Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Alcatel S Pop

Poręczny smartfon chińskiego producenta z najniższej półki, z początku 2013 roku. Urządzenie działa na systemie operacyjnym Android i skierowane jest do niezbyt wymagających użytkowników. Jego najbardziej charakterystyczną cechą (poza niską ceną) jest obsługa dwóch kart SIM jednocześnie (w wariancie 4030D), która pozwala na zminimalizowanie kosztów komunikacji. Na rynku dostępny jest też bardzo podobny Alcatel M`Pop, który za odrobinę większe pieniądze oferuje pokaźniejszy ekran, lepszy aparat oraz minimalnie zmienioną obudowę.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Słuchawkę zrobiono z przyzwoitej jakości, matowego plastiku. Jedynym błyszczącym elementem jest chromowana ramka okalająca obudowę, z której z czasem może zacząć odchodzić lakier. Niestety, ekran również pokryto tworzywem sztucznym, a nie szkłem, co negatywnie odbiło się na jego odporności na zarysowania. Spasowanie urządzenia jest przyzwoite, aczkolwiek nie idealne i pod wpływem większego nacisku niektóre elementy się uginają. Martwi również odstający obiekty aparatu, którego nie chroni żadna zasłona, narażając tym samym na zarysowania. Wizualnie telefon niczym się nie wyróżnia (poza obudową dostępną w wielu kolorach), razić jednak może dosyć szeroka ramka dookoła wyświetlacza, która niepotrzebnie powiększa obudowę smartfona. Mimo to, S’Pop jest bardzo kompaktowym urządzeniem, które bez problemu obsługiwać można jedną ręką.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany Android 4.1 jest tylko lekko zmodyfikowany przez producenta. Dodano do niego kilka całkiem praktycznych aplikacji (tworzenie kopii zapasowej systemu, współdzielenie mediów z innymi urządzeniami itp.), zmieniono ekran blokady i zmodyfikowano wygląd ikonek. Poza powyższymi modyfikacjami jest to czysta wersja systemu, co może wpłynąć pozytywnie na szybkość aktualizacji oprogramowania.

Niestety, optymalizacja kuleje, co przejawia się spowolnieniami i przycięciami podczas korzystania z interfejsu. Telefon potrzebuje też chwili podczas przełączania się między uruchomionymi aplikacjami. System wyposażono w podstawowe narzędzia (przeglądarka internetowa, klient poczty, aplikacja telefoniczna, galeria zdjęć, odtwarzacz muzyczny, SMS/MMS itd.). Jeśli jednak ktoś potrzebuje jakiegoś programu, to sklep Google oferuje ponad milion pozycji od prostych tapet, po rozbudowane gry i edytory grafiki.

Wyświetlacz

Telefon wyposażono w ekran 3.5 cala o niskiej rozdzielczości 320 x 480 pikseli. Wyświetlany obraz jest przez nią lekko poszarpany i brakuje mu ostrości, ale tak taniemu urządzeniu można to wybaczyć. Niestety, znacznie trudniej przełknąć wąskie kąty widoczności, wyblakłe kolory, przeciętną jasność oraz niski kontrast. Wszystkie te cechy powodują, że ekran Alcatela OT S’Pop trudno ocenić pozytywnie. Negatywnie odbijają się one też na czytelności wyświetlacza w słońcu, przez co korzystanie ze smartfona poza pomieszczeniami jest zbyt utrudnione.

-~- Aparat -~-

Ma zaledwie 3.2 Mpix i robi niestety słabe zdjęcia, którym brakuje detali i ostrości. Nie zachwyca też ich kontrast i przeszkadza zlewanie się drobnych obiektów ze sobą. Aparatu nie wspiera również autofocus, więc poniżej kilkudziesięciu centymetrów telefon nie jest w stanie ustawić ostrości. Nawet w dobrych warunkach oświetleniowych zrobienie Alcatelem S’Pop zadowalającego zdjęcia jest bardzo trudne. Z kolei w ciemności jakość fotografii spada poniżej akceptowalnego poziomu. Stają się ciemne i niewyraźne. Brakuje też diody doświetlającej, która w razie potrzeby byłaby w stanie oświetlić bliskie obiekty.

Niewiele lepiej prezentują się nagrywane kamerką filmiki w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Ich jakość jest mierna, obrazowi brakuje płynności i detali. We znaki daje się też problemy z balasem bieli, przez które zmieniają się kolory widoczne na wideo.

