Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Apple iPad 3

Urządzenie, które pokazało jak ważny w tabletach jest świetny ekran. Element ten jest najbardziej widoczną zmianą względem Apple iPada 2, ale nie jedyną. Model dostępny jest też w wersji oferującej łączność 4G LTE, ale nie jest ona zgodna ze standardem wykorzystywanym w Polsce.

Niestety, nazwa tego modelu może wprowadzać w błąd. Początkowo, tablet nazwany został iPad Retina, od zastosowanego w nim wyświetlacza. Z czasem jednak określenie to przejął jego następca, czyli Apple iPad 4. W efekcie, nieobyci użytkownicy mogą czuć się lekko zdezorientowani. Na Teleguru stosowana jest nomenklatura cyfrowa, czyli model ten to iPad 3, a jego następca to Apple iPad 4. Dopiero piąta edycja to Apple iPad Air (który również mógłby nazywać się Retina, bo korzysta z tego samego ekranu)

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowy w obu urządzeniach są niemal identyczne. Zrobione są z jednego kawałka matowego aluminium oraz hartowanego szkła ochraniającego ekran. Tablet wygląda minimalistycznie i bardzo elegancko. Całość zrobiła się jednak trochę cięższa, co daje się we znaki trzymając iPada w jednej ręce. Niestety, spora ramka wokół ekranu powiększa (i tak duże) gabaryty. Zapomnieć też można o przenoszeniu iPada w kieszeni, marynarce czy małej torebce.

Kupując ten model jest tylko jeden sposób, aby odróżnić go od starszego i tańszego Apple iPad 2 bez włączania urządzeń. Mianowicie, oba tablety mają różne numery nadrukowane na tył obudów, który w przypadku iPada 3 powinien wyglądać następująco: A14XX. Nowszy model ma też odrobinę większy obiektyw aparatu. Wiedza ta może być szczególnie przydatna podczas kupowania używanego urządzenia.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

System, z którego korzysta Apple iPad 3 nosi nazwę iOS. Od czasu pierwszej edycji urządzenia nie zmienił się on nadmiernie, a jego rozwój, to powolna ewolucja polegająca na dodawaniu doń kolejnych funkcji, niejednokrotnie dostępnych wcześniej w konkurencyjnych urządzeniach. Nie podlega jednak wątpliwości, że jest to jeden z najprostszych w obsłudze i najspójniejszych graficznie interfejsów mobilnych. Z tego powodu świetnie sprawdza się on w przypadku tabletów i poradzi sobie z nim nawet dziecko. W porównaniu do wersji smartfonowej zmieniono go nieznacznie, ale w przemyślany sposób wykorzystano większą przestrzeń roboczą. Kolejną jego zaletą jest bardzo rozbudowany sklep z aplikacjami, który oferuje setki tysięcy ciekawych programów i gier, a wiele z nich dostosowano specjalnie pod iPady. Istotnym szczegółem jest proces weryfikacji każdej nowej pozycji, która ma zostać umieszczona w sklepie. Dzięki temu użytkownicy są chronieni przez producenta przed niebezpiecznym oprogramowaniem. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość cenzurowania aplikacji według uznania Apple, niekoniecznie kierując się dobrem swoich klientów.

Warto też zwrócić uwagę, że brak rewolucyjnych zmian między poszczególnymi urządzeniami Apple umożliwia płynne przechodzenie między nimi bez konieczności nauki. Z drugiej zaś strony, może to powodować znudzenie iOS i chęć zmiany producenta urządzeń.

Między innymi dlatego pojawiła się aktualizacja systemu do iOS 7, w którym dokonano wielu wizualnych zmian w systemie i dodano np. wyczekiwany pasek ustawień. Dzięki niemu zmiana siły podświetlenia ekranu czy uruchomienie Wi-Fi nie wymaga już wchodzenia w ustawienia. Całkiem ciekawe są również nowe gesty wykorzystujące cztery palce, dzięki którym można szybko przełączać się między uruchomionymi aplikacjami.

Wyświetlacz

Robi piorunujące wrażenie i nawet kilka lat po jego zaprezentowaniu jest niewiele dorównujących mu paneli. Rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli w przypadku dziesięciocalowego ekranu to aż nadto. Niejeden laptop z większą matrycą nie może się pochwalić takimi parametrami. W rezultacie wyświetlany obraz wygląda rewelacyjnie. Wyświetlacz jest jasny, ma szerokie kąty widoczności, głęboką czerń i perfekcyjną ostrość, więc świetnie sprawdza się np. podczas czytania. W tym ostatnim zastosowaniu dodatkowo pomagają proporcje wyświetlacza (4:3), dzięki którym obraz jest szerszy i mieści się na nim więcej treści. Wadą tego rozwiązania są jednak szersze, czarne pasy podczas oglądania wideo, przez które praktyczny rozmiar ekranu jest mniejszy niż w innych przypadkach.

-~- Aparat -~-

Kamerki w iPadzie 2 delikatnie mówiąc nie zachwycają. Te w jego następcy są znacznie lepsze. Tylna ma 5 Mpix i zrobione nią zdjęcia są stosunkowo dobrej jakości. Fotografie mają zadowalającą liczbę detali, są kontrastowe i ostre. Niestety, nawet w przypadku dobrych warunków oświetleniowych widoczny jest na nich niepożądany, cyfrowy szum. Z kolei brak diody doświetlającej powoduje, że robienie w ciemności np. zdjęć portretowych jest znacznie utrudnione. Ujęcia są w takiej sytuacji wychodzą bardzo ciemne i nieszczegółowe.

