Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Acer Iconia Tab A510

Tablet z wysokiej półki cenowej z 2012 roku, działający na systemie operacyjnym Android. Jest to ulepszona wersja modelu Acer Iconia A200, którą wyposażono w szybszy procesor i tylny aparat. Niestety, na rynku dostępna jest tylko wariant oferujący łączność Wi-Fi, więc użytkownik skazany jest na korzystanie z lokalnych sieci bezprzewodowych lub połączenia udostępnionego ze smartfona.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Sprzęt zrobiono z matowego plastiku i jest dosyć ciężki. Obudowa jest jednak dobrze wykonana, a na pokrywę baterii naniesiono niewielkie dziurki, które ładnie się prezentują. Spasowanie elementów jest wzorowe, wykorzystane tworzywo miłe w dotyku i dobrze leży w dłoni. Niestety, spory ciężar obniża komfort trzymania urządzenia – 680 g trudno przez dłuższy czas trzymać w jednej dłoni. Trzeba też pamiętać, że 10 cali to sporo i konieczne jest noszenie tabletu w plecaku. Problematyczne może być też zmieszczenie go w niewielkiej, damskiej torebce. Dlatego A510 można uznać za gadżet głównie domowy lub nadający się na dłuższe podróże np. pociągiem. Niezrozumiałym posunięciem ze strony producenta jest pozbycie się pełnowymiarowego gniazda USB, które obecne było w Iconii A200. Nie mniej, w zestawie z tabletem znajduje się odpowiednia przejściówka rekompensująca ten brak.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Acer Iconia A510 korzysta z systemu operacyjnego Android w wersji 4.0. Interfejs jest niemal nietknięty przez producenta. Dodano tylko „pierścień”, dzięki któremu szybko można uruchomić przypisane do niego programy lub pasek wyszukiwania Google i kilka dodatkowych aplikacji (np. czytnik e-booków czy narzędzie do zapisywania aktualnie wyświetlanego obrazu). Sam interfejs wygląda dlatego tak, jak stworzył go Google. Dominuje kolor czarny i niebieski, całość prezentuje się minimalistycznie i ładnie. Z wbudowanych narzędzi warto wymienić sklep z setkami tysięcy aplikacji i gier, Youtube`a, Gmaila, przeglądarkę internetową, pakiet biurowy, odtwarzacz multimediów i wiele innych.

Niestety, trzeba pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. Asus T100).

Wyświetlacz

Ekran ma 10.1 cala i rozdzielczość 1280 x 800 pikseli, czyli podobną do nowoczesnych, pięciocalowych smartfonów. Jest to panel bardzo podobny do tego, z tańszego modelu A200. W efekcie, wyświetlany obraz jest lekko postrzępiony i nieostry. Szczególnie przeszkadza to podczas czytania książek i przeglądania stron internetowych (czcionki mogą być niewyraźne). Trochę lepiej prezentują się pozostałe parametry ekranu. Wyświetlany obraz ma nieźle odwzorowane kolory, głęboką czerń (jak na panel LCD) oraz przyzwoity kontrast. Niestety, mocno odbijające światło szkło chroniące wyświetlacz bardzo utrudnia korzystanie z urządzenia poza pomieszczeniami, robiąc z niego niezły zamiennik lustra.

-~- Aparat -~-

Acer A510 wyposażono w dwie kamerki. Tylna ma rozdzielczość 5 Mpix i robi przeciętne (w porównaniu do smartfonów) zdjęcia. Ich jakość nie jest zła, ale aparat ma problemy z ustawieniem ostrości w przypadku poruszających się obiektów. Fotografie mają też często wyraźnie fioletowy odcień, przez co wyglądają nienaturalnie. Brakuje też lampy doświetlającej, więc zapomnieć można o fotografowaniu czegokolwiek w ciemny otoczeniu.

Jest jeszcze funkcja nagrywania filmików w rozdzielczości HD (720p), których jakość jest zadowalająca, aczkolwiek w ich przypadku też pojawia się problem z fioletowym odcieniem obrazu. Poza tym nagrania są całkiem szczegółowe i płynne. Trzeba jednak pamiętać, że rejestrowanie czegokolwiek tak dużym urządzeniem jest wyjątkowo niewygodne.

