robi niestety dosyć brzydkie, rozmyte zdjęcia niezależnie od warunków oświetleniowych. Z kolei w ciemniejszym otoczeniu fotografie wychodzą ciemne i pozbawione szczegółów. Nawet dioda doświetlająca LED (rzadkość w urządzeniach tego typu) niezbyt poprawia sytuację, ponieważ ma mały zasięg. Trudno też pozytywnie ocenić nagrywane nią filmiki HD (720p). Przechwycony dźwięk jest marnej jakości, a obraz nijaki i niezbyt szczegółowy.

Przedni aparat nadaje się jedynie do prowadzenia wideorozmów i, w ostateczności, zrobienia sobie autoportretu.

-~- Multimedia i Internet -~-

Dziesięciocalowe tablety, to urządzenia stworzone do przeglądania Internetu, oglądania filmów i grania. A500/501 bezproblemowo radzi sobie jednak tylko z drugim zdaniem. Urządzenie odtwarza większość popularnych formatów plików (w tym DivX i XviD), a jego kontrastowy ekran idealnie sprawdza się nawet podczas dłuższych seansów. Niestety, o graniu w rozbudowane graficznie tytuły można najczęściej zapomnieć. Przestarzały, powolny procesor nie radzi sobie z nowszymi tytułami z grafiką 3D, dlatego A500/501 nie jest wymarzonym sprzętem dla graczy. Nie oznacza to jednak, że na tablecie zupełnie nie da się grać, trzeba jednak wybierać mniej wymagające tytuły. Przeglądarka internetowa działa poprawnie i całkiem szybko wczytuje strony. Sporym udogodnieniem droższej wersji A501 jest łączność 3G, dzięki której tablet może łączyć się z Internetem mobilnym (o ile umieściło się w nim kartę SIM). W przypadku A500 (wyposażonym tylko w Wi-Fi) użytkownikowi pozostaje udostępnianie Internetu ze smartfona lub korzystanie z lokalnych sieci bezprzewodowych. Trzeba również pamiętać o przeciętnej rozdzielczości ekranu, który wyświetla lekko nieostry, poszarpany obraz, w skutek czego czasem trzeba powiększać strony.

Zarzutów nie można mieć za to do odtwarzacza muzycznego. Dobrze spełnia swoje zadanie, jest prosty w obsłudze i stylowy. Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku jest bardzo dobra. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o zewnętrznych głośnikach stereo, które są co najwyżej przeciętne. Szkoda też, że tablet nie został wyposażony w radio FM przydatne np. podczas wyjazdów. W zależności od wersji urządzenia wbudowane jest 16 lub 32 GB pamięci. To niewiele (odpowiednio 5 lub 12 filmów HD), ale rekompensuje to obecność gniazda na karty pamięci.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Tablet działa dzięki dwurdzeniowemu procesorowi taktowanemu 1 Ghz, wspomaganemu przez 1 GB pamięci RAM. Swego czasu był to bardzo popularny układ, pod który optymalizowane były liczne gry. Obecnie, jego wydajność nie zachwyca, ale pozwala na w miarę komfortową pracę z urządzeniem i nawet kilkoma aplikacjami jednocześnie.

Bateria

Tablet na jednym ładowaniu bez problemu wytrzymuje 3 – 4 dni. Jadąc np. pociągiem i zmniejszając podświetlenie ekranu, bateria umożliwia 4 godziny grania lub 5 godzin oglądania filmów, co jest całkiem niezłym wynikiem. Szkoda jednak, że pod tym względem A500 / A501 znacznie ustępuje np. iPadowi 3, który osiąga dwukrotnie lepszy rezultat.

Podsumowanie

Nie można odmówić temu tabletowi niecodziennego wzornictwa, które znacznie odróżnia się od wielu modeli konkurencji. Jednak wygląd to nie wszystko, a szukając taniego, przyzwoitego tabletu lepiej zdecydować się na np. nowszy i wydajniejszy model Acer A210. Należy przy tym pamiętać, że Android nie jest idealnym systemem na tablety i pod względem intuicyjności interfejsu znacznie lepiej prezentuje się przystępny cenowo Apple iPad 2. Z kolei do pracy lepszym wyborem będzie np. wyposażony w klawiaturę Asus Transformer Book T100 z Windowsem 8.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button