Jakość nagrywanych tylną kamerką filmików w rozdzielczości Full HD (1080p) jest zadowalająca i przypomina tą, znaną z leciwego już iPhone 4S. Obraz jest najczęściej szczegółowy, ma wysoki kontrast i dobrze odwzorowane kolory. Bardzo przydatna w przypadku tak ciężkiego urządzenia jest też stabilizacja obrazu, dzięki której filmiki wyglądają znacznie bardziej profesjonalnie (wideo się nie trzęsie).

Przednia kamerka jest znacznie gorsza od tylnej, ale i tak dobrze wypada w porównaniu do konkurencji. Nagrywać nią można wideo w rozdzielczości 640 x 480 pikseli (VGA), które uznać można za dobre. Mniej efektownie prezentują się zdjęcia, ale do zrobienia sobie portretu też się nadaje.

-~- Multimedia i Internet -~-

Rewelacyjny ekran poprawia wszelkie doznania związane z multimediami. Tablet odtwarza materiały w rozdzielczości Full HD i w przypadku tego urządzenia warto z tej funkcji korzystać, bo lepszą jakość filmów widać gołym okiem. Niestety, ich przeniesienie na pamięć iPada 3 wymaga skorzystania z programu komputerowego iTunes. Zapomnieć też można o odtwarzaniu popularnych formatów wideo DivX i XviD. Takie pliki trzeba skonwertować powyższym programem (chociaż proces ten jest bardzo prosty). Brakuje też czytnika kart pamięci i zwykłego wejścia micro USB, więc korzystać trzeba z niestandardowych rozwiązań Apple co dla wielu może być uciążliwe dla wielu. Przeglądarka internetowa działa sprawnie i nawet rozbudowane strony internetowe nie robią na niej wrażenia. Brakuje tylko obsługi elementów flash, więc sporo witryn pozbawionych jest animacji, mapek, gier itp. Trzeba też pamiętać, że dostęp do Internetu możliwy jest tylko po podłączeniu do sieci Wi-Fi i dotyczy to również wariantu 4G LTE, który niestety nie współpracuje z polskim standardem tej technologii. Apple iPad 3 całkiem nieźle radzi sobie z grami, ale gorzej od swojego poprzednika (delikatnie poprawione podzespoły nie radzą sobie ze znacznie wyższą rozdzielczością ekranu).

Muzycznie jest bardzo dobrze, do czego użytkowników przyzwyczaiły inne produkty Apple. Jakość dźwięku w słuchawkach jest bardzo przyzwoita. Głośnik został z kolei trochę ulepszony względem poprzedników, aczkolwiek nadal jest tylko jeden, więc tablet nie zapewnia dźwięku stereo. Odtwarzacz muzyczny jest kolejną zaletą tego sprzętu, ale w dalszym ciągu konieczne jest korzystanie z iTunes do wcześniejszego przeniesienia muzyki na tablet. W zależności od wariantu urządzenie dysponuje 16, 32 lub 64 GB wbudowanej pamięci, która zmieści kilka tysięcy piosenek lub kilkanaście filmów w dobrej jakości. Nie ma jednak możliwości jej rozszerzeni kartami microSD, a pojemniejsze warianty gadżetu są o wiele droższe.

Godny odnotowania jest fakt, że odbiornik GPS jest obecny jedynie w droższej wersji iPada 3, wyposażonej w moduł 4G LTE. Z tego powodu tylko wspomniany wariant tabletu pełnić może rolę nawigacji samochodowej lub pieszej.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Tablet korzysta z wydajnego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1 Ghz i 1 GB pamięci RAM. Względem poprzednika nieznacznie poprawiono chip graficzny, który i tak nie do końca radzi sobie z olbrzymią rozdzielczością w przypadku gier z trójwymiarową grafiką. Urządzenie mimo to działa szybko, sprawnie i tylko najbardziej wymagające tytuły stanowią dla niego wyzwanie. Trzeba jednak wspomnieć, że pod dużym obciążeniem (np. grając) obudowa potrafi się nieprzyjemnie nagrzać. Na szczęście, nie wpływa to znacząco na komfort użytkowania tabletu.

Bateria

Czas pracy na baterii to absolutna, rynkowa czołówka. Nieprzerwane odtwarzanie wideo w rozdzielczości 720p jest możliwe przez ponad 12 godzin. IPadowi 3 pod tym względem niewiele brakuje do tabletów korzystających z dwóch baterii jednocześnie. Niestety, pełne naładowanie ogniwa zajmuje aż 6 godzin!

Podsumowanie

To świetne, bezkompromisowe urządzenie, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Warto jednak pamiętać, że jego następcy (np. iPad 4) oferują znacznie wyższą wydajność, więc gracze powinni zastanowić się nad zakupem nowszych generacji iPada. Jeśli komuś na grach nie zależy, to ten model w zupełności spełni jego oczekiwania. Niestety, tablet Apple niezbyt dobrze nadaje się do tworzenia na nim treści oraz pracy, dlatego w takiej sytuacji warto zainteresować wyposażonym w klawiaturę i Windowsa 8 Asusem Transformer Book T100.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button