-~- Multimedia i Internet -~-

Również pod tym względem produkt Alcatela nie bryluje. Słaby, mały ekran i wolny procesor to mieszanka, która skutecznie ogranicza możliwości internetowe i multimedialne smartfona. W efekcie, oglądanie na S’Pop filmów jest niezbyt przyjemne. Mimo fabrycznego wsparcia dla plików DivX oraz XviD, odtwarzacz nie radzi sobie z wideo w nawet przeciętnej jakości, co objawia się przycinaniem obrazu. Rozwiązaniem tego problemu jest instalacja alternatywnej aplikacji tego typu ze sklepu z programami. Niestety, nawet w wtedy obraz w lepszej jakości lub rozdzielczości HD potrafi wyraźnie klatkować.

Trochę lepiej sprawdza się przeglądarka internetowa. Strony wczytywane są w miarę szybko, co jest zasługą obsługi łączności 3G oraz Wi-Fi. Akceptowalna jest też płynność powiększania i przewijania treści, aczkolwiek nie należy oczekiwać po tym aspekcie zbyt wiele. Drażni za to niska rozdzielczość ekranu, przez którą niewielkie czcionki są niewyraźne i trzeba je przybliżać.

Do odtwarzacza muzycznego i jakości dźwięku w słuchawkach trudno mieć jakieś zastrzeżenia. Telefon gra dosyć czysto i głośno, a jego niewielkie rozmiary umożliwiają jego łatwe przenoszenie w trakcie odsłuchu. Szkoda jednak, że producent zdecydował się na zaledwie 4 GB wbudowanej pamięci, z których użytkownik ma dostęp do zaledwie 2 GB. W efekcie, telefon pomieści ok 400 utworów lub 2 filmy w słabej jakości. Na szczęście, obsługuje on karty pamięci do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Alcatel S’Pop działa dzięki jednordzeniowemu, budżetowemu procesorowi taktowanemu 1 GHz oraz 512 MB pamięci RAM. Szkoda, że producent nie zdecydował się na któryś z tanich, dwurdzeniowych układów, bo telefon działa bardzo przeciętnie. Wykorzystana jednostka nie do końca radzi sobie z płynną obsługą interfejsu i systemu. Z drugiej jednak strony, większości osób nie powinno to za bardzo przeszkadzać, o ile nie będą próbować grać w rozbudowane graficznie tytuły. Niestety, zaledwie 512 MB RAM-u powoduje, że korzystania z kilku aplikacji jednocześnie często skutkuje kłopotami ze stabilnością systemu, a także automatycznym wyłączaniem niektórych programów.

Bateria

Pod względem czasu pracy na baterii S’Pop wypada bardzo przeciętnie, a biorąc pod uwagę jego mały ekran i słabe podzespoły wręcz słabo. Słuchawka wytrzymuje ok. jeden dzień intensywnej pracy (kilka godzin przeglądania Internetu, godzina odtwarzania muzyki, kilka minut rozmów głosowych). Z kolei grając, może okazać się, ze telefon nie wytrzyma do wieczora. Bardzo słabo prezentuje się również czas rozmów, wynoszący 5 lub 6 godzin, odpowiednio dla łączności 3G i 2G.

Obsługa dwóch kart SIM

Jest to spora zaleta tego modelu, chociaż wiążą się z nią pewne ograniczenia. W stanie czuwania sieci działają oba numery, jednak po odebraniu połączenia aktywny jest tylko ten, który wykorzystany jest akurat do rozmowy. Z tego powodu drugi zostaje odłączony i nie można się na niego dodzwonić. Innym ograniczeniem jest możliwość korzystania z 3G tylko na głównej karcie. Druga działa jedynie w najwolniejszym rodzaju łączności (GPRS), która nadaje się głównie do komunikacji. Podczas wysyłania SMS-a czy wykonywania połączenia wychodzącego użytkownik ma możliwość wyboru, z której karty chce skorzystać.

Podsumowanie

Decydując się na taniego smartfona z Androidem trzeba iść na liczne kompromisy, czego doskonałym przykładem jest Alcatel S’Pop. W zamian za niską cenę użytkownik musi pogodzić się z przeciętnym ekranem, beznadziejnym aparatem, niską wydajnością i co najwyżej znośnie wykonaną obudową. Natomiast niszowy, chiński producent niestety oznacza nikłą szansę na aktualizacje oprogramowania. Z tych powodów szukając taniego smartfona warto rozpatrzyć zakup np. wydajniejszego Plusa Kazam 4 z dual-SIM lub kompaktową Sony Xperię E Dual.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button