Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Apple iPad 2

Druga generacja tego bardzo charakterystycznego tabletu. Następca poprawił najbardziej dokuczliwe wady poprzednika (iPad), czyli niską wydajność i brak aparatów. Ma też wszystkie jego zalety, chociaż z dzisiejszego punktu widzenia znacznie ustępuje on swoim następcą (Apple iPad 3 i Apple iPad Air) pod każdym względem.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Na pierwszy rzut oka zmian jest niewiele. Obudowa nadal zrobiona jest z jednego kawałka matowego aluminium oraz hartowanego szkła ochraniającego ekran. Zupełnie nie zmieniono stylistyki urządzenia – jest minimalistycznie i stylowo. Całość została jednak trochę odchudzona (do ok. 600 gramów), chociaż trzymanie tabletu w jednej dłoni i tak jest dosyć uciążliwe. Tablet stał się również o 5 mm smuklejszy od swojego poprzednika. Niestety, spora ramka wokół ekranu powiększa (i tak duże) gabaryty. Zapomnieć też można o przenoszeniu iPada w kieszeni, marynarce czy małej torebce.

Decydując się na zakup droższego, używanego iPada 3 trzeba też wiedzieć, że oba modele są wizualnie niemal identyczne. Jedynymi różnicami między nimi są numer modelu z tylu – A13XX dla iPad 2 i A14XX dla iPada 3 oraz odrobinę mniejszy aparat w przypadku starszego z urządzeń. Z tą wiedzą użytkownik może mieć pewność, że nie zostanie oszukany przez nieuczciwego sprzedawcę.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

System, z którego korzysta iPad 2 nosi nazwę iOS. Od czasu pierwszej edycji urządzenia nie zmienił się on nadmiernie, a jego rozwój, to powolna ewolucja polegająca na dodawaniu doń kolejnych funkcji, niejednokrotnie dostępnych wcześniej w konkurencyjnych urządzeniach. Nie podlega jednak wątpliwości, że jest to jeden z najprostszych w obsłudze i najspójniejszych graficznie interfejsów mobilnych. Z tego powodu świetnie sprawdza się on w przypadku tabletów i poradzi sobie z nim nawet dziecko. W porównaniu do wersji smartfonowej zmieniono go nieznacznie, ale w przemyślany sposób wykorzystano większą przestrzeń roboczą. Kolejną jego zaletą jest bardzo rozbudowany sklep z aplikacjami, który oferuje setki tysięcy ciekawych programów i gier, a wiele z nich dostosowano specjalnie pod iPady. Istotnym szczegółem jest proces weryfikacji każdej nowej pozycji, która ma zostać umieszczona w sklepie. Dzięki temu użytkownicy są chronieni przez producenta przed niebezpiecznym oprogramowaniem. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość cenzurowania aplikacji według uznania Apple, niekoniecznie kierując się dobrem swoich klientów.

Wraz z premierą iPada Air pojawił się też iOS 7, który dostępny jest również dla iPada 2 w formie aktualizacji. W omawianej wersji systemu dokonano wielu wizualnych zmian w interfejsie i dodano np. wyczekiwany pasek ustawień. Dzięki niemu zmiana siły podświetlenia ekranu czy uruchomienie Wi-Fi nie wymaga już wchodzenia w ustawienia. Całkiem ciekawe są również nowe gesty wykorzystujące cztery palce, dzięki którym można szybko przełączać się między uruchomionymi aplikacjami.

Wyświetlacz

Ten element został zupełnie niezmieniony. Z dzisiejszego punktu widzenia trudno się nim zachwycać, a w porównaniu do iPadów nowszej generacji wypada on wręcz śmiesznie. Rozdzielczość 1024 x 768 pikseli na takiej powierzchni prezentuje się po prostu źle. Wyświetlany obraz wygląda na lekko poszarpany, co szczególnie przeszkadza podczas czytania tekstu. Znacznie lepiej wypadają się za to kąty widoczności, odwzorowanie kolorów i jasność, do których trudno się przyczepić. Nie zmieniły się również proporcje ekranu (4:3), które poprawiają komfort przeglądania stron internetowych (na wyświetlaczu mieści się więcej treści), ale nie sprawdzają się w przypadku wideo. Filmy wyświetlane są z szerszymi niż w przypadku wielu innych tabletów, czarnymi pasami, które zmniejszają faktyczną wielkość obrazu.

-~- Aparat -~-

Całkowitą nowością jest obecność dwóch kamerek. Niestety, w porównaniu do nowszych iPad’ów, jakość zrobionych nimi zdjęć jest tragiczna i tak naprawdę nadają się one tylko do nagrywania wideo. Fotografie pozbawione są detali i głębi, wyglądają też na lekko nieostre, a widoczne na nich obiekty mają niewyraźne kontury.

