Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Alcatel Idol 6030D

Alcatel One Touch Idol (6030D) zadebiutował w 2013. roku. Jego działanie zapewnia system operacyjny Android, a samo urządzenie zalicza się do telefonów ze średniej półki cenowej. Jego bliźniacza wersja (6030X) zamiast obsługi drugiej karty SIM oferuje obsługę kart pamięci.

Wykonanie i wygląd

Obudowa smartfona została w większości wykonana z plastiku. Jedynym metalowym elementem jest pokrywa baterii, której nie można zdjąć. One Touch Idol wyróżnia się niewielką grubością (7,9 mm) i masą (110 g). Niestety, mając urządzenie w ręce sprawia ono słabe wrażenie. Niezbyt przemyślane jest też położenie przycisku zasilania, który znajduje się na górnej krawędzi obudowy. W połączeniu ze sporym wyświetlaczem (4,7 cala) dostęp do niego palcem wskazującym jest utrudniony.

Menu i aplikacje

Wykorzystany Android 4.1 jest tylko lekko zmodyfikowany przez producenta. Dodano do niego kilka całkiem praktycznych aplikacji (tworzenie kopii zapasowej systemu, współdzielenie mediów z innymi urządzeniami i kilka pomniejszych), zmieniono ekran blokady i zmodyfikowano wygląd ikonek. Poza powyższymi modyfikacjami jest to czysta wersja systemu, co może wpłynąć pozytywnie na szybkość aktualizacji oprogramowania.

Android 4.1 jest bardzo dopracowany i działa płynnie (chociaż do Windows Phone lub iOS trochę mu brakuje). Jest też wyposażony w podstawowe narzędzia (przeglądarka internetowa, klient poczty, aplikacja telefoniczna, galeria zdjęć, odtwarzacz muzyczny, SMS/MMS itd.). Jeśli jednak ktoś potrzebuje jakiegoś programu, to sklep Google oferuje ponad milion pozycji od prostych tapet po rozbudowane gry i edytory grafiki.

Wyświetlacz

Zamontowany wyświetlacz jest, jak na sprzęt z tej półki cenowej, bardzo duży (4,7 cala). Jednak jego rozdzielczość nie zachwyca (540×960 pikseli). Dobrze, że jego inne cechy prezentują się lepiej (kąty widoczności, odwzorowanie kolorów). Nawet czytelność w słońcu umożliwia pracę z urządzeniem, o ile promienie nie padają na ekran bezpośrednio. Na pochwałę zasługuje zastosowanie odpornego szkła Dragontrail, które pokryto warstwą oleofobową (zapobiega pozostawaniu odcisków palców na wyświetlaczu).

Aparat

Zastosowana matryca 8 Mpix nie zachwyca. Zrobione nią zdjęcia nawet w dobrych warunkach oświetleniowych cierpią na brak detali. Jednak mniej wymagający użytkownicy powinni być z niej zadowoleni. Nagrywane aparatem filmy w rozdzielczości 720p są przeciętne – podobnie do zdjęć brak im szczegółów.

Multimedia i Internet

One Touch Idol całkiem nieźle sprawdza się jako urządzenie multimedialne, nawet korzystając z fabrycznie zainstalowanych aplikacji. Bez problemu odtwarza wideo w jakości HD (720p), a duży ekran tylko zachęca do oglądania na nim filmów. Przy takich możliwościach trochę doskwiera brak obsługi kart pamięci, a użytkownik skazany jest na ograniczanie się do wbudowanych 16 GB. Telefon zaskakująco dobrze radzi sobie z wyświetlaniem nawet bardzo rozbudowanych stron internetowych. Ponadprzeciętna jest też jakość rozmów. Głos rozmówcy słychać wyraźnie i głośno, a dwa mikrofony (drugi służy do redukcji szumów) dobrze spełniają swoje zadanie.

Wydajność

Smartfon działa dzięki budżetowemu, dwurdzeniowemu procesorowi taktowanemu 1 Ghz z 1 GB pamięci RAM-u. Wbrew specyfikacji, układ ten nie jest zbyt wydajny, co objawia się sporadycznymi spowolnieniami interfejsu. Problemem są też wymagające gry 3D, które mogą działać znacznie poniżej grywalnej płynności, lub nie działać wcale. Na plus trzeba zaliczyć obecność systemu pozbawionego nakładki producenta. Dzięki temu znacznie więcej pamięci RAM-u jest do dyspozycji użytkownika, co umożliwia komfortową pracę z wieloma aplikacjami jednocześnie.

Bateria

Bardzo słabo wypada bateria, która jest w stanie wytrzymać trochę ponad 3 godziny rozmowy przy użyciu sieci 3G. Jest to o połowę gorszy wynik od konkurencyjnych urządzeń. Podczas korzystania z Internetu i komunikatorów ogniwo rozładowuje się w około jeden dzień.

Obsługa dwóch kart SIM

Jest to spora zaleta tego modelu, chociaż wiążą się z nią pewne ograniczenia. W stanie czuwania sieci działają oba numery, jednak po odebraniu połączenia aktywny jest tylko ten, który wykorzystany jest akurat do rozmowy. Z tego powodu drugi zostaje odłączony i nie można się na niego dodzwonić. Innym ograniczeniem jest możliwość korzystania z 3G tylko na głównej karcie. Druga działa jedynie w najwolniejszym rodzaju łączności (GPRS), która nadaje się głównie do komunikacji. Podczas wysyłania SMS-a czy wykonywania połączenia wychodzącego użytkownik ma możliwość wyboru, z której karty chce skorzystać.

Podsumowanie

Stosunkowo niewielka liczba smartfonów dual-SIM powoduje, że każdy tego typu model jest na wagę złota. Alcatel One Touch Idol to przy okazji świetna propozycja dla osoby, która szuka wielozadaniowego telefonu w przystępnej cenie. Nadaje się on zarówno do komunikacji, jak i zabawy, chociaż gry nie są jego mocną stroną. Ponadto urządzenie jest dosyć stylowe i może przypaść do gustu płci pięknej (dostępne są obudowy w kolorze srebrnym, różowym, czerwonym, czarnym, niebieskim i zielonym). Osobom, które nie przepadają za tym chińskim producentem polecić można HTC Desire SV, Plus Kazam 4 lub Sony Xperię E(wariant dual-SIM).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button