Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Apple iPad Air

Kolejny iPad, kolejny lepszy względem poprzedników i kolejny dość mocno do nich podobny. Air jest wyjątkowo smukły, ma świetny ekran, wydajne podzespoły i wzorowo wykonaną obudowę. Tylko że to samo mówi się od lat o urządzeniach z tej serii, a kluczowe zmiany i nowości nadal się nie pojawiają. Ale czy to źle? Podobnie do poprzedników, ten model również dostępny jest w dwóch wariantach. Tańszy oferuje tylko łączność Wi-Fi. W droższym korzystać można z 4G LTE oraz odbiornika GPS, który jest nieobecny w uboższej wersji.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa najbardziej odróżnia tę wersję iPada od starszych modeli. Jest znacznie smuklejsza, ma inaczej wyprofilowane krawędzie, a ramka dookoła ekranu została widocznie zmniejszona. Całość prezentuje się znakomicie, a aluminium wygląda futurystycznie i jest przyjemnie zimne w dotyku. Projektantom Apple nie można odmówić wyczucia smaku i talentu. Jednocześnie odchudzenie obudowy nie wymusiło żadnych kompromisów. Istotną zmianą względem poprzedników (z wyjątkiem iPada 4) jest pojawienie się nowego złącza zwanego lightning. Gwarantuje ono np. szybszą transmisję danych, ale jest niekompatybilne z akcesoriami stworzonymi dla bardziej wiekowych tabletów Apple.

Trzeba pamiętać, że iPad Air nie zmieści się w kieszeni marynarki czy niewielkiej torebce, dlatego do jego przenoszenia konieczny jest plecak lub torba. Trudno też utrzymać go w jednej dłoni, chociaż w tym przypadku obniżenie ciężaru względem poprzedników jest dużą zaletą. Niestety, podobnie do innych tabletów, ten również charakteryzuje się niską odpornością na uderzenia (jednak lepszą niż np. Samsung Galaxy Note 2014), dlatego warto zainwestować w jeden z licznych pokrowców stworzonych dla tego modelu.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

IPad Air korzysta z systemu operacyjnego iOS. Od czasu pierwszej edycji urządzenia nie zmienił się on nadmiernie, a jego rozwój, to powolna ewolucja polegająca na dodawaniu doń kolejnych funkcji, niejednokrotnie dostępnych wcześniej w konkurencyjnych urządzeniach. Nie podlega jednak wątpliwości, że jest to jeden z najprostszych w obsłudze i najspójniejszych graficznie interfejsów mobilnych. Z tego powodu świetnie sprawdza się on w przypadku tabletów i poradzi sobie z nim nawet dziecko. W porównaniu do wersji smartfonowej zmieniono go nieznacznie, ale w przemyślany sposób wykorzystano większą przestrzeń roboczą. Kolejną jego zaletą jest bardzo rozbudowany sklep z aplikacjami, który oferuje setki tysięcy ciekawych programów i gier, a wiele z nich dostosowano specjalnie pod iPady. Istotnym szczegółem jest proces weryfikacji każdej nowej pozycji, która ma zostać umieszczona w sklepie. Dzięki temu użytkownicy są chronieni przez producenta przed niebezpiecznym oprogramowaniem. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość cenzurowania aplikacji według uznania Apple, niekoniecznie kierując się dobrem swoich klientów.

test-apple-ipadair-2

Warto też zwrócić uwagę, że brak rewolucyjnych zmian między poszczególnymi urządzeniami Apple umożliwia płynne przechodzenie między nimi bez konieczności nauki. Z drugiej zaś strony, może to powodować znudzenie iOS i chęć zmiany producenta urządzeń.

Wraz z premierą iPada Air pojawił się dlatego iOS 7, w którym dokonano wielu wizualnych zmian w systemie i dodano np. wyczekiwany pasek ustawień. Dzięki niemu zmiana siły podświetlenia ekranu czy uruchomienie Wi-Fi nie wymaga już wchodzenia w ustawienia. Całkiem ciekawe są również nowe gesty wykorzystujące cztery palce, dzięki którym można szybko przełączać się między uruchomionymi aplikacjami.

Wyświetlacz

test-apple-ipadair-10

To bezsprzeczna czołówka na rynku tabletów. Dziesięciocalowy panel o rozdzielczości 1536 x 2048 pikseli wyświetla idealnie ostry, piękny obraz. Kolory są nasycone, kąty widoczności szerokie, czerń głęboka i aż chce się na niego patrzeć. Co ciekawe, ekran całkiem nieźle sprawdza się też w słońcu, co jest niecodzienną cechą wśród tabletów. Dzięki temu korzystanie z urządzenia poza pomieszczeniami jest w miarę komfortowe. Z kolei dosyć nietypowe proporcje 4:3 dobrze sprawdzają się podczas przeglądania Internetu, ale trochę gorzej w przypadku filmów (pasy na górze i dole są szersze). Ale… to wszystko można było też napisać o ekranach w poprzednich czterech iPadach. Tak naprawdę różnice między nimi są bardzo niewielkie, a w Airze głównie skupiono się na zmniejszeniu grubości wyświetlacza i uczynieniu go lżejszym.

-~- Aparat -~-

test-apple-ipadair-3

Tylna kamerka nie została zmieniona i nadal ma 5 Mpix. Zrobione nią zdjęcia są zadowalające – widać na nich sporo detali i mają bardzo dobrze odwzorowane kolory. Jedynie w przypadku bardzo drobnych obiektów (np. liści) aparat nie jest w stanie utrzymać wysokiego kontrastu, co skutkuje zlewaniem się elementów. Trzeba też mieć na uwadze, ze iPadowi Air daleko do poziomu smartfonów z wyższej półki cenowej. Brakuje mu też diody doświetlającej, bez której tablet nie nadaje się do np. robienia portretów w gorszych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia w takiej sytuacji są dosyć ciemne i pozbawione detali.

Tylną kamerką można też nagrywać wideo w rozdzielczości Full HD (1080p), które charakteryzują się bardzo wysoką jakością i płynnością. Szkoda jednak, że długotrwałe rejestrowanie obrazu tak dużym i ciężkim urządzeniem jest bardzo niewygodne i na dłuższą metę niepraktyczne.

Przednia kamerka też jest taka sama jak w poprzedniku, ma 1,2 Mpix i rejestruje obraz w HD (720p). Jego jakość jest zadowalająca. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o zrobionych nią zdjęciach, które najczęściej są rozmyte i nijakie.

-~- Multimedia i Internet -~-

Oglądanie wysokiej jakości filmów Full HD na Airze to czysta przyjemność, a świetny ekran umożliwia dostrzeżenie najmniejszych detali. Niestety, przenoszenie filmów na pamięć urządzenie wymaga skorzystania z programu komputerowego iTunes. Kłopotliwe mogą być też proporcje tabletu, przez które filmy wyświetlane są z szerszymi pasami na górze i dole. Zapobiec temu można zmieniając proporcje obrazu, jednak zabieg ten wiąże się ze znacznym obniżeniem jakości wideo, a także jego nienaturalnym wyglądem. Zapomnieć też można o odtwarzaniu popularnych formatów wideo DivX i XviD. Takie pliki trzeba niestety najpierw przerobić w iTunes. Brakuje też czytnika kart pamięci czy zwykłego wejścia micro USB, więc konieczne jest korzystanie z niestandardowych rozwiązań Apple.

test-apple-ipadair-1

Przeglądarka internetowa działa błyskawicznie i nawet rozbudowane strony internetowe nie robią na niej wrażenia. Brakuje tylko obsługi elementów flash, więc sporo witryn pozbawionych jest animacji, mapek, gier itp. Trzeba też pamiętać, że tylko wariant wyposażony w modem 4G LTE pozwala na łączność z Internetem mobilnym i dostęp do niego bez konieczności korzystania z lokalnych sieci Wi-Fi. Problematyczne mogą być niektóre gry ze względu na wykorzystanie takiego samego układu jak w Apple iPhone 5S przy jednoczesnym, znacznym zwiększeniu rozdzielczości wyświetlacza. W efekcie, niektóre, rozbudowane graficznie tytuły mogą być pozbawione detali widocznych na starszych iPadach lub najnowsyzch iPhone`ach.

Muzycznie jest bardzo świetnie, do czego użytkowników przyzwyczaiły inne produkty Apple. Jakość dźwięku w słuchawkach i głośniku jest bardzo przyzwoita, a rozbudowany odtwarzacz uprzyjemnia korzystanie z niego. Jednak tutaj też konieczne jest korzystanie z iTunes do wcześniejszego przeniesienia muzyki na tablet. W zależności od wariantu urządzenie dysponuje 16, 32, 64 lub 128 GB wbudowanej pamięci, która zmieści kilka tysięcy piosenek lub kilkanaście filmów w dobrej jakości. Nie ma jednak możliwości jej rozszerzeni kartami microSD, co oznacza, że konsument jest zmuszony do wyboru odpowiedniego rozmiaru pamięci przy zakupie. Niestety, ceny pojemniejszych wersji tabletu rosną bardzo gwałtownie i nieproporcjonalnie do faktycznego kosztu produkcji urządzenia.

Godny odnotowania jest fakt, że odbiornik GPS jest obecny jedynie w droższej wersji iPada Air, wyposażonej w moduł 4G. Z tego powodu tylko wspomniany wariant tabletu pełnić może rolę nawigacji samochodowej lub pieszej.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Apple iPad Air korzysta z bardzo wydajnego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1,3 Ghz i 1 GB pamięci RAM. W niemal każdej sytuacji połączenie to sprawdza się świetnie. Niestety, korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie czasami powoduje ich zamrażanie ze względu na ograniczoną pamięć operacyjną. Objawia się to np. ponownym wczytywaniem stron po zminimalizowaniu przeglądarki. Z kolei procesor może w przypadku najbardziej efektownych gier nie radzić sobie z ich obsługą w pełnej krasie.

Bateria

Bezkonkurencyjny jest za to czas pracy na baterii. 14 godzin nieprzerwanego odtwarzania wideo w rozdzielczości Full HD i 16 godzin przeglądania Internetu to naprawdę znakomite wyniki. Niejeden tablet wyposażony w dwie baterie (druga w stacji dokującej) nie jest w stanie nawet zbliżyć się do tego rezultatu.

Podsumowanie

To jeden z najlepszych tabletów do konsumpcji treści (przeglądanie Internetu, oglądanie filmów, granie) i bezsprzecznie najlepszy iPad (w momencie swojej premiery). Jednocześnie, poza wydajnością, nie ma w nim niczego, co wyraźnie odróżniałoby go od starszego i tańszego iPada 4. Serii tej brakuje jakieś rewolucji lub wyraźnej ewolucji. Kiepsko nadaje się on też do tworzenia treści, gdzie bezkonkurencyjne są tablety z Windowsem 8 i stacjami dokującymi wyposażonymi w klawiatury np. Asus T100.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button