Sytuacja wygląda trochę lepiej w przypadku nagrywania filmików tylnym aparatem. Ich jakość jest co najwyżej przeciętna, aczkolwiek nagrania są dosyć płynne i stosunkowo szczegółowe. Przednią kamerkę stworzono do prowadzenia wideorozmów i w tym zastosowaniu sprawdza się całkiem nieźle, aczkolwiek rejestrowany przez nią obraz jest pozbawiony szczegółów.

-~- Multimedia i Internet -~-

Tutaj też na pierwszy rzut oka nie widać żadnych zmian, jednak iPad 2 działa wyraźnie sprawniej. Tablet odtwarza materiały w rozdzielczości HD, ale ich przeniesienie na pamięć urządzenia wymaga skorzystania z programu komputerowego iTunes. Zapomnieć też można o odtwarzaniu popularnych formatów wideo DivX i XviD. Takie pliki trzeba skonwertować powyższym programem (chociaż proces ten jest bardzo prosty). Brakuje też czytnika kart pamięci i zwykłego wejścia micro USB, więc korzystać trzeba z niestandardowych rozwiązań Apple co dla wielu może być uciążliwe dla wielu. Pomijając te niedogodności, oglądanie filmów na iPadzie 2 to czysta przyjemność. Przeglądarka internetowa działa sprawnie i nawet rozbudowane strony internetowe nie robią na niej wrażenia. Brakuje tylko obsługi elementów flash, więc sporo witryn pozbawionych jest animacji, mapek, gier itp. Trzeba też pamiętać, że tylko wariant wyposażony w modem 3G pozwala na łączność z Internetem mobilnym i dostęp do niego bez konieczności korzystania z lokalnych sieci Wi-Fi. IPad 2 całkiem nieźle radzi sobie z grami. Dzięki niskiej rozdzielczości wyświetlacza podzespoły są mniej obciążone i obsługują nawet rozbudowane graficznie tytuły 3D, których w AppStore są dziesiątki tysięcy.

Muzycznie jest jednak bardzo dobrze, do czego użytkowników przyzwyczaiły inne produkty Apple. Jakość dźwięku w słuchawkach jest bardzo przyzwoita, a rozbudowany odtwarzacz uprzyjemnia korzystanie z niego. Pewien niedosyt pozostawia za to obecność tylko jednego głośnika (brak stereo), który jest do tego bardzo przeciętny i dosyć cichy. W przypadku muzyki też konieczne jest korzystanie z iTunes do wcześniejszego przeniesienia piosenek na tablet. W zależności od wariantu urządzenie dysponuje 16, 32 lub 64 GB wbudowanej pamięci, która zmieści kilka tysięcy piosenek lub kilkanaście filmów w dobrej jakości. Nie ma jednak możliwości jej rozszerzeni kartami microSD, a pojemniejsze warianty gadżetu są o wiele droższe.

Godny odnotowania jest fakt, że odbiornik GPS jest obecny jedynie w droższej wersji iPada 2, wyposażonej w moduł 3G. Z tego powodu tylko wspomniany wariant tabletu pełnić może rolę nawigacji samochodowej lub pieszej.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Tablet korzysta z wydajnego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1 GHz. Ilość pamięci RAM względem poprzednika została podwojona i wynosi 512 MB. Urządzenie działa dlatego szybko i sprawnie. Trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do jego wydajności, chociaż z czasem mogą pojawić się problemy z uruchamianiem na nim najbardziej zaawansowanych graficznie gier.

Bateria

Czas pracy na baterii nadal oscyluje wokół 10 – 11 godzin przeglądania Internetu lub oglądania wideo, co trzeba uznać za świetny wynik. Wynik ten można dodatkowo poprawić o prawie 8 godzin, jeśli zamiast odtwarzania filmów czy grania w gry uruchomi się czytnik książek elektronicznych, który w nieznacznym stopniu obciąża podzespoły urządzenia. Względem poprzednika znacznie skrócono czas ładowania baterii, który teraz wynosi ok. 4 godziny.

Podsumowanie

Jeśli ktoś potrzebuje stosunkowo taniego i niezawodnego tabletu z dostępem do bogatej bazy przystosowanych do pracy na nim aplikacji i gier, to iPad 2 może być dobrym wyborem. Ustępuje on swoim następcom, ale w porównaniu do większości androidowych konkurentów nie ma się czego wstydzić. Jeśli jednak ktoś poszukuje wydajnego sprzętu do grania w bardzo rozbudowane graficznie tytuły, to lepszym wyborem może być stylowy (ale też drogi) Apple iPad Air. Z kolei do pracy biurowej i rozrywki świetnie nada się np. wyposażony w klawiaturę Asus T100 z Windowsem 8 i fabrycznie zainstalowanym pakietem Microsoft Office.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button