Recenzja Alcatel 991

alcatelalcatel-991telefony
Ocena Teleguru: 33 /100
alcatel-991

Prosty smartfon z niższej półki tego niezbyt popularnego producenta. Niestety, poza obsługą dwóch kart SIM telefon ten nie jest w stanie zaoferować użytkownikowi niczego nadzwyczajnego.

Wykonanie i wygląd

Obudowa została zrobiona z bardzo przeciętnej jakości plastiku. Ponadto, po kilku tygodniach całość zaczyna niemiłosiernie trzeszczeć i prezentuje się tanio. Nieciekawie prezentuje się też dosyć gruba obudowa.

Menu i aplikacje

One Touch 991D działa na bardzo nieświeżym Androidzie 2.3.6 z nakładką producenta. Jest to bardzo stara wersja tego systemu i sporo aplikacji oraz gier może nie działać na nim poprawnie. Interfejs Alcatela jest bardzo przeciętny. Nieznacznie wpływa na funkcjonalność urządzenia i trochę ingeruje w wygląd. Oba te zadania wypełnia jednak dosyć nieudanie (brak płynności, niespójność graficzna), dlatego lepiej by było, gdyby producenta zdecydował się na czystego Androida.

Wyświetlacz

Jest, świeci i pozostawia po sobie złe wrażenie. Czerń jest szara, kolory wyblakłe, a rozdzielczość 320×480 pikseli wygląda na czterech calach tragicznie. Jest on na tyle zły, że w znacznym stopniu utrudnia przeglądanie stron internetowych

Aparat

Zrobienie ładnego zdjęcia tą matrycą (5 Mpix) jest możliwe. Wymaga jednak idealnych warunków, dużego skupienia i odrobiny szczęścia. Czyli jest to bardzo trudne. W innym wypadku fotki są wyprane ze szczegółów i rozmazane. Drażni też brak autofokusa, bez którego zapomnieć można o fotografowaniu bliskich obiektów.

Multimedia i Internet

To nie jest urządzenie multimedialne (chociaż producent może sądzić inaczej). Jego tragiczna wydajność i bardzo słaby ekran uniemożliwiają robienie na nim czegokolwiek poza komunikacją i słuchaniem muzyki. Smartfon bardzo słabo współpracuje z doinstalowanymi aplikacjami i grami, a przeglądanie Internetu jest bardzo niekomfortowe – strony wczytują się bardzo długo. Poniżej krytyki jest ilość wbudowanej pamięci (150 MB), która może nie wystarczyć nawet na swobodną instalację programów. Jedyną możliwością jest dokupienie do urządzenia karty pamięci.

Trochę lepiej prezentuje się jakość rozmów, ale nie jest to nic ponad standard.

Wydajność

Procesor 800 Mhz nie radzi sobie z zapewnieniem telefonowi płynności. Nawet interfejs potrafi znacząco zwolnić, a korzystanie z np. Google Play (sklep z programami) to prawdziwa mordęga.

Bateria

Bateria wytrzymuje 2 dni, o ile z telefonu korzysta się niewiele (kilka SMS-ów, parę minut rozmów). Jeśli jednak skorzysta się z Internetu czy jakiejkolwiek aplikacji, to ogniwo rozładowuje się po kilku godzinach.

Obsługa dwóch kart SIM

Korzystaniu z dwóch numerów (w wariancie OT 991D) nie przysparza większych trudności. Ustawienia odpowiedzialne za karty SIM są przemyślane, a funkcja działa naprawdę przyzwoicie.

Podsumowanie

Trudno nie odnieść wrażenia, że obsługa dwóch kart SIM jednocześnie jest jedyną istotną zaletą tego urządzenia. W efekcie, sprzęt ten należy omijać szerokim łukiem, gdyż nie jest on w stanie zaoferować użytkownikowi niczego, poza ewentualną frustracją. Obecnie na rynku pojawiają się nowe telefony z funkcją dual SIM (np. HTC Desire SV czy Plus Kazam 4), więc tym trudniej znaleźć argumenty za tym Alcatelem. Urządzenie łączące starego Androida, tragiczną wydajność i źle przygotowane oprogramowania nigdy nie powinno trafić do sprzedaży, niestety, stało się inaczej…

Plusy

Obsługa dwóch kart SIM
Niska cena
Obsługa kart pamięci
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows Phone i iOS

Minusy

Niewielka ilość pamięci RAM uniemożliwia korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie
Niska wydajność uniemożliwia granie w rozbudowane gry 3D
Zdarzają się spowolnienia animacji i przycinki interfejsu
Beznadziejna jakość robionych zdjęć
Aparat pozbawiony autofokusa i diody doświetlającej
Brzydka, zbyt duża i nieprzemyślana obudowa
Słabej jakości ekran, który źle interpretuje dotyk i jest przykryty plastikiem
Producent zakończył wsparcie aktualizacyjne dla tego modelu
Przestarzała wersja systemu, z którą nie współpracuje wiele nowych gier i aplikacji
W porównaniu do Windows Phone i iOS, Android jest mniej intuicyjny
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest zdecydowanie niższa niż w AppStore

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
4 / 10
Wyświetlacz:
2 / 10
Komunikacja:
2 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
5 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
3 / 10
Płynność i wydajność:
2 / 10
Aparat:
2 / 10
Bateria:
6 / 10
Ekosystem:
4 / 10
Codzienne użytkowanie:
3 / 10
33%

Ocena redakcji

? %

24 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top