Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Alcatel Evo 7

Budżetowy, siedmiocalowy, chiński tablet z Androidem z 2013 roku, który prawie niczym nie odróżnia się od dziesiątek innych tego typu urządzeń. Nie ma wbudowanej obsługi łączności 3G, ale umożliwia łatwe podłączenie zewnętrznego modemu, który ukryty zostaje w obudowie. Na rynku dostępna jest też droższa wersja tego modelu One Touch Evo 7 HD, która oferuje lepszy ekran i mocniejsze podzespoły.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Konstrukcja tabletu jest bardzo charakterystyczna. Tył składa się z aluminium oraz plastikowej, zdejmowanej ramki w różnych kolorach. Jej odczepienie jest też konieczne przy podłączaniu modemu. Stylistyka urządzenia jest bardzo pospolita i trochę nudna. Zastrzeżenia trudno mieć za to do jego wymiarów. Obudowa jest dosyć lekka i poręczna, dzięki czemu Evo 7 łatwo schować w kieszeni marynarki czy niewielkiej, damskiej torebce. Niestety, nie jest to najsmuklejsze urządzenie na rynku (11 mm grubości) i pod tym względem przebija je np. Pentagram Quadra 7 Ultra Slim, który jest o 3 mm cieńszy i o ponad 100 gramów lżejszy.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Alcaltel One Touch Evo 7 korzysta z czystego, niezmodyfikowanego przez producenta Android 4.0. W interfejsie dominują kolory czarny i niebieski. Użytkownik ma do czynienia z narzędziami domyślnie wbudowanymi w ten system (sklep z aplikacjami, odtwarzacz muzyczny i wideo, przeglądarka internetowa, Gmail, e-mail i kilka innych). Z jednej stron jest to zaleta, bo pamięć urządzenia nie jest marnowana na bezużyteczne, fabryczne programy, ale z drugiej, wszystkie przydatne narzędzia trzeba znaleźć własnoręcznie. Niestety, Android 4.0 nie jest zbyt świeżą odsłoną tego systemu i raczej nie ma co liczyć na aktualizacje ze strony Alcatela. W konsekwencji, nowsze gry i aplikacje za jakiś czas mogą z tym modelem nie współpracować.

Należy też pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. Toshiba Encore).

Wyświetlacz

Ma 7 cali i jest, niestety, kiepski. Wąskie kąty widoczności, nieprecyzyjny odwzorowanie kolorów, niski kontrast i znikoma czytelność w słońcu, to jego główne wady. Do tego dochodzi dosyć słaba rozdzielczość 1024 x 600 pikseli, przez którą wyświetlany obraz wygląda na lekko poszarpany i nieostry.

Aparat

Alcatel Evo 7 wyposażono jedynie w przednią kamerkę o niskiej rozdzielczości 0,3 Mpix. Nie nadaje się ona do niczego poza prowadzeniem wideorozmów, a i te warto odbywać tylko w dobrych warunkach oświetleniowych. Inaczej jakość obrazu będzie bardzo niska.

-~- Multimedia i Internet -~-

Tablet znośnie radzi sobie z większością powierzonych mu zadań. Wbudowany odtwarzacz wideo bez problemu otwiera popularne pliki DivX i XviD oraz dołączone do nich napisy. W razie problemów można skorzystać z innej tego typu aplikacji. Niestety, zapomnieć można o wsparciu dla rozdzielczości Full HD, dlatego ograniczyć się trzeba do filmów HD. Trzeba przy tym pamiętać, że nawet one będą wyświetlane w mniejszym rozmiarze ze względu na parametry ekranu. Przeglądarka internetowa działa co najwyżej przeciętnie i nie obsługuje elementów flash (mapki, gry, animacje). Niewielka wydajność daje o sobie znać na rozbudowanych stronach. Trzeba też pamiętać, że bez korzystania z dodatkowego modemu 3G, łączność z Internetem zapewniają tylko lokalne sieci Wi-Fi lub połączenie udostępnione z np. smartfona.

Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku jest poprawna. Przemyślano położenie głośnika (znajduje się z tyłu tabletu, kilka centymetrów od krawędzi urządzenia), dzięki czemu zakrycie go dłonią jest utrudnione. Niestety, Alcatel Evo 7 nie został wyposażony w radio FM, która przydaje się np. w trakcie wyjazdów. Wbudowane 4 GB (dostępne dla użytkownika ok. 2 GB) pamięci to bardzo mało. Zmieści się na niej kilkaset piosenek lub 1-2 filmy w jakości HD. Na szczęście, tablet obsługuje karty microSD (do 32 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Czyli największa bolączka opisywanego urządzenia. Tablet korzysta z niezbyt wydajnego, jednordzeniowego procesora 1 Ghz oraz 1 GB pamięci RAM. Do tego dochodzi egzotyczny, powolny chip graficzny, który nie radzi sobie z większością dostępnych na Androida gier 3D. Niestety, brak wydajności towarzyszy użytkownikowi przez cały czas pracy z tabletem. Nawet interfejs nie działa idealnie płynnie, co w urządzeniu z 2013 roku można uznać za kiepski żart.

Bateria

Czas pracy na baterii również nie zachwyca i jest po prostu przeciętny. Alcatel Evo 7 umożliwia odtwarzanie wideo przez kilka godzin, co w porównaniu do urządzeń z najwyższej półki cenowej jest słabym wynikiem.

Podsumowanie

Popularyzacja tabletów w Polsce to w dużej mierze zasługa takich budżetowych konstrukcji, jak ta. W zamian za niską ceną można im wiele wybaczyć i trzeba być gotowym na liczne kompromisy. Jednak po premierze Nexusa 7 wymagania wobec tego typu modeli mocno się podniosły, a Alcatel Evo 7 po prostu ich nie spełnia. Wiele bezmarkowych „chińczyków” jest lepszych od tego urządzenia, a za trochę większe pieniądze można kupić dość starego, ale nadal bardzo interesującego i prostego w obsłudze iPada 2 z iOS.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button