Recenzja Alcatel 810

Alcatel 810

Alcatel One Touch 810 to otwierany telefon z klawiaturą QWERTY, przeznaczony dla kobiet. Wygląda gustownie i jest prosty w obsłudze. Nie ma jednak otwartego systemu operacyjnego, co znacznie ogranicza jego możliwości i może zniechęcić zaawansowanych użytkowników.

Wykonanie i wygląd

Urządzenie wykonano z plastiku i nie byłoby w tym niczego złego (w końcu ma przypominać puderniczkę), gdyby nie marna wytrzymałość użytych materiałów. Rysy na górnej części klapki pojawiają się szybko i wyglądają nieestetycznie.

Klawiatura jest wygodna, chociaż jej przyciski są niewielkie i mężczyźni mogą mieć problem z pisaniem na niej. Niestety, klawisze są dziwnie zamocowane, przez co jest ryzykożeby je przypadkowo podważyć i oderwać.

Menu i aplikacje

Alcatel zastosował swój system operacyjny, który wyposażył w aplikacje do obsługi Twittera, Facebooka, Operę Mini (przeglądarkę internetową), e-mail i kilka innych podstawowych narzędzi. Użytkownikowi musi to wystarczyć, ponieważ nie ma opcji doinstalowania kolejnych programów. W dzisiejszych czasach jest to duże ograniczenie, ale mniej wymagającym użytkownikom nie powinno przeszkadzać. Całość działa szybko i sprawnie, a interfejs jest banalny w obsłudze.

Wyświetlacz

Telefon wyposażono w dwa ekrany. Większy, wewnętrzny ma 2,4 cala i rozdzielczość 240×320 pikseli. Nie jest to dużo, ale w przypadku zwykłej słuchawki w zupełności wystarczy, a w ostateczności da się na nim coś sprawdzić w Internecie. Jego jakość jest jednak bardzo przeciętna. Drugi wyświetlacz jest zewnętrzny i póki jest nieaktywny, pozostaje niewidoczny. Wyświetlają się na nim podstawowe komunikaty, czy piktogram dzwoniącej osoby.

Aparat

Matryca ma 2 Mpix i wykonuje znośne zdjęcia tylko w dobrym świetle. Gdy robi się ciemniej, aparat staje się bezużyteczny, między innymi przez brak diody doświetlającej. Brakuje też funkcji autofokus, więc bliskie obiekty są nieostre.

O nagrywaniu wideo można tylko napisać, że jest, ale jakość nagrań jest tragiczna pod każdym względem (176×144 pikseli).

Multimedia i Internet

To nie jest urządzenie multimedialne. Bardzo słabe podzespoły i mały ekran zostały stworzone do komunikacji. Oglądanie filmów na OT 810 mija się z celem. Można zrobić z niego jednak odtwarzacz muzyczny dzięki wyjściu mini jack 3,5 mm. Należy przy tym pamiętać o zakupie karty pamięci, bo wbudowane w urządzenie jest tylko 50 MB, które pomieści raptem kilkanaście piosenek. Telefon nie nadaje się też do siedzenia w Internecie. Brak łączności 3G czy Wi-Fi skutecznie zniechęci do próbowania nawet cierpliwe osoby.

Wydajność

Urządzenie ma zamknięty system operacyjny, więc działa bez zarzutu. Jednak jego możliwości są przez to bardzo ograniczone.

Bateria

Z drugiej strony, pozytywnie odbija się to na czasie pracy bez ładowania, który najczęściej wynosi 3 – 4 dni. Jest to bardzo dobry wynik, o którym pomarzyć mogą zaawansowane smartfony.

Podsumowanie

Ładny, wygodny, łatwy w obsłudze i kobiecy. Tak w skrócie można opisać ten model. Jeśli ktoś (raczej kobieta) potrzebuje nieskomplikowanego, niezawodnego i taniego urządzenia, to będzie bardzo zadowolona. Należy mieć jednak na uwadze przeciętne wykonanie i jego ograniczone możliwości. Jeśli jednak zależy komuś na klawiaturze QWERTY i nie ma zaufania do Alcatela, to dobrą alternatywą może być równie ciekawa Motorola FlipOut.

Zalety

Ciekawy, kobiecy wygląd
Dobrze ukryty, praktyczny ekran zewnętrzny
Prosty w obsłudze i niezawodny system operacyjny
Długi czas pracy na baterii (ponad 3 dni)
Wygodna klawiatura, która nie nadaje się jednak dla osób z większymi palcami
Niska cena

Wady

Kiepskiej jakości plastik, który może się szybko rysować
Brak łączności 3G i Wi-Fi utrudnia korzystanie z Internetu
Aparat robiący marnej jakości zdjęcia i nagrywający tragiczne filmiki
Ilość wyświetlanych na zewnętrznym ekranie informacji mogłaby być większa
Niewielka ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Ograniczony system operacyjny, na który nie ma dodatkowych gier i aplikacji

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
33%

Ocena redakcji

? %

1 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze