Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Alcatel Pop C7

Budżetowy, chiński smartfon z Androidem z początku 2014 roku. Słuchawka ta charakteryzuje się nieźle wykonaną obudową oraz znośną wydajnością (jak na swoją cenę). Szkoda jednak, że okupione jest to małą ilością pamięci RAM, kiepskim aparatem oraz nieaktualną wersją systemu operacyjnego. Ciekawym dodatkiem jest za to obsługa dwóch kart SIM jednocześnie.

alcatel-pop-c7

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Pod tym względem Alcatel OT POP C7 niczym nie odróżnia się od wielu innych, tanich konstrukcji i np. łudząco przypomina ówczesne smartfony Samsunga. Słuchawkę zrobiono z matowego (lub błyszczącego w przypadku białej wersji), przyjemnego w dotyku plastiku. Obudowa wygląda klasycznie, ale dzięki zaokrąglonym krawędziom i rogom dobrze leży w dłoni i pomimo sporego ekranu (5 cali) urządzenie można, przy odrobinie samozaparcia, obsługiwać jedną ręką. Nie jest to jednak zgrabny sprzęt, gdyż wyposażony w tej samej wielkości wyświetlacz Nexus 5 jest krótszy, węższy i cieńszy od produktu Alcatela.

Ponadto, POP C7 jest dosyć ciężki (162 gramy) jak na swój rozmiar i plastikową obudowę. Z drugiej zaś strony, nie jest to masa, która przeszkadza w komfortowym trzymaniu smartfona. Za to jest odstający obiektyw aparatu naprawdę istotnym mankamentem obudowy, który jest przez to narażony na uszkodzenia.

-~- Menu i aplikacje -~-

Pomimo premiery w 2014 roku, POP C7 działa na przestarzałej wersji Androida, czyli 4.2 Niestety, chińscy producenci bardzo rzadko aktualizują swoje urządzenia, więc trzeba być świadomym ewentualnego braku nowszych wersji oprogramowania dla tego modelu. Nie mniej, do oprogramowania dodano kilka całkiem praktycznych aplikacji (tworzenie kopii zapasowej systemu, współdzielenie mediów z innymi urządzeniami itp.), zmieniono ekran blokady i zmodyfikowano wygląd ikonek.

test-alcatel-onetouchc7pop-8

Smartfon działa całkiem płynnie, o ile nie korzysta się z kilku programów jednocześnie. System wyposażono w podstawowe narzędzia (przeglądarka internetowa, klient poczty, aplikacja telefoniczna, galeria zdjęć, odtwarzacz muzyczny, SMS/MMS itd.). Jeśli jednak ktoś potrzebuje jakiegoś programu, to sklep Google oferuje ponad milion pozycji od prostych tapet po rozbudowane gry i edytory grafiki. Niestety, pod względem intuicyjności interfejsu Android znacznie ustępuje Windows Phone oraz iOS, co warto mieć na uwadze kierując się prostotą obsługi podczas wyboru urządzenia.

Wyświetlacz

test-alcatel-onetouchc7pop-1

 

Wykorzystany ekran to pięciocalowy panel LCD o niezbyt imponującej rozdzielczości 480 x 854 pikseli. Niestety, takie parametry powodują, że wyświetlany obraz jest lekko poszarpany, co negatywnie wpływa na czytelność czcionek np. w przeglądarce. Szkoda też, że sytuacji nie ratują pozostałe cechy wyświetlacza. W oczy szczególnie rzucają się zimne, nienaturalne barwy oraz ponadprzeciętnie wąskie kąty widoczności. Na szczęście, kontrast oraz czytelność w słońcu są w miarę przyzwoite, dzięki czemu korzystanie z POP C7 poza pomieszczeniami jest całkiem komfortowe.

-~- Aparat -~-

To jeden z najsłabszych elementów opisywanego modelu. Pomimo rozdzielczości 5 Mpix, zrobione nim zdjęcia zadowolą tylko niezbyt wymagających użytkowników. Aparat ma wyraźne problemy z ostrością (pomimo obecności autofocusa), przez co kadr jest lekko rozmazany. Sporo do życzenia pozostawia też odwzorowanie kolorów – telefon rejestruje często zbyt fioletowe, nienaturalne barwy. Z drugiej strony zdjęcia wykonane z gorszym oświetleniu wychodzą pozbawione detali i zaszumione (pełne kolorowych plam). Sytuację nieznacznie ratuje dioda doświetlająca LED, aczkolwiek ma ona niewielki zasięg.

O nagrywanych w rozdzielczości HD (720p) filmikach można powiedzieć, że są przeciętne. Obraz charakteryzuje się znośną szczegółowością i płynnością, ale kamerka, tak samo jak aparat, ma problemy z poprawnym rejestrowaniem kolorów. Mankament ten jest szczególnie widoczny podczas porównania nagrań zrobionych konkurencyjną Motorolą Moto G.

-~- Multimedia i Internet -~-

Jednym z głównych zastosowań dla urządzeń z pięciocalowym ekranem są multimedia. W tym przypadku jest podobnie, aczkolwiek trzeba być gotowym na pewne utrudnienia. Największym jest niezbyt rozbudowany odtwarzacz wideo. Wspiera on popularne pliki wideo DivX oraz XviD, ale zdarzają mu się problemy z odtwarzaniem dołączonego do nich dźwięku. Ponadto, nie radzi on sobie z napisami, więc warto zaopatrzyć się alternatywną aplikację tego typu. Poza tymi wadami oglądanie wideo na POP C7 jest jednak bardzo komfortowe i przyjemne.

Do przeglądarki internetowej trudno mieć większe zastrzeżenia. Czterordzeniowy procesor sprawnie radzi sobie z wczytywaniem i obsługą stron (powiększanie, przewijanie). Szkoda jednak, że ograniczona ilość pamięci RAM utrudnia przeglądanie rozbudowanych witryn z dużą liczbą grafik i ruchomych elementów. Z kolei stosunkowo niska rozdzielczość ekranu wyraźnie pogarsza czytelność czcionek, które dosyć często wymagają powiększania, by stały się wyraźne.

test-alcatel-onetouchc7pop-5

Jakość dźwięku w słuchawkach jest poprawna, a wbudowany odtwarzacz muzyczny niewielką liczbę funkcji rekompensuje prostotą obsługi. Trzeba jednak pamiętać, że smartfon ten jest dosyć duży, przez co noszenie go w niewielkiej kieszeni może być utrudnione. Spory niedosyt pozostawiają również zaledwie 4 GB wbudowanej pamięci, z których użytkownik ma dostęp do ok. połowy tej wartości. Oznacza to, że telefon zmieści ok. 400 piosenek lub 2 filmy w rozdzielczości HD, co jak na urządzenie w tej cenie z 2014 roku uznać trzeba za bardzo słaby wynik. Na szczęście, słuchawka obsługuje karty microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Alcatel One Touche Pop C7 korzysta z niezbyt wydajnego, czterordzeniowego procesora taktowanego 1.3 GHz. Niestety, o ile sam procesor w miarę sprawnie radzi sobie z obsługą systemu, aplikacji oraz interfejsu, tak wspierający go układ graficzny Mali 400MP2 zupełnie nie sprawdza się w przypadku gier z bardziej rozbudowaną, trójwymiarową grafiką. Tego typu tytuły nie działają płynnie lub czasem w ogóle się nie uruchamiają. Sytuację dodatkowo pogarsza zaledwie 512 MB pamięci RAM (standard w urządzeniach z 2011 roku), przez które korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie jest utrudnione. Problemy objawiają się spowolnionym działaniem smartfona oraz zamykaniem procesów przez system w celu zwolnienia zasobów.

Bateria

Pod względem czasu pracy na baterii model ten prezentuje się co najwyżej przeciętnie. W przypadku Internetu można liczyć na ok. 6-7 godzin surfowania, a pod obciążeniem (np. rozbudowane gry) przez niecałe 4 godziny. Ok. 5 godzin odtwarzania wideo w rozdzielczości HD można uznać za przeciętny wynik, jednak sytuacji nie ratuje zaledwie 8 godzin rozmów głosowych, czyli ok. 3 krócej, niż w przypadku konkurencyjnych modeli o podobnych gabarytach (np. Sony Xperia Z). W praktyce POP C7 wymaga codziennego ładowania, które trwa ok. 2.5 godziny.

test-alcatel-onetouchc7pop-1

Obsługa dwóch kart SIM

To najciekawsza funkcja tego telefonu, dzięki której znacząco można obniżyć koszt połączeń i SMS-ów (wykupując odpowiednie pakiety usług „w danej sieci”). Po umieszczeniu w słuchawce dwóch kart SIM w ustawieniach wybrać można, z którego numeru mają być wykonywane poszczególne czynności albo każdorazowo wybierać np. przed połączeniem wychodzącym lub wysłaniem SMS-a. Obsługa funkcji dual SIM nikomu nie powinna przysporzyć problemu i jest niezawodna.

Podsumowanie

Wybór dużych, budżetowych smartfonów, mimo że się powiększa, to nadal jest niewielki. Cieszy więc pojawianie się takich modeli jak Alcatel One Touch POP C7. Za niewielkie pieniądze użytkownik otrzymuje w miarę wydajne urządzenie z dużym ekranem. Niestety, okupione jest to bardzo przeciętnym czasem pracy na baterii, małą ilością pamięci RAM, słabymi parametrami wyświetlacza, niespecjalnym aparatem i przestarzałą wersją systemu operacyjnego. Z wymienionych powodów POP C7 trudno uznać za udany sprzęt. Za podobne pieniądze nabyć można kilka wyraźnie lepszych, aczkolwiek mniejszych słuchawek bez funkcji dual-SIM, jak np. Motorola Moto G lub Sony Xperia L. Warta rozważania może też być całkiem spora i niedroga Nokia Lumia 625 z Windows Phone 8. Z kolei szukając sprzętu obsługującego dwa numery jednocześnie, interesujący okazać się może Alcatel OT Scribe HD.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button