Przednia kamerka o rozdzielczości 1 Mpix nadaje się tylko do prowadzenia wideorozmów. Zrobione nią zdjęcia są najczęściej rozmazane i pozbawione detali.

-~- Multimedia i Internet -~-

Dziesięciocalowe tablety, to urządzenia stworzone do przeglądania Internetu, oglądania filmów i grania. A510 bezproblemowo radzi sobie z każdym powierzonym mu zadaniem. Sprzęt odtwarza większość popularnych formatów plików (w tym DivX i XviD) jednak zdarza się, że w niektórych przypadkach nie słychać dźwięku (jest sam obraz). Rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie alternatywnego odtwarzacza ze sklepu z aplikacjami. Granie na tak dużym urządzeniu to czysta przyjemność. Przyzwoite podzespoły dobrze radzą sobie z niemal wszystkimi dostępnymi na Androida grami, a sama zabawa jest znacznie bardziej komfortowa niż w przypadku smartfonów. Przeglądarka internetowa działa bez zarzutu i całkiem szybko wczytuje strony, ale trzeba pamiętać o konieczności bycia podłączonym do sieci Wi-Fi, bo tablet nie oferuje łączności 3G ani 4G LTE. Pozostaje więc udostępnianie Internetu ze smartfona, lub ograniczanie się do miejsc oferujących sieć bezprzewodową. Inną wadą urządzenia jest przeciętnej rozdzielczości ekran, który wyświetla lekko nieostry, poszarpany obraz, w skutek czego konieczne czasem trzeba powiększać strony.

Odtwarzacz muzyczny jest prosty w obsłudze i dobrze spełnia swoje zadanie. Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku jest bardzo dobra. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o zewnętrznych głośnikach stereo, które są co najwyżej przeciętne i trzymając tablet oburącz, łatwo je zasłonić. W zależności od wersji urządzenia wbudowane jest 16 lub 32 GB pamięci. To sporo (odpowiednio 5 lub 12 filmy HD), a dodatkowo jest możliwość skorzystania z karty microSD (do 32 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Tablet korzysta z pięciordzeniowego procesora taktowanego 1,3 Ghz (piąty, dodatkowy rdzeń działa, gdy nie ma zapotrzebowania na dużą moc obliczeniową), wspartego przez 1 GB pamięci RAM. Nie jest to najszybszy tego typu układ na rynku, ale jego wydajność i tak jest zadowalająca. Niewiele jest gier, które stanowią dla niego wyzwanie, a całkiem sporo tytułów wyświetla w jego przypadku dodatkowe efekty graficzne. Działanie interfejsu czy aplikacji też jest bez zarzutu, a 1 GB pamięci RAM umożliwia korzystanie z kilku programów jednocześnie, ze względu na system pozbawiony nakładki producenta na system.

Bateria

Bateria pozwala na około 3 dni ciągłej pracy urządzenia lub 13 godzin nieprzerwanego wyświetlania filmu w jakości HD, co w zupełności wystarczy nawet w przypadku bardzo długiej podróży. Szkoda jednak, że w przypadku przeglądania Internetu ogniwo opróżni się po zaledwie 8 godzinach, co plasuje Iconię A510 znacznie poniżej rynkowego standardu. Niestety, ponowne naładowanie akumulatora zajmuje ponad 10 godzin, a tablet nie uruchomi się póki bateria nie zostanie naładowana przynajmniej 20%.

Podsumowanie

Stosunkowo tani, wydajny, duży tablet dla wymagających użytkowników, który oferuje świetny stosunek jakości do ceny. Wykorzystany w nim procesor nawet dziś radzi sobie z większością dostępnych na Androida gier, a niezły (aczkolwiek o niezbyt wysokiej rozdzielczości) ekran sprawdza się podczas oglądania na nim filmów. Jeśli ktoś jednak nie chce tabletu z Androidem, to ciekawymi alternatywami dla Iconii A510 mogą być prosty w obsłudze Apple iPad 3 z iOS lub zaawansowana Toshiba Encore z Windowsem 8.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button